Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pepexy : a instalację całą w piecu masz ustawione na grzejniki czy podłogowe? Co do zasobnika musisz coś mieć źle u mnie leci zimna ta co w obiegu i później sajgon z baterii. Co do niszczenia bakterii chyba legionella to się zowie :) ja załączam jeżeli nie ma nas dłużej niż 14 dni. Myślę, że raz na miesiąc to sensowne rozwiązanie choć osobiście uważam, że warto samemu ją robić o ile pamiętasz o tym. Ja załączam dezynfekcję wyganiam dzieci i z żoną z każdego kranu puszczam wodę na chwilę nie wiem czy to dobrze ale ja tak robię. No i 2 sprawa w nocy ta temp się marnuje to staram się to robić przed kąpielą tylko trzeba bardzo uważać bo taka temp to nie żarty.

" Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C." Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60 °C nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji."

 

 

 

 

Witam

 

Czy ktoś może mi wytłumaczyć na czym polega wyższość smarta14-3 nad Acu z wbudowanym zasobnikiem ????

 

Instalator wpiera mi że smart nie podoła. Domek 150 m2 APS191.

Parter w 90% podłogówka, a góra 90%kalafiorki.

 

Pozdrawiam

 

Instalator bzdety wali takie, że głowa boli. Jeżeli to nowy dom to na 100000% podoła tym bardziej, że 90% podłoga .

Edytowane przez tacim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% podłogi jest na dole do góry kalafiory. A w sumie do systemu bedzie podpiętych 9 kalafiorów 2x (60x160); 1x(60x140); 2x(60x100); 1x(60x60); 1x(60x40) no i 2 x drabinka łazienkowa.

 

Nie wiem czy to coś zmienia ale piszę bo wolę się upewnić a już zestawienie materiałów mam także mogę się na czymś oprzeć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć pewność to zrób projekt (albo sam, albo jak ci się nie chce uczyć to zleć), bo sam piec to nie wszystko żeby było ciepło. Jak poczytasz forum to się okazuje, że a to za słaba pompa, a to za małe średnice rur, a to za dużo gadżetów, a w chałupie zimno. Mój instalator też lepiej wiedział i dopiero na projekcie robiłem mu symulacje co będzie jak da za małą średnicę rury do rozdzielacza.

Przy obecnych domkach (ociepleniach) do 150-200m2 to i 10kW okazuje się aż nadto. Problemem u ciebie nie będzie moc kotła tylko czy kalafiory są przewymiarowane do niskich temp. zasilania czy trzeba dodatkowo mieszacz - jak jeszcze nie kupiłeś to lepiej przeliczyć bo za większe dopłacisz kilkaset złotych a przy mniejszych dopłacisz za mieszacz i skomplikujesz niepotrzebnie układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pepexy : a instalację całą w piecu masz ustawione na grzejniki czy podłogowe?

 

nie umiem na to odpowiedzieć - nie wiem, gdzie to sprawdzić, ale myślę , że na grzejniki - dlatego mam głowicę przed wejściem na każdą podłogówkę. Teraz, kiedy zrobiło się zimniej piec chwilami grzeje nawet na trybie oszczędnym - temperatura, którą ustawiłem to 15 stopni, a piec grzeje z temperaturą na zasilaniu wynoszącą ok 35 stopni. Z kolei w trybie grzania temperatura zasilania wynosi ok 50 stopni (na dworze jest minus 5). Boję się o zużycie gazu, jak przyjdzie prawdziwa zima...:(

 

co do CWU, to myślę, że coś jest źle ustawione z częstotliwością, czy temperaturą dogrzewania wody (jeśli takie ustawienia gdzieś są?)

 

 

POPCORN,

 

jestem laikiem w temacie, ale pozwolę sobie dorzucić parę słów: też zastanawiałem się nad piecem ACU i w końcu wybrałem cerapur smart z zasobnikiem. Ten piec na 150m2 wystarczy - możesz gdzieś poszukać, jak się oblicza zapotrzebowanie domu na moc pieca. Z tego co pamiętam, to do ogrzania domu o powierzchni 120 m potrzeba mocy do 7-8 KW. Wyższa moc potrzebna jest do grzania wody użytkowej. I jeszcze jedna BARDZO ważna rzecz: Piec ACU ma wbudowany zasobnik, ale jest to zasobnik jedynie na 42l. Jeżeli potrzeba więcej wody, dogrzewa ją na bieżąco (przepływowo). Jeśli kilka osób używa wody (ktoś coś zmywa/gotuje, ktoś się kąpie, jako na druga osoba) to może być różnie ze "stałością" wody ciepłej. Z tego powodu ja zrezygnowałem z tego pieca. I jeszcze jedno-moc urządzenia ACU na c.o. to 24 KW, a to jest naprawdę dużo na 150 metrów domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Muszę sie umówić z instalatorem i poważnie przedyskutować sprawę no i oczywiście niech przy okazji rozrysuje jak ta instalacja ma działać. Ale chyba tego Smarta mu nie odpuszczę bo kurcze też jestem zdania że ten piecyk sobie ze spokojem poradzi.

Jak bede miał więcej info i jakieś pytania odezwę się jeszcze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pepexy ja na zasilaniu mam 31 przy -5. Jak masz ustawione wchodzisz na FW100 (ja mam) trzymasz menu 3-4s. Masz 1) konfiguracja 2) parametry (przechodzisz okrągłym pokrętłem i naciskasz je) w parametry 1) typ masz ogrzewania -u mnie podłogowe. I jak pokazują przykłady forum nawet przy kalafiorach lepiej mieć podłogowe bo krzywa ładniej się rozkłada i piec idzie na niższym zasilaniu . I temp max grzania to jakieś 48 stopni chyba koledzy pisali - ja mam 46. Co do czasu grzania pieca nie jest to żaden miernik - choć śmieję się pod nosem jak czytam co piszesz bo sam tak robiłem hehe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem to i u mnie jest:

- typ zasilania - grzejniki;

- temp. projektowa - 65 stopni;

- maks moc grzania 70 stopni;

 

tak więc instalator ustawił na niezłe grzanie :)

 

i w sumie by mi to nie przeszkadzało, gdyby nie to, że piec ciągle chodzi, a w domu nie jest jakoś super ciepło.

oj czeka mnie długa zima i zabawa z piecem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem to i u mnie jest:

- typ zasilania - grzejniki;

- temp. projektowa - 65 stopni;

- maks moc grzania 70 stopni;

 

tak więc instalator ustawił na niezłe grzanie :)

 

i w sumie by mi to nie przeszkadzało, gdyby nie to, że piec ciągle chodzi, a w domu nie jest jakoś super ciepło.

oj czeka mnie długa zima i zabawa z piecem... :)

 

Przestaw to w ciortu po co Ci piec kondensacyjny skoro jak przyjdzie "prawdziwa zima" to będzie cisnął ponad normę ustaw ogrzewanie podłogowe i max 48 stopni i jak chce niech chodzi nawet non top- tylko 1 ale

spisz licznik i codziennie przez kilka dni to jest jedyny miarodajny wynik a nie długość jego pracy.

Edytowane przez tacim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie minął 1. rok ze Smartem więc pora na krótkie podsumowanie.

Przez 12 miesięcy zużył ok. 1500m3 gazu - średnio licząc rachunek miesięczny 350pln. To niewiele więcej niż płaciłem przed przeprowadzką w bloku za 46m2. Teraz ogrzewam ok. 150m2 w 100% podłogówką + zasobnik 120L.

Z doświadczenia innych wnioskuję, że kolejne lata ogrzewania w domku to w praktyce spadek zużycia paliwa - mury wysuszone.

Mogę potwierdzić, że inwestycja udana.

Pozdrawiam forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestaw to w ciortu po co Ci piec kondensacyjny skoro jak przyjdzie "prawdziwa zima" to będzie cisnął ponad normę ustaw ogrzewanie podłogowe i max 48 stopni i jak chce niech chodzi nawet non top- tylko 1 ale

spisz licznik i codziennie przez kilka dni to jest jedyny miarodajny wynik a nie długość jego pracy.

 

na razie nie zmieniałem ustawień - w ciągu kilku dni spalanie wyszło ok. 3,067 m3 gazu. Na zewnątrz temperatura ok 5-7 stopni. Poczekam jeszcze chwilę i posprawdzam, jak to będzie wychodziło.

 

Takie pytanie do działania pieca jeszcze mam - np. piec ustala sobie temperaturę zasilania. A czy bada też temperaturę wody na powrocie? On ją sprawdza i jak jest na określonym poziomie to się wyłącza? Jeśli tak, to można jakoś sprawdzić jaka jest ustawiona ta temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak działa jeżeli masz sterownik na piecu a nie w pokoju . Jak miałem na piecu to nie mogłem go zbytnio wyregulować więc wysadziłem sterownik do pokoju. Jak coś źle poprzestawiasz to zawsze możesz wrócić do ustawień fabrycznych. Jak przyjdą mrozy to piec na 100% wskoczy Ci na zasilanie powyżej 50 stopni a to źle. Edytowane przez tacim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam ZSB 14-3C i następujące problemy/wątpliwości:

 

1. Podłogówka w górnej łazience rozgrzewa się dużo wolniej niż ta na dole. W efekcie, mając FW 200 na dole osiągam żądaną temperaturę w salonie zanim nagrzeje się podłoga na górze i piec się wyłącza - efekt dolna podłoga ciepła, a górna zimna. Czy można coś z tym zrobić?

 

2. Zaobserwowałem też coś takiego: Max. temp. zasilania jest ustawiona na 67*C, aktualna temp. zasialania była coś ok 39*C (akurat grzały grzejniki), a wody niecałe 42*C. Zanim poszedłem się kąpać włączyłem "CWU od teraz" i w ciągu kilku (3-4) minut temp. wody podskoczyła z 42*C do 50*C (max jest ustawiony na 49*C). Super tylko, że w tym czasie temp. zasilania podskoczyła z 39*C do aż 82*C. Czy to normalne?

Dziękuję

Edytowane przez midbass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam ZSB 14-3C i następujące problemy/wątpliwości:

 

1. Podłogówka w górnej łazience rozgrzewa się dużo wolniej niż ta na dole. W efekcie, mając FW 200 na dole osiągam żądaną temperaturę w salonie zanim nagrzeje się podłoga na górze i piec się wyłącza - efekt dolna podłoga ciepła, a górna zimna. Czy można coś z tym zrobić?

 

2. Zaobserwowałem też coś takiego: Max. temp. zasilania jest ustawiona na 67*C, aktualna temp. zasialania była coś ok 39*C (akurat grzały grzejniki), a wody niecałe 42*C. Zanim poszedłem się kąpać włączyłem "CWU od teraz" i w ciągu kilku (3-4) minut temp. wody podskoczyła z 42*C do 50*C (max jest ustawiony na 49*C). Super tylko, że w tym czasie temp. zasilania podskoczyła z 39*C do aż 82*C. Czy to normalne?

Dziękuję

 

Ad 2 bardzo normalne wiesz ile by grzał wodę przy zasilaniu 48 do 48 sto lat hehe. Testowałem tematy i stwierdziłem że ograniczanie mocy grzania cwu zimą nie ma sensu .

Ad.1 zmień ogrzewanie na podłogowe max 48 stopni. Ja aby wyrównać grzanie góra dół - dół na przepływkach mam 0,5 góra 1. Dzięki temu dwa razy więcej wody przepływa w tym samym okresie czasu na górze niż na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów i posiadaczy junkersa smart. Od kilku miesięcy użytkuję urządzenie, niestety pojawiły się małe komplikacje. Tzn podłogówka działa idealnie (cały dół) na górze tylko grzejniki. Nie mogę rozgryźć jednej rzeczy. Na dole 22-24 stopnie na górze 18-19 stopni i za nic w świecie nie mogę ustawić w sensowny sposób aby lepiej grzał kaloryfery. Temp na dole ogranicza dobór większej temp na koloryfery, pomimo że mam ustawione 10% wpływ temp.

 

Ustawienia.

1 obieg: 55 stopni - grzejniki, wpływ temp wew. 10% (wynika to z dogrzania góry)

2 obieg 35 stopni podłogówka. wpływ 90 stopni (mam kominek z dsg)

 

Dodatkowe rzeczy: pogodówka (od północy), FW 200 (dwa obiegi) oraz IPM2.

 

Konkluzja: przy włączonym ogrzewaniu (wyższa temp na koloryfery) grzeje mi również podłogówkę, teraz pytanie czy zawór mieszający lub 3 drożny się "zmęczył" czytaj zepsuł ? Oczywiście są to dwa różne obiegi, podłogówka na rozdzielaczy a kaloryfery bez rozdzielacza z dodatkową pompką .

 

Przy temp. około 45-50 stopni na kaloryfery, grzeje czasami podłogówka i dlatego na dole jest bardzo ciepło.

 

Jakiś pomysł co się mogło przydarzyć?

 

Za pomoc śliczne dzięki.

jakby były potrzebne dane - odpiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 2 bardzo normalne wiesz ile by grzał wodę przy zasilaniu 48 do 48 sto lat hehe. Testowałem tematy i stwierdziłem że ograniczanie mocy grzania cwu zimą nie ma sensu .

Ad.1 zmień ogrzewanie na podłogowe max 48 stopni. Ja aby wyrównać grzanie góra dół - dół na przepływkach mam 0,5 góra 1. Dzięki temu dwa razy więcej wody przepływa w tym samym okresie czasu na górze niż na dole.

 

Dziękuję. Ad.1 rozumiem, że ogrzewanie max 48 stopni ustawię na FW200? A przepływki to już raczej temat dla hydraulika czy można to samemu w łatwy sposób gdzieś przestawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów i pozdrawiam. Jestem nowa na forum a już skorzystałam z Waszych porad :)

Kupiłam właśnie ten piec i mam nadzieję że nie będę żałować :)

Kupiłam też do niego sterownik FW120.

W poniedziałek monterzy mają go montować. Może macie jakieś sugestie co jest ważne przy montażu.

Chciałabym umieścić sterownik w przedpokoju a sondę pogodową na północnej ścianie. Z instrukcji wyczytałam że chyba tak byłoby dobrze bo na tą ścianę słońce mało świeci.

Mam jeszcze stary piec Nefit Turbo który mi się zepsuł ( wentylator ) a on ma osobny podłącz spaliny i powietrze i tak mam wkład zrobiony w kominie pojedynczą rurą a nie rura w rurze :(

Mam nadzieję że z tego nowego da się to rozdzielić powietrze od spalin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...