Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Witam raz jeszcze

Potrzebuję pomocy jak nastawić piec ażeby każdy w domu odczuwał komfort. Zacznę od tego że dom jest nowy z porotermu ocieplony styropianem 15 cm, wełna na skosach i syficie 20 cm - ale nie mam docieplonego strychu i przez właz troche czuć zimno.

Na dole mam tylko jeden grzejnik a na górze 6 grzejników, dzić wsając moi synowie trzęśli się z zimna u nich było 17 st C mimo że na fw 200 jest ustawa na 19st C w trybie oszczędzanie. FW 200 umieszczony jest na dole i rzeczywiście było na nim 20 st C. Ale w pokojach na górze jest różnica 2-3st C(mniej). Czy dobrze romumiem ze gdybym pozakrecal na dole grzejnik. Zmienił ustawę na grzanie na 22 st C a oszczedzanie na 21 w obiegu na grzejniki to załącza sie grzejniki na górze i w pokojach będzie cieplej. Dodam ze mam kominek i tez nim podgrzewam na dole ale nie mam rozprowadzenia na górę.

Poradźcie co zrobić.

 

Odpowie ktoś? Słuchajcie czy zużycie 9 m3w województwie mazowieckim to nie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ah i jeszcze jedno! Aby kalafiory były cieplejsze przy ustawienia pkt pocz. - 31 pkt końcowy - 49 max. temp zasilania - 80 C, który element zwiększyć, lub może pompki cyrkulacyjne przestawić na 3 bieg?

 

Dźwigaj z 31 st. na np. 35 st. i pozatykaj dobrze wszystkie otwory, którymi ciepło może Ci uciekać (ja nad włazem na poddasze mam rozłożony styropian i ciepełko nie ucieka). Nad przesadna wentylacją grawiatacyjna tez mozna troche zapanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kilka osób na forum pyta jaki wpływ na temp. ma parametr "wpływ temp.pomieszczena" w fw 100. Wg. moich obserwacji niewielki, robiłem próby i przy wpływie 100 %, przy różnicy między temp. zadaną a rzeczywistą 1st (w pomieszczeniu), temp. wody na zasilaniu była korygowana o 2 st i było to mało aby osiągnąć zadaną temp. w pomieszczeniu. Była potrzebna regulacja krzywej. Tak więc decydującym warunkiem osiągnięcia zadanej temp. jest właściwe ustawienie krzywej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie krzywa ma co do zasady priorytet zawsze, a ta funkcja bardziej działa jako "wyłącznik grzania", czyli jeśli temp. w pomieszczeniu jest wyższa niż zadana to przy 100% wpływie kocioł się wyłączy nawet jeśli z krzywej wynika że powinien grzać, w odwrotnej sytuacji musiałoby nastąpić "odłączenie pogodówki" a sterownik pracowałby w funkcji ON/OFF, co oczywiście też nie było by złe ale tak to nie działa. Bardziej chodzi o ustawienie reakcji na zmiany temperatury w pomieszczeniu referencyjnym w stosunku do całego domu, gdy np. odpalimy kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem wpływ pomieszczenia na 100 i faktycznie wyłączało kocioł przed osiągnięciem zadanej temperatury

jakiś wpływ jest bo jeśli kocioł się wyłączy a podniesiemy temp pomieszczenia to natychmiast się załączy

ale moim zdaniem jest to niewielka korekta np jeśli mamy fw w pokoju od południa i zaświeci słoneczko podgrzewając

pokuj o stopień czy dwa możemy ten wpływ zminimalizowac dając mniejszy wpływ lub go całkiem wyłaczajac w trybie grzania

i wtedy mamy tylko krzywa korygowana do temperatury zewnetrznej bo w końcu to regulator pogodowy nie zwykły termostat pokojowy

mysle że kluczowym jest odpowiedni dobór krzywej do danego domu i instalacji i najlepiej to zrobić z wyłaczonym wpływem pomieszczenia

u mnie próby trwają póki co zużywam po ok 4m3 gazu na dobę i co najważniejsze nie marznę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do tego kociołka potrzebny jest jakiś jeszcze dodatkowy osprzęt (jakaś pompa, naczynie przeponowe itp)? Czy wszystko już ma wbudowane?

 

Witam.

Kocioł ma w sobie pompę oraz naczynie wzbiorczo-przeponowe pojemności 8L. Z projektu kotłowni powinno być wiadomo czy zabudowane naczynie w kotle wystarczy czy trzeba zainstalować dodatkowe. Wykres pompy można znaleźć w materiałach projektowych na str. 113 rys. 83. Są tam wszystkie informacje n.t. kotła. Plik nazywa się: Mat. proj. Cerapur Comfort-3A, Cerapur Smart -3C.pdf

 

Ustawienie biegu pompy powinno być znane w projekcie centralnego ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie krzywa ma co do zasady priorytet zawsze, a ta funkcja bardziej działa jako "wyłącznik grzania", czyli jeśli temp. w pomieszczeniu jest wyższa niż zadana to przy 100% wpływie kocioł się wyłączy nawet jeśli z krzywej wynika że powinien grzać, w odwrotnej sytuacji musiałoby nastąpić "odłączenie pogodówki" a sterownik pracowałby w funkcji ON/OFF, co oczywiście też nie było by złe ale tak to nie działa. Bardziej chodzi o ustawienie reakcji na zmiany temperatury w pomieszczeniu referencyjnym w stosunku do całego domu, gdy np. odpalimy kominek.
Sprawdzałeś czy się wyłączy jeśli ustawimy wpłwy temp. pom. na 100% i temp. w pomieszczeniu osiągnie temp. zadaną? Ja sprawdzałem i kocioł się nie wyłączył.Obnizył tylko temp. zasilania w stosunku 1:2.,czyli jeśli temp. w pomieszczeniu przekracza 1st to temp. wody spada o 2 st. Może moje fw 100 działa nieprawidłowo, bo 19710128 pisze że również wyłącza. Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ustawimy temp zadana kilka stopni powyżej aktualnej kocioł pracuje ze stosunkowo dużą mocą im mniejsza jest ta różnica tym moc mniejsza i mniejsza temp na zasilaniu kocioł dochodząc do tej zadanej temperatury wyłącza się.

nie wiem czy można tak sprawdzić ale nastawcie większa temperaturę i po uruchomieniu powoli co pół stopnia zmniejszajcie temp zadaną do aktualnej, powinien wyłączyć przed dojściem do aktualnej.

ten wpływ pomieszczenia wydaje mi się że działa tak, że przesuwa całą krzywą grzania w górę i tym wyżej in większa różnica pomiędzy zadana a aktualna

później jeśli aktualna zbliża się do zadanej cała charakterystyka równolegle jest obniżana co powoduje spadek temp zasilania

jeśli np temp aktualna zbliża się do zadanej i charakterystyka idzie w dół a jednocześnie spada temp na zewnątrz powinno być utrzymane zasilanie na jednakowym poziomie

a teraz czy ma to jakikolwiek sens co pisze????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego mając na zewnątrz stałą temperaturę np dzisiaj 10st

w pomieszczeniu 20st

zadając 22szt żądana jest temperatura na zasilaniu 37st

zadając 24st żądana jest temperatura na zasilaniu 41st

 

to akurat sprawdziłem i widać z tego że przy tej samej temp zewnętrznej po zadaniu wyższej temp żądana jest wyższa temp zasilania jakby krzywa w miejscu 10st powędrowała do góry o 4st na zasilaniu

próba była na wpływie pomieszczenia 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak wracam od fw100

kocioł może nie pracować

ustawiamy temp zadana na taka jak aktualna i w info odczytujemy temp żądaną, następnie zwiększamy zadaną o 2st i odczytujemy żądaną i znów zwiększamy 0 2st i odczytujemy żądaną i znów o 2st i odczytujemy

powtarzamy to dla 100% wpływu, 50%wpływu, 0% wpływu pomieszczenia

możemy wyrysować charakterystyki i w miejscu temp zewnętrznej jaka jest w czasie sprawdzania i temperatury żądanej przez ten punkt prowadzimy charakterystykę równoległą do tej jaką nam wyznaczają parametry początek/koniec

mamy odpowiedź na wpływ pomieszczenia na krzywa grzewczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przedstawiam wyniki moich obserwacji jeśli chodzi o krzywe grzewcze - ogrzewanie podłogowe. Według mnie zmianę nachylenia uzyskujemy przez określenie przy jakiej temperaturze minimalnej osiągać ma piec maksymalną temperaturę obliczeniową, zaś zmieniając nastawę na sterowniku (bazą jest 20 oC) przesuwamy równolegle naszą krzywą grzewczą w górę lub w dół.

Ponieważ nie chciało mi się sprawdzać bardzo dokładnie każdej wersji może być w moich obserwacjach błąd dlatego jak ktoś ma czas będzie fajnie jak to zweryfikuje.

(było to robione przy wpływie pomieszczenia 0%)

(podstawowa krzywa to 0,58, czyli przy zadanej minimalnej temp. zewn. -15oC)

krzywa grzewcza.JPG

krzywa grzewcza '.JPG

krzywa grzewcza.JPG

krzywa grzewcza '.JPG

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tak też napisałem

jeżeli przyjmiemy stałą temp na zewnątrz i temp zadaną większą od aktualnej to krzywa grzania jest powyżej charakterystyki wynikającej z nastawień pocz/kon

jeśli rośnie temp pomieszczenia krzywa opada i w momencie kiedy krzywa wynikająca z temp zadanej pokryje się z krzywą wynikającą z charakterystyki pocz/koniec kocioł się wyłączy

podnoszę temp zadaną o 2 st od aktualnej i robiąc to dla wpływu pomieszczenia:

10% mam temp żądaną o 2 st wyższą niż jeśli temp kiedy zadana jest równa aktualnej czyli brak wpływu pomieszczenia podnoszę zadaną o dwa i na zasilaniu rośnie o dwa

50% mam temp żądaną o 5st wyższą

100% żądana o 7st wyższa

więc wniosek z tego taki że zarówno wpływ pomieszczenia jak i zadana temperatura mają wpływ na charakterystykę grzewczą

wprawdzie nasze domy to nie laboratoria ale już sporo chyba wiemy bo mnie osobiście złości fakt jeśli coś zmieniam i nie zabardzo wiem co jakbym zmieniał biegi w aucie nie wiedząc na jaki

może jakiś Pan serwisant by się wypowiedział tutaj na forum bo chyba nie uczy się z niego ustawić kotłów a my może jesteśmy w błędzie daleko daleko idącym w stronę przeciwną od prawdy

świetnie pokazują to wykresy kolegi co i ja wcześniej opisałem może trochę niezrozumiale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przedstawiam wyniki moich obserwacji jeśli chodzi o krzywe grzewcze - ogrzewanie podłogowe. Według mnie zmianę nachylenia uzyskujemy przez określenie przy jakiej temperaturze minimalnej osiągać ma piec maksymalną temperaturę obliczeniową, zaś zmieniając nastawę na sterowniku (bazą jest 20 oC) przesuwamy równolegle naszą krzywą grzewczą w górę lub w dół.

Ponieważ nie chciało mi się sprawdzać bardzo dokładnie każdej wersji może być w moich obserwacjach błąd dlatego jak ktoś ma czas będzie fajnie jak to zweryfikuje.

(było to robione przy wpływie pomieszczenia 0%)

(podstawowa krzywa to 0,58, czyli przy zadanej minimalnej temp. zewn. -15oC)

 

możesz przejść na charakterystykę pocz/koniec

wtedy oprócz regulacji końca charakterystyki będziesz miał możliwość regulacji początku

czyli przy jakiej temp kocioł osiąga minimum przy temp zew 20st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów

stoję przed wyborem pieca gazowego, instalację mam już zrobioną od 7 lat połączone grzejniki i podłogówka z mieszaczem i sterowaniem pogodowym.

Kubatura mojego domu to 750 m3

Powierzchnia użytkowa 175 m2 po podłogach około 300 m2 z użytkowym poddaszem

Ściana 25 cm porotherm+10 cm styropianu poddasze wełna 25 cm

 

Generalnie dom jest ciepły a aktualnie ogrzewany ekogroszkiem

 

Pytanie czy kocioł gazowy o takiej mocy do 14 KW poradzi sobie z ogrzaniem mojego domu i czy nie będzie zmuszony większość czasu pracować na dużej mocy przez co będzie mniej efektywny?

 

Czy przy zastosowaniu sterownika FW200 można podzielić obiegi na podłogówkę i grzejniki - dzisiaj temperatura jest stałą na piecu a mieszacz dobiera temperaturę wody na podłogę w zależności od temperatury na zewnątrz.

 

Czy należy zmienić też zasobnik na CWU jeżeli dzisiaj mam zbiornik wiszący poziomy płaszczowy? Czy stojący z wężownicą będzie lepszy, oszczędniejszy, szybciej przygotowywał wodę?

 

Pierwszym kotłem który chciałem kupić był DE Dietrich MCR II, ale wydaje mi się, że ma zbyt dużą moc początkową 6 KW i zbyt skomplikowane ustawiania optymalnych warunków pracy kotła wydaje mi się że Junkers powinien spalać mniej - jak się mylę to proszę o sprostowanie,

 

Czy może mi ktoś podpowiedzieć w mojej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj to forum od początku

ja mam winerbergera ceramicznego 30 i 15 styr i wełna 30 ale mały dom 100m2 ok 500m3

i u mnie wystarcza moc co ograniczona do 70% zobacz w certyfikat energetyczny bo takowy musiałeś zrobić do nadzoru do pozwolenia na zamieszkanie i będziesz wiedział

moim zdaniem wystarczy przy dużej ilości podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...