Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wtedy miałbyś kocioł ze sztuczną inteligencją :-) każda instalacja ma inną temperaturę powrotu i nie sposób żeby piec o tym wiedział i dodatkowo wnioskował ze skutku na przyczynę. Podbicie następuje jeśli mimo zadanej krzywej nie osiąga temperatury zadanej na manipulatorze.

 

i tu bym jeszcze dodał o % udziale wpływu temperatury pomieszczenia, wtedy zejdzie do dolnego zakresu temperatur i zacznie podbijać

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się wypowiedzieć co do FW100, ale pewnie jest podobnie. Jeżeli zapotrzebowanie jest wyższe niż minimalna moc kotła (tak jak teraz) to i tak pracuje w trybie ciągłym, a więc temperatura powrotu nie ma znaczenia. Jeżeli zaś zapotrzebowanie jest niższe to w momencie przerwy w pracy - upraszczając: czeka aż wystygnie powrót + spadnie temp. pomieszczenia + upłynie minimalny czas przerwy. Jeżeli ustawiona jest pełna automatyka (parametr chyba 3b) to przejmije to sterownik pogodowy, jeżeli automatyka jest wyłączona to histerezę temp. wody i czas przerwy ustawić można manualnie.

Jeśli chodzi o twoje pytanie to nie bardzo rozumiem, jeżeli włączysz grzejnik w garażu to zapłacisz więcej za ogrzewanie większej kubatury, a temp. powrotu to element wtórny, jej obniżenie może nawet poprawić sprawność kotła, ale pewnie i tak nie zrekompensuje to kosztów ogrzewania dodatkowego pomieszczenia.

 

PS. Na co zwraca uwagę kocioł zależy od ustawień (wpływ temp. pomieszczenia na 0% i działa tylko według krzywej grzewczej).

 

Wg krzywej zawsze działa, przy 100% przejmuje się temperaturą pomieszczenia (FB10), poniżej tej wartości już nie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wątek zarąbisty. Przeczytałem cały.

Fajne informacje które pomogły mi ustawić mój kociołek tak że pracuje zadowalająco.

Mam tylko jeden mały zonk.

 

Czy jest gdzieś możliwość ustawienia histerezy dla CWU.

Mam zestaw z zasobnikiem Junkersa 120l. Jak zadaje mu grzanie do np 48stC to jest ok chociaż trochę przegrzewa do np 51-52st ale problem jest gdy woda się wychładza to załącza się dopiero jak w zasobniku spadnie do 38-40st.

Czy to jest normalne?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wątek zarąbisty. Przeczytałem cały.

Fajne informacje które pomogły mi ustawić mój kociołek tak że pracuje zadowalająco.

Mam tylko jeden mały zonk.

 

Czy jest gdzieś możliwość ustawienia histerezy dla CWU.

Mam zestaw z zasobnikiem Junkersa 120l. Jak zadaje mu grzanie do np 48stC to jest ok chociaż trochę przegrzewa do np 51-52st ale problem jest gdy woda się wychładza to załącza się dopiero jak w zasobniku spadnie do 38-40st.

Czy to jest normalne?

Pozdrawiam

 

3.F Stałe utrzymanie ciepła

00- wyłączone

01-30 Tryb grzewczy po zaczopowaniu cwu zablokowany na 1-30 minut

Fabrycznie jest 05

4.B Maksymalna temperatura utrzymania ciepła bloku grzewczego (zakres od 40-65)

Fabrycznie jest na 65, ja mam ustawione na 50 i jest wystarczająco

 

Jak ustawiłeś kociołek i ile spala?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam poddasze w domku z lat 80-tych.

Ściany silikat 25 + suporeks 12 skosy wełna 25cm.

80m2 z czego 45 to podłogówka i dwa pokoje na grzejnikach.

Ustawienia na podlogówkę. Instalacja sterowana FW100 bez mięszacza. wszystko na rozdzielaczach podpiete pod piec.

Temp max 45st.

Standardy ustawień funkcji 3

3A - 0

3B- 10

3B - 6

 

Spalanie przez cały styczeń wyszło 2,6m3 na dobę

W lutym już przy tych mrozach jest ok 5m3 na dobę.

 

Temperatury to 19.5 na 20,5.

A jak u Ciebie z ciepłą wodą. Nie ma tak dużej różnicy w kolejnym podgrzaniu CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam poddasze w domku z lat 80-tych.

Ściany silikat 25 + suporeks 12 skosy wełna 25cm.

80m2 z czego 45 to podłogówka i dwa pokoje na grzejnikach.

Ustawienia na podlogówkę. Instalacja sterowana FW100 bez mięszacza. wszystko na rozdzielaczach podpiete pod piec.

Temp max 45st.

Standardy ustawień funkcji 3

3A - 0

3B- 10

3B - 6

 

Spalanie przez cały styczeń wyszło 2,6m3 na dobę

W lutym już przy tych mrozach jest ok 5m3 na dobę.

 

Temperatury to 19.5 na 20,5.

A jak u Ciebie z ciepłą wodą. Nie ma tak dużej różnicy w kolejnym podgrzaniu CWU?

 

Rozumiem, że 3C - 6

Ja zdałem się na taktowanie automatyczne

3.A - 01

Z CWU nie mam problemu, ustawiona jest na 48/15 , dwa razy dziennie (rano i wieczorem) w programie razem z cyrkulacją, schodzi z 50 na 40, podbija do 50 około 10 minut.

 

Spalanie masz super, to jest z kuchnią i cwu? i bez kominka, styczeń to jakiś mały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia leci na indukcji więc gazowo CO i CWU.

Też się trochę martwiłem że tak mało w styczniu.

Ciepło było tylko wkurzało mnie że była lekko ciepła podłoga.

Teraz przy tych mrozach to podłoga sie ładnie nagrzewa.

Dodam tylko że mieszkam w mazowieckim biegunie zimna.

6 km od warszawy a temp. średnio 3-5st niższa.

Najzimniej to schodziło do 30 a wczoraj w nocy 26. Na minusie oczywiście.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.F Stałe utrzymanie ciepła

00- wyłączone

01-30 Tryb grzewczy po zaczopowaniu cwu zablokowany na 1-30 minut

Fabrycznie jest 05

4.B Maksymalna temperatura utrzymania ciepła bloku grzewczego (zakres od 40-65)

Fabrycznie jest na 65, ja mam ustawione na 50 i jest wystarczająco

 

Witam

Zarejestrowałem się na tym forum tylko po to żeby zadać pytanie do "marboc" :) Skąd masz (z jakiej dokumentacji) wymienione przez Ciebie parametry? Czy można otrzymać więcej ustawień?? ja w mojej instrukcji serwisowej takich ustawień nie znalazłem ale za to była wzmianka że w innej dokumentacji serwisowej są bardziej szczegółowe parametry.

Pozdrawiam

 

P.S.

Też mam ten kociołek od 3 sezonów i jestem zadowolony ale mam nieoryginalny zasobnik CWU i chciałbym go lepiej dopasować i potrzebne mi są takie właśnie ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zarejestrowałem się na tym forum tylko po to żeby zadać pytanie do "marboc" :) Skąd masz (z jakiej dokumentacji) wymienione przez Ciebie parametry? Czy można otrzymać więcej ustawień?? ja w mojej instrukcji serwisowej takich ustawień nie znalazłem ale za to była wzmianka że w innej dokumentacji serwisowej są bardziej szczegółowe parametry.

Pozdrawiam

 

P.S.

Też mam ten kociołek od 3 sezonów i jestem zadowolony ale mam nieoryginalny zasobnik CWU i chciałbym go lepiej dopasować i potrzebne mi są takie właśnie ustawienia.

 

Instrukcję serwisową dostałem razem z kotłem, instalatorów pogoniłem to i nie zdążyli zabrać.

Muszę poszperać bo chyba ją miałem też w PDF-ie, jeżeli nie znajdę zrobię zdjęcia stron, które cię interesują, Jutro się za to zabiorę

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zarejestrowałem się na tym forum tylko po to żeby zadać pytanie do "marboc" :) Skąd masz (z jakiej dokumentacji) wymienione przez Ciebie parametry? Czy można otrzymać więcej ustawień?? ja w mojej instrukcji serwisowej takich ustawień nie znalazłem ale za to była wzmianka że w innej dokumentacji serwisowej są bardziej szczegółowe parametry.

Pozdrawiam

 

P.S.

Też mam ten kociołek od 3 sezonów i jestem zadowolony ale mam nieoryginalny zasobnik CWU i chciałbym go lepiej dopasować i potrzebne mi są takie właśnie ustawienia.

 

daj priva to ci podeślę instrukcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zarejestrowałem się na tym forum tylko po to żeby zadać pytanie do "marboc" :) Skąd masz (z jakiej dokumentacji) wymienione przez Ciebie parametry? Czy można otrzymać więcej ustawień?? ja w mojej instrukcji serwisowej takich ustawień nie znalazłem ale za to była wzmianka że w innej dokumentacji serwisowej są bardziej szczegółowe parametry.

Pozdrawiam

 

P.S.

Też mam ten kociołek od 3 sezonów i jestem zadowolony ale mam nieoryginalny zasobnik CWU i chciałbym go lepiej dopasować i potrzebne mi są takie właśnie ustawienia.

 

Znalazłem

http://www.szkolenia-junkers.pl/materialy,103.html

 

Napisz jakie masz uwagi i jak masz ustawiony, spalanie itd

Ja pracuje z nim pierwszy sezon

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem

http://www.szkolenia-junkers.pl/materialy,103.html

 

Napisz jakie masz uwagi i jak masz ustawiony, spalanie itd

Ja pracuje z nim pierwszy sezon

Pozdrawiam

 

No i wszystko się wyjaśniło podane linki są do pieca Cerapur Comfort a ja mam taki jak w temacie czyli Cerapur Smart 14-3C

Ja po 3 sezonach doszedłem chyba już do optymalnych ustawień jeśli chodzi o ogrzewanie tzn:

-moc ograniczona do minimum,

- prosta grzania 35 do 51 stopni,

- akumulacja 40%,

- wpływ wewnętrznej 10%

- temp zadana 20

- grzanie od 17 do 9 rano w dzień rozpalany kominek 3 do 7 kawałków 30cm suchego buku temp dochodzi czasem do 28:)

Dom 120metrów szkieletowy 17 wełny dach 20cm dodatkowo strych 20cm, rekuperator z GWC średnio spala 2 metry na dobe (przy największych mrozach 4 metry) Mam nieoryginalny zasobnik CWU z czujnikiem NTC też dorabianym i faktycznie jest duża histereza grzania CWU(histereza ta jest zmienna w zależności od szybkości zmian temperatury w zasobniku). W junkersie przez telefon powiedzili mi że nie można tego zmienić ale nie ufam im bo wiem że istnieje instrukcja serwisowa którą posiadają tylko autoryzowane serwisy i strzegą jak największego skarbu. Ta instrukcja serwisowa która jest w obiegu to tylko takie podstawowe sprawy omawia a reszta jest ściśle tajna:(

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko się wyjaśniło podane linki są do pieca Cerapur Comfort a ja mam taki jak w temacie czyli Cerapur Smart 14-3C

Ja po 3 sezonach doszedłem chyba już do optymalnych ustawień jeśli chodzi o ogrzewanie tzn:

-moc ograniczona do minimum,

- prosta grzania 35 do 51 stopni,

- akumulacja 40%,

- wpływ wewnętrznej 10%

- temp zadana 20

- grzanie od 17 do 9 rano w dzień rozpalany kominek 3 do 7 kawałków 30cm suchego buku temp dochodzi czasem do 28:)

Dom 120metrów szkieletowy 17 wełny dach 20cm dodatkowo strych 20cm, rekuperator z GWC średnio spala 2 metry na dobe (przy największych mrozach 4 metry) Mam nieoryginalny zasobnik CWU z czujnikiem NTC też dorabianym i faktycznie jest duża histereza grzania CWU(histereza ta jest zmienna w zależności od szybkości zmian temperatury w zasobniku). W junkersie przez telefon powiedzili mi że nie można tego zmienić ale nie ufam im bo wiem że istnieje instrukcja serwisowa którą posiadają tylko autoryzowane serwisy i strzegą jak największego skarbu. Ta instrukcja serwisowa która jest w obiegu to tylko takie podstawowe sprawy omawia a reszta jest ściśle tajna:(

Pozdrawiam

 

3.A / 3.B / 3.C jak masz ustawione?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

BOMBA!!!!!

 

Wszyscy na forum chyba ci będą stawiać piwko :-)

prawie wszystkie parametry się pokrywają (oprócz tych które nie są aktywne np. dotyczące pompy, czujnika ciśnienia w instalacji) a przede wszystkim wreszcie można podglądać z jaką mocą pracuje kocioł

 

- pierwsze info to obroty wentylatora działają w zakresie: moc minimalna 1500 obr. - 88% mocy (11kW - z taką mocą startuje) 4380 obr/min

- drugie to ograniczenie mocy maksymalnej nie ma wpływu na moc startową, przy zredukowanej do 70% i przy 100% startuje z mocą 88% i szybko redukuje do mocy minimalnej (33%) a potem moduluje stopniowo podnosząc do wymaganej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest link do instrukcji serwisowej Cerapur Comfort w której są rozkodowane funkcje serwisowe które można wywołać na kotle, w tym te które nie są "wyjaśnione" w instrukcji serwisowej Cerapur Smarta, jak np. moc z jaką w danej chwili pracuje kocioł, prędkość wentylatora, ustawienia pracy dla zasobnika etc. - jeżeli to wszystko wiedziałeś dla Cerapur Smart ZSB-14-3C to chylę czoła, ale chyba się nie podzieliłeś tą wiedzą na żadnej z ostatnich xxxx. stron tego wątku, a szkoda :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Smarcie jest 3-pozycyjny przełącznik na pompie. Jak jest w Comforcie nie wiem.

 

mariuszwa, na którym biegu masz ustawiona pompę co?u mnie hula na 3 i tak mysle by zmniejszyc?ile godzinowo masz grzanie na 20c i jakie masz zuzycie gazu?Cos jednak chyba mam nie tak pustawiane bo zuzywa mi teraz przy -5c,-2c w dzien ok.9,5m3,prawie tyle samo zuzywalem jak bylo -15 i nizej.Grzania mam od 13 do 16 godzin,probowalem ustawiac rozne przedzialy czasowe ale skutek jest taki ze i tak zre ok.10m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie mam jedno odnośnie płyty głównej tego kotła, bo coś mi się nie zgadza.

 

Fotografia poglądowa:

 

JP155262.jpg

 

I teraz pytanie: gdzie podłączyć pompę cyrkulacyjną CWU?

 

Mam też dwie instrukcje montażu tego kotła: tą linkowaną przez kol. marboc wyżej, jest to instrukcja z 04-2011 oraz instrukcję starszą, z 2007. Instrukcja nowsza pokazuje miejsce podłączenia pompy CWU do żółtej złączki (str.31, rozdział 6.3.5). Starsza, na stronie 30, w rozdziale o tym samym numerze jednak pokazuje podłączenie pompy cyrkulacyjnej do kostki czerwonej, która wg nowszej instrukcji służyć ma do podłączenia pompy zewnętrznej obiegu CO.

 

Jak w takim razie mam podłączyć tą recyrkulację? Póki co pompa podłączona do czerwonej kostki działa, do żółtej nie działa (recyrkulacja w menu sterownika FW100 jest włączona), jednak mam wątpliwości.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...