Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hydraulicy zainstalowali mi kocioł, mam też FW100 (jeszcze w pudełku ale kable do centrali i czujnika poprowadzone).

Rozumiem, że teraz powinienem wezwać autoryzowanego serwisanta Junkersa na pierwsze uruchomienie. Ile kosztuje taka przyjemność i czego do tego mogę jeszcze potrzebować? Czy on zainstaluje mi centralkę i czujnik? Rozumiem, że należy go wzywać po napełnieniu instalacji wodą?

 

PS. Mój kocioł tak naprawdę został powieszony z dobre 3 miesiące temu ale z powodu pewnych zawirowań przy przyłączu gazowym nie mógł być podłączony. Czy to jakoś może wpływać na gwarancję czy mogło mu się coś stać przez ten czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarett - gwarancja obowiązuje normalnie jeśli zrobisz oficjalne uruchomienie kotła w ciągu 6 miesięcy od zakupu.

Serwisancie niechętnie montują takie rzeczy jak regulator, czy pogodówka - przynajmniej Ci w okolicach Wawy.

Będziesz tak czy siak musiał komuś za to zapłacić.

Musisz też mieć podpięty gaz do kotła.

Serwisant skasuje Cię tylko za koszty dojazdu, chyba że oczywiście zrzucisz na niego też jakieś rzeczy typu instalacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli rozumiem, że najlepiej samemu wpiąć centralkę i czujnik. To chyba żadna filozofia? Tzn instalacja na ścianie i wpięcie kabli bedzie prosta tylko czy będe wiedział gdzie je wpiąć do kotła. Gaz mam nadzieje mieć w połowie marca, a kocioł kupiony w połowie listopada więc jeszcze jest czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co gdzie wpiąć na płytę masz opisane w instrukcji serwisowej do kotła (nie instrukcji obsługi).

Tak, na podbicie gwarancji i uruchomienie 'serwisowe' musisz mieć podpięty gaz (u mnie nie było podpiętego zasobnika akurat, bo było świeżo po kładzeniu kafli i nie było z tym problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ogólniejsze- czy kocioł o mocy 14 kw wystarcza wam do podgrzewania cwu?

Wg projektu na co potrzebuję 7,5 kW i planuję zasobnik ok 120-150 l.

Niższa moc kotła pozwala na pracę już od ok. 3,5 kW a nie 6,5 kw jak dla kotła o mocy 25 kW

 

Czy taki kocioł daje radę? Czy też trzeba się liczyć z ograniczeniem komfortu i czekaniem na ciepłą wodę?

Dodam, że żona uwielbia kompiele w wannie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na ograniczonej chyba do 45% mocy potrzebuje ok. 30-40 minut żeby nagrzać 120l do 40 stopni (wyjściowa pewnie ok. 20stopni). Na pełnej mocy pewnie tyle samo by mu zajęło nagrzanie do 60stopni, więc jeśli żona się moczy pół godziny to od razu będziesz mógł wziąć drugą kąpiel, jeśli jednak macie dwie duże wanny to albo trzeba będzie odczekać albo większy zasobnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ogólniejsze- czy kocioł o mocy 14 kw wystarcza wam do podgrzewania cwu?

 

Wystarcza. A jeszcze precyzyjniej to zredukowałem u siebie moc c.w.u. do minimalnej (3,5kW) bo wówczas temperatura powrotu kotła jest u mnie najmniejsza co daje lepszy uzysk kondensacji. Moc rzędu 10-15kW jaką znajdziesz w katalogu wymiennika jest mocno "marketingowa" tzn. jest to średnia mocy przenoszonej dla przypadku gdy zasobnik jest pełny zimniej wody (10stopni) i ogrzewasz go do 45 stopni. Gdy wodę zużywasz na prysznic i kocioł dogrzewa ją z 35 na 45 możliwa moc grzewcza wynosi połowę tej katalogowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli rozumiem, że najlepiej samemu wpiąć centralkę i czujnik. To chyba żadna filozofia? Tzn instalacja na ścianie i wpięcie kabli bedzie prosta tylko czy będe wiedział gdzie je wpiąć do kotła. Gaz mam nadzieje mieć w połowie marca, a kocioł kupiony w połowie listopada więc jeszcze jest czas.

 

Ja przygotowałem przewody, zainstalowałem obudowę ale bez rozbierania kotła - o to poprosiłem serwisanta właśnie przy pierwszym uruchomieniu.

Zrobił to bezpłatnie oraz przy okazji podłączył mi też pompę cyrkulacji pod kocioł ze sterowaniem bezpośrednio z FW100.

 

Co ważne każdy osprzęt musi zostać wpisany do karty gwarancyjnej kotła (typ, nr seryjny etc...). Nie wiem czy to potrzebne do gwarancji kotła czy osprzętu... Choćby dlatego warto o to poprosić serwisanta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś możliwość wysterowania kotła w ten sposób aby po zaniku zasilania sam się włączył?

Ostatnio nie było prądu i skończyło się tym że piec stał 4 dni wyłączony, bo po powrocie zasilania się sam nie włączył.

 

Nie dam sobie ręki uciąć, ale wydaje mi się, że po ostatniej przerwie w zasilaniu kocioł normalnie wystartował, napełnił syfon i poddał się FW100.

Przynajmniej nie kojarzę, że musiałem go włączać. A było to całkiem niedawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje bo jak w trakcie prac przypadkowo wyłączyłem bezpiecznik to po włączeniu normalnie działał. Zrzuć na rozdzielni, włącz i będziesz miał odpowiedź czy aby na pewno ci się nie włączy - no chyba że prądu nie było przez kilkanaście godzin to wtedy możliwe że trzeba włączyć ręcznie bo ustawienia się zerują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem z listy autoryzowanych instalatorów Junkersa - http://www.junkers.com/pl/pl/kontakt_2/kujawskopomorskie/kujawpomor.html, podzwoniłem, porównałem oferty i wybrałem.

Dobrze trafiłem, wiec jestem zadowolony.

Więcej niestety nie pomogę, bo nie jestem z kujawsko-pomorskiego.

Edytowane przez Barthelemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje bo jak w trakcie prac przypadkowo wyłączyłem bezpiecznik to po włączeniu normalnie działał. Zrzuć na rozdzielni, włącz i będziesz miał odpowiedź czy aby na pewno ci się nie włączy - no chyba że prądu nie było przez kilkanaście godzin to wtedy możliwe że trzeba włączyć ręcznie bo ustawienia się zerują.

 

no wlasnie pytanie o to, bo czesto u mnie prad wylaczaja i moj Smart wlaczal sie zawsze sam, raz ostatnio sie stalo, ze chyba na dlugo wylaczyli prad(w nocy to bylo i nie wiem jak dlugo) i na sterowniku FW100 rano widze, ze pojawia sie pytanie o automatyczna konfiguracja przy pierwszym uruchomieniu - ogolnie zresetowaly sie moje cale ustawienia na FW100 i nawet w info na FW100 mozna zoabczyc date pierwszego uruchomienia i wlasnie tam tez jest z tego dnia data...wiec pytanie czy to normalne zachowanie ze przy dluzszym wylaczeniu pradu resetuja sie cale ustawienia i na FW100 wygalda jak by to bylo pierwsze ustawienie ??? (pare godzin mi zajelo ponowne ustawiniee bo nie zapisalem ich,a to juz pol roku minelo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu do weryfikacji, ale kojarzę z instrukcji że FW100 ma kilka godzin podtrzymania zegara, a same ustawienia powinny zostać bez względu na czas bez zasilania (zapis w pamięci nieulotnej - coś w rodzaju karty pamięci). Mi odłączone i podłączone ponownie po dobie FW100 podtrzymało zegar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde jesli tak fajtycznie jest, to chyba cos sie u mnie stalo, bo ustawienia wszystkie zgubil i wpisal nowa date jako pierwsze uruchomienie na FW100...no ale kociol dziala dobrze, nic nie zauwazylem zeby bylo nie tak...ciekawe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...