Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam już właśnie rozdzielacze z rotametrami, ale widzę że tutaj u co drugiej osoby jakieś pompki w rozdzielaczach i się zacząłem zastanawiać czy czegoś mi nie brakuje.

No to już za chwilę, już za moment zobaczymy jak to całościowo będzie działało.

Brałeś u siebie jakieś zabezpieczenie obwodu niskotemperaturowego?

Ja się boję że przyjdą dzieci, pokręca na FW100 i pójdzie np. 50 stopni w podłogówkę (dlatego zamówiłem też TB1 wpinany w płytę kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zacisków Ls i Lr na listwie ST 10 wcześniej usuń mostek.

Witam

Chciałbym podobnie podpiąć sterownik kominka z PW (TATAREK). Rozumiem, że rozłączenie tych styków powoduje wyłączenie pieca. Czy także wyłącza się pompa obiegowa w piecu?

 

Drugie pytanie

Mam piec podłączony do bufora i jego zadaniem jest wyłącznie utrzymanie zadanej temperatury w buforze. Czy istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury (włożyłbym go do bufora). Bufor jest podłączony do króćców CO pieca. Pracująca cały czas pompa obiegowa trochę mi zakłóca uwarstwienie temperatury w buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Problem z pompą -

Junkers cerapur smart 14-3C

Problem z pompą (najprawdopodobniej). Piecyk chodzi dopiero 3 dzień, grzeje ok 150m2 +garaż+zasobnik 100l. Radzi sobie z tym doskonale, podłogówki tylko ok 20m2, reszta grzejniki przewymiarowane. w domu 22-23 stopnie, temp na piecu 40-44 stopnie. Przy temp zewn ok 0-2 stopni przez dobę zużywa średnio 7m3 gazu (tylko piec, bez dogrzewania kominkiem)

Problem to bucząca pompa grundfos w junkersie- nie jest to głośny dźwięk, ale ma denerwujące pasmo, zwłaszcza kiedy jest cicho w domu - trudno przy tym zasnąć - mam wrażenie jakby ciągle samolot leciał nad domem...po ścianach niesie się te pasmo.

Przy pierwszym uruchomieniu serwisant ustawił pompę na 3 bieg, po konsultacji tel zmniejszyłem na 2 bieg - niewiele to zmieniło. Podłogówka i grzejniki odpowietrzone kilka razy, ciśnienie ok 1,5-1,7 bar, ogólnie jestem zadowolony, gdyby nie ta pompa... Pompa w dotyku drży, ma wibracje - czy to jest naturalne, szukam kogoś w Szczecinie lub okolicach kto posiada podobny piec (14kw lub 22kw) żeby porównać dźwięk, pracę pompy... Podczas pierwszego uruchomienia pieca nie widziałem, żeby serwisant odpowietrzał pompę (czy powinien ???) lub żeby odpowietrzał piec (wiem, że piec ma automatyczny odpowietrznik -ale słyszałem, ze warto go i ta odpowietrzyć, bo nie są to doskonałe urządzenia - czy radzicie to zrobić? ) Wcześniej mieliśmy kotłownię węglową i tanie pompki QiK - ale w porównaniu z markowym grundfosem -chodziły cichutko, bez drgań, wibracji, itd. Co proponujecie zanim sprawdzę u kogoś inny egzeplarz tego pieca z tą samą pompą, lub wezwę serwis?

-jak odpowietrzyć ten automatyczny odpowietrznik (lub sprawdzić czy działa prawidłowo?

-czy odpowietrzać samodzielnie pompę w piecu (jeśli tak rozumiem, że ostroznie, żeby woda nie pociekła na te kabelki za panelem sterowniczym, itd...

- co jeszcze?

 

Dziękuje bardzo z góry za pomoc.

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

u mnie jest sytuacja taka że przy charakterystyce pkt pocz/pkt koń 30/49 nie dogrzewaprzy temp zew 6-7st

przy zew 0--2 jest ok a pewnie przy niższych będzie przegrzewał

moje pytanie mam grzejniki czy nie lepiej ustawić charakterystykę dla konwektorów która właśnie jest lekko wypukła w części dodatniej i później prosta

zamiast kombinować z początkiem i końcem?

czy ktoś z Was używa charakterystyki konwektory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że ten buczący dźwięk raczej pochodzi od pompy niż wentylatora - pojawia się tylko gdy pompa pracuje, gdy pompa robi stop, wtedy jest kompletnie cicho.

czyli stawiam raczej na pompę. w tej chwili pompa chodzi duuuużo dłużej niż 3 min po wyłączeniu palnika (i na 3 i na 2 biegu) ale pewnie dlatego, ze grzeję bez sterownika (pokojowego FR 110) - tylko samym piecem (pokrętło temp ustawione na ok 2,5. Dla sterownika szukam ciągle dobrego miejsca, do tej pory nie sprawdził się - mimo, że w najchłodniejszym pokoju go umieściłem - szybko go nagrzał do żądanych 22 st i długo trzyma tą temp,więc piec robi stop,a podłogówka w łazience - ledwo letnia się zrobiła przez całą dobę. dopóki nie znajdę najlepszego miejsca na sterownik -odłączyłem go i grzeję samym piecem na niskiej (jak na grzejniki) temperaturze40-45 stopni - w całym domu dużo cieplej (min 22st) niż podczas grzania sterownikiem, no i cała podłogówka ciepła (w łazience min 23st).

 

Jedyny problem to te irytujące (choć ciche) buczenie przez jego niskie pasmo rezonujące po kilku pokojach.

Myślę, ze jutro po serwis dzwonię, ale pytanie - czy samodzielnie próbować odpowietrzyć pompę - jeśli tak - w jakiej kolejności bezpiecznie to wykonać (piec wyłączyć, i czy pozamykać jakieś zawory? itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie buczy kolektor (taka plastikowa czerwona rura z lejkiem na końcu biegnąca od góry palnik do samego dołu) przez którą piec zaciąga powietrze, zauważyłem że czasami wpada w rezonans i właśnie buczy.

 

Sprawdź też czy czarny kapturek na odpowietrzniku pompy jest odkręcony, u mnie serwisant przy uruchomieniu całkiem go zdjął.

 

Piec ma automatyczną opcję odpowietrzania (funkcja 2.C ustawić na 1) - uruchom ją i sam się odpowietrzy.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie

czy mogę liczyć na Waszą pomoc i wskazówki?

 

Na "oko" widac ze piec spokojnie powinien dac rade.

Zakładam że zużywasz 4tony węgla w sezonie grzewczym.

Tona węgla ma wartość opałową 25GJ, wieć x4=100GJ na sezon, ale x 0,75 (sprawność pieca) to daje 75GJ dostarczone do domu.

1m3 gazu to 0,0355GJ, czyli 75GJ/0,0355GJ=2113m3 gazu na sezon. 2113m3/150dni (5 miesiecy ogrzewania) to daje 14m3/dzień gazu.

Piec spokojnie da sobie rade z takim dziennym zuzyciem gazu. Pod gaz najlepsza jest podłogówka lub przewymiarowane kaloryfery.

Pytanie tylko po co Ci gaz jak juz masz instalacje pod wegiel ?

Ja bym nie liczyl na to ze gaz bedzie drozal a wegiel tanial lub na odwrot. Drozalo bedzie jedno i drugie.

FW200 jest pomyslane pod 2 obiegi grzewcze ale trzeba zakupić takze moduł IPM2.

Jak zbiornik CWU do tej pory zapewniał Ci komfort ciepłej wody to i teraz bedzie.

Zanim cokolwiek kupisz zaproś kumatego instalatora żeby obejrzał kotłownie i doradził.

 

newpeter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie

na forum znalazłem, że wg projektu zapotrzebowanie cieplne dla mojego budynku wynosi 15,5 KW

Zmiana jest nieuchronna, ponieważ kosztowo będzie to niewiele drożej, a komfort niewspółmiernie większy - nie myślę wyjeżdżając z domu co się wydarzy jak braknie węgla, prądu (gazowy piec się uruchomi jak włączą, a węgiel w zależności od tego jak długo nie było prądu).

No i to co najważniejsze to przy gazie jest czysto i mogę miejsce gdzie do tej pory składowałem węgiel wykorzystać w innych celach.

 

To chyba wystarczające argumenty za zmianą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym podobnie podpiąć sterownik kominka z PW (TATAREK). Rozumiem, że rozłączenie tych styków powoduje wyłączenie pieca. Czy także wyłącza się pompa obiegowa w piecu?

 

Drugie pytanie

Mam piec podłączony do bufora i jego zadaniem jest wyłącznie utrzymanie zadanej temperatury w buforze. Czy istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury (włożyłbym go do bufora). Bufor jest podłączony do króćców CO pieca. Pracująca cały czas pompa obiegowa trochę mi zakłóca uwarstwienie temperatury w buforze.

Przypominam się ze swoimi pytaniami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałeś u siebie jakieś zabezpieczenie obwodu niskotemperaturowego?

Ja się boję że przyjdą dzieci, pokręca na FW100 i pójdzie np. 50 stopni w podłogówkę (dlatego zamówiłem też TB1 wpinany w płytę kotła)

 

Nie mam nic dodatkowo, poza ogrzniczeniem do 50oC na kotle i 50oc Max. Temp. Zasil. na sterowniku.

Dzieci jeszcze nie mam, sterownik wisi 140 cm nad połoga, więc zanim dorosną by dosięgnąć, to dorosną by zrozumieć że "nie wolno!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic dodatkowo, poza ogrzniczeniem do 50oC na kotle i 50oc Max. Temp. Zasil. na sterowniku.

Dzieci jeszcze nie mam, sterownik wisi 140 cm nad połoga, więc zanim dorosną by dosięgnąć, to dorosną by zrozumieć że "nie wolno!"

 

A dopóki się nie nauczą, można jeszcze włączyć funkcję blokady klawiszy FW100. Poza tym tak jak napisałeś - przy prawidłowo ustawionej krzywej grzewczej nie ma możliwości żeby na podłogówkę poszła za duża temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po raz kolejny proszę o pomoc.

1. Czy podłączenie styków od sterownika TATAREK (od kominka) do pieca CerapusSmart 14-3 spowoduje wyłączenie pieca i jego pompy obiegowej?

2. Czy można podłączyć zewnętrzny czujnik temperatury wody CO? Chciałbym, by piec mierzył temperaturę w buforze i włączał się (także swoją pompę obiegową) dopiero jak temperatura spadnie poniżej założonego poziomu.

3. Wyczytałem w instrukcji serwisowej coś o czujniku TB1 (pkt 6.3.4) czy ten czujnik będzie właśnie mierzył temperaturę na zewnątrz pieca i wg tych wskazań będzie sterował swoją pracą?

 

Dla przypomnienia piec grzeje wyłącznie bufor przez podłączenie do zacisków CO. Nie mam żadnego sterownika typy FW 100 itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...