Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

A mogę podłączyć obie pompy? Jakie "złaczki" muszę mieć, gdzie takie dostać i jak podpiąć?

Złączki sa na plycie w kotle. Złaczni wygladaja tak jak kostki do przewodów elektrycznycch - dziurka i srubka. Niczego wg mnie nie potrzebujesz.

 

I obie tam podłączam? Jak rozumiem będą one zasilane właśnie przez to podłączenie? (nie wiem czy dobrze się wyraziłem :oops: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A mogę podłączyć obie pompy? Jakie "złaczki" muszę mieć, gdzie takie dostać i jak podpiąć?

 

Wg mnie tak. Po co Ci złaczki. Skrecasz ze soba i podłączasz pod te złaczki co sa na plycie głównej kotła

 

I obie tam podłączam? Jak rozumiem będą one zasilane właśnie przez to podłączenie? (nie wiem czy dobrze się wyraziłem :oops: )

 

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie po rozmowie z hydraulikiem i zasugerował, że dla podłogówki jednak lepiej by pompy pracowały cały czas. Dzwoniłem na infolinię Junkersa i tam potwierdzili to. Ponadto wskazali, że pompa w piecu przy porodówce również pracuje prawie cały czas. Tak więc pompy u mnie załączę bezpośrednio do gniazdka elekt. i problem mam z głowy :lol:

 

Dla zainteresowanych: do zacisków Nz i Lz mozna podpiąć dwie pomy, ale raczej o niskiej mocy. Mocniejsze lepiej przez przekaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto wskazali, że pompa w piecu przy porodówce również pracuje prawie cały czas.

 

O Bosze ... :o :o :o - jak widać to bardzo ważne jest ...

 

Dobre.. Mozilla poprawiła na porodówkę.. :lol: oczywiście chodzi o pogodówkę. Kolega pablitoo tylko czyha by wyłapać taką pomyłkę :lol:

 

- znaczy się śledzę uważnie wątek i Wasze zmagania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zimniej to kocioł załącza non-stop pompe obiegowa aby chronic instalacje przed zamarznieciem.

 

Witam

Czy wiesz może jak mozna to wyłączyć. Moja instalacja to dwa kotły. Oprócz Junkersa mam stary kocioł na paliwo stałe, z którym od czasu do czasu "się przepraszam" i wtedy wolałbym żeby kocioł gazowy nie kręcił bez sensu pompą 24h/dobę. Instalacja mi przecież nie zamarznie.

 

Pzdr

finan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Mam 1 małą prośbe,

Czy ktoś jest mi w stanie podać przybliżone parametry ustawienia pieca oraz programatora FW100, dla:

- budynek z lat 30-tych, cegla, sciany zewnetrze okolo 70cm grubosci, bez ocieplenia - jedynie tynk.

- rekuperacja Mistral Duo.

- czujnik pogodowy (zewnetrzny)

- zasobnik wody 100-120L

- grzejniki przeliczone dla 60/40

- 2 osoby

- podłogówki brak

- chcemy ustawic max. 21, a przy oszczedzaniu okolo 18-19. (tutaj sie juz bede bawil, w trakcie jak zamieszkam, pobawie sie programami tygodniowymi).

 

Czy dobrze mysle:

1. Wchodzimy w tryb serwisowy

2. Ustawiamy punkt poczatkowy 25 stopni i koncowy 60stopni.

W tym wypadku rozumiem, że czujka pogodowa daje sygnal, że w trakcie -15 ma dawac zasilanie o temp. 60stopni? Nie zważając na temp. w pomieszczeniu. Dopiero hamuje go temp. max. w pomieszczeniu?

3. Wpływ temperatury pomieszczenia 0%?

Tutaj wlasnie nie wiem jakie to ma znacznie

4. Na piecu pokrętło powinno być ustawione na max? (bodajże 6?)

No wlasnie, jakie tutaj dziala to pokretlo, np przy trybie serwisowym:

- grzejniki

- temp. poczatkowa/koncowa?

 

Jak najlepiej dobrac paramtry wg waszego uzniania, aby grzanie wychodzi najbardziej ekonomicznie:)

Z góry dzięki za info. Jeżeli czegoś brakuje z danych to proszę o informacje.

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również byłbym wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienie co określa punkt początkowy/końcowy, akumulacyjność budynku.

 

Mam ogrzewanie podłogowe i tak mam ustawione na FW100, ale chcę pokombinować z w/w parametrami. Wydaje mi się, że instrukcja bardzo pobieżnie o tym traktuje...

 

1) Co oznacza, na co wpływa punkt początkowy/końcowy

2) Akumulacyjność budynku - na co wpływa wartość niższa, na co wyższa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Łopatologicznie to punkt początkowy i końcowy to pączątek i koniec krzywej grzewczej. Czyli dla ogrzewania grzejnikowego wysokotemperaturowego nie ma sensu ustawiać punktu początkowego na np. 20 stopni bo taka temperatura na grzejnikach (które wymagają wyższej temperatury ) niewiele daje, więc powinno być ok. 40 (ale tylko dla netmax !) punkt końcowy to maks temperatura którą chcemy wykorzystać do grzania, czyli możemy ograniczyć ją do np. 60 stopni ale musimy się liczyć z tym, że to czasami może być mało aby dogrzać w domu, jednak wtedy mamy zawsze kondensację :)

Inaczejj dla ogrzewania podłogowego gdzie punkt początkowy spokojnie może być ok 20-25 stopni bo podłogówka i tak pracuje na niskich temperaturach.

Nie wiem czy wyszło łopatologicznie :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiliście wygrzewanie jastrychu programem 17 dniowym Smarta? Ja dzisiaj wreszcie ruszyłem z własnym kociołkiem :)

 

tacim ja właśnie wczoraj ruszyłem:)

 

dzisiaj rano zmieniłem ustawienia pieca na ogrzewanie podłogowe oraz uruchomiłem program suszenia jastrychu,ustawiłem;

 

1) data początkowa 23.12.2009

2) data końcowa 08.01.2009

3) maks. temp. zasilania 40 oC

4) wzrost temp. o 1 oC dziennie

 

Z tego co widzę kocioł rozpoczął z temp. 24 oC i będzie ona codziennie rosnąć o 1oC (przynajmniej mam nadzieję:)

 

 

Aha. Dla zainteresowanych. Powyżej była dyskusja o możliwości podłączenia pomp do zacisków Nz i LZ. Wczoraj piec uruchamiał mi hydraulik wespół ze specem od elektroniki kotłów. Tak więc mogę potwierdzić, że pompy można właśnie w taki sposób podłączyć, a najlepiej zrobić to przez przekaźnika. Tak mam podłączone 2 pompy grundfos alpha 2 25-60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze a ja uruchomiłem tak jak w instrukcji str 57 na 17 dni zaczyna 25 stopni następnie 35 i 45 prze 5 dni itd. Kurcze chyba cos skopałem.

lukasz_p powiedz czy sterownik masz na kotle czy w salonie bo zastanawiam się czy kupowac euroster do salonu aby wyłapywał kominek czy dać sterownik ten co do kotła na ściane w salonie jak to u Ciebie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze a ja uruchomiłem tak jak w instrukcji str 57 na 17 dni zaczyna 25 stopni następnie 35 i 45 prze 5 dni itd. Kurcze chyba cos skopałem.

lukasz_p powiedz czy sterownik masz na kotle czy w salonie bo zastanawiam się czy kupowac euroster do salonu aby wyłapywał kominek czy dać sterownik ten co do kotła na ściane w salonie jak to u Ciebie wygląda.

 

 

Ja mam w salonie. Nie wiem tylko czy ma tu u mnie sens z uwagi na dużą bezwładność podłogówki. Bardziej jako ozdoba :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

netmax

 

ad.4Jak jest podpięty FW100 to proirytetem są ustawienia sterownika a nie pokretła na kotle.

 

Po odpięciu FW kocioł jest sterowany pokrętłami na kotle.

 

ad. 2 Krzywe do grzejnika/konwektor sa w instrukcji FW (1,3 i 1,4 ) , to po co kombinować :roll:

 

Wpływ temperatury pomieszczenia 0%

W tabeli ustawień ( FW 100) dla domu najlepiej ustawic 30-80%, dla ustawienia Wpływ temperatury pomieszczenia :100% sterownik bedzie działał jak ster. pokojowy a nie pogodowy. ( do sterowania kotłem nie bedzie uwzględniana zmiana temp. zewn.)

 

Jak najlepiej dobrac paramtry wg waszego uzniania, aby grzanie wychodzi najbardziej ekonomicznie

 

ustawic max. 21,0 - 21,5 oC a przy oszczedzaniu okolo 20,5 oC ,

 

za duża różnica temp. dzien/noc ( powyżej 1 oC )powoduje większe spalanie, przy kalafiorach można sobie na to pozwolic ale już przy podłogowym zmiana o 1oC powoduje zwiększenie zużycia gazu do spalania o 5-10% w czasie dogrzewania do wyższej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos się orientuje czy Junkers Smart może działać na propan-butanie? Wiem, że może na propanie ale propan-butan ponoć wychodzi taniej a ja potrzebuje ok 1,5 miesiąca przejściowo grzać na gazie z butli

 

Cały zeszły sezon " jechałem " na propan-butanie ( Junkers Smart 14 KW , 1-funkc).

 

Zasilanie z 2 butli 30/33 kg podpięte równolegle , zasilanie z jednej a po wyczerpaniu gazu otwierałem zawór 2 butli.

Butle z Gazpolu, kaucja 200zł/ butle, wymiana butli " na telefon".

 

Dom Sopran 4 , ocieplony, 134m2 ogrzewane do 20oC, średnio wymiana 1 butli co 5 -6 dni.

 

Smart musi byc przezbrojony (wymiana modułu) na propan-butan i ustawione spaliny przed pierwszym uruchomieniem przez serwisanta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zeszły sezon " jechałem " na propan-butanie ( Junkers Smart 14 KW , 1-funkc).

 

Zasilanie z 2 butli 30/33 kg podpięte równolegle , zasilanie z jednej a po wyczerpaniu gazu otwierałem zawór 2 butli.

Butle z Gazpolu, kaucja 200zł/ butle, wymiana butli " na telefon".

 

Dom Sopran 4 , ocieplony, 134m2 ogrzewane do 20oC, średnio wymiana 1 butli co 5 -6 dni.

 

Smart musi byc przezbrojony (wymiana modułu) na propan-butan i ustawione spaliny przed pierwszym uruchomieniem przez serwisanta

 

O tym module słyszałam. Narazie tylko pytałam o palenie na propanie ale słyszałam, że propan-butan jest tańszy. A wiesz coś na temat czy taki piec jakoś nie cierpi jak jest palony na propan-butanie? No i ile kosztuje jedna butla propan-butanu? Bo ta kaucja 200 zł to za samą butle i do zwrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...