Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Witam.

 

Potrzebuję porady.

 

Na wstępie krótko instalacji: podłogówka na całości (poddasze 6 pętli, parter 7 pętli, pętle o długościach o 30m do 100m, w tym dwie drabinki w łazienkach z podłogówki, razem poszło ok 900mb rury 16 wavina), do rozdzielaczy z kotłowni jest odpowiednio 9m oraz 5m). Powierzchnia użytkowa ok: 140m2.

 

Problem: do rozdzielaczy podejścia mam zrobione rurą 20tką wavina - wg fachowaca średnica jest za mała i konieczne jest dołożenie zestawu pompowego ze sprzęgłem (oraz ewentualnie zaworem mieszającym) - sam kocioł nie da rady w takiej instalacji...chyba ze względu na tę średnicę. Dołożenie takiego zestawu to dodatkowe koszty...

 

Jaki są Wasze opinie, czy u kogoś z Was to jednak działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Możliwe że ma rację 20 po zewnętrznej to chyba 12 w środku i opory hydrauliczne mogą być za duże. Ja mam podejście chyba 20 lub więcej ale w miedzi czyli średnica wewnętrzna 18, a mam pięć pętli i 8 grzejników. Nie pozostaje ci nic innego jak albo wymiana rury albo dodatkowa pompa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Potrzebuję porady.

 

Na wstępie krótko instalacji: podłogówka na całości (poddasze 6 pętli, parter 7 pętli, pętle o długościach o 30m do 100m, w tym dwie drabinki w łazienkach z podłogówki, razem poszło ok 900mb rury 16 wavina), do rozdzielaczy z kotłowni jest odpowiednio 9m oraz 5m). Powierzchnia użytkowa ok: 140m2.

 

Problem: do rozdzielaczy podejścia mam zrobione rurą 20tką wavina - wg fachowaca średnica jest za mała i konieczne jest dołożenie zestawu pompowego ze sprzęgłem (oraz ewentualnie zaworem mieszającym) - sam kocioł nie da rady w takiej instalacji...chyba ze względu na tę średnicę. Dołożenie takiego zestawu to dodatkowe koszty...

 

Jaki są Wasze opinie, czy u kogoś z Was to jednak działa?

 

W katalogu Wavin ( http://www.bibliotekawavin.pl/struktura/9/22/107/Tigris_Alupex_katalog_produktow_sierpien_2011.pdf ) na str. 13 jest nomogram strat liniowych rur.

Przyjmując maksymalną prędkość na poziomie 1m/s dla rury "20" otrzymujemy przepływ ~650kg/h przy spadku ciśnienia ~800Pa/m.

Zakładając ochłodzenie na podłogówce 10stK, to 650l/h może nam przenieść ~7,56kW mocy.

Najdłuższa pętla ma 100m rury "16", zakładając odległość między rurami 10cm "otrzymujemy" pomieszczenie o powierzchni ~10m^2. Licząc np. 50W/m^2 mamy w sumie 500W co odpowiada ~43l/h przepływu. Z nomogramu dowiadujemy się, że będzie to strata około 25Pa/m rury, do tego należy jeszcze dodać straty miejscowe.

 

Pompa Grundfos Alpha 2 25-60 przy przepływie ~0,65m^3/h daje maksymalnie ~58000Pa.

 

A wszystko powinno być napisane w projekcie centralnego ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

RAPczyn - możesz laikowi wyjaśnić jakie wnioski płyną z Twoich obliczeń?

 

Rurę na poddasze mogę jeszcze zmienić na większą średnicą, na parter już nie bardzo. Czy to zmieni w jakiś sposób moją sytuację?

 

Czy to sprzęgło jest niezbędne? Nie można po prostu dołożyć pompę (2 pompy - po jednej na każdy z obwódów, jedną n oba?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem , także prosze o wyrozumiałość. Udało mi się przeczytać wszystkie 76 stron tego wątku; wiadomo nie pamięta sie już o tym co było na początku ale ogólny zarys mam.

 

Jestem w trakcie budowy domu i zacząłem interesować się kotłem do ogrzewania, a że wypowiedzi Tacima z innego forum nakierowały mnie tutaj zacząłem się przekonywać do tego kociołka. (Właściewie to chyba jestem zdecydowany).

 

Jeżeli ktoś ciekawy to domek nazywa się APS191.

 

Rozmawiałem z instalatorem i przedstawiłem mu moją koncepcję ogrzewania. Chciałem na dole w kuchni i salonie ogrzewanie podłogowe tj ok 45m2 i do gory łazienka też jakieś10 m2 a na reszcie grzejniki. .......

 

Zrób wszędzie podłogówkę - będzie prosto, tanio i komfortowo. Naprawdę. NIe dość, że to mocno upraszcza instalację, czyni ją tańszą, łatwiejszą w obsłudze, mniej podatną na awarie oraz bardzo komfortową i tanią w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jest to kuszące ale cały czas się zastanwiam co z tą podłogówką. Problem polega na tym że żona chciała parkiet. Udało mi się ją przekonać że panel (Portfel by nie wytrzymał kasy na parkiet :)) teraz gdzie nie czytam to ludzie mówią że panele i ogrzewanie podłogowe są ze sobą na bakier i słabo to działa(płytki nie wchodzą w gre). Sam nie wiem co mam zrobić. Dlatego też myślałem o kaloryferach w połączeniu z podłogówką i chyba jednak tak pozostanie. Cały czas tylko nie wiem co z tą dodatkową pompą czy jest ona potrzebna tak jak sugerował instalator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym domu mam panele Egger za 37 zł (oprócz kuchni i łazienki rzecz jasna), a w sypialni mam też spory dywan typu shaggy. W moim poście nieco wyżej widać, że mam spory dom z 100% podłogówki i nie mam żadnych dodatkowych pomp, mieszaczy itp. Prosto, tanio, polecam. Nic nie jest na bakier. To obiegowo powtarzana głupota. Poczytaj moje posty - nie piszę niepotrzebnie, bo mi się nie chce, więc dużo czytania mieć nie będziesz. A moje posty dotyczą głównie albo ogrzewania, albo taniego budowania więc myślę, że warto nabrać opinii kogoś kto może już wykazać się jakąś praktyką. Wybór należy do Ciebie, ale warto wiedzieć więcej, żebyś mógł wyrobić sobie własne zdanie. Moja żona, którą tu często przywołuję była sporą przeciwniczką podłogówki, a teraz nie może wyjść z zachwytu, zwłaszcza zimą gdy wchodzi do domu, podłoga "zimna", w domu "tylko" 20,5-21 st, a komfort niesamowiity, w krótkim rękawku spokojnie można chodzić. No a rachunki, bajka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze nie wiem ale jak na sterowniku zjadę poniżej 50 stopni to znika mi znacznik godziny grzania musze miec 50 i grzeje do 52 średnio.

 

nie znika tylko jego wypełnienie znika - tak jak w trybie oszczędzanie w CO, ale nadal zasobnik jest ładowany

pewnie taka forma pokazania na zegarze temp. czarny kwadrat >50st, pusty kwadrat 25-49st, bez grzania 15st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

RAPczyn - możesz laikowi wyjaśnić jakie wnioski płyną z Twoich obliczeń?

 

Rurę na poddasze mogę jeszcze zmienić na większą średnicą, na parter już nie bardzo. Czy to zmieni w jakiś sposób moją sytuację?

 

Czy to sprzęgło jest niezbędne? Nie można po prostu dołożyć pompę (2 pompy - po jednej na każdy z obwódów, jedną n oba?).

 

Możesz zrobić tak:

Wymień wspólny odcinek dla (obu rozdzielaczy) między kotłem a rozdzielaczami na rurę średnicy 25. Na powrocie co. do kotła zainstaluj Tecosetter Inline 100 z zakresem 4-15l/min. Jeśli będziesz w stanie osiągną pompą kotła przepływ na poziomie 12l/min to super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znika tylko jego wypełnienie znika - tak jak w trybie oszczędzanie w CO, ale nadal zasobnik jest ładowany

pewnie taka forma pokazania na zegarze temp. czarny kwadrat >50st, pusty kwadrat 25-49st, bez grzania 15st

No tak tylko najdziwniejsze jest to , że mimo ustaw np 40 stopni woda ma 50 chyba że nastawy kotła mają priorytet nad FW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

tak rozmyslam sobie nad tym ogrzewaniem i zastanawiam sie czy jest możliwe podłączyc do instalacji tego pieca obsługującego podłogówke z kaloryferami kominka z płaszczem wodnym żeby to jakoś współgrało ze sobą ???? Czy ktoś ma cos takiego założonego ??? zastanawiam sie czy wogóle taka instalacja może jakos funkcjonować i czy jest oplacalna???

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie sterowania kotłem. Jestem zdecydowany na kupno kotła wymienionego w tytule. Obecnie jestem na etapie rozprowadzania elektryki.

Czy mam rozprowadzać jakieś kable pod sterowanie kotłem, jeśli tak to gdzie je umieszczać. Czy ciągnąć również przewody do czujnika pogodowego (na której ścianie go umieścić).

Jakie przewody należy podciągnąć

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Od kotła do miejsca zamontowania sterownika

2) od kotła do miejsca zainstalowania czujnika temperatury zewnętrznej, zamontowanego na ścianie zewnętrznej, osłoniętej cały dzień od słońca i w miarę możliwości przeciągów, najlepiej północnej

 

Dla obu połączeń instrukcja przewiduje bodajże przewód minimum 2x0,75mm2, ale dopowiem na podstawie swoich doświadczeń, że na typowej "skrętce": ethernetowej działa znakomicie.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik montuje się jeden. Szczerze mówiąc nie wiem, czy można podłączyć dwa i mieć możliwość niezależnego sterowania z parteru i piętra, może niech ktoś bardziej zorientowany potwierdzi lub zaprzeczy.

 

Gdzie go zamontować? Gdzieś, gdzie będzie do niego wygodnie podejść, to na pewno, ale jednocześnie gdzieś, gdzie będzie zapewniona średnia temperatura w domu. To bardzo ważne, bowiem sterownik ten jest jednocześnie czujnikiem temperatury wewnętrznej i jeśli go zamontujemy np. w salonie blisko kominka, czy w kuchni, w której często i dużo się gotuje i piecze, może się okazać, że w reszcie domu zimno...

Wydaje mi się, że dobrym miejscem na zamontowanie czujnika jest jakieś centralne miejsce w domu, np. hol.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

tak rozmyslam sobie nad tym ogrzewaniem i zastanawiam sie czy jest możliwe podłączyc do instalacji tego pieca obsługującego podłogówke z kaloryferami kominka z płaszczem wodnym żeby to jakoś współgrało ze sobą ???? Czy ktoś ma cos takiego założonego ??? zastanawiam sie czy wogóle taka instalacja może jakos funkcjonować i czy jest oplacalna???

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

 

Moim zdaniem, najlepiej zrobić tak by kominek ładował zbiornik buforowy, kocioł traktował bufor jak sprzęgło hydrauliczne, obiegi grzewcze brały energię ze zbiornika buforowego. Zbiornik buforowy może jednocześnie przygotować ciepłą wodę np. za pomocą stacji "świeżej wody".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...