Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

W pierwszej kolejności sprawdź naczynie przeponowe w układzie CO. Odkręć zaślepkę na naczyniu i naciśnij wentyl w środku, jeśli poleci woda to źle, jeśli powietrze to lepiej. Zakręć zawór zimnej wody przed zasobnikiem, rozładuj ciśnienie otwierając kran z ciepłą wodą. Sprawdź manometrem ciśnienie na wentylu. Powinno być ok. 3 barów, jeśli jest mniej, napompuj pompką/kompresorem do 3 barów. Odkręć zawór zimnej wody i zobacz czy się poprawiło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam forumowiczów.

 

Będę rozbudowywał swoją instalację i potrzebuje informacji czy mogę zrobić to co chcę i ewentualnie jak to zrobić.

 

Mój kociołek jest u mnie na poddaszu i ogrzewa ok 70m2. Instalacja jest głownie na ogrzewaniu podłogowym.

Czujnik temperatury na zewnątrz i sterownik FW100 na korytarzu.

 

Teraz będę przejmował do ogrzewania również parter i chciał bym zrobić całkowicie niezależny obwód grzewczy na dole z własnym sterownikiem.

Tak aby na parterze można było ustawić niezależną temperaturę od tej na górze i również aby z obu pieter można było sterować Ciepłą Wodą Użytkową.

 

Jest jeden zasobnik CWU i tak pozostanie ale bym chciał aby z parteru również można było włączyć wodę czy ustawić cyrkulację CWU.

 

Jeżeli jest taka instalacja możliwa to prosił bym o opisanie tego co będę potrzebowali z zakupów. (sterowniki, moduły itp.).

 

Pozdrawiam

Bodosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Moglibyście podpowiedzieć czy pompka cyrkulacyjna cwu powinna być podłączona pod zaciski NP i LP tak by można było ustawiać czas pracy ?Kupiłem uzywany regulator FW120 z czujnikiem bez kabli . Fw120 zamontuje w pokoju na scianie .Czy kabel 2x0,5mm ok.6metrów będzie odpowiedni?Jaki kabel do czujnika zew. ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica kabla do FW120 wystarczy, do 80 m długości Junkers dopuszcza nawet 0,4mm.

Do czujnika zewnętrznego do 20 m dwużyłowy : min. 0,75 mm2, do 30m: min. 1mm2, powyżej 30m: 1,5mm2.

Co do zacisków do cyrkulacji była na ten temat dyskusja bo chyba w instrukcji był błąd poszukaj na forum zresztą w tym wątku, oprócz podłączenia konieczne jest chyba też aktywowanie jakiejś funkcji w manu serwisowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

niedługo będę wybierał kocioł gazowy i skłaniam się właśnie ku ZSB 14-3C, napiszcie co powinienem kupić aby zestaw był kompletny, tzn jaki sterownik jest mi potrzebny żeby nie przekombinować i mieć jednocześnie możliwości sterowania temp, jaki zasobnik dla rodziny 2+3 ?

myślałem o sterowaniu pogodowym, ale dla świętego spokoju pociągnę kabelki do puszek umieszczonych na ścianach w których miały byc montowane regulatory pokojowe (w każdym pomieszczeniu zamkniętym),

dom to około 190m2 podłogówki,+ drabinka w łazience i grzejnik w garażu, dwa prysznice, spora wanna

jedno pomieszczenie które narazie nie bedzie uzytkowane chcę "odcinać" za pomocą regulatora pokojowego który za pomocą siłonika na rozdzielaczu ma zamykać pętle - żeby oszczędzać i nie grzać za dużo niepotrzebnie nieużytkowanego sporego pokoju nad garażem

czy do całości domu wystarczy pogodówka czy musi być jeszcze ten bezprzewodowy wewnetrzny sterownik?

Edytowane przez sony87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Zauważyłem że rurka która wychodzi z pod pieca i jest włożona do kanalizacji to rurka do spuszczania wody od tyłu pompy a syfon był zaslepiony i rurka nie podłaczona.Dlatego jak włączył piec to przez krótki czas piec pracował ,do momentu zapełnienia syfonu.Naczynko z tyłu kociołka było też zapowietrzone .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie był zapis w gwarancji że od podbicia, ale nie dłużej niż .... x miesięcy od chyba nawet wyprodukowania, a nie zakupu.

To rurka od zaworu bezpieczeństwa kotła. Czyli twój instalator nie ma totalnego pojęcia o tych kotłach a nawet nie rzucił okiem do instrukcji montażu, w której krok po kroku jest wszystko opisane. Sprawdź w gwarancji, ale uruchomienie przez nie autoryzowanego instalatora skutkowało utratą gwarancji.

O jakim zapowietrzonym naczynku z tyłu kociołka piszesz, u mnie tam jest naczynie wzbiorcze i w nim musi być odpowiednie ciśnie dla kompensacji wzrostu ciśnienia wody w instalacji w trakcie pracy kotła, mam nadzieję że nie spuściłeś z niego powietrza :-)

 

PS. Instalator włączył ci kocioł i powiedział, że możesz używać, czy tylko że można go uruchamiać a ty doszedłeś do wniosku że można wcisnąć guzik, bo jeśli to drugie to całe zamieszania sam spowodowałeś, gdyż sprawdzenie poprawności podłączeń, dołożenie węża do kondensatu i ostateczne uruchomienie robi autoryzowany serwisant i nieautoryzowany instalator nie musiał się według mnie na tym akurat znać.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim!

 

Mam pytanie o krewniaka 3C a mianowicie ZSB 14-5C. Mam ok 140m2 domu do ogrzewania, całość podłogówka,1 łazienka i poki co jest nas 2osoby. Dom ocieplony: sciany 15cm grafit, podloga 10cm 0,37, strop 18cm 0,37 (na stropie tylko skladzik, dom jednopoziomowy) i miedzy krokwie 15cm 0,39. Dom z ytonga 24cm 400. Pytanie to czy taki piec da sobie rade? (wydaje mi sie ze tak). Jaki zbiornik dobrac do tego pieca? (60?80l? docelowo pewnie rodzina 2+2 jaki producent?). dosc tani jest ten piec, firma kojarzy sie solidnie. Jakie sa wasze odczucia/opinie/doswiadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga trochę słabo, ale bez problemu powinien sobie poradzić. Chyba że masz dużo mostków i błędów budowlanych. Opinii za dużo nie będzie bo jest to nowy kocioł. Jeżeli jakakolwiek wanna, to 120l. lub więcej zależnie od zapotrzebowania.

 

PS. Możesz wykonać OZC i będziesz miał wyliczone dość dokładnie obciążenie cieplne przy idealnym wykonawstwie, więc dolicz troszkę na niedokładności wykonawcze i będziesz wiedział z jakim zapasem masz dobrany kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...