Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Witam

 

Prosze o poradę. Zacząłem uzywac kociołka do ogrzewania i przez 2 3 tygodnie miałem ustawiono funkcje oszczedzanie na 19 stopni. Używałem dodatkowo kominka. Czasami przekrecałem pokretło z funkcji auto na słoneczko (grzanie 21 stopni) i grzał ostro dochodził czasami do 22 stopni grzejniki i podłogówka były gorące.

 

Od kilku dniu ustawiłem sobie program grzania od 16-23 i co zauwazyłem przeważnie startuje od 19 stopni i wczoraj np doszedł koło godziny 20 30 do 20 stopni cały czas pracując. Przez prawie 5 godzin temp wzrosła o 1 stopień, zaznaczam, że nie przerwał ani razu pracy, cały czas spalał gaz. Grzejniki bardzo letnie podłogówka to samo. Praktycznie nie odczuwa sie komfortu cieplnego.

 

Próbowałem po zakończeniu cyklu grzania przeskoczył na system oszczedzania i po za systemem przekreciłem ponownie na słonko i grzał może przez 30 minut i sie wyłączyło spalanie. Równiez grzejniki ledwo ciepłe. Co zrobić żeby podczas funkcji grzania nagrzewał szybciej tak jak to było wczesniej dom i grzejniki były gorące. Poniżej przedstawiam swoje ustawienia do tej pory bez programu było ok

 

pkt poczatkowy/pkt krańcowy 25 stopni/ 65 stopni

max temp zasilania 70 stopni

pokretło na piecu ustawione na 4

wpływ temp otoczenia 70%

temp graniczna mrozu 5 stopni

szybkosc nagrzewania normalna

wszytskie pokretła termostatyczne na 4 podobnie podłogówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trzeba zrobić korekt krzywej grzewczej i/lub/oraz zwiększyć wpływ temp. pomieszczenia na 100% i/lub/oraz skalibrować czujnik temp. pom. i tyle.

 

Możesz rozwinąć myśl ? Mam podpbne obseracje jak przedmówcy ... Kilka dni poza domem, piec ustawiony na 20 stopni a okazuje się, że dogrzewał max do 18,5 stopnia.

Korektę i wpływ pom, wiem jak ustawić, ale jak kalibrować czujnik temp. ?

Pewno nie tylko ja proszę o instruktaż ;)

 

pozdrawiam, majki

 

PS. Ten problem z CWU co kiedyś pisałem, ustawiłem tak jak pisałeś i jest ok. Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Prosze o poradę. Zacząłem uzywac kociołka do ogrzewania i przez 2 3 tygodnie miałem ustawiono funkcje oszczedzanie na 19 stopni. Używałem dodatkowo kominka. Czasami przekrecałem pokretło z funkcji auto na słoneczko (grzanie 21 stopni) i grzał ostro dochodził czasami do 22 stopni grzejniki i podłogówka były gorące.

 

Od kilku dniu ustawiłem sobie program grzania od 16-23 i co zauwazyłem przeważnie startuje od 19 stopni i wczoraj np doszedł koło godziny 20 30 do 20 stopni cały czas pracując. Przez prawie 5 godzin temp wzrosła o 1 stopień, zaznaczam, że nie przerwał ani razu pracy, cały czas spalał gaz. Grzejniki bardzo letnie podłogówka to samo. Praktycznie nie odczuwa sie komfortu cieplnego.

 

Próbowałem po zakończeniu cyklu grzania przeskoczył na system oszczedzania i po za systemem przekreciłem ponownie na słonko i grzał może przez 30 minut i sie wyłączyło spalanie. Równiez grzejniki ledwo ciepłe. Co zrobić żeby podczas funkcji grzania nagrzewał szybciej tak jak to było wczesniej dom i grzejniki były gorące. Poniżej przedstawiam swoje ustawienia do tej pory bez programu było ok

 

pkt poczatkowy/pkt krańcowy 25 stopni/ 65 stopni

max temp zasilania 70 stopni

pokretło na piecu ustawione na 4

wpływ temp otoczenia 70%

temp graniczna mrozu 5 stopni

szybkosc nagrzewania normalna

wszytskie pokretła termostatyczne na 4 podobnie podłogówka

 

Czy poradzi mi ktoś czy mam cos zmieniac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Rapczyn

 

Mam dodatkowe pytanko do ciebie oprócz kwestii powyżej, prosze cos doradż

 

Mam instalcje wszystko na jeden obieg podłogówka i grzejniki, gosciu z infolinii junkersa doradził mi żeby pokretła na piecu pustawic na 6 czyli 75 stopni dla CO. Ale jak wspomniałem wszystko mam na jednym obiegu czy mam zostac w ustwieniach na pkt poczatkowy/końcowy czy moze zmienic na grzejniki. Czy tak ustawiona temp na kotle nie bedzie za wysoka dla podłogówki podobno max może byc 50 stopni

 

Dziekuje za odpowiedź

Edytowane przez lukas1261
l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć myśl ? Mam podpbne obseracje jak przedmówcy ... Kilka dni poza domem, piec ustawiony na 20 stopni a okazuje się, że dogrzewał max do 18,5 stopnia.

Korektę i wpływ pom, wiem jak ustawić, ale jak kalibrować czujnik temp. ?

Pewno nie tylko ja proszę o instruktaż ;)

 

pozdrawiam, majki

 

 

PS. Ten problem z CWU co kiedyś pisałem, ustawiłem tak jak pisałeś i jest ok. Dzięki :)

 

Wydaje mi się że problem z niedogrzewaniem może leżeć w ustawieniu pokrętła CO na piecu ponieważ ustawienia "na piecu" są priorytetowe w stosunku do regulatora. Sam użytkuję piec zsb 22 3c + zbiornik na wode 120 l powierzchnia 210 m2, 60 m2 podłogówki dom "bliźniak" przegrody zewnętrzne 30 cm porotherm, tynk gipsowy, 12 cm styropian, podłoga 8 cm, dach 25 cm wełny mineralnej. I takie moje pytanie dla obecnych warunków atmosferycznych + codzienne przepalanie w kominku z płaszczem wodnym mam zużycie gazu (z ciepłą wodą) średnio 3,5 m3 /dobę - może ktoś napisze jak jest u niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie. Użytkuje zsb 22 3c i mam pytanie, czy w momencie jak piec nagrzeje chałupę do ządanej temperatury to czy pompa która jest w piecu wyłacza się czy dalej chodzi? Pytam bo podłączam piec weglowy przez wymiennik i nie wiem czy obieg po stronie gazu musi mieć dodatkową pompę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że problem z niedogrzewaniem może leżeć w ustawieniu pokrętła CO na piecu ponieważ ustawienia "na piecu" są priorytetowe w stosunku do regulatora. Sam użytkuję piec zsb 22 3c + zbiornik na wode 120 l powierzchnia 210 m2, 60 m2 podłogówki dom "bliźniak" przegrody zewnętrzne 30 cm porotherm, tynk gipsowy, 12 cm styropian, podłoga 8 cm, dach 25 cm wełny mineralnej. I takie moje pytanie dla obecnych warunków atmosferycznych + codzienne przepalanie w kominku z płaszczem wodnym mam zużycie gazu (z ciepłą wodą) średnio 3,5 m3 /dobę - może ktoś napisze jak jest u niego.

 

Też mam ten piec. Pokrętła na piecu od CWU i CO ustawione na "6". Choć z tego co wiem, po podłączeniu FWxxx pokrętła są "odłączane" automatycznie. Ale niech mnie ktoś poprawi gdybym nie miał racji.

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie. Użytkuje zsb 22 3c i mam pytanie, czy w momencie jak piec nagrzeje chałupę do ządanej temperatury to czy pompa która jest w piecu wyłacza się czy dalej chodzi? Pytam bo podłączam piec weglowy przez wymiennik i nie wiem czy obieg po stronie gazu musi mieć dodatkową pompę?

 

Też mam taki układ. Pompa chodzi oczywiście, jak działa piec gazowy. Po stronie obiegu "gazowego" wymiennika mam drugą pompę. Włącza ją sobie automatyka kotła stałopalnego. Nie wyłączam gazówki, po "wyczuciu" gorącej wody w układzie, pompe pieca gazowego wyłącza.

Przez chwilę chodzą w układzie dwie pompy, ale moim zdaniem to nie przeszkadza. Przynajmniej barometr nie pokazuje nagłego skoku ciśnienia ;)

 

pozdrawiam, majki

Edytowane przez majki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie są trzy pompy

 

Jedna po srtonie stałopalnej

Dwie po stronie gazu , jedna w piecu, druga połączona z pompą ze strony stałopalnej tak?

 

Noooo 3, choć w sumie 6 :)

Tak, masz rację : pompa od pieca gazowego, pompa od układu CO po stronie gazu, pompa od obiegu kotła ( otwarty ).

Dodatkowo pompa od CWU żeby móc grzać CWU też kotłem stałopalnym, pompa od podłogówki i od cyrkulacji :p ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie są odłączane po zamontowaniu FWXXX, przekręć na 0 pokrętło to się przekonasz

 

Dlatego pisałem, żeby ktoś kto się zna mnie poprawił :)

Mam ustawione na ktole oba pokrętła na "6" - tak jak pisałem.

Muszę zmienić na FW100 wpływ pom. na 100%, ale ponieważ na razie grzeje kotłem stałopalnym to gazu nie zużywam :)

Ale dodatkowo, jak ustawię na 100% to jak napalę w kominku, który dobrze rozgrzewa dzienny układ pomieszczeń, to sterownik "wyczuje" że mam już ciepło i przestanie w ogóle grzać i w reszcie pokoi moze być chłodniej niż zakładamy - dobrze kombinuję ?

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy ustawieniu 100% wpływu pomieszczenia to wyłączasz pogodówkę (wpływ pogody na temp w pomieszczeniach) poza tym tak jak napisałeś może nie dogrzewać innych pomieszczeń. Ja mam inny problem fw200 pokazuje mi cały czas 22 C (wskazania sp[rawdziłem z term) a zadane mam 21 C - ale to chyba kwestia histerezy podłogówki (bezwładności):):D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Rapczyn

 

Mam dodatkowe pytanko do ciebie oprócz kwestii powyżej, prosze cos doradż

 

Mam instalcje wszystko na jeden obieg podłogówka i grzejniki, gosciu z infolinii junkersa doradził mi żeby pokretła na piecu pustawic na 6 czyli 75 stopni dla CO. Ale jak wspomniałem wszystko mam na jednym obiegu czy mam zostac w ustwieniach na pkt poczatkowy/końcowy czy moze zmienic na grzejniki. Czy tak ustawiona temp na kotle nie bedzie za wysoka dla podłogówki podobno max może byc 50 stopni

 

Dziekuje za odpowiedź

 

Czy ogrzewanie podłogowe jest zasilana taką samą temperaturą jak grzejniki, tzn. czy grzejniki są dobrane na temperatury ogrzewania podłogowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie do justkiaaa, Barthelemy, lasekD, lukasa1261.

Jak macie ustawioną opcję: wpływ tem. pomieszczenia skuteczny w trybie?

czy grzanie/oszcz./przeciw czy tylko oszcz./przeciw?

 

Nie wiem czy zauważyliście, ale są znaczne różnice w temperaturze zasilania pomiędzy tymi trybami. Jeżeli sterownik pracuje w trybie grzanie/oszcz/przeciw, to znacznie zwiększa temperaturę zasilania, aby jak najszybciej dojść do temp zadanej. Mankamentem tego jest gigantyczne spalanie.

Jeżeli mamy tę drugą nastawę, to no właśnie. Chyba brana jest pod uwagę zależność pomiędzy krzywą grzewczą i temp. zewnętrzną.

Ciekawostką jest to. że wpływ temp pomieszczenia skuteczny w trybie oszcz./przeciw nie działa w trybie grzania i stąd piec nie dochodzi do temp zadanej.

 

Jak piszecie, że macie podniesioną wartość czujnika temp pom. o 3 stopnie to oszukujecie sterownik i podnosicie krzywą grzewczą. to wybieg, który jest skuteczny.

 

Przydała by się rozmowa z jakimś łebskim serwisantem Junkersa, który dokładnie opisał by zależności pomiędzy ustawieniami.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ogrzewanie podłogowe jest zasilana taką samą temperaturą jak grzejniki, tzn. czy grzejniki są dobrane na temperatury ogrzewania podłogowego?

 

Tak grzejniki i podłogówka sa dobrane odpowiednio do siebie podłogówka i grzejniki pracuja i uzupełniaja się wzajemnie, nagrzewają się na jednych ustawieniach. Rapczyn wezwałem serwisanta zmienił tylko jedno ustawienie z pkt początkowt/krańcowy zmienił na grzejniki i zmieniło sie dużo. Znikły ustawienia krzywej grzewczej. Grzejniki i podłogówka zaczęły grzac bardzo dobrze, temp zadana w programatorze jest w miare szybko osiagana. Widzi kominek temp zadana na grzanie obecnie 22 stopnie, gdzyż widzi wiekszą o pół stopnia od kominka wyłacza się.

 

I tu mam pytanko. Gdy nie ogrzewam kominkiem tylko CO nastawienie grzania od 14 do 23 na 22 stopnie, grzeje cały czas nie wyłacza pieca. To temp srednio uzyskuje po 1,5 godz ale dalej grzeje przez pozostałe powiedzmy 6 godzin nie wyłacza sie w ogóle, ale tez nie zwieksza temp max o 0,5 stopnia tylko ja podtrzymuje średnio na temp zasilania 43 stopnie. Czy to tak powinno wyglądać, instalator mówił że ten piec ,,uczy się,, domu. Z jednej strony napewno jest lepiej, że non stop nie wyłącza sie i załącza ale z drugiej, żeby 6 godzin śmigać nie zwiększając temp.

 

Dziękuje

Edytowane przez lukas1261
k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...