Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

u mnie junkers 14-3 chodzi od około 3 tyg w nowym niezamieszkałym domu . mam sterownik fw200 . problem w tym,że cały czas temperatura w domu przewyższa nastawioną (12stopni) średnio o 1 stopień a dzisiaj było 14 zamiast 12 . no i idzie mi około 6 m3 gazu na dobę przy obecnych temp ,to chyba sporo jak na taką temp w domu.

parametry domu : powierzchnia ogrzewana 150m2 , sciany beton kom 24cm+15 styr 0,35 L , poddasze 30cm wełna skalna 0,35 L, okna 3 szyby , podłoga 15 cm styr 0,38L

nastawy pieca : temperatura max 35st ,temperatura poczatkowa 20st ,temp koncowa 30st , wpływ temp pomieszczenia 100%, moc ograniczona do 40%,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie junkers 14-3 chodzi od około 3 tyg w nowym niezamieszkałym domu . mam sterownik fw200 . problem w tym,że cały czas temperatura w domu przewyższa nastawioną (12stopni) średnio o 1 stopień a dzisiaj było 14 zamiast 12 . no i idzie mi około 6 m3 gazu na dobę przy obecnych temp ,to chyba sporo jak na taką temp w domu.

parametry domu : powierzchnia ogrzewana 150m2 , sciany beton kom 24cm+15 styr 0,35 L , poddasze 30cm wełna skalna 0,35 L, okna 3 szyby , podłoga 15 cm styr 0,38L

nastawy pieca : temperatura max 35st ,temperatura poczatkowa 20st ,temp koncowa 30st , wpływ temp pomieszczenia 100%, moc ograniczona do 40%,

 

Nowy dom musi się wygrzać więc i zużycie gazu większe. Co do ustawień regulatora skorzystaj z ustawień użytkownika mariuszwa (popatrz na jego posty wcześniejsze)

Edytowane przez prezes413
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dołączę się i ja,

też posiadam junkersa 14-3, dom świeżo wybudowany powierzchnia do ogrzania ok 180m2

staramy się utrzymać w domu temperaturę 21,5 - 22, w nocy spada do 19,5 *C, jak bym nie kombinował z ustawieniami to w ciągu doby spala ok 10m3 gazu, (sprawdzałem tez na ustawieniach Pana mariuszwa) w tym oczywiście ogrzewanie, ciepła woda i gotowanie.

Zauważyłem jedna zależność, podczas testów z ustawieniami użytkownika mariuszwa w domu mieliśmy za zimno, więc po południu przestawiłem na tryb ręczny zwiększyłem temperaturę pomieszczenia do 24 i w miarę szybko zrobiło się ciepło a co za tym idzie nie było gwałtownego skoku zużycia gazu.

Wiec się zastanawiam, czy nie lepiej ustawić na sterowniku temperaturę pomieszczenia np 25*C i aby piec pracował np dwa razy dziennie po 3-4h na full jak powiedzmy dłuższy czas dnia i temperatura powoli jest osiągana - przynajmniej u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki problem u kolegi zaobserwowany.

 

Kociol 14 kW, sterownik FR100 (bez pogodowki).

 

Dom poddaszem uzytkowym, na dole 3 lub 4 petle, u gory 6.

 

Na dole mniej wiecej 2 stopnie cieplej i probujemy cos zrobic, zeby dogrzalo gore.

 

Jesli zostaje ustawiony bieg nr 2 dla obiegu CO piec na poczatku probuje dac te 40 stopni, ale szybko stopniowo zaczyna obnizac temperature i nie grzeje zbyt dlugo.

 

Obecnie testowane jest puszczenie pieca z odpietym sterownikiem, ale wczesniej to dzialalo wiec raczej bedzie ok.

 

Pytanie jest takie:

 

- jak ustawic przeplywy na rotametrach i jak ustawic bieg na CO i sam sterownik zeby zniwelowac fakt, iz poddasze ma nieco wieksze potrzeby niz parter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio coś zakłóciło mi pracę sterownika, piec załączał się i wyłączał, wyglądało to tak 5 min. przerwy i start, jak osiągnął 52*C stop i tak cały czas dwa dni. W domu 20*C żadne zmiany na sterowniku nic nie dawały, dopiero instalator przyjechał i zmienił kanały i działa ok. Od godz. 20 do następnego dnia do 13 przy -5*C spalił 7m3. Wydaje mi się że mało przy 20*C na pow.120m2.

 

Tak dokladnie zachowuje sie kociol u kolegi, ktorego problemy opisalem post wczesniej.

 

Co to znaczy, ze instalator zmienil kanaly, chodzi o inne piny dla kabelkow idacych do sterownika?

 

Po odlaczeniu sterownika sytuacja bez zmian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie zachowuje sie kociol u kolegi, ktorego problemy opisalem post wczesniej.

 

Co to znaczy, ze instalator zmienil kanaly, chodzi o inne piny dla kabelkow idacych do sterownika?

 

Po odlaczeniu sterownika sytuacja bez zmian...

 

Sterownik bezprzewodowy ma o ile dobrze pamiętam 5 kanałów, zmienił jeden i zresetował sterownik i odbiornik i działa, podczas tego szwankowania mojego sterownika jak odłączyłem zasilanie to już w ogóle odbiornik nie załączał pieca. Aha i najważniejsze, moduł nie wysyłał sygnału w cyklu 5min. tj pisałem wyżej tylko odbiornik w takiej sekwencji załączał i wyłączał piec.

 

Zrobię zdjęcia sterownika, jak będziesz chciał to zamieszczę i opiszę dokładnie zdjęcia co zmienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, tutaj kolega miloszenki. Problem z piecem jaki mam na sterowaniu recznym(odlaczony sterownik) to: zadana temperatura 50 stopni. Dwie sekcje podlogowek - dol, gora. Dol zakrecony. Gora odkrecona. Piec podgrzewa wode do 50 stopni, swieczka wylacza sie od razu po osiagnieciu temperatury, po spadku temperatury do ok 25 stopni - ponownie zalacza sie podbijajac temperature do 50 stopni. Woda na powrocie jest zimna, pietro zagrzane do okolo 18-19 stopni. Po podlaczeniu sterownika pokojowego - takie same zachowanie - jakiekolwiek wymuszanie pracy i podbicie temperatury rzadanej do 25 stopni w pokoju - konczy sie na pulsacyjnej pracy pieca - 25-50 stopni przez co zadana temperatura nie jest do osiagana (na przyklad 22 stopnie). Co ciekawe - na recznym sterowaniu - jezeli ustawie pokretlem maksymalna temperature na 40 stopni - piec zachowuje sie podobnie i dziala w przedziale 40 - 25 stopni. Histereza ustawiona na 5K - przez co rozumiem - piec powinien zalaczac sie w przedziale 40-35, badz 50-45. Czy mial ktos podobny problem, albo pomysl gdzie szukac bledu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, tutaj kolega miloszenki. Problem z piecem jaki mam na sterowaniu recznym(odlaczony sterownik) to: zadana temperatura 50 stopni. Dwie sekcje podlogowek - dol, gora. Dol zakrecony. Gora odkrecona. Piec podgrzewa wode do 50 stopni, swieczka wylacza sie od razu po osiagnieciu temperatury, po spadku temperatury do ok 25 stopni - ponownie zalacza sie podbijajac temperature do 50 stopni. Woda na powrocie jest zimna, pietro zagrzane do okolo 18-19 stopni. Po podlaczeniu sterownika pokojowego - takie same zachowanie - jakiekolwiek wymuszanie pracy i podbicie temperatury rzadanej do 25 stopni w pokoju - konczy sie na pulsacyjnej pracy pieca - 25-50 stopni przez co zadana temperatura nie jest do osiagana (na przyklad 22 stopnie). Co ciekawe - na recznym sterowaniu - jezeli ustawie pokretlem maksymalna temperature na 40 stopni - piec zachowuje sie podobnie i dziala w przedziale 40 - 25 stopni. Histereza ustawiona na 5K - przez co rozumiem - piec powinien zalaczac sie w przedziale 40-35, badz 50-45. Czy mial ktos podobny problem, albo pomysl gdzie szukac bledu?

 

Błędów u ciebie jest kilka np. mała mała histereza, duża róznica temp.między zasilaniem i powrotem, oraz szybkie osiągnięcie temp. zasilania. Ustaw histerezę np. 12k, lub więcej aby kocioł nie taktowałj. Histereza musi być większa od różnicy temp. zasilania i powrotu, jeśli jest mniejsza to kocioł taktuje. Jeśli temp.wody osiąga za szybko to ustaw mu prędkość rozgrzewania -oszczędnie i pompę daj na 3bieg, wtedy kocioł będzie wolniej nagrzewał wodę, pracował dłużej i temp, wody między zasilaniem i powrotem nie będzie duża jak u ciebie. Oczywiście przy pracy z pogodówką ustaw prawidłowa krzywą grzania..

Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o porade w ustawieniu pieca Smart Cerapur 22-3C, mam gigantyczne zuzycie gazu a nie bylo jeszcze mrozów! Moi rodzice mają powierzchniow taki dom jak ja nieocieplony! piec prehistoryczny ktory ma 16 lat a zuzywaja polowe tego co ja, a ja mam ocieplony, nowe okna itp.

 

Charakterystyka domu; dom z lat 80 z cegly, ocieplony styropianem 10cm, na dachu plaskim welna i styropian jako ocieplenie. Mam nowe okna, budynek jest podpiwniczony (piwnica nie jest w ziemi tylko na poziomie 0 tzn parten mam na drugiej kondygnacji i pietro na trzeciej. Pow domu 210 m2 minus nieogrzewana piwnica czyli do ogrzania mam 165m2 parter i pietro. Ogrzewanie grzejnikowe w calym domu rurki nie sa miedziane ale od pieca idzie średnica 50mm ok 3mb potem wszystko w 20mm mierzone na zewnatrz.

 

Piec Junkers Ceraptur Smart 22-3C z FW 100

ustawienia pieca:

grzanie wg krzywej grzania: teraz mam 28-68 stC

w domu przy tej krzywej okolo 21,5 st C w najzimniejszym pomieszczeniu, przy czym temp na zewnatrz nie spadla ponizej 0 stC

pracuje w trybie AUTO

temp pom 20stC

temp oszczedzanie 18,5 stC

akumulacja 60%

rozgrzewanie: Normalnie czasami ustawiam oszczednie ale widze ze jest problem z nagrzaniem zasobnika (przy funkcji oszczednie)100 litrow bo mam go ustawiony na 47 st w dzien i 40 na noc a podczas zuzycia cieplej wody wlacza sie dopiero jak spadnie o 12 st ponizej tych 47!

tryb Auto ustawiony tak ze grzanie mam od 7 rano do 21,30 potem cala noc tryb oszczedzanie

 

Zuzycie gazu za okres od 10 listopada do dzisiaj 7 grudnia to 300 m3 ! oczywiscie liczylem ze bedzie drozej niz weglem (schodzilo mi max 6 ton wegla przy najmrozniejszych zimach) ale przy takim zuzyciu to boje sie ze jak przyjda mrozy to braknie mi 1000 m3 gazu !!!

 

serwisant twierdzi ze ustawil wszytko tak jak ma byc a ja musze sie bawic sam z krzywa zeby osiagnac oszczednosc.

5 dni jechalem na sloneczku czyli grzanie ciagle i zjadl ok 17m3 gazu przy tem na zewn 5 stC

czy zostawic go w automacie czy jechac ciagle (sloneczko) ? jak sobie z tym poradzic ?

Edytowane przez lexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o porade w ustawieniu pieca Smart Cerapur 22-3C, mam gigantyczne zuzycie gazu a nie bylo jeszcze mrozów! Moi rodzice mają powierzchniow taki dom jak ja nieocieplony! piec prehistoryczny ktory ma 16 lat a zuzywaja polowe tego co ja, a ja mam ocieplony, nowe okna itp.

 

Zuzycie gazu za okres od 10 listopada do dzisiaj 7 grudnia to 300 m3 ! oczywiscie liczylem ze bedzie drozej niz weglem (schodzilo mi max 6 ton wegla przy najmrozniejszych zimach) ale przy takim zuzyciu to boje sie ze jak przyjda mrozy to braknie mi 1000 m3 gazu !!!

 

serwisant twierdzi ze ustawil wszytko tak jak ma byc a ja musze sie bawic sam z krzywa zeby osiagnac oszczednosc.

5 dni jechalem na sloneczku czyli grzanie ciagle i zjadl ok 17m3 gazu przy tem na zewn 5 stC

czy zostawic go w automacie czy jechac ciagle (sloneczko) ? jak sobie z tym poradzic ?

 

Witam.

Tj pisałem wyżej, mi spala ponad 7m3 na dobę bez ogrzewania zasobnika, na zasobnik pewnie pochłonie jeszcze ok. 1m3 na dobę. Mam dużo mniejszy dom (120m2 + 30m2 garaż ogrzewany na min.) od twojego ale lepiej docieplony, jednak jeszcze nie mieszkam i dom się dopiero wygrzewa. W tym tygodniu już będę mieszkał i w tedy zobaczę ile będzie spalał realnie jak się mieszka. Myślę że nie jest to zły wynik jak na twój metraż jednak nie przy dodatnich temp. na zewnątrz.

 

Ja sobie ostatnio zrobiłem eksperyment i przy nagrzanym domu do 20*C wyłączyłem piec i zostawiłem na dobę, po upływie doby miałem 17,4*C przy -5*C w dzień w nocy mogło być więcej. Myślę że nieźle jak po 3 dniach grzania od pierwszego zapuszczenia pieca.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o porade w ustawieniu pieca Smart Cerapur 22-3C, mam gigantyczne zuzycie gazu a nie bylo jeszcze mrozów! Moi rodzice mają powierzchniow taki dom jak ja nieocieplony! piec prehistoryczny ktory ma 16 lat a zuzywaja polowe tego co ja, a ja mam ocieplony, nowe okna itp.

 

Charakterystyka domu; dom z lat 80 z cegly, ocieplony styropianem 10cm, na dachu plaskim welna i styropian jako ocieplenie. Mam nowe okna, budynek jest podpiwniczony (piwnica nie jest w ziemi tylko na poziomie 0 tzn parten mam na drugiej kondygnacji i pietro na trzeciej. Pow domu 210 m2 minus nieogrzewana piwnica czyli do ogrzania mam 165m2 parter i pietro. Ogrzewanie grzejnikowe w calym domu rurki nie sa miedziane ale od pieca idzie średnica 50mm ok 3mb potem wszystko w 20mm mierzone na zewnatrz.

 

Piec Junkers Ceraptur Smart 22-3C z FW 100

ustawienia pieca:

grzanie wg krzywej grzania: teraz mam 28-68 stC

w domu przy tej krzywej okolo 21,5 st C w najzimniejszym pomieszczeniu, przy czym temp na zewnatrz nie spadla ponizej 0 stC

pracuje w trybie AUTO

temp pom 20stC

temp oszczedzanie 18,5 stC

akumulacja 60%

rozgrzewanie: Normalnie czasami ustawiam oszczednie ale widze ze jest problem z nagrzaniem zasobnika (przy funkcji oszczednie)100 litrow bo mam go ustawiony na 47 st w dzien i 40 na noc a podczas zuzycia cieplej wody wlacza sie dopiero jak spadnie o 12 st ponizej tych 47!

tryb Auto ustawiony tak ze grzanie mam od 7 rano do 21,30 potem cala noc tryb oszczedzanie

 

Zuzycie gazu za okres od 10 listopada do dzisiaj 7 grudnia to 300 m3 ! oczywiscie liczylem ze bedzie drozej niz weglem (schodzilo mi max 6 ton wegla przy najmrozniejszych zimach) ale przy takim zuzyciu to boje sie ze jak przyjda mrozy to braknie mi 1000 m3 gazu !!!

 

serwisant twierdzi ze ustawil wszytko tak jak ma byc a ja musze sie bawic sam z krzywa zeby osiagnac oszczednosc.

5 dni jechalem na sloneczku czyli grzanie ciagle i zjadl ok 17m3 gazu przy tem na zewn 5 stC

czy zostawic go w automacie czy jechac ciagle (sloneczko) ? jak sobie z tym poradzic ?

Spróbuj zastosować moje parametry.

Nastawy FW 100

charakterystyka-punkt początkowy - punkt końcowy

punkt pocz- 30

punkt końcowy- 47

akumulacja budynku - 80

kalibracja czujnika : 0

max zasilania - 60

wpływ temp pomieszczenia - 100

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie,

korekcja wskazan:0 ogrzew.

wył do niższego poziomu -tak

Po takim ustawieniu regulatora sprawdź jaka będzie temp.w mieszkaniu, jeśli będą odchyłki od zadanej to koryguj temp. punktu pocz. i końc. Podczas regulacji krzywej "wpływ temp. wewn" można ustawić na0%- 10%.

Temp. grz. 20st

Temp. osz. 18st.

 

Nastawy na kotle

3.A- 0

3.b- 15

3.C- 12

Przy takim ustawieniu temp. wody na zasilaniu wynosi 30st przy 20st na zewn. i 47st przy -15st na zewn. Pracuję przy takich nastawach 4 sezon i temp. wewątrz jest taka jak założyłem.

Dom o podobnych parametrach jak u ciebie ale i gazu idzie 7-8 m3 przy obecnych temperaturach zewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zastosować moje parametry.

Nastawy FW 100

charakterystyka-punkt początkowy - punkt końcowy

punkt pocz- 30

punkt końcowy- 47

akumulacja budynku - 80

kalibracja czujnika : 0

max zasilania - 60

wpływ temp pomieszczenia - 100

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie,

korekcja wskazan:0 ogrzew.

wył do niższego poziomu -tak

Po takim ustawieniu regulatora sprawdź jaka będzie temp.w mieszkaniu, jeśli będą odchyłki od zadanej to koryguj temp. punktu pocz. i końc. Podczas regulacji krzywej "wpływ temp. wewn" można ustawić na0%- 10%.

Temp. grz. 20st

Temp. osz. 18st.

 

Nastawy na kotle

3.A- 0

3.b- 15

3.C- 12

Przy takim ustawieniu temp. wody na zasilaniu wynosi 30st przy 20st na zewn. i 47st przy -15st na zewn. Pracuję przy takich nastawach 4 sezon i temp. wewątrz jest taka jak założyłem.

Dom o podobnych parametrach jak u ciebie ale i gazu idzie 7-8 m3 przy obecnych temperaturach zewn.

 

Zanim zacznę ustawiac to jeszcze kilka pytan co do tych ustwien :

ja podczas mrozow ok -10 stC palac weglem musialem miec na piecu ok 60 stC wiec boje sie ze bezie zbyt mala temperatura,

mam tylko pogodowke z fw100 na piecu nie w pomieszczeniu!! wiec wplyw temp wewn musze chyba dacna 0 tak?

nie rozumiem tego: wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie, ???

nie ma tego: wył do niższego poziomu -tak

 

te ustawienia Nastawy na kotle

3.A- 0

3.b- 15

3.C- 12

nie rozumiem co to jest to taktowanie itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz fw100 na kotle to niektórych parametrów nie będzie. Wpisz więc te które są, co ważne również parametry na kotle i przez dobe sprawdzaj temp.wewnętrzną. Jeśli będą odchyłki od temp. założonej temp.wewn. to zmieniaj temp. pkt. pocz. i końc. To że przy paleniu węglem miałeś wyższą temp. wody to wynika z innej specyfiki palenia gazem. Taktowanie to krótka praca, krótka przerwa itd itd. ma to wpływ na zużycie gazu i żywotność kotła, jest to zjawisko niekorzystne. Ty posiadasz kocioł z dużą mocą minimalną i taktowanie pewnie występuje. Jeśli wpiszesz parametry kotle które podałem to taktowania nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz fw100 na kotle to niektórych parametrów nie będzie. Wpisz więc te które są, co ważne również parametry na kotle i przez dobe sprawdzaj temp.wewnętrzną. Jeśli będą odchyłki od temp. założonej temp.wewn. to zmieniaj temp. pkt. pocz. i końc. To że przy paleniu węglem miałeś wyższą temp. wody to wynika z innej specyfiki palenia gazem. Taktowanie to krótka praca, krótka przerwa itd itd. ma to wpływ na zużycie gazu i żywotność kotła, jest to zjawisko niekorzystne. Ty posiadasz kocioł z dużą mocą minimalną i taktowanie pewnie występuje. Jeśli wpiszesz parametry kotle które podałem to taktowania nie będzie.

 

Godzine temu przestawilem na takie cos narazie bede obserwowac jak bedzie w miare ok to ustawie dokladnie takie jak napisales:

 

program fw100 - AUTO

temp 20

oszcz 18

akumulacja 60

rozgrzewanie - OSZCZEDNIE

woda w zasobniku 54 dzien / 44 noc

krzywa 28-63 bo ja mam do minus 20 na fw100

3.A 00.

3.b 15

3.C 10

 

po godzinie w domu tep spadla o 1 stC grzejniki zimne :/ az sie boje co bedzie rano - zona chyba nie bedzie zadowolona :)

 

oryginalnie taktowanie bylo na 3 i histereza tez na 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzine temu przestawilem na takie cos narazie bede obserwowac jak bedzie w miare ok to ustawie dokladnie takie jak napisales:

 

program fw100 - AUTO

temp 20

oszcz 18

akumulacja 60

rozgrzewanie - OSZCZEDNIE

woda w zasobniku 54 dzien / 44 noc

krzywa 28-63 bo ja mam do minus 20 na fw100

3.A 00.

3.b 15

3.C 10

 

po godzinie w domu tep spadla o 1 stC grzejniki zimne :/ az sie boje co bedzie rano - zona chyba nie bedzie zadowolona :)

 

oryginalnie taktowanie bylo na 3 i histereza tez na 3

 

 

Przy ustwieniech jak powyzej spalanie po dwoch dobach 12 m3/dobę w domu temp 21 do 21,5 , temp na zewnatrz ok 1 stC w domu jest zimno - zimniej niz przy tych niby zlych ustawieniach :/ kurcze te piec zaczyna ,mnie wkurzac, zeby miec komfortowa temp to musialbym placic rachunki po 3 tys na miesiac :/

zobaczymy po paru dniach jak sie to bedzie ksztaltowac....

Edytowane przez lexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustwieniech jak powyzej spalanie po dwoch dobach 12 m3/dobę w domu temp 21 do 21,5 , temp na zewnatrz ok 1 stC w domu jest zimno - zimniej niz przy tych niby zlych ustawieniach :/ kurcze te piec zaczyna ,mnie wkurzac, zeby miec komfortowa temp to musialbym placic rachunki po 3 tys na miesiac :/

zobaczymy po paru dniach jak sie to bedzie ksztaltowac....

 

Lexy, ja mam zwykły sterownik, bez żadnych super opcji, tylko jaka temperatura w danych godzinach i tyle. Kup tani sterownik i wtedy sprawdzisz, sterownik możesz zawsze oddać jak by nie było pożądanych efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda w zasobniku 54 dzien / 44 noc

To są dosyć wysokie temperatury grzania wody i kocioł może często dogrzewać CWU.

po godzinie w domu tep spadla o 1 stC grzejniki zimne :/ az sie boje co bedzie rano - zona chyba nie bedzie zadowolona :)

Po godzinie?

Ja mam taki spadek po 12h albo i więcej.

Obawiam się że przy takim wyziębianiu się budynku, regulacja parametrów kotła/ogrzewania niewiele pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dosyć wysokie temperatury grzania wody i kocioł może często dogrzewać CWU.

 

Po godzinie?

Ja mam taki spadek po 12h albo i więcej.

Obawiam się że przy takim wyziębianiu się budynku, regulacja parametrów kotła/ogrzewania niewiele pomoże.

 

z tym jednym stoponiem to trochę przesadzilem termometr mam w dosc przewiewnym mejscu, normalnie wahania są do 0,5 stC.

Mam jeszcze jedno pytanie co do pododówki a wlasciwie samego czujnika - jest on zabudowany na zewnatrz od str polnocnej na wysokosci ok 1,5m a domowy termometr (czujnik) mam zabudowany o 1,5 wyzej czyli 3m nad ziemią i ten z pogodówki pokazuje zawszeo 3 stC wiecej niz jest temp rzeczywista. Oczywiscie to nie jst jedynnu termometr zewnetrzny bo w samochodach tez zawsze pokazuje temp na zewnatrz o 3 stC mniej niz pogodowka. Czy mozna jakos skalibrowac ten czujnik z pogodowki obnizajac temp o te 3 stC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...