Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Cały zeszły sezon " jechałem " na propan-butanie ( Junkers Smart 14 KW , 1-funkc).

 

Zasilanie z 2 butli 30/33 kg podpięte równolegle , zasilanie z jednej a po wyczerpaniu gazu otwierałem zawór 2 butli.

Butle z Gazpolu, kaucja 200zł/ butle, wymiana butli " na telefon".

 

Dom Sopran 4 , ocieplony, 134m2 ogrzewane do 20oC, średnio wymiana 1 butli co 5 -6 dni.

 

Smart musi byc przezbrojony (wymiana modułu) na propan-butan i ustawione spaliny przed pierwszym uruchomieniem przez serwisanta

 

O tym module słyszałam. Narazie tylko pytałam o palenie na propanie ale słyszałam, że propan-butan jest tańszy. A wiesz coś na temat czy taki piec jakoś nie cierpi jak jest palony na propan-butanie? No i ile kosztuje jedna butla propan-butanu? Bo ta kaucja 200 zł to za samą butle i do zwrotu?

 

Butle zima stoją na zewnątrz dlatego musi być mieszanka lub czysty propan żeby nie zamarzły ( czysty butan zamarza już przy -2 oC i koniec jest zasilania kotła )

 

Co do cen to są podobne, co do parametrów opałowych to butan jest lepszy od mieszanki propan-butan a to lepsze od samego propanu ,

( odwrotnie niz niektórzy podaja , pewnie w dobrej wierze) patrz nizej:

 

 

http://www.nen.pl/index2.php?pg=dom,info&id=39

 

 

" .... Propan-Butan C3H8+C4H10

Temperatura wrzenia (w zależności od proporcji mieszanki): - 20 st. C (dla mieszanki 30% propanu, 70% butanu)

Niższe ciśnienie - niższa zdolność odparowywania

Przeznaczony do użytku w pomieszczeniach

Cięższy od powietrza.

Propan C3H8

Wysoka wartość kaloryczna

Temperatura wrzenia: -42 st. C

Temperatura zamarzania: -187 st. C

Wartość opałowa górna: na kilogram - 13,8 kWh (49,8 MJ)

Wartość opałowa dolna: na kilogram - 12,8 kWh (46,1 MJ)

Wysokie ciśnienie - większa zdolność odparowywania

Łatwy w magazynowaniu na zewnątrz

Cięższy od powietrza. ""

 

Mając butle na zewnatrz po oszronieniu jej widać ile jeszcze w butli jest gazu( to z praktyki)

 

Butla propan-butan 30 kg kosztuje 140zł , butla 33 kg - 154 zł (w Gazpolu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja też chce dać do salonu tylko się obawiam, że jak napalę w kominku i wyłaczy ogrzewanie w domu to dupa w sypialniach będzie szron :)

 

Ale przecież możesz ustawić "wpływ temperatury pomieszczenia" na 0%?

mogę tylko ciepła podłoga i moc z kominka to może być lekka sauna nie sądzisz co do ustawień % to jeszcze nie rozgryzłem tematu . Jedno jest pewne od wczoraj poszło 10 m gazu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dzień grzania jastrychu 30 stopni na wyjściu podłoga ciepła choc licznik jest w szoku :)

 

Początek grzania w nowym domu (tym bardziej po dużych mrozach ) zawsze jest ciężki bo ściany ,strop i podłoga swoją dawke ciepła muszą przyjąc.

 

Na rozruch ( przy ocieplonym domu) te 25-40 m3/kg gazu pójdzie ale potem

jak domek szczelny to 7-10 m3/kg na dobe powinno isc przy wygrzewaniu podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dziś w południe miałem 48 m3, temp. na piecu 28, w pomieszczeniu 18, gaz u mnie po 1,13 zł za m3 plus stałe opłaty abonamentowe ponad 50 zł :evil: myslę, że całość będzie dość ekonomiczna (biorąc pod uwagę dość niskie koszty inwestycji w porównaniu np. do kotłowni na ekogroszek z dużym zbiornikiem cwu i solarami...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, zmierzyłem dokładnie zużycie gazu w ciągu 24h (od godz. 11.10 w dn. 26.12.09 do godz. 11.10 w dn. 27.12.09), wyszło ono dokładnie 14,73 m3 :roll: , przy czym na parterze budynku mam 19 st.C, natomiast na piętrze kilka stopnie więcej (nie mam tam termometru, ale jest duszno i gorąco), temperatura na zewnątrz ok. -5 st.C, budynek w całości ocieplony, brak jednak drzwi zewnętrznych (prowizorka poobklejana styropianem i uszczelniona z grubsza pianką, właściwe drzwi maja przywieźć lada dzień), tak więc myślę, że trochę ciepła tamtędy ucieka, budynek oczywiście jest świeży i pełen wilgoci...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, zmierzyłem dokładnie zużycie gazu w ciągu 24h (od godz. 11.10 w dn. 26.12.09 do godz. 11.10 w dn. 27.12.09), wyszło ono dokładnie 14,73 m3 :roll: , przy czym na parterze budynku mam 19 st.C, natomiast na piętrze kilka stopnie więcej (nie mam tam termometru, ale jest duszno i gorąco), temperatura na zewnątrz ok. -5 st.C, budynek w całości ocieplony, brak jednak drzwi zewnętrznych (prowizorka poobklejana styropianem i uszczelniona z grubsza pianką, właściwe drzwi maja przywieźć lada dzień), tak więc myślę, że trochę ciepła tamtędy ucieka, budynek oczywiście jest świeży i pełen wilgoci...

 

Jest na górze duszno bo pary w powietrzu dużo, trzeba ostro wietrzyc tak 5-10 min co 4-5 godzin ( ściany i podłoga oddaje wode ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kilka dni temu pisałem na forum jaki piec gazowy wybrać przesłałem ogólna charakteystyke domu powierzchnię, ocieplenie. Otzrymałem odpowiedx o d mariankossy propozycje junkersa. Po wstepnym przeanalizowaniu zdecydowałem sie na niego. Dzieki mariankossy za infrmację. Wiem jak kształtuja sie ceny tego kotła, widze coraz wieksze zinteresowanie nim, to cieszy. Napisałem do junkersa o wycene tego kotła a oni do mnie, że lepszy będzie ten

 

ZBS 14100S-3MA,do tego dodali komplet zaworów,zwrotnice hydrauliczne,fw 200 jakis moduł ipm 2, napęd elektryczny sm3. Najlepsze na koniec cena 15500 brutto. Rozumiem sprzedaż ale jeszcze troszke i dobili by to pompy cieplnej.

 

Ale ok

 

Czytam tu o czujnikach zewnetrznych na wysokości 2,5m regulatorach ok . Mam pytanko co i gdzie mam doprowadzic prądzamierzam ścignąć elektryków, żeby mi zrobili przyłacza do tych urządzeń. Skończyli juz praće ale przyjda zakładac alarm. Dodam, że mam duża kotłownie około 7m2, ale moge umieścić te programatory równiez w innych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czytam tu o czujnikach zewnetrznych na wysokości 2,5m regulatorach ok . Mam pytanko co i gdzie mam doprowadzic prądzamierzam ścignąć elektryków, żeby mi zrobili przyłacza do tych urządzeń. Skończyli juz praće ale przyjda zakładac alarm. Dodam, że mam duża kotłownie około 7m2, ale moge umieścić te programatory równiez w innych pomieszczeniach.

 

Czyjka pogodowa najlepiej na północnej lub północno zachodniej scianie budynku ok. 2,3 - 2,5 m nad terenem , conajmniej 1m od okien.

 

Sterownik pogodowy FW100/ programator umieść np. w salonie na wewnętrznej ścianie domu ( nie na ścianie zewnetrznej bo wewnętrzny czujnik temp. w sterowniku jest bardzo czuły )

FW 100 mam zamontowany na wysokości 1,6 m od podłogi. ( wystarczy kabel 2 parowy , może być też taki jak w alarmach np.4-parowy)

Jezeli kabel od sterownika FW100 do kotła ma sie krzyżować z innymi to powinien byc ekranowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam problem z wyregulowaniem tego kotła. Dom w zabudowie szeregowej, kocioł jak w temacie, zasobnik Junkers ST 120 - 2 E, regulator FW 100 umieszczony w wiatrołapie, czujnik pogodowy, ogrzewanie podłogowe z możliwością regulacji głowicami termostatycznym w wiatrołapie, kuchni i 2 łazienkach, w pozostałych 4 pomieszczeniach grzejniki kermi x2 z głowicami herz mini, w salonie kominek bez płaszcza wodnego, ale z instalacją umożliwiającą dogrzewanie pomieszczeń na piętrze, nie podłączony do instalacji co, brak mieszacza,

I tu zaczynają się problemy, żeby to wszystko zgrać. Instalator ustawił parametry standardowo we wszystkich segmentach, nie biorąc pod uwagę zróżnicowanych warunków np kominka.

Mimo ustawionej na FW100 temperaturze grzania 20 st, oszczędzania 18,5 st. temperatura była wyższa o ok. 3 st (poprawiło się po zmniejszeniu temperatury końcowej na krzywej grzania do 70 st.i przestawieniu wpływu temperatury pomieszczenia na 80%- było 30%- teraz jest ok. 1- 1,5 stopień wyższa niż żądana- czy można jeszcze to poprawić)

W związku z tym mam kilka pytań:

1. Na jakim poziomie najlepiej ustawić temperaturę zasilania i cwu na kotle

2. Jak najlepiej ustawić wpływ temperatury pomieszczenia

3. Na jakim poziomie ustawić maksymalną temperaturę zasilania w FW 100

3. Przy zapalonym kominku, mimo wzrostu temperatury w pomieszczeniu piec nadal jest włączony temp. zasilania 45-50 st.- tutaj nie mam pomysłu jak to poprawić

4. Przy takim mieszanym CO jaka jest optymalna ekonomiczna temperatura zasilania na kotle (podłogówka niskotemperaturowa- 40-50 st., grzejniki do 75 st)-jak to pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...