Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wasze rozmowy i informacje z netu zachęciły mnie do kupna tego pieca. aktualnie nie mam gz, więcna ten czas postawie butle. pomęczę się około 3 lat, ale później mam nadzieję, że i do mnie nita dojdzie. stawiając komin i robiąc przyłącze chce przygotować dom po gz, aby później nie ryć po ścianach. Więc jak ktoś używa gazu płynnego proszę o info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze upewnij się czy ten gaz za 2-3 lata będzie. Jak nie masz w ręku umowy przyłączeniowej, to jesteś optymistą. Jak masz umowę - dorzuć 6 miesięcy na opóźnienia. U nas zaczęło się na początku 2008, a teraz mogę odtrąbić sukces - mam już skrzynkę w ogrodzeniu i zawór w kotłowni - gaz będzie na sezon grzewczy 2011/2012. Mój sąsiad uwierzył terminom z gazowni (gaz miał być we wrześniu 2010) i zimę zaczynał bez drewna - teraz grzeje mokrym w kominku.

 

Jeżeli chcesz się przemęczyć, to kup kocioł "smieciopalny" na 2-3 sezony. Koszty płynnego są horrendalne - przynajmniej tak wynika z rozmów z sąsiadami. Ci co mogą, przechodzą na GZ z sieci. Ci co nie mogą - na groszek (względnie czysto i tanio). Oczywiście instalację pod gaz zrób, jeżeli masz mieć w przyszłości.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

 

P.S.

 

Też kupuję ten kocioł :). Najlepszy stosunek cena/jakość.

Edytowane przez psulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy tych 10mm z boku to dostęp będzie wyjątkowo niewygodny, może być problem nawet z przełączeniem biegu pompy. Ja mam z jednej 10 cm z drugiej 20 cm, pod spodem zasobnik i jest trochę ciasno. Wszystko zależy czy zabudowę po obu stronach będziesz miał stałą - ścianki, czy jednak demontowalną - szafki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ty, ale w początkowym okresie jak eksperymentuję z ustawieniami to kilka razy się zdarzyło. Najlepiej zapytać serwisanta, czy w razie konieczności naprawy nie będzie to problemem, bo ceny napraw jednak są umowne i przy takim zamontowaniu może się okazać, że wymiana którejś części zamiast 10 minut będzie trwała 3 godziny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku tak, ale wtedy szkoda zakładać obudowę, aby szybko móc zmienić bieg pompy (a zakłada się ją fatalnie) No chyba, że ktoś ma piec w salonie;). A co do napraw to piec pokazal mi "FO" na koniec wygrzewania jastrychu, więc dość szybko. Zadzwonilem do serwisu i podałem gościowi przyjmujacemu zgłoszenia co mi sie wyświetla, zapisał i powiedział, że przekaże serwisantowi. Na drugi dzień przyjechał serwisant, nic nie sprawdzał tylko wymienił płytę główną i pojechał. Do tej pory ok:yes: A na marginesie pytałem na tym forum, czy komuś się coś takiego wyświetliło, ale bez odzewu. Więc chyba ten piec jest jednak bezawaryjny:lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji kodów błędów, znalazłem w necie następujący opis dla Junkersów, ale nie wiem czy w 100 % do Cerapur Smart, choć część się powtarza z tymi w instrukcji:

A3 - USZKODZENIE CZUJNIKA SPALIN

A4- ZADZIAŁANIE CZUJNIKA SPALIN

A7- DEFEKT CZUJNIKA NTC TEMPERATURY WODY UŻYTKOWEJ

AA - ZBYT WYSOKA TEMPERATURA WSKAZYWANA PRZEZ CZUJNIK OBIEGU PIERWOTNEGO / CO / PRZEPŁYW WODY NIEWYSTARCZAJĄCY PRZY AKTUALNYM ZAPOTRZEBOWANIU MOCY

EO - NISKI POZIOM ZASILANIA

E2 - DEFEKT CZUJNIKA TEMPERATURY NTC W OBIEGU CO

E9r- PRZEGRZANIE PRZY WŁĄCZONYM OGRANICZNIKU TEMPERATURY

EAr - BRAK PRĄDU JONIZACJI

FO - BŁĄD WEWNĘTRZNY W PŁYTCE ELEKTRONICZNEJ

F7r- NIEPRAWIDŁOWY SYGNAŁ JONIZACJI

FA- BŁĄD ZAWORU GAZU

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czekałem troszke. Bawiłem się ustawieniami i co??? 1478 PLN za 2 miesiące przy ustawieniu grzanie pn-pt: 4:30-6:00 i od 14:30-22:30 So-Ni: 7:00-11:30 i od 16:00-22:30

Dom budowany z: porotherm + 15 cm styro: skosy wełna 20 cm.

 

Moje ustawienia:

 

 

Min. temp zewn - 20C

akumulacja budynku - 50%

kalibracja czujnika : 0,0K

 

Obieg grzewczy 1 - grzejniki

temp.projektowa - 73

temp. max zasilania - 78

wpływ temp pomieszczenia - 70%

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie

korekcja wskazan:0K

 

Obieg grzewczy 2 - ogrzewanie podłogowe

temp.projektowa - 42

temp. max zasilania - 48

wpływ temp pomieszczenia - 70%

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie

korekcja wskazan: 0K

 

BARDZO PROSZĘ O POMOC W USTAWIENIU CZY MAM COS TOTALNIE SPIER... HELP.

 

Sorki że nie pisałem wcześniej.

Przy aktualnej zimie drugi rachunek! 1800 zł BARDZO PROSZĘ O POMOC.

Nic nie zmieniłem w ustawieniach od poprzedniego razu.

Ktoś wczesniej pytał czy mam FW 100? Ja posiadam FW 200 i nie wiem co robic, pełna desperacja, już nawet myśle o powrocie do bloku bo za gaz wychodzi 900 zł/m-c

HHHHHHHHEEEEELLLLLLPPPPP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markam79

 

Rachunki za gaz zdecydowanie za duże. Napisz jakią masz zadaną temperaturę i czy tą temp. osiągasz, jaka powierzchnia domu. Myślę,że można pokombinować w ustawieniach aby zmniejszyć spalanie gazu. Ja nad ustawieniem FW 100 i kociołka pracowałem 2 miesiące i ustawiłem go chyba optymalnie. Za gaz za styczeń zapłaciłem 470 zł co,cwu, kuchenka dom 130m3 słabo ocieplony 5 cm styropianu.Mogę ci pomóc ustawieniu. Na początek myślę, że trzeba obniżyć zdecydowanie temp. wody w obiegu 1 grzejniki, przy twoich nastawach kocioł słabo kondensuje, zamiast 73 ustaw np. 50. Myślę ze lepiej przejść do charakterystyki punk pocz. punkt końcowy można tu lepiej ustawić krzywą. Trzeba tylko pamiętać że zmieniając charakterystykę z grzejnikowej na punkt pocz.końc. do wartości domyślnych resetuje się temp.nim. zewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markam79

 

Rachunki za gaz zdecydowanie za duże. Napisz jakią masz zadaną temperaturę i czy tą temp. osiągasz, jaka powierzchnia domu. Myślę,że można pokombinować w ustawieniach aby zmniejszyć spalanie gazu. Ja nad ustawieniem FW 100 i kociołka pracowałem 2 miesiące i ustawiłem go chyba optymalnie. Za gaz za styczeń zapłaciłem 470 zł co,cwu, kuchenka dom 130m3 słabo ocieplony 5 cm styropianu.Mogę ci pomóc ustawieniu. Na początek myślę, że trzeba obniżyć zdecydowanie temp. wody w obiegu 1 grzejniki, przy twoich nastawach kocioł słabo kondensuje, zamiast 73 ustaw np. 50. Myślę ze lepiej przejść do charakterystyki punk pocz. punkt końcowy można tu lepiej ustawić krzywą. Trzeba tylko pamiętać że zmieniając charakterystykę z grzejnikowej na punkt pocz.końc. do wartości domyślnych resetuje się temp.nim. zewn.

 

Witam

Moje ustawienia

grzanie pn-pt: 4:30-6:00 i od 14:30-22:30

So-Ni: 7:00-11:30 i od 16:00-22:30

Dom budowany z: porotherm + 15 cm styro: Dach skosy wełna 20 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz żeby ktoś spróbował ci pomóc to czytaj uważnie posty. Nie napisałeś:

- jaka powierzchnia domu,

- jaką masz temperaturę ustawioną na w domu (grzanie/oszczędzanie).

Bez tych danych to jakbyś pytał czy samochód ci za dużo nie pali nie podając nawet jego marki tylko pisząc, że jest czerwony i ma skórzane siedzenia. Wybacz złośliwość :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz żeby ktoś spróbował ci pomóc to czytaj uważnie posty. Nie napisałeś:

- jaka powierzchnia domu,

- jaką masz temperaturę ustawioną na w domu (grzanie/oszczędzanie).

Bez tych danych to jakbyś pytał czy samochód ci za dużo nie pali nie podając nawet jego marki tylko pisząc, że jest czerwony i ma skórzane siedzenia. Wybacz złośliwość :-)

 

No tak sory:

Grzanie 21,5

Oszczędzanie 20

Powierzchnia w domu 150 m2 w tym podłogówka około 75 m2

Aha i dodam ze czesto jest tak ze na wyswietlaczu mam "ogien" a temperature pokazyje 22,5 !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markam79

 

Rachunki za gaz zdecydowanie za duże. Napisz jakią masz zadaną temperaturę i czy tą temp. osiągasz, jaka powierzchnia domu. Myślę,że można pokombinować w ustawieniach aby zmniejszyć spalanie gazu. Ja nad ustawieniem FW 100 i kociołka pracowałem 2 miesiące i ustawiłem go chyba optymalnie. Za gaz za styczeń zapłaciłem 470 zł co,cwu, kuchenka dom 130m3 słabo ocieplony 5 cm styropianu.Mogę ci pomóc ustawieniu. Na początek myślę, że trzeba obniżyć zdecydowanie temp. wody w obiegu 1 grzejniki, przy twoich nastawach kocioł słabo kondensuje, zamiast 73 ustaw np. 50. Myślę ze lepiej przejść do charakterystyki punk pocz. punkt końcowy można tu lepiej ustawić krzywą. Trzeba tylko pamiętać że zmieniając charakterystykę z grzejnikowej na punkt pocz.końc. do wartości domyślnych resetuje się temp.nim. zewn.

 

Gdybys mogł mi napisac jak masz ustawione zgodnie z tym:

Min. temp zewn -

akumulacja budynku -

kalibracja czujnika :

 

Obieg grzewczy 1 - grzejniki

temp.projektowa -

temp. max zasilania -

wpływ temp pomieszczenia -

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie

korekcja wskazan:

 

Obieg grzewczy 2 - ogrzewanie podłogowe

temp.projektowa -

temp. max zasilania -

wpływ temp pomieszczenia -

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie

korekcja wskazan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markam79

 

mariuszwa ma rację, aby obniżyć temp. na grzejniki, bo kondensacji tam chyba nie ma. Ale jeżeli masz za male grzejniki to z tego nici, bo będzie zimno. A na marginesie, to z twoich postów wynika, że masz nowo wybudowany dom (Dom budowany z: porotherm + 15 cm styro: skosy wełna 20 cm.") i decydując sie na piec kondensacyjny i ogrzewanie również grzejnikowe (domyślam się, że na poddaszu) w dodatku wybulileś na FW200, grzejesz taką temp jak w domach z lat 60-tych i piec napaliwo stałe! Czy miałeś złych doradców, czy wykonawca był z PRL-u?

 

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...