Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja Wam powiem co jest przyczyną.

Przyczyną jest opcja: "Ogrzewanie wyłącznie do niższego poziomu temperatury"

Wszyscy (no, większość) macie ustawioną na "tak" i to jest efekt pracy tej opcji.

Tylko, proszę, jak zmienicie na "Nie" to nie miejcie pretensji o zwiększone zapotrzebowanie na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz bo nikt nie pisał że temp może wzrosnąć np do 58 czy 60 stopni mimo ograniczenia mocy.

Tak się zastanawiam jak się to ma do dezynfekcji termicznej.

 

A własnie, kiedyś pytałem, ale jakoś nie było odzewu : jak często robicie dezynfekcję temiczną u siebie ?

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O własnie, możecie coś więcej na temat tej dezynfekcji? Jak się ją przeprowadza i czy dotyczy to tylko CWU, czy również CO?

 

Pytam, ponieważ z instalacja CO jeszcze co jakiś czas robię jakieś ruchy i za każdym razem, kiedy go otwieram (bo np. dołączam kolejny grzejnik), zlatującą siłą rzeczy z instalacji woda śmierdzi jak licho.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termiczną dezynfekcję powinno się robić jak się wraca z urlopu lub w przypadku gdzie są bardzo duże zbiorniki a mały rozbiór wody. W domach jednorodzinnych raczej tylko po urlopie.

 

Z wody kotłowej ma "pachnić" - jest to woda "martwa" i o niej zapominamy, że jest.

 

Czyli jeśli dobrze rozumiem, robić np. 2 razy w roku, np. na wiosnę i lato ?

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście producenci pieców zalecają robić to raz na tydzień:wave:

Znalazłem odpowiedź "eksperta": "W zasobnikach ciepłej wody powinna być utrzymywana temperatura na poziomie 50–60°C, co nie sprzyja rozwojowi tych bakterii, gdyż optymalna dla nich temperatura to 38–42°C. Jednak podczas okresowych przestojów, w instalacji c.w.u. temperatura w rurach obniża się, zwłaszcza w odcinkach oddalonych od zbiornika. Dlatego co 2–3 tygodnie konieczna jest dezynfekcja termiczna całej instalacji. Polega ona na podwyższeniu temperatury wody do ponad 70°C przez 30 minut. W układach z cyrkulacją wystarczy uruchomić obieg wody w czasie przegrzewu, natomiast w instalacji bez cyrkulacji konieczne jest otwarcie zaworów czerpanych. Ze względu na wysoką temperaturę wody w bateriach powinno nastąpić domieszanie wody zimnej. Strumień wypływu z baterii warto utrzymać na możliwie niskim poziomie, aby nie powodować niepotrzebnych strat wody i energii cieplnej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy" macie starą instalację" ? ile: 2 , 5, 20 lat ?

 

Co to znaczy "sporo wody w obiegu" ? ile 50 , 150, 400 litrów?

 

".. nie widzę przy jednakowych warunkach atm. jakiejkolwiek różnicy eksploatacyjnej.

moje ustawienia dla 140m2 i dość dużego układu." jaki masz układ kalafiory czy podłogówka ?

 

I ile w twoim przypadku powino mieć (obliczone) pojemności naczynie wzbiorcze ??

 

Co znaczy pompka mniej wariuje ?? " .... zalecam ustawianie programów z łagodnymi przejściami - ( pompka mniej wariuje ) "

 

Jakie masz dla domu zuzycie gazu przy: grzanie - 19,5, oszczędz. - 17, p.zamr.- 11st :

Dlaczego p.zamarz. masz ustawione na 11 oC ?

 

Witaj, to dość komiczne odpowiadać po około roku :) ale .... już spieszę z odpowiedzią.

Stara Instalacja - około 15 lat

Układ - kalafiory

Naczynko powinno mieć około 30l

pompka mniej wariuje - nieaktualne, okazało się że przy zbyt małym naczynku wzbiorczym, jak nad ranem temperatura cieczy była niska, rozszerzalność cieczy malala i piec nie był w stanie wystartować, ciśnienie spadało poniżej 1 i przechodził w stan awarii ( żaden znany mi serwis Junkersa nie mógł sobie z tym poradzić..ale cała noc spędzona w kotłowni przyniosła efekty :) )

zużycie gazu przy tych ustawieniach było na poziomie 300/mies, obecnie próbnie wyeliminowałem całkowicie oszczędzanie i wbrew opinii że nie powinno się pozwalać wychładzać budynkowi, jak mam dwa razy dziennie tylko grzanie przy krzywej 30-70 zużycie w grudniu wyniosło 220m.

dlaczego PZ na 11C ? a dlaczego nie, nie ma to większego znaczenia czy nastawię ją na 12 czy na 13, przynajmniej z punktu widzenia temp. w pomieszczeniu, a czy piec dojdzie w trybie grzania do zadanej temp. od 11C czy od 13C nie wpływa to drastycznie na komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...