Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Witam, wiem że do solarów to by tak zbiornik min 300 litrów pasował.. Ale czy ten kocioł wydoli spokojnie z podgrzaniem takiej ilości w czasie, gdy solary nie będą działać???

 

Kocioł gazowy nie nagrzewa całej pojemności zasobnika tylko ok. 100-120 litrów. pozdr adam

 

Witaj. A co z tym włączaniem i wyłączaniem się pomp? czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podłączyłem pompę i zawór pod pierwszy obwód IPM2, drugi w IPM2 mam nieaktywny (i nic nie jest tam podłączone). W FW200 pierwszy obieg (podłogówka) skonfigurowałem jako z IPM i mieszaczem, drugi - bez IPM i bez mieszacza.

 

Podłogówka działa pięknie, natomiast co do grzejników w drugim obiegu - mam wrażenie, że dostają za małą temperaturę zasilania (np. 40° gdy kazałem grzać pomieszczenie do 25°). Żądaną temperaturę zasilania wylicza na powyżej 70°, aktualną daje 35°-40°. Pokrętło na piecu mocno w prawo.

 

Czy nie powinien dawać wyższej temp. na grzejniki? W pokojach jest 20-21° (tylko skąd mu o tym wiedzieć, skoro nie ma tam czujnika temperatury) przy 25° żądanych. Na zewnątrz 2°.

 

A może uaktywnić drugą połowę IPM2, wpiąć mu czujnik temp. zasilania grzejników i skonfigurować na FW200 drugi obieg z IPM bez mieszacza? Tylko pompą to on sobie nie posteruje (jak wspomniałem brak dodatkowej pompy w obwodzie grzejników). Ale może wtedy kocioł zacznie wyżej grzać?

 

Po włączeniu drugiej częsci IPM2 (bez podłączania czegokolwiek - czujnik temperatury to tylko przy mieszaniu się podłącza) i ustawieniu, że drugi obieg jest na IPM bez mieszacza wszystko działa jak powinno.

 

Ale jestem przekonany, że można to zrobić i bez drugiej (niewykorzystanej przecież) części IPM2 (albo na IPM1).. Tylko pewnie trzeba (jak w przypadku cyrkulacji) przestawić jakąś funkcję serwisową na piecu, aby zaczął słuchać FW200 w temacie obiegu podłączonego do pieca.

Mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, kolejne pytanie: temp. zasilania na piecu to np. 38 st. na rozdzielaczu juz tylko 30. Rozdzielacz jest ok. 6m od kotła, drugi rozdzielacz na poddaszu ok 14m od kotła i podobna temperatura. Oczywiście rury zaizolowane. Czy ktoś wie jak spowodować, żeby temp. zasilania na kotle i na mieszaczu sie pokrywały? Kombinowanełem juz z ustawieniami biegu pompy ale niewiele to zmieniło. Sprawdziłem, że zawór regulacyjny na mieszaczu jest max otwarty, podobnie głowica termostatyczna. Rozdzielacze kan 77a.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz jest ok. 6m od kotła, drugi rozdzielacz na poddaszu ok 14m .... Rozdzielacze kan 77a.

 

No własnie - mam (a właściwie będem iał ) podobną sytuacje rozdzielacz od kotła jakieś 6m kolejny na poddaszu jakieś 8m rury zasilające (pex-20) pójdą w posadzce garażowej a potem do jednego rozdzielacza ( w garażu na wspólnej ścianie) i w górę po ścianie na poddasze do drugiego rozdzielacza -- jak je solidnie zaizolowac zeby nie stracić zbyt wiele na przesyle. za stanawiam sie czy nie zrezygnowac z puszczania ich posadzką, a puścić sufitem w garażu, pod sufitem trójnik i jedna w w góre na poddasze druga w dół do drugiego rozdzialacza, puszczajac po suficie unikne wychładzania od gruntu.

http://tomek73.tylko.to/moje/kotlo.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, kolejne pytanie: temp. zasilania na piecu to np. 38 st. na rozdzielaczu juz tylko 30. Rozdzielacz jest ok. 6m od kotła, drugi rozdzielacz na poddaszu ok 14m od kotła i podobna temperatura. Oczywiście rury zaizolowane. Czy ktoś wie jak spowodować, żeby temp. zasilania na kotle i na mieszaczu sie pokrywały? Kombinowanełem juz z ustawieniami biegu pompy ale niewiele to zmieniło. Sprawdziłem, że zawór regulacyjny na mieszaczu jest max otwarty, podobnie głowica termostatyczna. Rozdzielacze kan 77a.

 

A jak jest idea działania mieszacza?

Temperatura z kotła+ temperatura powrotu z podłogówki = temperatura zasilania podłogówki.

Tak jest przynajmniej w moim TECE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak Listek :)

 

Patrycja i Paweł , zawsze będzie jakaś strata na przesyle oraz rózniaca we wskazaniach czujników. Czujnik w kotle jest blisko nagrzewnicy i pokazuje wodę natychmiast po podgrzaniu, każdy inny czujnik już będzie pokazywał mniej nawet jesli będzie metr od kotła. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak Listek :)

 

Mozesz wyjasnić co jest nie tak ?

To w takim razie po co jest mieszacz?

Np przy - 20 kocioł podawał temp ok 48 stopni, natomiast pogłogówka była zasilana temp ok 38 stopni (mieszacz pomieszał wode ;D)

 

Poniżej schemat działami moich rodzielaczy z mieszaczem.

 

http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/s720/rozdzielacz%20%281%29.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz układ? Sama podłogówka, czy podłogówka + kaloryfery?

 

Tylko podłogówka na parterze i poddaszu.

 

To po co Ci w takim razie taki zaawansowany rozdzielacz z mieszaczem?

Przecież sam kocioł daje już odpowiednią temperaturę dla podłogówki i chyba nie ma sensu stosować dodatkowego podmieszania, a zróżnicować temperaturę w poszczególnych obwodach można "tuningując" przepływy (tudzież stosując zawory na siłownikach+termostaty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz układ? Sama podłogówka, czy podłogówka + kaloryfery?

 

Tylko podłogówka na parterze i poddaszu.

 

To po co Ci w takim razie taki zaawansowany rozdzielacz z mieszaczem?

Przecież sam kocioł daje już odpowiednią temperaturę dla podłogówki i chyba nie ma sensu stosować dodatkowego podmieszania, a zróżnicować temperaturę w poszczególnych obwodach można "tuningując" przepływy (tudzież stosując zawory na siłownikach+termostaty).

 

Dałem z mieszaczami bo tego wymagała sytuacja. Na dzień dzisiejszy była to dobra decyzja. Mam wykonaną dodatkowa instalacje do podpiecia kotła na drewno/węgiel w razie braku dostaw gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dałem z mieszaczami bo tego wymagała sytuacja. Na dzień dzisiejszy była to dobra decyzja. Mam wykonaną dodatkowa instalacje do podpiecia kotła na drewno/węgiel w razie braku dostaw gazu.

 

Faktycznie, jeśli rozważasz podpinanie kotła na paliwo stałe to ma to sens.

A jak w takim wypadku będzie sterowane to podmieszanie? Czy ręczne ustawienie wajchy na zadaną temp. zasilania czy też jakieś sterowanie pokojowe/pogodowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jak jest idea działania mieszacza?

Temperatura z kotła+ temperatura powrotu z podłogówki = temperatura zasilania podłogówki.

Tak jest przynajmniej w moim TECE.

 

Czyli temp. z kotła 50 stopni + temperatura powrotu z podłogówki 20 stopni = 70 stopni zasilania podłogówki ???

 

Układ tece to tak do końca nie jest mieszacz, moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...