Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

ha ha, dzięki za odpowiedź. W zasadzie napisałam to dla swojego małza, który uparcie twierdzi, że mamy straaasznie wysokie zuzycie gazu. Ja juz liczyłam zapotrzebowania i szacunkowo zgadza mi sie to z poborem gazu. Rekuperacji jeszcze nie ma.Wszystkie flaki łącznie z gwc są na miejscu, ale serca brak, więc wentylacja narazie przez nieszczelności, rury reku i ostre wietrzenie.

W kominku palę prawie codziennie-jestem uzależniona, ale do tej pory miałam na sterowniku ustawiony mały wpływ temperatury pomieszczenia na grzanie, więc temperatura wzrastała kolo 1-1.5 stopnia przy paleniu-tak samo przy słonecznym dniu, bo wszystko co mogłam wystawiłam na południe i zachód, a na północ juz tylko to co sie nie dało wystawić nigdzie indziej-raptem jedno okno balkonowe.Zwartośc bryły mogłaby być większa.

a jeszcze tak dla rozeznania jak sie ma teoria do praktyki to podaję, ze wskażnik EP wychodzi mi dla temperatury obliczeniowej 77kWh/m2rok), bez rekuperacji-znaczy jak z wentylacją grawitacyjną

 

Skoro to wynik bez rekuperatora to tym większy szacun ! A mąż to normalnie Smerf Maruda :lol:

 

Co do wskaźnika EP to jest on niezbyt miarodajny (ogromny wpływ na jego wartość ma rodzaj ogrzewania). Najlepiej operować współczynnikiem EK obliczonym dla grzania gazem (lub prądem - czyli dla źródła o sprawności 100%) - wtedy pokrywa się on mniej więcej z faktycznym zapotrzebowaniem budynku na ciepło.

 

Pzdr

Krzych

Bo ja to mam swirka na punkcie mostków ;P, tylko za mała płotka jeszcze zeby wszystko zrozumieć i za małe doświadczenie. Zapotrzebowanie na energie do c.w.u liczyłam dla 2 osób więcej niż stan faktyczny w domu. Ek wychodzi mi w rejonach 60kWh/m2rok, coś ciut ponizej.

 

wskaźnik EK dla liczony dla gazu jest zawyżony w stosunku do stanu faktycznego?I to on daje realne wartości? znaczy, ze u mnie jeszcze mokro chyba, albo coś zle ocieplone :roll:

W obliczeniach nie bralam pod uwage ani rekuperacji, ani tez strat wynikających z uzywania "urządzeń pomocniczych" do reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest też info, że serwis Junkersa zaleca, żeby pompa chodziła non stop :roll:

 

Tak masz zrobione ?

 

dzięki, pozdrawiam, majki

Tak, pompa podłogówki chodzi 24h na najniższym biegu.

 

OK, dzięki, bo już myślałem, że coś będę musiał kazać przerabiać ... :roll:

Jutro uruchamiam swój kociołek, podłączyłem właśnie FW100 i czujnik zew. Kocioł już chodził 1 dzień, ale bez sterownika, to nie było to chyba zbyt miarodajne :wink:

 

pozdrawiam, majki

Majki gratulacje z okazji odpalenia pieca. Jak sobie radziłes do tej pory? Przecież dom w zasadzie wykończony?Drewna nie wykręci teraz?

Tez mam osobną pompę do podłogówki.A jak to sie dzieje, ze sterownikiem fw100 można kierować dwoma obiegami? To znaczy ze do pieca są dwa podejścia? Jakoś musi rozróżniac, czy jedna temperatura i fa white.Przeciez on fizycznie jest do jednego obiegu co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłam grzanie na 21 oszczędzanie na 20 stopni, wpływ temperatury pomieszczenia na 80% i tryb grzanie-oszcz-przemr. czy taka sama temperatura będzie w drugim pokoju również? Będę testowała te ustawienia

Wcześniej wyczytałam na forum że ustawienia wpływu temperatury pomieszczenia na 100% wyklucza wpływ czujnika pogodowego a co za tym idzie inną pracę kotła w związku ze zmianą temperatury na zewnątrz, czy dobrze zrozumiałam? Czy wpływ temp. pomieszcz np.100% ma za zadanie utrzymanie zadanej temperatury w pokoju gdzie wisi sterownik czy w całym mieszkaniu? bo jasne, że chciałabym mieć 21 stopni wszędzie gdzie są grzejniki, Czy nie za bardzo pogmatwałam?

Dziękuję za wszystkie sugestie i podpowiedzi Jeżeli jeszcze coś mogę zmienić to oczekuje na porady,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki gratulacje z okazji odpalenia pieca. Jak sobie radziłes do tej pory? Przecież dom w zasadzie wykończony?Drewna nie wykręci teraz?

Tez mam osobną pompę do podłogówki.A jak to sie dzieje, ze sterownikiem fw100 można kierować dwoma obiegami? To znaczy ze do pieca są dwa podejścia? Jakoś musi rozróżniac, czy jedna temperatura i fa white.Przeciez on fizycznie jest do jednego obiegu co

 

Dzięki :oops: Na razie zeżarł 18 metrów gazu i go wyłączyłem :roll:

Do tej pory paliłem drzewem w kotle CO - drugim źródle ogrzewania w domu. Spokojnie utrzymywałem te 12-14 stopni, więc wszystko jak na razie przetrwało :wink:

Jednak palenie tylko drzewem, to częste dokładanie, więc gazówka musi być :wink:

Co do pytania o dwa obiegi - tez czekam na mądrzejsze głowy, ja nie wiem :( :oops:

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o wytłumaczenie cytuje z instrukcji FW 100:

"Menu: Parametry ogrzewania > ogrz.wył. do

niższego poziomu temp.

B Wybór fazy schładzania:

– nie: tryb grzewczy odpowiednio do krzywej

grzewczej.

– tak: tryb grzewczy odpowiednio do krzywej

grzewczej, jednak brak trybu grzewczego w

fazie schładzania, aż bieżąca temperatura

pomieszczenia (np. grzanie = 21,0 °C)

pierwszy raz osiągnie żądaną wartość

przewidzianą dla trybu o poziom niżej (np.

oszczędzanie 15,0 °C). Następnie

rozpoczyna się grzanie odpowiednie dla

trybu pracy o poziom niżej (np.

oszczędzanie 15,0 °C)."

 

Jakoś nie mogę tego rozgryźć. Jak ustawić na TAK czy na NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki gratulacje z okazji odpalenia pieca. Jak sobie radziłes do tej pory? Przecież dom w zasadzie wykończony?Drewna nie wykręci teraz?

Tez mam osobną pompę do podłogówki.A jak to sie dzieje, ze sterownikiem fw100 można kierować dwoma obiegami? To znaczy ze do pieca są dwa podejścia? Jakoś musi rozróżniac, czy jedna temperatura i fa white.Przeciez on fizycznie jest do jednego obiegu co

 

Dzięki :oops: Na razie zeżarł 18 metrów gazu i go wyłączyłem :roll:

Do tej pory paliłem drzewem w kotle CO - drugim źródle ogrzewania w domu. Spokojnie utrzymywałem te 12-14 stopni, więc wszystko jak na razie przetrwało :wink:

Jednak palenie tylko drzewem, to częste dokładanie, więc gazówka musi być :wink:

Co do pytania o dwa obiegi - tez czekam na mądrzejsze głowy, ja nie wiem :( :oops:

 

pozdrawiam, majki

Nic dziwnego, ze tyle żarł, przecież chałpa musi sie rozgrzac, mury też chcą zgarnąc troche ciepełka dla siebie.

 

Monika, sterownik pokaże Ci temperaturę w swoim otoczeniu. Zeby miec zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu to trzeba tak dobrać grzejniki do zapotrzebowania na ciepło, zeby nadążały z grzaniem, ewentualnie pozostają manewry na termostacie, lub dodatkowe regulatory miejscowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 140m po podłodze. Ustawiona jest tylko funkcja "ogrzewanie podłogowe" i sterownik ustawiony na "słoneczko czyli grzanie ciągłe". Nie ustawiałem krzywych grzewczych i punktów początkowych bo nie chcę bardziej namieszać. Co do instalacji c.o. to mamy kominek z płaszczem wodnym, wymiennik ciepła, dwie szafki z układami mieszającymi, zasobnik Biawar 140l. Pokoje wietrzymy rzadko, bo działa nam wentylacja.

Jeszcze jedna sprawa, otóż podczas pracy kominka pompa z pieca i tak cały czas pracuje, nawet kilka godzin. Czy można ją jakoś wyłączac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika111

Wpływ temp. pomieszcz np.100% ma za zadanie utrzymanie zadanej temperatury tylko w pokoju gdzie wisi sterownik. W innych pomieszczeniach trzeba sobie poustawiać zaworami termostatycznimi lub przykryzować na zaworkach powrotnych grzejników(ograniczyć przepływ wody) doświadczalnie niestety.

Niewydaje mi się żeby ustawienie 100% wyłączało jak gdyby ten czujnik co jest na polu. Chociaż też tego niezaręcze. Wydaje mi sie jednak że ten parametr jest po to że np. jak ktoś ma kominek w salonie to sobie może tak ustawić wpływ pomieszczenia np na 50%, że jak pali w tym kominku i mu temp w salonie wzrośnie na 25 st a ust miał na sterowniku na 19st to mu piec nagle sie niewyłączy i nie przestanie grzać reszty pomieszczeń. Tak by sie stało gdyby był ust na 100%. Tak sie mi wydaje. Myśle że lepiej jest ustawić ten wpływ na około 90-100% jeśli nieposiadamy kominka w salonie, ja nieposiadam. A temp. reszty pomieszczeń dopasować do temp w tym salonie. Jeśli mamy kominek i często w nim palimy lub sterownik wisi w kuchni, w pomieszczeniu z częstymi wachaniami temp. to ustawienie na 50-60%.

Czujnik zewnętrzny sluży tylko do kontrolowania temp zew. i dzięki temu powoduje wyprzedzenie reakcji pieca na zmiany temp. zewnętrznych. Np w ciągu 4 godź spada temp na polu z -5 do -10 więc piec już to wie ale pomieszczenia w budynku jeszcze nie i czujnik temp. w salonie też nie bo budynek jest bezwładny. Piec sobie więc już zaczyna reagować i podnosi lekko temp zasilania. Zanim ściany sie wychłodzą i powietrze. Chodzi o to żeby utrzymać stałą temp w domu tzw. komfort cieplny przy optymalnym zużyciu paliwa. Odwrotnie też jeśli rano o 6 jest -10 a w południe słońce przygrzeje i jest -1 na zewnątrz to piecyk zmniejsza modulacje lub całkiem sie wyłączy czasem po to by nieprzegrzać pomieszczeń. Wykorzystuje znowu bezwładność, nagrzane pomieszczenia i ściany do podtrzymania niejako temp a sam oszczędza paliwo. I taki jest cel stosowania pogodówek.

Taki troche kolaborat wyszedł ale chyba prościej sie nieda tego opisać. Ja to tak bynajmniej rozumie. Tam jest tyle parametrów że ja też nad tym siedze a ta instrukcja to chyba jakieś wolne tłumaczenie z niemieckiego hehe :wink: Niektóre parametry tylko ogólnikowo wspomniane. Masakra :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Slawos,

wydaje mi się że pojęłam, tzn jak mam na sterowniku zadaną temp np. 20 stopni to w innych pomieszczeniach będzie grzało na te 20 stopni a w pomieszczeniu ze sterownikiem jak ustawie wpływ temper pomieszcz to będzie się starało koło tej temp trzymać. A czy coś możesz powiedzieć na mój post wyżej na ten cytat z instrukcji bo nie wiem jak ustawić na TAK na NIE tego niestety nie rozgryzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wstępnie poustawiałem sterownik FW 100, na razie grzanie na 16 stC od 8-18, a oszczędzanie na 15stC w reszcie dnia - dom jeszcze nie zamieszkały.

Pytanka takie mam co mi się nasunęły ... :oops: :

- pokrętło na piecu doczytałem wcześniej, że nie ma znaczenia ustawienie, bo FW100 je odłącza, tak ?

- macie tak, raz na jakiś czas, co powiedzmy 30s "przygasa" górna linijka na wyświetlaczu, ta od powiedzmy minut i godzin :roll: pomimo "migania" prostokącika od "aktualnej" godziny ?

- gdzie mozna ustawić max moc pieca, nie mogę znaleźć :oops: :roll: Teraz widze na piecu wyświetla temperatury od 35-45 st powiedzmy ....

 

To na razie tyle, ale pewno będę jeszcze pytał :wink:

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wstępnie poustawiałem sterownik FW 100, na razie grzanie na 16 stC od 8-18, a oszczędzanie na 15stC w reszcie dnia - dom jeszcze nie zamieszkały.

Pytanka takie mam co mi się nasunęły ... :oops: :

- pokrętło na piecu doczytałem wcześniej, że nie ma znaczenia ustawienie, bo FW100 je odłącza, tak ?

- macie tak, raz na jakiś czas, co powiedzmy 30s "przygasa" górna linijka na wyświetlaczu, ta od powiedzmy minut i godzin :roll: pomimo "migania" prostokącika od "aktualnej" godziny ?

- gdzie mozna ustawić max moc pieca, nie mogę znaleźć :oops: :roll: Teraz widze na piecu wyświetla temperatury od 35-45 st powiedzmy ....

 

To na razie tyle, ale pewno będę jeszcze pytał :wink:

 

pozdrawiam, majki

No mnie też zdziwiło trochę, jak chłopaki powiedzieli, ze fW wyłącza całkowicie sterowanie z pieca.Chyba, ze zle zrozumiałam. Na tą wiadomość pobiegłam i przykręciłam po 10 stopni na pokrętłach w piecy na cwu i co. I co? i woda jakby chłodniejsza leci. Wydaje mi się, ze jednak ma wpływ o tyle, ze fw steruje temperaturą na mieszaczu, a jak zadana na piecu jest mniejsza od ządanej to doopa?

Jak tak masz tak na pokrętle co to zostaw, a w fw100 ustaw temperature zasilania podlogówki nie więcej jak 30 stopni.

Mi przygasa kawałek obwódki jak pokazuje aktywny cykl. Jesli sobie ustawiłes 2 cykle-15 i 16 to pewnie jedna przygasa w trybie gdy pracuje druga? To samo jest przy grzaniu dziennym z oszczędzaniem nocnym-no chyba ze o inne znikanie chodzi. Może jakaś mądra glowa sie wypowie, bo sobie gdybam tylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z naszym tematem wynika z innych stadiów zaawansowania użytkowników pieca. Myślę że fajnie zadać priorytetowe pytania, dotyczące naszego urządzenia.

Jak najlepiej ustawić automatykę?

Jak w ogóle to się robi?

Poco tak rozbudowane ustawienia różnych parametrów?

Czy lepiej FW 100 na piecu czy w reprezentacyjnym miejscu?

itd.

Brakuje jeszcze jednego najważniejszego pytania, a z którego wynikają pozostałe wątpliwości, a mianowicie kiedy zużycie gazu jest najmniejsze przy satysfakcjonującej temperaturze w domu. Być może nie było by tematu, gdyby ludzie montujący te ustrojstwa mieli cokolwiek pojęcie o tym.

78mysz namieszałeś z tym mieszaczem, jeśli dom ogrzewany jest wyłącznie rurkami w podłodze mieszacz jest niepotrzebny. Jeśli jest więcej nisz jedna strefa grzewcza to potrzebne są mieszacze aby móc z różnicować temperatury w poszczególnych obiegach. Kiedy FW100 zamontowany jest na piecu pokrętła na nim nie działają. I chociaż można nastawiać temperaturę pomieszczeń (błąd softu, niepotrzebnie wprowadza zamieszanie) funkcja ta nie jest aktywna. Jeśli mamy głowice termostatyczne na kaloryferach tworzy nam się układ wielostrefowy, razem z naszym piecem z krzywą ustawioną pod nasz dom, mamy najoszczędniejsze ogrzewanie gazem. Jeszcze podzielę się teorią wynikającą z mojej praktyki. Jeden stopień niepotrzebnie (podnoszenia) oscylowania temperatury w domu to 10% więcej wydanych pieniędzy. Przytrzymując przycisk "menu" wchodzimy w ustawienia serwisowe, chyba jeszcze nie wszyscy do tego doszli. Dzielmy się swoimi nastawami i wnioskami wynikającymi z nich. Żaden układ instalacji ze swoim skomplikowaniem, nie wygeneruje nam więcej ciepła. Im prościej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto powiedział, ze mój dom jest ogrzewany wyłącznie rurkami podłogowymi? A potem skoro rozważasz ogrzewanie tylko podłogowe, to dlaczego wspominasz o termostatach na grzejnikach?

Fw200 mam zamontowane w pomieszczeniu reprezentatywnym.Czy to znaczy że pokrętła na piecu jednak dzialają?Bo wczesniej były takie pytania, czy może też "na piecu" znaczy że jest zamontowany wogóle.Bo teraz dopiero mam namieszane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wstępnie poustawiałem sterownik FW 100, na razie grzanie na 16 stC od 8-18, a oszczędzanie na 15stC w reszcie dnia - dom jeszcze nie zamieszkały.

Pytanka takie mam co mi się nasunęły ... :oops: :

- pokrętło na piecu doczytałem wcześniej, że nie ma znaczenia ustawienie, bo FW100 je odłącza, tak ?

- macie tak, raz na jakiś czas, co powiedzmy 30s "przygasa" górna linijka na wyświetlaczu, ta od powiedzmy minut i godzin :roll: pomimo "migania" prostokącika od "aktualnej" godziny ?

- gdzie mozna ustawić max moc pieca, nie mogę znaleźć :oops: :roll: Teraz widze na piecu wyświetla temperatury od 35-45 st powiedzmy ....

 

To na razie tyle, ale pewno będę jeszcze pytał :wink:

 

pozdrawiam, majki

W końcu przy kompie :)

 

ad.1. nie, nie, nie pokrętło które będzie nastwaione np. na 35stC nie pozowli sterownikowi dać wyższej nawet jeśli tak sobie wyliczy. Koniec. Kropka.

ad.2. nie

ad.3. moc pieca np. dla c.w.u. ustawia się w funkcjach serwisowych np. 1b (jestem w pracy więc piszę z pamięci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłam grzanie na 21 oszczędzanie na 20 stopni, wpływ temperatury pomieszczenia na 80% i tryb grzanie-oszcz-przemr. czy taka sama temperatura będzie w drugim pokoju również? Będę testowała te ustawienia

Wcześniej wyczytałam na forum że ustawienia wpływu temperatury pomieszczenia na 100% wyklucza wpływ czujnika pogodowego a co za tym idzie inną pracę kotła w związku ze zmianą temperatury na zewnątrz, czy dobrze zrozumiałam? Czy wpływ temp. pomieszcz np.100% ma za zadanie utrzymanie zadanej temperatury w pokoju gdzie wisi sterownik czy w całym mieszkaniu? bo jasne, że chciałabym mieć 21 stopni wszędzie gdzie są grzejniki, Czy nie za bardzo pogmatwałam?

Dziękuję za wszystkie sugestie i podpowiedzi Jeżeli jeszcze coś mogę zmienić to oczekuje na porady,

Pozdrawiam

jeśli ustawiasz wpływ na 100% to znaczy, że piec działa tak jakby było tylko to jedno pomieszczenie (oczywiście w dużym uproszczeniu) dla pogodówki to ciut bez sensu. Po to sobie liczy na podstawie różnych parametrów, żeby było dobrze. oczywiście wpływ można pozostawić bo czasami nie idzie gdzieś dogrzać ale należy to robić z umiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden stopień niepotrzebnie (podnoszenia) oscylowania temperatury w domu to 10% więcej wydanych pieniędzy. Przytrzymując przycisk "menu" wchodzimy w ustawienia serwisowe, chyba jeszcze nie wszyscy do tego doszli. Dzielmy się swoimi nastawami i wnioskami wynikającymi z nich. Żaden układ instalacji ze swoim skomplikowaniem, nie wygeneruje nam więcej ciepła. Im prościej tym lepiej.

Widziałem w przynajmniej dwóch opracowaniach, ze podniesienie o 1stC to do 5% więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Slawos,

wydaje mi się że pojęłam, tzn jak mam na sterowniku zadaną temp np. 20 stopni to w innych pomieszczeniach będzie grzało na te 20 stopni a w pomieszczeniu ze sterownikiem jak ustawie wpływ temper pomieszcz to będzie się starało koło tej temp trzymać. A czy coś możesz powiedzieć na mój post wyżej na ten cytat z instrukcji bo nie wiem jak ustawić na TAK na NIE tego niestety nie rozgryzę.

W pomiesczeniach będzie grzało tak lub inaczej. Ustawiasz temp. wg której piec grzeje tak aby temp. wg niego dała 20stC i nic poza tym. Jeśli są czynniki które mają na to wpływ poza c.o. to może być cieplej lub zimniej.

 

Co do TAK/NIE napisz co chcesz uzyskać, bo w jednym przypadku piec się wyłączy i tyle a w drugim stopniowo będzie jechał w dół bo krzywa zmieni się dla niższej temp. Jeśli chodzi o komfort to drugi przypadek jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to sie dzieje, ze sterownikiem fw100 można kierować dwoma obiegami? To znaczy ze do pieca są dwa podejścia? Jakoś musi rozróżniac, czy jedna temperatura i fa white.Przeciez on fizycznie jest do jednego obiegu co

FW100 nie steruje dwoma obiegami dosłownie. Można mieć dwie pompy załączone równocześnie i nic więcej. Do dwóch obwodów jest FW200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 140m po podłodze. Ustawiona jest tylko funkcja "ogrzewanie podłogowe" i sterownik ustawiony na "słoneczko czyli grzanie ciągłe". Nie ustawiałem krzywych grzewczych i punktów początkowych bo nie chcę bardziej namieszać. Co do instalacji c.o. to mamy kominek z płaszczem wodnym, wymiennik ciepła, dwie szafki z układami mieszającymi, zasobnik Biawar 140l. Pokoje wietrzymy rzadko, bo działa nam wentylacja.

Jeszcze jedna sprawa, otóż podczas pracy kominka pompa z pieca i tak cały czas pracuje, nawet kilka godzin. Czy można ją jakoś wyłączac?

Wybieg pompy można ustawić ale nie pamiętam dokładnie z instukcji gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...