Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

ja mam podobne wymiary domku, ocieplenie identyczne i calosc podlogowka, biore 14 kw, nie zakladam ze bedzie malo, bo czytalem juz nawet w tym watku ze ten piec daje rade z pow powyzej 200 m2. Jak by byly wielkie mrozy to jest tez kominek w rezerwie.

Ogrzewanie jak policzę za całość to wyjdzie mnie 11 000.

A wyceny od fachcowcow mialem po 30 tys, i propozycje pieca ponad 20 kw. co wg mnie jest smieszne do takiego domu jak moj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja mam podobne wymiary domku, ocieplenie identyczne i calosc podlogowka, biore 14 kw, nie zakladam ze bedzie malo, bo czytalem juz nawet w tym watku ze ten piec daje rade z pow powyzej 200 m2. Jak by byly wielkie mrozy to jest tez kominek w rezerwie.

Ogrzewanie jak policzę za całość to wyjdzie mnie 11 000.

A wyceny od fachcowcow mialem po 30 tys, i propozycje pieca ponad 20 kw. co wg mnie jest smieszne do takiego domu jak moj.

 

Dzięki za odpowiedź!

 

Zajrzałem w końcu do projektu:

- "sumaryczna strata ciepła dla całego budynku wynosi 12,15 kW"

- "źródłem ciepła będzie kocioł gazowy o mocy znamionowej 18 kW"

- "czynnik grzejny przygotowany będzie w kotle wodnym niskotemperaturowym o wydajności nominalnej 18 kW"

- proponują kocioł niskoparametrowy 80/60 st 16-21 kW dla przyjętego zasobnika 130l

 

Wygląda na to, że 14 kW może okazać się zbyt małe :(

Edytowane przez tomek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze na cenę to drogo sobie liczą za te 2 kW więcej..

Bo to inny model czyli cerapur comfort.

Dla zainteresowanych kociołkami to można się również zastanowić nad jesiennym pakietem Vaillanta VC ecoTEC plus 186 + zasobnik VIH R 120l + regulator pogodowy + podłączenie kotła z zasobnikiem (czujnik cwu) + podłączenie do szachtu. W sklepach internetowych można już taki zestaw kupić za 6200 + przesyłka. Pakiet nr 0010002751-7.

Edytowane przez phans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisz czym zamierzasz to sterowac? Ma byc sterowanie termostatami pokojowymi czy pogodowka? To bardzo wazne - bo jezeli masz glownie grzanie kaloryferami to reakcja na zmiany temperatury bedzie szybka. Duzy zakres modulacji kotla jest bardzo wazny w przypadku polaczenia podlogowki z pogodowka - wowczas chodzi wlasnie o to zeby piec pracowal na minimalnej mocy non-stop, ale przy kaloryferach nie musi to byc priorytetem. Owszem - sterownik bedzie troche modulowal - ale to jest zupelnie inny poziom dyskusji niz przy podlogowce.

Przy kaloryferach bralbym mocniejszy kociol - przy nastawieniu na pogodowke na pewno ten mniejszy, poradzi sobie bez najmniejszego problemu.

 

Dzięki za rozjaśnienie tematu!

Ogrzewanie będzie zorientowane na kalafiory, podłogówka tylko "tam gdzie musi być". W związku z tym hydraulik nie zaleca sterowania pogodowego, tylko pokojowe - tak jak piszesz - szybka i bezpośrednia reakcja na zmianę temperatury w pokoju.

Tylko nie bardzo wiedziałem jak to się ma do modulacji. Jeszcze raz dzięki za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie domu kaloryferami + ew. podłogówka w kuchni i łazienkach ale ta podłogówka grzana tak samo jak grzejniki (zawory RTL lub na powrocie z grzejników) to stosuje się sterowniki pokojowe. Tak jak pisał muratornik tak niska modulacja w tym przypadku nie jest najważniejsza. A mocniejszy kociołek na pewno szybciej podgrzeje zasobnik cwu. Dodatkowo największe sprawności przy kotłach kondensacyjnych (w przeciwieństwie do atmosferyków) otrzymuje się przy minimalnej mocy kotła.

Patrz wykres sprawności kotłów http://www.kotly.pl/ABC_ogrzewania_kondensacyjne_kotly_gazowe.php?artykul=czym_rozni_sie_kociol_kondensacyjny_od_tradycyjnego

Edytowane przez phans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze.

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie pogodowe oraz nieprzewymiarowany kocioł kondensacyjny.

Dzięki temu moc kotła/temperatura zasilania jest dobierana do aktualnego zapotrzebowania i nie trzeba nadganiać strat jak przy sterowaniu pokojowym. Dodatkowo podwyższa to czas eksploatacji kotła, częstotliwość cykli ulega znacznej redukcji. Dzięki temu można uzyskać wysoki współczynnik sprawności oraz niskie straty gotowości eksploatacyjnej. Nie ma znaczenia jaki jest system ogrzewania - ścienne, podłogowe czy grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój instalator, podobnie jak koledzy Phans i Muratornik, odradził mi sterowanie pogodowe ze względu na niewielką ilość podłogówki - tłumaczył podobnie - pogodówka spełnia swoje zadanie w instalacji o dużej bezwładności.

Teraz mam dylemat...

Chociaż sterowanie zawsze można zmienić... A kocioł z jednej strony z bezpiecznym zapasem, a z drugiej jednak przewymiarowany - zawsze jakiś kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pytanie o miękką wodę ( do kotła gazowego)

Poprzedni sezon (pierwszy) ogrzewaliśmy węglem, zrezygnowaliśmy z węgla, w tym roku przeszliśmy na gaz. za 10 dni mamy pierwsze uruchomienie pieca gazowego (junkers smart 14kw). W kotłowni zamontowany zmiękczacz wody (już zmiękcza) głównie po to, żeby "chronił" urządzenia w domu-szczególnie piec gazowy. Z tego co się orientuję w rurach podłogówki/grzejnikach jest ciągle "stara" woda używana za poprzedniej kotłowni węglowej (bez zmiękczacza) Czy warto teraz -przed pierwszym uruchomieniem pieca gazowego wymienić tą wodę, albo może czy koniecznie trzeba ją wymienić na "nową"po zmiękczeniu? bo zależy mi na tym, żeby nowy piecyk dostał od razu na starcie miękką wodę, chyba, że to prawda, że "stara" woda (bez zmiękczania), która jest w rurach -jest już jakby naturalnie zmiękczona przez jej ciągły obieg, jeśli tak - to czy tak znacznie jak po zmiękczeniu zmiękczaczem? Jednym słowem-czy jeśli zależy mi naprawdę na miękkiej wodzie w piecu gazowym/grzejnikach, itd -to czy warto wymienić teraz wodę przed pierwszym uruchomieniem pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, już byłem zdecydowany na cerapura smarta 14kw + zasobnik a tu mnie znajomy (właściciel hurtowni instalacyjnej) kusi cerapurem Aku... dwufunkcyjnym z wbudowanym zasobnikiem (40l) ale 24kw...

 

Przypomnę, że domek nie ma wielkiego zapotrzebowania. Ma 170m2 z (lekko) ogrzewanym garażem, 410m3 kubatury. Solbet600 24cm + 15cm styro (033), 25 cm wełna (039), 3szybowe okna, docelowo 4 osoby (wanna +2x prysznic).

 

24kw (modulacja od 9kW) wydaje mi się do niego za dużo, ale kusi opcja, że cała kotłownia jest w tym kociołku i właściwie nic do niego nie trzeba dokupować (a kocioł ma wisieć w małej spiżarce). Poza tym boję się czy ta Smart 14 da radę z ładowaniem zasobnika (szczególnie przy chłodniejszych zimach).

 

Czy jest sens w ogóle rozważać tego Aku czy zostać przy pierwotnym wyborze?

Edytowane przez jarett
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podłuższej przerwie.

Mam kociołek carepur smart 14kW + biawar 100l.

Domek ok 450m^3, po podłogach ok 200m^2.

Sciany bk 24+12cm styro, okna 3 szybowe, podłoga 12cm styro, dach 30-25cm wełny.

Tylko podłogówka. Sterowanie pogodowe FW100

 

Po 3 sezonach grzewczych stwierdzam, ze to jest i tak za duża moc do zapotrzebowania (cały domek policzyłem sobie w OZC, w projekcie dali mi kociołek 24kW) . Idealnie byłoby gdyby startował od ok 3kW.

 

Jesli chodzi o CWU (wanna + prysznic) to moc 14kWw zupełniści mi wystarcza.

 

PS. podłogówke tez sobie sam policzyłem (w firmie instalatorkiej powiedzieli ok 2km rurek, wg moich obilczeń wyszło 900m i sie to sprawdza)

 

PS. dziękuje m.in Rapczynowi za wcześniejsze doradztwo :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...