Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

BOMBA!!!!!

 

Wszyscy na forum chyba ci będą stawiać piwko :-)

prawie wszystkie parametry się pokrywają (oprócz tych które nie są aktywne np. dotyczące pompy, czujnika ciśnienia w instalacji) a przede wszystkim wreszcie można podglądać z jaką mocą pracuje kocioł

 

- pierwsze info to obroty wentylatora działają w zakresie: moc minimalna 1500 obr. - 88% mocy (11kW - z taką mocą startuje) 4380 obr/min

- drugie to ograniczenie mocy maksymalnej nie ma wpływu na moc startową, przy zredukowanej do 70% i przy 100% startuje z mocą 88% i szybko redukuje do mocy minimalnej (33%) a potem moduluje stopniowo podnosząc do wymaganej

 

No to było by ekstra a te parametry dotyczące zasobnika też działają na smarcie??

POzdrawiam

Tobie też należy się piwko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wszystko wskazuje na to że tak, bo można wejść w poszczególne parametry, wielkości jakie się wyświetlają są jak w opisie z instrukcji oraz można je zmieniać; jak to się będzie przekładało na praktyczną stronę to wyjdzie w czasie, ale zawsze lepiej wiedzieć więcej niż mniej :-)

 

PS. na stronie Junkersa zaktualizowana została również instrukcja do Smarta' te wszystkie dane są w niej również uwidocznione, więc wystarczy ściągną "własną" instrukcję do Smarta zamiast do Comforta.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

I teraz pytanie: gdzie podłączyć pompę cyrkulacyjną CWU?

....

 

Na 5 stronie tego wątku sprawa wygląda tak

 

Działa :D :D :D

Pompe nalezy przepiąć do Np i Lp i w ustaiweniach kotła wejść w tryb serwisowy 5E i zmienic z 00 na 01 (nie ma tego w instrukcji, powiedzieli mi na infolinii)

 

Może pomoże,

ps. u mnie pomogło bo było tak jak u Ciebie czyli cyrkulacja startowała razen z obiegówką pieca.

Edytowane przez bodosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, coś tutaj jest nie tak. Przebadałem sprawę kompleksowo, przestawiając zarówno parametr 5E, jak i równolegle przestawiając program pracy recyrkulacji na sterowniku FW100 i po każdej zmianie sprawdzając, co się dzieje na obu złączkach.

 

I jest tak:

 

Na czerwonej złączce NZ, LZ - napięcie jest zawsze, niezależnie od ustawienia parametru 5E (sprawdzałem wszystkie możliwości) i niezależnie od tego, czy według sterownika recyrkulacja jest włączona, czy wyłączona, może być nawet wyłączona opcja "pompa recyrkulacyjna".

Na żółtej złączce NP, LP napięcie pojawia się TYLKO po ustawieniu parametru 5E na 02 (czyli zewnętrzna pompa obiegu grzewczego) i jest ono wtedy całkowicie niezależne od nastaw związanych z recyrkulacją. Nie ma tego napięcia na NP/LPprzy ustawieniu 5E=01 w każdym razie, nawet jeśli wg sterownika pompa recyrkulacji powinna być załączona.

 

Czyli albo mój piec jakiś felerny, albo wersję softu zmienili :)

 

Tak czy tak ja pasuję, recyrkulacją docelowo i tak chcę sterować sam, własnymi wynalazkami, póki co sterowanie z pieca to miała być prowizora. Cóż, będzie prowizora z wykorzystaniem osobnego zegara sterującego i tyle... Niemniej szkoda, taki porządny piec, a taka fuszerka.

 

J.

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOMBA!!!!!

 

Wszyscy na forum chyba ci będą stawiać piwko :-)

prawie wszystkie parametry się pokrywają (oprócz tych które nie są aktywne np. dotyczące pompy, czujnika ciśnienia w instalacji) a przede wszystkim wreszcie można podglądać z jaką mocą pracuje kocioł

 

- pierwsze info to obroty wentylatora działają w zakresie: moc minimalna 1500 obr. - 88% mocy (11kW - z taką mocą startuje) 4380 obr/min

- drugie to ograniczenie mocy maksymalnej nie ma wpływu na moc startową, przy zredukowanej do 70% i przy 100% startuje z mocą 88% i szybko redukuje do mocy minimalnej (33%) a potem moduluje stopniowo podnosząc do wymaganej

 

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Jak już zauważyłeś do Smarta jest w tym samym rejonie

Dzięki tej instrukcji zrezygnowałem z ograniczenia jego mocy, u mnie zawsze startuje z 57 schodzi w ciągu około 15 sekund do 36 i to jest jego absolutne minimum, po drugie zauważyłem, że przy ograniczonej mocy przeciąga podgrzewanie i wzrasta spalanie.

Generalnie obserwując wskaźniki widać jak na dłoni, ze kociołek musi swoje dostać a jak dostanie to i zadba o nasze dobro.

Najlepiej to widać na cwu, tam ograniczenie jest całkowicie bez sensu, na pełnej mocy załatwia sprawę szybko i tanio.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.A / 3.B / 3.C jak masz ustawione?

Pozdrawiam

 

Tych parametrów nie zmieniałem i chyba zostanę przy standardowych czyli 3A-01, 3B-00, 3C-10

 

Jeżeli chodzi o moje uwagi to ogólnie jestem zadowolony poza brakiem możliwości ustawienia histerezy zasobnika CWU manualnie przez użytkownika. Te parametry które podałeś narobiły mi nadziei odnoszą się tylko do wersji z przepływowym grzaniem CWU. Chociaż może te inteligentne zmiany histerezy wymyślone przez inżynierów junkersa nie są takie głupie (tzn może jest to oszczędne ale mało komfortowe). Mogli zrobić chociaż możliwość wyboru ustawienie ręczne lub ten ich algorytm.

 

P.S.

Tak jak ktoś tu napisał dla wersji Smart junkers też zrobił aktualizacje dokumentacji faktycznie teraz już jest więcej parametrów podane ale i tak jeszcze coś ukrywają;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest tak:

 

Na czerwonej złączce NZ, LZ - napięcie jest zawsze, niezależnie od ustawienia parametru 5E (sprawdzałem wszystkie możliwości) i niezależnie od tego, czy według sterownika recyrkulacja jest włączona, czy wyłączona, może być nawet wyłączona opcja "pompa recyrkulacyjna".

Na żółtej złączce NP, LP napięcie pojawia się TYLKO po ustawieniu parametru 5E na 02 (czyli zewnętrzna pompa obiegu grzewczego) i jest ono wtedy całkowicie niezależne od nastaw związanych z recyrkulacją. Nie ma tego napięcia na NP/LPprzy ustawieniu 5E=01 w każdym razie, nawet jeśli wg sterownika pompa recyrkulacji powinna być załączona.

 

J.

 

Cześć.

Na weekendzie jak nie zapomnę to zrobię i wstawię zdjęcie jak mam to wszystko podłączone i ustawione.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz aktywne obie opcje na FW100, czyli - pompa cyrkulacji: włączona lub tryb automatyczny i do tego aktywowana częstotliwość załączania?

 

Jak pisałem, na FW100 pompa CWU ustawiona na "jest", program pracy pompy dostosowywałem tak, żeby ją włączać bądź wyłączać w zależności od tego, co sprawdzałem. "Częstotliwość załączania" - jeśli masz na myśli coś innego, niż program pracy pompy, to proszę, opisz.

 

@listek - co prawda już zacząłem przerabiać zasilanie pompy na własne, z pominięciem pieca, ale jeśli możesz, daj te swoje fotki, z ciekawości popatrzę choćby. Dzięki z góry.

 

J.

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja "jest" występuje w menu konfiguracji sytemu, oprócz tego w menu głównym trzeba aktywować program: czy osobny (harmonogram) czy tak jak grzanie i dodatkowo ustawić "parametry" czyli ilokrotność włączania na godzinę i następnie poczekać czy z tą częstotliwością będzie podawane napięcie na styki (włącza się na 3 minuty), chyba że dasz 7/h to wtedy pracować powinna ciągle. Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilokrotność włączania na godzinę i następnie poczekać czy z tą częstotliwością będzie podawane napięcie na styki (włącza się na 3 minuty), chyba że dasz 7/h to wtedy pracować powinna ciągle.

 

O widzisz, jeszcze tu może być pies pogrzebany. Ten parametr mam ustawiony na 1/h, a jeśli kocioł od razu po ustawieniu tej funkcji nie startuje z włączoną pompą, tylko wpierw odlicza czas spoczynku, to mam przyczynę niedziałania. Po prostu trzeba było dłużej poczekać :) Albo zmienić ten parametr na 7/h. NIc, dziś jeszcze raz wybebeszę ten piec i spróbuję. Ale to już ostatnie podejście, jak się nie uda - włączę pompę wprost do gniazdka przez zegar za 15zł.

 

Dzięki!

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sterowanie rozwiązałem przez podpięcie pompki do włączników świateł w łazienkach, woda ciepła jest po około 40-60 s od zapalenia światła ale zwykle nie podchodzi się od razu do kranu zaraz po wejściu do łazienki więc się sprawdza, a podpięcie do kotła albo timera to w sumie 5 minut roboty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już działa, jak trzeba. Miałeś rację, chodziło o tą nastawę częstotliwości, dzięki za sugestię!

 

A co do sterowania - docelowo chcę sterować recyrkulacją z poziomu centralki alarmowej (czujka ruchu w kuchni) i właśnie z oświetlenia w łazienkach (mam dwa oddzielne obwody recyrkulacji), ale póki co... chciałem to tymczasowo samym timerem z kotła sterować.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariuszwa, na którym biegu masz ustawiona pompę co?u mnie hula na 3 i tak mysle by zmniejszyc?ile godzinowo masz grzanie na 20c i jakie masz zuzycie gazu?Cos jednak chyba mam nie tak pustawiane bo zuzywa mi teraz przy -5c,-2c w dzien ok.9,5m3,prawie tyle samo zuzywalem jak bylo -15 i nizej.Grzania mam od 13 do 16 godzin,probowalem ustawiac rozne przedzialy czasowe ale skutek jest taki ze i tak zre ok.10m3.
Pompe mam na 2 biegu, temp. 20st od 4.00-21.30 później 18st. Za ostatnią dobe 9m3 za c.o. c.w.u. kuchenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak u Was Panowie ze spalaniem średnim np za grudzień i za styczeń?

U mnie za styczeń spalił 6,6m3 na dobę średnio.

Przy ostatnich mrozach na Podkarpaciu gdzie mieszkam nawet i -30oC w nocy i -22oC w dzień spalał około 12,5 - 13 m3 gazu.

Jak u Was??

W ostatnie dni zszedł znowu do 6m3 przy temp -11 - -12oC noc ok 0oC dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:

Jak macie ustawioną funkcje 1E w swoich smartach?

Z tego co wyczytuje w najnowszej instrukcji pompe można ustawić aby załączała się tylko podczas pracy palnika (ustawienie 01)

Mam sterownik pogodowy FW100 i do tej pory denerwowało mnie że to on steruje pompą, która prawie cały pracowała (powiedzmy ciągłe załączenia np 3 min pracy, 6 min przerwy przy temp powyżej -5st, poniżej tej temp praca ciągła.)

Ciekawe dlaczego w Niemczech i Szwajcari tryb załączanie z palnikiem jest niedopuszczalny?

 

Poniżej wycinek z instrukcji:

funkcja 1E.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas wybiegu pompki można regulować od 1 do 10 min co 1 min.

Załącza się co jakiś czas żeby kocioł mógł sprawdzić temperaturę na zasilaniu i jeżeli stwierdzi że jest za niska uruchomi się.

Gdyby wyłączyła się z palnikiem i nie załączała na wyjściu długo utrzymuje się wysoka temperatura po wyłączeniu i kocioł się nie załączy a instalacja wychłodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ale zdaje sie ze czas wybiegu dotyczy pracy pompki bezpośrednio po wyłączeniu palnika.

W takim razie jak długie są u was przerwy w pracy pompki, dla mnie zbyt krótkie, mam wrażenie że chodzi ona większość czasu a w sumie niepotrzebnie.

Teraz przy temp powyżej 0 palnik potrafi załączyc się raz na kilka godzin a ta pompka chodzi i chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...