Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Sory za mnogosc postow!!! ale juz serio jestem zdesperowany. Dodam ze ciepla woda jest:

pn-pt 5-6; 15:30-17:00; 19:15-21:00

so-ni: 8-10 i 17-21

temp w zasobniku 50st C. Czy to jest dobrze? czy moze ustawic inaczej zeby caly czas byla np 40?

Bardzo proszę o pomoc bo sprzedam ten dom w diabły ...... Dodam ze to jest pierwsza zima w nim. Dom jest nowy!!

HELP! Za wszystko z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Napiszę co jest u mnie, może pokombinujesz z nastawami to ulżysz trochę swym cierpieniom.

Dom 130m, BK24- 15styr, podłoga 20, strop 25 (parterówka bez poddasza jak na zdjeciu), pierwsza zima (mieszkam od listopada), rachunki po ok. 480zł/miesiąc, podłogówka 85m, grzejniki w trzech sypialniach + dwie drabinki - łazienka, WC. Jeden obieg grzewczy bez mieszacza, pompki i innych zbędnych rzeczy, poprostu piec i rozdzielacz na grzejniki i rozdzielacz na podłogówkę, FW100.

Grzanie na 22,5 st. - od 6 00 - 8 30, 16 00 - 20 30, oszczędzanie 22st., moc pieca ograniczona do 50%.

Ciepła woda: zbiornik biwalentny 200l, ale na codzień grzeję tylko górna wężownicą, od 23 00 - 16 00 temp 35 st., 16 00- 19 30 temp 40 st, 19 30 - 23 00 temp 45 st., moc pieca ograniczona do 70%.

Min. temp zewn - -30 st

akumulacja budynku - 60%

kalibracja czujnika : 0

 

Obieg grzewczy:

temp.projektowa - 45

temp. max zasilania - 45

wpływ temp pomieszczenia - 90%

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie

korekcja wskazan: 0

 

Przy takich nastawach temperatura w sypialniach jest około 2st niższa, czyli gdy w salonie jest 22,5 (tam jest FW 100) to tam jest 20,5 st., w łazience ok 24, a WC z prysznicem 25st. Takie mam nastawy praktycznie od poczatku z drobnymi korektami i próbami i jestem w miarę zadowolony. Mam wprawdzie rekuperator ale odzysk nie jest taki duży jak by się kazdy spodziewał, lecz komfort świezego powietrza non stop i grama wilgoci na szybach, sucha sól, otwarta paczka paluszków cały czas chrupiących...ale nie o tym chciałem pisać.

markam79, napisz koniecznie jakie masz grzejniki (np. 60x120, 22), wielkość i metraż pokoi, czy mażna obniżyc temp na grzejniki. Ale tak czy inaczej obniż temp zasilania na grzejnikach do 50 st i zobaczysz czy wydoli, aby w pokojach było te 20 st. Przetestuj i daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak sory:

Grzanie 21,5

Oszczędzanie 20

Powierzchnia w domu 150 m2 w tym podłogówka około 75 m2

Aha i dodam ze czesto jest tak ze na wyswietlaczu mam "ogien" a temperature pokazyje 22,5 !!

 

Z tego co napisałeś wynika że piec przegrzewa, trzeba obnizyć krzywą proponuje ci zmienić krzywą na punkt początkowy - punkt końcowy, tak mam ja parametry następujące:

Min. temp zewn - -20

akumulacja budynku - 80

kalibracja czujnika : 0

 

Obieg grzewczy 1 - punkt pocz., punkt końcowy

punkt pocz - 31

punkt końcowy- 49

temp. max zasilania - 56

wpływ temp pomieszczenia - 100

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie

korekcja wskazan:0

 

Ustaw jeszcze -ogrzew. wył do niższego poziomu -tak

 

Jeśli używałbyś charakterystykę dla grzejników to temp. projektową ustaw na 49, a max. na 56, jednak w tej charakterystyce nie możesz ustawić temp. min. jest na sztywno 25 st. dla temp. zewn. 20st., a w charakt. punkt pocz., punkt końcowy mogę temp. min ustawić dowolnie dla temp. zewnętrz. 20st.

 

Po takim ustawieniu regulatora sprawdź jaka będzie temp.w mieszkaniu, jeśli będą odchyłki od zadanej to koryguj temp. punktu pocz. i końc.ponieważ wpływ temp.pomieszczenia ustawiony nawet na 100% ma niewielki wpływ na pracę kotła.

Ogranicz również moc kotła do 10kW, temp.wody cwu 43st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to mam zrobic? dodam ze na piecu mam ustawione pokretlo na 4 przy grzaniu!

W parametrze 1.A ustaw 80 oczywiście na piecu, lewe pokrętło na max, w ten sposób ustawisz moc 10,2 kW dla co.jeślichodzi o cwu to ja mam wersje kotła dwufunkcyjnego więc ustawiam to inaczej. Myślę że ustawić to możesz w programie ciepłej wody na FW.

Mam jeszcze pytanie jaką wersje kotła masz ZSB 14..., czy ZSB 22...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W parametrze 1.A ustaw 80 oczywiście na piecu, lewe pokrętło na max, w ten sposób ustawisz moc 10,2 kW dla co.jeślichodzi o cwu to ja mam wersje kotła dwufunkcyjnego więc ustawiam to inaczej. Myślę że ustawić to możesz w programie ciepłej wody na FW.

Mam jeszcze pytanie jaką wersje kotła masz ZSB 14..., czy ZSB 22...

 

ZSB 14 ma kocilolek. Ale ja tez moge je ustawic pokretlem na max grzanie a kran na ....? chodzi mi o pokretla!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko grzejniki bez podłogówki, myślę że u ciebie najpierw trrzeba odpowiednio ustawić obieg grzejników poniewaz to decyduje o kondensacji, a podłogówka i tak idzie przez mieszacz myślę że podłogówka u ciebie ustawiona dodrze.

Jeśli chodzi o moc pieca to pokrętło ustawia tylko temperaturę, a moc ustawia w menu na piecu tak jak pisałem wcześniej, opisane jest to w dokumentacji pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZSB 14 ma kocilolek. Ale ja tez moge je ustawic pokretlem na max grzanie a kran na ....? chodzi mi o pokretla!!

Tak jak pisałem wcześniej pokrętłami na piecu ustawiasz tylko temperaturę, a moc pieca w menu.

Proponuję ci jednak najpierw zająć się ustawieniem krzywej, a mocą i temp. cwu później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wynika że piec przegrzewa, trzeba obnizyć krzywą proponuje ci zmienić krzywą na punkt początkowy - punkt końcowy, tak mam ja parametry następujące:

Min. temp zewn - -20

akumulacja budynku - 80

kalibracja czujnika : 0

 

Obieg grzewczy 1 - punkt pocz., punkt końcowy

punkt pocz - 31

punkt końcowy- 49

temp. max zasilania - 56

wpływ temp pomieszczenia - 100

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie

korekcja wskazan:0

 

Ustaw jeszcze -ogrzew. wył do niższego poziomu -tak

 

Jeśli używałbyś charakterystykę dla grzejników to temp. projektową ustaw na 49, a max. na 56, jednak w tej charakterystyce nie możesz ustawić temp. min. jest na sztywno 25 st. dla temp. zewn. 20st., a w charakt. punkt pocz., punkt końcowy mogę temp. min ustawić dowolnie dla temp. zewnętrz. 20st.

 

Po takim ustawieniu regulatora sprawdź jaka będzie temp.w mieszkaniu, jeśli będą odchyłki od zadanej to koryguj temp. punktu pocz. i końc.ponieważ wpływ temp.pomieszczenia ustawiony nawet na 100% ma niewielki wpływ na pracę kotła.

Ogranicz również moc kotła do 10kW, temp.wody cwu 43st.

 

Jak ustawic pokrętło na piecu ja mam na 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłączeniu FW 100, FW 200 pokrętło ustawia się na max. a temperatura wody max w co jest wtedy nadzorowana przez FW 200 w parametrze max temp. zasilania

 

Jeśli pokrętło ustawione masz na 4 to temp max masz na 60 st, a wg krzywej temp. projektowa 73 st, to bez sensu, kto ci tak namieszał w nastawach, wszyatko trzeba ustawić od początku.

Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłączeniu FW 100, FW 200 pokrętło ustawia się na max. a temperatura wody max w co jest wtedy nadzorowana przez FW 200 w parametrze max temp. zasilania

 

Jeśli pokrętło ustawione masz na 4 to temp max masz na 60 st, a wg krzywej temp. projektowa 73 st, to bez sensu, kto ci tak namieszał w nastawach, wszyatko trzeba ustawić od początku.

 

Na tym wątku pisano wcześniej, że po podłączeniu FW pokretła na piecu nie działają, więc nieważne na jakiej liczbie są ustawione, bo i tak steruje nimi FW, byleby były włączone. Ja mam ustawione na 4 i temp zasilania c.o. nie przekracza 40 st, a na c.w.u. dochodzi prawie do 80st. A nastawianie na max nie ma sensu, bo w razie gdyby FW oszalał lepiej mieć pokrętła na bezpiecznym poziomie.

markam79 - sprubuj coś wreszcie zmienić, nastaw cośnowego i obserwuj dobowe zużycie o tej samej porze w podobnej pogodzie to coś zaobserwujesz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym wątku pisano wcześniej, że po podłączeniu FW pokretła na piecu nie działają, więc nieważne na jakiej liczbie są ustawione, bo i tak steruje nimi FW, byleby były włączone. Ja mam ustawione na 4 i temp zasilania c.o. nie przekracza 40 st, a na c.w.u. dochodzi prawie do 80st. A nastawianie na max nie ma sensu, bo w razie gdyby FW oszalał lepiej mieć pokrętła na bezpiecznym poziomie.

markam79 - sprubuj coś wreszcie zmienić, nastaw cośnowego i obserwuj dobowe zużycie o tej samej porze w podobnej pogodzie to coś zaobserwujesz!

 

Pokrętło od co zaleca się ustawić na max. ponieważ max temp. zasilania i tak nadzoruje FW 100. Jeśli pokrętło byłoby ustawione za nisko to temperatura wyliczona przez krzywą mogła by być nie osiągnięta. Zgadzam się z tobą że nie musi być na max ale musi być większa od temp. max na FW,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło od co zaleca się ustawić na max. ponieważ max temp. zasilania i tak nadzoruje FW 100. Jeśli pokrętło byłoby ustawione za nisko to temperatura wyliczona przez krzywą mogła by być nie osiągnięta. Zgadzam się z tobą że nie musi być na max ale musi być większa od temp. max na FW,

Ja uważam, że nastawianie pokrętła co powyżej 55 nie ma kompletnie sensu skoro max przy kondensacji to 55.

A co do krzywej mój kocioł miał wyższe temp zasilania niż przy ustawieniu podłogowe, dlaczego sam nie wiem :)

Markam zrób jak koledzy piszą pierwsze co przestaw program na podłogowe Ci co mają kalafiory pisali, że sprawdza się to. Max zasilanie 45-50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym wątku pisano wcześniej, że po podłączeniu FW pokretła na piecu nie działają, więc nieważne na jakiej liczbie są ustawione, bo i tak steruje nimi FW, byleby były włączone. Ja mam ustawione na 4 i temp zasilania c.o. nie przekracza 40 st, a na c.w.u. dochodzi prawie do 80st. A nastawianie na max nie ma sensu, bo w razie gdyby FW oszalał lepiej mieć pokrętła na bezpiecznym poziomie.

markam79 - sprubuj coś wreszcie zmienić, nastaw cośnowego i obserwuj dobowe zużycie o tej samej porze w podobnej pogodzie to coś zaobserwujesz!

 

Małe sprostowanie: pokrętła mam ustowione na 3, a nie na 4 jak pisałem wcześniej. Sorry, zobaczyłem później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostujcie jeśli źle myśle:

Dziś zamierzam ustawic dla obiegu 1 (grzejniki) - ustawic standardowo grzanie dla podłogówki

Dla obiegu 2 (podłogówka) - tez grzanie dla podłogówki

Jak myślicie czy będzie dobrze? czy zmienic cos w tych ustawieniach standardowych?

 

Można tak zrobić, ale na ustawieniach standardowych dla podłogówki grzejniki mogą mieć za niską temerature.

W charakterystyce dla podłogówki możemy zmieniać tylko temp. projektową, czyli temperaturę krzywej dla temp. zewnętrznej minimalnej, a temperatury krzywej dla temp.zewnętrznej max nie można zmienić.

Dlatego korzystniej przejść na charakterystykę punkt pocz.- punkt końc., bo tutaj jest możliwość ustawienia temperatury krzywej dla temp. zewn. nim. i max.

Ustaw pocz. 31 st. koniec. 49, poczekaj 1 dzień i sprwadź temp. w mieszkaniu w razie potrzeby koryguj te nastawy wcześniej wpływ temp. pomieszczenia daj na 0 aby ci nie naciągało krzywej.

Ja robiłem w ten sposób i uchyb temperatury w pomieszczeniu wynosi -0,2 +0,1.

Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi natomiast po ustawieniu nawet na 90% wpływu wychładzał dom dałem na 100% i jest bardzo dobrze. ( zrobiłem tak gdyż ostatnio zacząłem w kominku popalać więcej na urlopie a sauna w domu nie jest mi potrzebna)

Ustaw na podłogowe zobaczysz dzień dwa jak nie będzie w stanie wydolić do zadanych temperatur dasz na krzywą jak pisze mariuszwa albo odwrotnie żadna różnica choć mrozów po -20 już raczej nie będzie to powinien grzać normalnie.

Ja miałem przez 3 dni temp obniżoną do 18 stopni i o 3 stopnie podnosił przez 12 godzin.

Edytowane przez tacim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...