Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

grzejniki jedna temperatura. na parterze jest jeszcze ogrzewanie podlogowe pod czescia salonu i w hallu.

i pytanie dlaczego ten ZSBR 16-3A bedzie lepszy?

kubatura pomieszczen parter + pietro to zgodnie z projektem 850m3 (salon katedralny) i do tego piwnica ok 285m3.

Liczac zapotrzebowanie na cieplo przy normalnie ocieplonym domu jakies 20W/m3 wychodzi ze ten piec bedzie w sam raz...ale moze sie myle?

Edytowane przez mart15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Proszę o podpowiedź. Mam zainstalowany zestaw z zasobnikiem i regulatorem pokojowym.

Występuje problem, aktualnie mam nastawiony piec tylko na podgrzewanie wody.

Woda ciepła pojawia sie w kranie po około 15 sekundach natomiast żądana o temp po około 20 sekundach. Instalator sprawdził odpowietrzenie cyrkulacji, wszystkie zawory zwrotne sa ok podłaczone, ale nadal to samo. W regulatorze w programie ciepła woda mam ustawione osobne programy. Pompa cyrkulacyjna jest włączona na uruchamianie sie na 5 rozruchów na godzine zakres prac od 5 do 23. Podobnie rzecz się ma z temp ciepłej wody. Ustawione wszystkie dni od 5 do 23 temp jak w instrukcji 60 stopnie po 23 na 15 stopnie.

 

Dziękuje za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w kotłach kondensacyjnych (a w szczególności w tytułowym Junkersie) podczas podgrzewania wody w zasobniku, występuje zjawisko kondensowania, czy zachodzi jedynie podczas grzania wody C.O.

 

Zastanawiam się nad Junkersem, ale bardziej przekonuje mnie Immergas Victrix 12 (min. niską mocą minimalną).

Czy owe piece są porównywalne i na czym zyskam/stracę wybierając jeden z nich? (moc Victrixa wystarczy mi z naddatkiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejniki jedna temperatura. na parterze jest jeszcze ogrzewanie podlogowe pod czescia salonu i w hallu.

i pytanie dlaczego ten ZSBR 16-3A bedzie lepszy?

kubatura pomieszczen parter + pietro to zgodnie z projektem 850m3 (salon katedralny) i do tego piwnica ok 285m3.

Liczac zapotrzebowanie na cieplo przy normalnie ocieplonym domu jakies 20W/m3 wychodzi ze ten piec bedzie w sam raz...ale moze sie myle?

 

A czy masz może wpisane w projekcie zapotrzebowanie na ciepło c.o. lub obciążenie cieplne budynku?

 

Witam

 

 

Proszę o podpowiedź. Mam zainstalowany zestaw z zasobnikiem i regulatorem pokojowym.

Występuje problem, aktualnie mam nastawiony piec tylko na podgrzewanie wody.

Woda ciepła pojawia sie w kranie po około 15 sekundach natomiast żądana o temp po około 20 sekundach. Instalator sprawdził odpowietrzenie cyrkulacji, wszystkie zawory zwrotne sa ok podłaczone, ale nadal to samo. W regulatorze w programie ciepła woda mam ustawione osobne programy. Pompa cyrkulacyjna jest włączona na uruchamianie sie na 5 rozruchów na godzine zakres prac od 5 do 23. Podobnie rzecz się ma z temp ciepłej wody. Ustawione wszystkie dni od 5 do 23 temp jak w instrukcji 60 stopnie po 23 na 15 stopnie.

 

Dziękuje za podpowiedź

 

Zwiększ częstotliwość do włączeń pompy do 7/h i zobacz czy będzie większy komfort.

 

Czy w kotłach kondensacyjnych (a w szczególności w tytułowym Junkersie) podczas podgrzewania wody w zasobniku, występuje zjawisko kondensowania, czy zachodzi jedynie podczas grzania wody C.O.

 

Zastanawiam się nad Junkersem, ale bardziej przekonuje mnie Immergas Victrix 12 (min. niską mocą minimalną).

Czy owe piece są porównywalne i na czym zyskam/stracę wybierając jeden z nich? (moc Victrixa wystarczy mi z naddatkiem)

 

W gruncie rzeczy zależy od temperatury powrotu.

Np.: Temp. zasilania kotła 80stC, temp. na górze zbiornika 70stC, temp. na dole 40stC, temp. powrotu kotła 60stC.

W przypadku zbiorników z wężownicą temperatura powrotu rośnie liniowo, im dłużej grzejemy c.w.u. tym temperatura jest wyższa.

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy masz może wpisane w projekcie zapotrzebowanie na ciepło c.o. lub obciążenie cieplne budynku?

 

 

W projekcie jest napisane zapotrzebowanie na moc cieplna 12590W, na wode 9630W.

Tak policzylem i z ta kubatura to chyba jest cos nie tak, w projekcie jest napisane co prawda 850m3, ale jak policzylem to wychodzi duzo mniej. Chodzi o ten projekt:

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/332//#top

i tu kubatura jest 480m3. Ja mam delikatnie powiekoszny dom i mi wychodzi max 550m3 + piwnica k 285m3.

Czy w związku z tym na taka kubature wystarczy ZSBR 16-3A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rapczyn

 

 

Po zmianie na 7/h nadal bez zmian ciepła woda pojawia sie po około 20 sekundach.

 

Ustawienie na "7" powoduje, że pompa powinna chodzić non stop - sprawdź czy pomp chodzi.

Ile masz nitek cyrkulacji? Jeśli masz więcej niż jedną to może się okazać, że np. druga ma tak duże straty ciśnienia iż pompa nie ciągnie z niej wody - montuje się np. takie cóś http://herz.com.pl/UserFiles/Products/ZTB(1).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na "7" powoduje, że pompa powinna chodzić non stop - sprawdź czy pomp chodzi.

Ile masz nitek cyrkulacji? Jeśli masz więcej niż jedną to może się okazać, że np. druga ma tak duże straty ciśnienia iż pompa nie ciągnie z niej wody - montuje się np. takie cóś http://herz.com.pl/UserFiles/Products/ZTB(1).pdf

 

Okazało się, że instalator odłączył przewód od pompy cyrkulacyjnej i podłączył go na krótko do gniazdka i śmiga. Zasugerował żeby kupic jakis zegar za 20 zł i na nim wyregulowac sobie ustawienie działania pompy. Serwisant zasugerował to samo. Więc rozumiem, że coś jest nie tak z ta płyta główną do której była podłaczona cyrkulacja. Czy tak podłączona cyrkulacja na tym osobnym zegarze to nic złego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że instalator odłączył przewód od pompy cyrkulacyjnej i podłączył go na krótko do gniazdka i śmiga. Zasugerował żeby kupic jakis zegar za 20 zł i na nim wyregulowac sobie ustawienie działania pompy. Serwisant zasugerował to samo. Więc rozumiem, że coś jest nie tak z ta płyta główną do której była podłaczona cyrkulacja. Czy tak podłączona cyrkulacja na tym osobnym zegarze to nic złego.

 

Skoro tak samo twierdzi serwisant junkersa, czy to jest dobre rozwiazanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka Junkers w ustawieniach pompy cyrkulacyjnej, w zakresie nastawy 1-6/h uruchamia pompę na 3 minuty tyle razy ile ustawimy.

Prosty regulator czasowy ma ząbki "długości" 15minut.

 

Straty energii na cyrkulację c.w.u.

Długość rury cyrk. X ilość godzin pracy pompy cyrk. X 0,01kW/m =

Przykład:

16m x (2x15minx18h/60min) x 10W/m = 1,44kWh/dobę

16m x (5x3minx18h/60min) x 10W/m = 0,72kWh/dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka Junkers w ustawieniach pompy cyrkulacyjnej, w zakresie nastawy 1-6/h uruchamia pompę na 3 minuty tyle razy ile ustawimy.

Prosty regulator czasowy ma ząbki "długości" 15minut.

 

Straty energii na cyrkulację c.w.u.

Długość rury cyrk. X ilość godzin pracy pompy cyrk. X 0,01kW/m =

Przykład:

16m x (2x15minx18h/60min) x 10W/m = 1,44kWh/dobę

16m x (5x3minx18h/60min) x 10W/m = 0,72kWh/dobę

 

Ściagnąłem inny serwis Junkersa. Rozebrał pytał się kto podłączał, powiedziałem że sewis Junkersa. Uśmiechnał się wpiął kabelek w inne miejsce i wszystko ok. Na koniec tylko powiedział, że było żle podłaczone. Skasował za dojazd 30 zł, i tym sposobem mimo że gościu z dalszej miejscowości będę go brał. Naprawdę trzeba trafić na dobry serwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Podpowiedzcie co to może być ... mam ustawionę wodę ciepłą na 45 stopni do 23 a potem na 40 stopni. Piec nie od razu "reaguje" jak temp wody spada ... Np schodzi do 37-38 stopni i dopiero ładuje zasobnik ...

Jak macie ustawione u siebie, prosze o jakies podpowiedzi ...

 

dzieki, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

majki - to tzw. histereza, możesz podnieść temperaturę zadaną zbiornika c.w.u. o parę stopni. Na noc wyłączyłby grzanie ciepłej wody.

 

OK, a możesz konkretnie podać jak ustawić ? Jakie poziomy temperatur i w jakich godzinach ?

Bo kompletnie nie mam punktu odniesienia ...

 

Z góry dzięki, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...