Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy mam prawo samemu zamontować sterownik FW100, jeśli nie miałem jeszcze 'uruchomienia kotła' przez serwisanta?

I czy to prawda że na takowe uruchomienie czeka się aktualnie około miesiąca?

Ewentualnie czy jest jakaś możliwość zmuszenia kotła (bez sterownika) do dania mniej niż 35 stopni na CO?

Niestety ustawienie na 1 daje właśnie 35 stopni na CO :(

Edytowane przez salik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam samodzielny montaż, jak okaże się że coś nie teges to ci odfrunie gwarancja, a raczej na pewno będzie to pierwszy argument żeby nie uznać naprawy za gwarancyjną, bo np. "przytrzasnąłeś" kabel przy skręcaniu albo zgiąłeś rurkę jak demontowałeś obudowę etc.

Nawet po uruchomieniu formalnie nie możesz sam ingerować chyba że odbyłeś szkolenie u Junkersa ale życie oczywiście sobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę - słowo "musisz" jest ograniczeniem swobody ;-)

Im mniejsze taktowanie kotła tym lepiej - mniejsze zużycie paliwa i sprzętu. Jeśli ilość włączeń w roku przekracza 5000 powinno się mocno nad zainstalowanie zbiornika buforowego.

Właśnie ja mam przewymiarowany kocioł kondensacyjny, mam pytanie jaki ma to być zbiornik buforowy i jak go podłączyć w obwód c.o.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po raz kolejny proszę o pomoc.

1. Czy podłączenie styków od sterownika TATAREK (od kominka) do pieca CerapusSmart 14-3 spowoduje wyłączenie pieca i jego pompy obiegowej?

2. Czy można podłączyć zewnętrzny czujnik temperatury wody CO? Chciałbym, by piec mierzył temperaturę w buforze i włączał się (także swoją pompę obiegową) dopiero jak temperatura spadnie poniżej założonego poziomu.

3. Wyczytałem w instrukcji serwisowej coś o czujniku TB1 (pkt 6.3.4) czy ten czujnik będzie właśnie mierzył temperaturę na zewnątrz pieca i wg tych wskazań będzie sterował swoją pracą?

No i sam musiałem znaleźć rozwiązanie problemów.

Ad 1. Jest opcja serwisowa 1E gdzie można ją ustawić na 01 czyli włączanie pompy wyłącznie razem z palnikiem (sterowanie zewnętrzne kotłem)

Ad 2. Mam TATARK-a który mierzy temperaturę w buforze na dole i na górze. Ma tez wyjście sterowania (stycznik). Okazało się, że w ustawieniach TATARK-a można tak ustawić opcję zadziałania sterowania stycznikiem, żeby wyłączał piec kiedy temperatura w buforze na dole lub na górze osiągnie zadaną wartość.

Ad 3. dodatkowy czujnik niepotrzebny.

Zaoszczędziłem na zakupie dodatkowego sterownika i czujnika temperatury. Oczywiście okazało się, że pytanie nr 1 było na tyle trudne, że na infolinii Junkersa konsultant musiał się sam skonsultować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w swojej instalacji macie naczynie wzbiorcze dla CO?

U mnie zarówno hydraulik, jak i instalator kotła zgodnie sugerują że skoro mam tylko jeden obieg grzewczy i do tego niskotemperaturowy (2 rozdzielacze), to nie ma potrzeby instalowania naczynia wzbiorczego CO.

 

Przy okazji instalacji kotła okazało się że mam za duże ciśnienie z sieci miejskiej (prawie 5bar).

Możecie polecić jakiś sensowny reduktor ciśnienia który można zamontować na wejściu (niekoniecznie najtańszy, raczej dobry i sprawdzony).

Niedługo mi zabraknie miejsca na spinanie wszystkiego na wejściu, bo nie dość że muszę wcisnąć reduktor, to jeszcze chciałem zamontować elektrozawór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w swojej instalacji macie naczynie wzbiorcze dla CO?

U mnie zarówno hydraulik, jak i instalator kotła zgodnie sugerują że skoro mam tylko jeden obieg grzewczy i do tego niskotemperaturowy (2 rozdzielacze), to nie ma potrzeby instalowania naczynia wzbiorczego CO.

 

Przy okazji instalacji kotła okazało się że mam za duże ciśnienie z sieci miejskiej (prawie 5bar).

Możecie polecić jakiś sensowny reduktor ciśnienia który można zamontować na wejściu (niekoniecznie najtańszy, raczej dobry i sprawdzony).

Niedługo mi zabraknie miejsca na spinanie wszystkiego na wejściu, bo nie dość że muszę wcisnąć reduktor, to jeszcze chciałem zamontować elektrozawór...

 

witam

naczynie jest w kotle. jest to kocioł nie piec jak niektórzy piszą.

ja mam drugi kocioł na paliwo stałe obieg otwarty sprzęgnięty z obiegiem zamkniętym kotła na gaz wymiennikiem i mam jedno naczynie w kotle na obiegu zamkniętym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną zagwozdkę odnośnie pompy CO wbudowanej w kocioł.

W związku z tym że mam na całości podłogówkę, w sumie podpięte jest u mnie (w 2 rozdzielaczach) 17 pętli + 3 pętle na łazienkowe grzejniki drabinkowe.

Z charakterystyki pracy pompy wbudowanej w kocioł wynika że dla ciśnienia ok. 1.2bara wydajność pompy to ok. 17 litrów na minutę.

Ze zwykłej matematyki wychodzi mi że to jakoś mało i spowoduje bardzo małe przepływy na rozdzielaczach i konkretnych pętlach.

Czy coś mi umyka i jednak jest to bardziej skomplikowane, czy też powinienem zamontować dużo wydajniejszą pompę do CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz rotametry na rozdzielaczach to sprawdź jaki masz przepływ, jeśli nie masz to bez obliczeń pozostaje gdybanie albo obserwacja, czy będzie wystarczająco ciepło. Ktoś na forum pisał, że mu działa na samej pompie z pieca, ale nie pamiętam ile miał metrów pex'a. Może ktoś bardziej doświadczony na podstawie samego opisu coś podpowie, ale napisz jakie masz długości pętli i czy jeden poziom czy piętro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie straszcie mnie ze pompa w kotle nie da rady. Instalacja gotowa ale nie odpalona, czekam na podłączenie do gazociągu.

Instalacja zrobiona jako podłogówka + 2 grzejniki łazienkowe, wszystko na dwoch rozdzielaczach bez dodatkowych pompek, w sumie 15 petli a kazda nie dluższa niz 70 m PEX 16 wraz z doprowadzeniami, razem jakies 700mb. Doprowadzenia do rozdzielaczy pexem 32.

Bedzie to chodzic na tej pompie w kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...