Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

OK, a możesz konkretnie podać jak ustawić ? Jakie poziomy temperatur i w jakich godzinach ?

Bo kompletnie nie mam punktu odniesienia ...

 

Z góry dzięki, pozdrawiam, majki

 

Np.

godzina 0:00 nie grzejemy c.w.u.;

budzimy się o 7, więc ustawiamy c.w.u. od 7 na 45-50 stC;

z domu wszyscy wychodzą o 9:30 więc wyłączamy c.w.u.;

do domu wracamy o 16, włączamy c.w.u. na 45-50stC.

idziemy spać o 23, nie grzejemy c.w.u. do 24.

 

A jak to się ustawia? Instrukcja w rękę i na pewno sobie poradzisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Np.

godzina 0:00 nie grzejemy c.w.u.;

budzimy się o 7, więc ustawiamy c.w.u. od 7 na 45-50 stC;

z domu wszyscy wychodzą o 9:30 więc wyłączamy c.w.u.;

do domu wracamy o 16, włączamy c.w.u. na 45-50stC.

idziemy spać o 23, nie grzejemy c.w.u. do 24.

 

A jak to się ustawia? Instrukcja w rękę i na pewno sobie poradzisz :)

 

OK, kumam ... :)

Czyli nie daje w okresie "oszczędzania" mniejszej temperatury tylko ustawiam "brak grzania" ....

Dobra, jutro walczę z sterownikiem, powinienem ogarnąć kuwetę :)

 

dzięki, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

Prosiłbym o rozwianie jednej wątpliwości osoby które mają praktyczne doświadczenie wykonawcze/projektowe.

Otóż zgodnie z wytycznymi projektowymi Junkersa w przypadku dwóch obwodów grzewczych (będę miał grzejniki + podłogówkę z mieszaczem i pompą) konieczne jest sprzęgło hydrauliczne i odrębne pompy dla każdego obwodu.

Obliczeniowo dla mojego układu wychodzi przepływ na poziomie 432 l/h, a więc grubo poniżej minimalnego przepływu przy którym stosuje się sprzęgło (1000 l/h) i stąd moje pytanie, czy mogę z niego zrezygnować czy przewidzieć kolejny wydatek.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

 

Mam do Was prośbę o poradę. Domek nasz stoi już od jakiegoś czasu pewnie tak z 3 lata 

Podczas budowy z braku możliwości przyłącza gazu ziemnego wybraliśmy ogrzewanie eko-groszkiem. Około dwóch miesięcy temu dostaliśmy „zaproszenie” od gazowni do skorzystania z ich wspaniałej oferty jaką jest wykonanie przyłącza. No i teraz siedzę i wertuję co i jak najlepiej kupić na co zwrócić uwagę.

 

W związku z tym mam w sumie trzy pytania:

 

1. Czy kocioł JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 22-3C KONDENSAT będzie odpowiedni dla moich potrzeb. Poniżej dane domu:

a. Powierzchnia netto 218,33m2

b. Powierzchnia użytkowa 166,88m2

c. Powierzchnia zabudowy 159,34m2

d. Kubatura netto 569m3

e. Kubatura brutto 921,13m3

f. Nie jest tu wliczone podpiwniczenie z uwagi na fakt, że może będzie kiedyś zasypane (woda podchodzi) kubatura to około 100m3

g. Ogrzewanie jest mieszane: podłogówka (około 70m2) + kaloryfery (parter + poddasze). Niestety mój instalator wykonał wszystko w miedzi, ale niestety na jednym obwodzie. Podłogówki dał na RTL-ach w pętlach po około od 10m2 do 20m2. (hm choć dopiero teraz do mnie doszło że w piwnicy są połączone jakby dwa piony zarówno zasilania jak i powrotów ale na 100% podłogówka jest wpięta równolegle jak kaloryfery).

 

2. Ponieważ nie chcę wywalać pieca na eko proszę o radę w jaki sposób połączyć oba obwody (zamknięty i otwarty) tak, aby miało to ręce i nogi i nie zjadło mnie finansowo.

3. No i ostatnie pytanie. W przyszłości planuję montaż solarów. Czy przy tej okazji opłacalne jest zakupienie i podłączenie wymiennika? Czy kocił nie będzie za dużo ładował w cwu?

 

Będę wdzięczny za odpowiedź bo mam z tym niezły pętlik a sezon zbliża się wielkimi krokami.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez Seluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

 

Mam do Was prośbę o poradę. Domek nasz stoi już od jakiegoś czasu pewnie tak z 3 lata 

Podczas budowy z braku możliwości przyłącza gazu ziemnego wybraliśmy ogrzewanie eko-groszkiem. Około dwóch miesięcy temu dostaliśmy „zaproszenie” od gazowni do skorzystania z ich wspaniałej oferty jaką jest wykonanie przyłącza. No i teraz siedzę i wertuję co i jak najlepiej kupić na co zwrócić uwagę.

 

W związku z tym mam w sumie trzy pytania:

 

1. Czy kocioł JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 22-3C KONDENSAT będzie odpowiedni dla moich potrzeb. Poniżej dane domu:

a. Powierzchnia netto 218,33m2

b. Powierzchnia użytkowa 166,88m2

c. Powierzchnia zabudowy 159,34m2

d. Kubatura netto 569m3

e. Kubatura brutto 921,13m3

f. Nie jest tu wliczone podpiwniczenie z uwagi na fakt, że może będzie kiedyś zasypane (woda podchodzi) kubatura to około 100m3

g. Ogrzewanie jest mieszane: podłogówka (około 70m2) + kaloryfery (parter + poddasze). Niestety mój instalator wykonał wszystko w miedzi, ale niestety na jednym obwodzie. Podłogówki dał na RTL-ach w pętlach po około od 10m2 do 20m2. (hm choć dopiero teraz do mnie doszło że w piwnicy są połączone jakby dwa piony zarówno zasilania jak i powrotów ale na 100% podłogówka jest wpięta równolegle jak kaloryfery).

 

2. Ponieważ nie chcę wywalać pieca na eko proszę o radę w jaki sposób połączyć oba obwody (zamknięty i otwarty) tak, aby miało to ręce i nogi i nie zjadło mnie finansowo.

3. No i ostatnie pytanie. W przyszłości planuję montaż solarów. Czy przy tej okazji opłacalne jest zakupienie i podłączenie wymiennika? Czy kocił nie będzie za dużo ładował w cwu?

 

Będę wdzięczny za odpowiedź bo mam z tym niezły pętlik a sezon zbliża się wielkimi krokami.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

W takiej sytuacji prawdopodobnie wystarczy Cerapur Comfort 16-3A, do tego zbiornik buforowy (działający również jako sprzęgło) z przygotowaniem ciepłej wody do którego podłączony będzie również kocioł na węgiel. C.O. będzie zasilane ze zbiornika buforowego (przez mieszacz 3-drogowy). W przyszłości można podłączyć do układu kolektory słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji prawdopodobnie wystarczy Cerapur Comfort 16-3A, do tego zbiornik buforowy (działający również jako sprzęgło) z przygotowaniem ciepłej wody do którego podłączony będzie również kocioł na węgiel. C.O. będzie zasilane ze zbiornika buforowego (przez mieszacz 3-drogowy). W przyszłości można podłączyć do układu kolektory słoneczne.

 

RAPczyn dziekuję za odpowiedź.

Czy mógłbyś mi przybliżyć o co chodzi z tym na czerono :) lub podaj proszę jakiś link to poczytam o tym bo nie bardzo wiem o co chodzi jaki duzy musiałby być taki zbiornik buforowy pytam bo mam ograniczoną przestrzeń do dyspozycji

 

czy mógłbyś podać jakiś producentów zbiorników buforowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn dziekuję za odpowiedź.

Czy mógłbyś mi przybliżyć o co chodzi z tym na czerono :) lub podaj proszę jakiś link to poczytam o tym bo nie bardzo wiem o co chodzi jaki duzy musiałby być taki zbiornik buforowy pytam bo mam ograniczoną przestrzeń do dyspozycji

 

czy mógłbyś podać jakiś producentów zbiorników buforowych?

 

Na temat sprzęgła http://www.instalator.pl/archi/mi10(62)/48.pdf i reszta stron.

Pojemność zbiornika buforowego powinna wynikać z mocy kotła na węgiel, tzn. minimum 50l/kW.

 

Producent tani http://hot.wroc.pl/

Producent drogi http://www.paradigma.pl/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Rapczyn,

 

Mam do Ciebie jeszcze jedną prośbę o poradę. Przeanalizowałem sobie opłacalność montażu solarów i powiem sczerze, że w to nie wejdę.

No i zacząłem analizować rozwiązanie kotła z wbudowanym zasobnikiem na poziomie 40-50l. Poniżej to co znalazłem.

Bardzo proszę o Twoje opinie na ich temat. Dodam tylko, że szukam rozwiązania ekonomicznego zarówno w inwestycji jak i użytkowaniu.

1. Unical ALKON 24 B 60

2. Junkers Cerapur Acu

3. Immergas Victrix Zeus Superior

4. Viessmann Vitodens 222 - podaje go jako ostatni bo jest chol... drogi :)

 

Jeśli coś ciekawego pominąłem to wskaż może co jeszcze warto brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ! I ode mnie takie proste pytanko czy polecacie ten kocioł ? Za ile go kupiliście i z jakimi " dodatkami" ( zbiornik cwu sterowanie itp itd ) Jeżeli chodzi o klasę mocy oraz cenę, jedyny konkurent to Immergass 12 kW. O porównanie tych kotłów prosił pawelpiwowarczyk 0.07.2010 ( może nie dokładnie ) ale w tej chwili, w tej klasie mocy i cenie to jajbliżsi konkurenci. Pytanie do pawelpiwowarczyk czy już wybrałeś ??? ( temat typy Paradigma, Auer czy kolektory słoneczne wkładam między bajki ). Z pozdrowieniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa :D :D :D

Pompe nalezy przepiąć do Np i Lp i w ustaiweniach kotła wejść w tryb serwisowy 5E i zmienic z 00 na 01 (nie ma tego w instrukcji, powiedzieli mi na infolinii)

 

Czy wiecie może jak "zatwierdzić" tą zmianę parametru 5E z "00" na "01".

Wchodzę w ustawienia serwisowe w parametr E5 przyciskiem "eco" zmieniam na "01" i co dalej? jak wprowadzić zmianę?

 

Znalazłem rozwiązanie problemu. Nale zy przycisnąć i przytrzymać przez klika sekund przycisk "Kominiarza"

Edytowane przez paqlka
Rozwiązanie problemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Może nie całkiem nt ale jako że przymierzam się do zakupu tego kotła zadam pytanie tutaj.

Do istniejącego kanału dymnego fi120 po starym tradycyjnym kotle gazowym

chcę wprowadzić rurę do spalin fi80

1.Ile ta rura ma wystawać ponad starą

2.Czy powinna posiadać daszek

3.Może ktoś mi podpowie jak domowym sposobem wykonać dystanse do zamontowania współosiowo tych rur

4.Gdzie mozna znaleźć w przystępnej cenie adapter do tego kotła

Edytowane przez LasekD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specem nie jestem ale po zamontowaniu swojego może podpowiem

1. aby nie czerpać spalin to myślę że 0.5 m będzie git

2. bez daszka - rura otwarta ku górze

3. "firmowe" dystanse to takie kółko plastykowe (dość elastyczne) z dwoma przeciwległymi wąsami - wszystko o przekroju ok 0.5 na 2.5 cm - z czegoś może wyciąć coś takiego ale cena tego chyba była śmieszna więc skórka za wyprawkę

4. jak wszystko - internet :) - tutaj mają dobre ceny

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o podpowiedź. Zaczął sie sezon grzewczy i mam klka uwag,

 

Przez kilka miesięcy grzałem tylko wodę według własnych ustawień i wszystko ok. Teraz zauwazyłem małe problemy po załaczeniu ogrzewania

 

Moje ustawienia na piecu

 

grzanie 21 stopni

oszczedzanie 18,5

 

inne ustawienia temp zasilania 75 stopni

wpływ temp otoczenia 60%, tryb pracy ogrzewania oszczedny woda ustawiona 45 stopni.

 

Ustawiony program c do co i zauważyłem że zawsze grzeje do temp około 2 stopnie wiecej niz jest na programatorze np grzanie ustawione na 21 on pali gaz do około 23 na programatorze.

 

kolejny problem jak juz jest odpowiednia temp ciepła i wody nie pali gazu, ale piec cały czas pracuje tak jakby buczał nie spala nic gazu ale praktycznie cały czas chodzi i nie jest to pompa. Wcześniej na podgrzaniu cwu zagrzał wodę i stał sobie cichutko do kolejnego podgrzewania. Teraz nie spala gazu wszystkie temp sa ok a on dalej pracuje.

 

Dzieki za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja tez wybralem ten kociol! :D Montaz w przyszlym tygodniu.

 

Moja instalacja po krotce wygladac bedzie tak:

- 2 rozdzielacze na grzejniki 1 na parterze, 1 na poddaszu plus 3 rozdzielacz na podlogowke z ukladem mieszajacym firmy Wavin z zaworem 3 drogowym:

http://img46.imageshack.us/img46/1741/trojdrogowa.jpg

Wszystko podlaczone jest na trojnikach, czyli jedna rurazasilajaca z kotla zasilajaca kazdy rozdzielacz jeden po drogim stosujac trojniki.

Mam pytanie:

majac regulator pogodowy FW200 rozsadnie bedzie zakupic jeszcze modul IMP? Dodatkowo by w pelni korzystac z tego mieszacza czy powinienem jeszcze dokupic Serwomotor do zaworu 3 drogowego? Chialbym rowniez wiedziec czy musze montowa zwrotnice hydrauliczna?

Edytowane przez przemekj21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się z prośbą do użytkowników lub znawców tego kotła bo niedługo oszaleję;)

Mieszkam od kilku lat w domu ok 120m kw ściany bk24+5cm styro+BK12+8cm styro

Dom podpiwniczony z poddaszem

Strop między piwnicą a pierwszą kondygnacją 5cm styro

Piwnice nie ogrzewane

Strop między pierwszą kondygnacją a poddaszem 5cm styro

Na poddaszu dach nie ocieplony

Poddasze nie ogrzewane

Instalacja CO to kocioł węglowy dolnego spalania ze sterownikiem i kocioł gazowy Junkers Euroline ZS23 z zasobnikiem CWO

oraz grzejniki kermi

W łazience 1,5m kw podłogówki

Jako że ten Junkers ma spory apetyt na gaz ok 20-25m3 na dobę palę w piecu węglowym

Przy temperaturach zewn. +5do-10 utrzymując non/stop na kotle temperaturę w granicach 45st

mam w domu 22-23st

Chcąc usprawnić sobie życie zamówiłem już nawet kocioł na ekogroszek

ale po lekturze for o ogrzewnictwie w porę się wycofałem mając na uwadze obecną cenę i jakość tego paliwa

oraz nie mniejszą obsługowość niż przy moim obecnym kotle:o

W efekcie natkąłem się na kotły kondensacyjne które wg sporej rzeszy ich użytkowników spalają ok 10m3 gazu na dobę

Z racji ceny przychylnych opini oraz bezproblemowej instalacji bo przecież panel montażowy będzie pasował od starego junkersa

mój wybór padł na kocioł omawiany w tym wątku.

Mam jednak obawę żeby nie wpaść z deszczu pod rynnę bo skoro stary kocioł zużywał 20m to czy realne jest aby nowy zużywał o połowę mniej

Przypomnę że utrzymując na węglowcu stałą temp. na zasilaniu w okolicach 45st w domu mam ok 22-23st przy temp. na zewn. ok -5st

Ogrzewając gazem po osiągnięciu zadanej temp. i wyłączeniu kotła temp. w domu w mojej ocenie dość szybko spada

Czy może to być spowodowane słabym (5cm styro) ociepleniem stropu nad kondygnacją mieszkalną?

Przy paleniu węglem to unika mojej uwadze bo grzejniki są cały czas ciepłe

więc efektu wychładzania nie widać

 

Proszę o jakieś fachowe porady żebym nie wylądował w malinach z tym kondensatem:rolleyes:

Edytowane przez LasekD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiony program c do co i zauważyłem że zawsze grzeje do temp około 2 stopnie wiecej niz jest na programatorze np grzanie ustawione na 21 on pali gaz do około 23 na programatorze.

 

Skoryguj krzywą grzewczą w dół.

 

przemekj21 - przejrzyj schematy w http://www.szkolenia-junkers.pl/modules/files/download.phtml?id=2772

Napęd do zaw. 3dr. być musi - coś musi dziaać na zawór aby zmieniał pozycję.

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...