Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kuchenke mam indukcje

Wchodzilem w meni serwisanta 9C i przy 27zadana tem pokazywal mi 33% po 10 min zadana tem byla 28 na piecu i pokazywal mi 36 i po 5 min spadlo na 34%

Na pewno tak bylo. W instrukcji pisze ze moj piec zaczyna od 33%

Jutro rano sprawdze odczyt .

 

PS. marboc jestes jakis serwisant czy samouczek obserwator junkers.

Moj serwisant to ...... Byl juz zdziwiony ze kazalem mu ustawic max tem 45c

A jak prosilem o pokazanie jak zmniejszyc moc kotla to powiedzial ze to nie moja sprawa a poza tym w duze mrozy nie dogrzeje mi w domu.... :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, ja mam cerapur comfort u mnie jest minimum 36%, jesteś lepszy

Serwisant to wchodzi i wychodzi, generalnie potrzebny może być jak sie coś zepsuje.

Zaden z nich nie ustawi kotła tak jak tego wymaga indywidualnie każdy dom, chyba że go adoptujesz na 2 tygodnie.

Niby wszystko podobne, grzejniki jak grzejniki, podłogówka jak podłogówka a u mnie jest coś pomiędzy.

Mam przewymiarowane grzejniki i "lekką" podłogówkę (jastrych 4,5 cm) dość szybko reaguje.

Cały ukad staram sie trzymać na niskotemperaturowym zasilaniu 40/30 zarówno podłogówkę jak i grzejniki.

Zgranie tego wszystkiego wymagało trochę prób a w szczególności czasu, musiałem przekopać instrukcję i wbić teorię do kotła

Praktyka weryfikowała pewne wynalazki, do kazdego domu trzeba naprawdę podejść bardzo indywidualnie, tym bardziej, ze każdy z nas ma inne wymagania.

Przy dzisiejszym ocieplonym budownictwie, dom 150 m2 wymaga kotła o mocy okoł max 8-10kW dla CO / CWU i jak najmniejszej modulacji, dobrze jest jak ma ją poniżej 2kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj sleep!

Również rozpocząłem I sezon (od 10.10.2012) i do tej pory spaliłem tylko(?) 730 m3:mad:

W ten sposób osiągam średnią 7,8 m na dobę.

Jakie masz ustawienia na piecyku tzn. w panelu serwisowym?

Widzę, że ustawiasz dwa programy A i B (adekwatnie grzejniki i podłogówka) - odrębne czasy działania.

Z fw200 "bawię się" cały czas i potrafi to naprawdę zirytować (zamiast mniej pali więcej):(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem Was zapytać tak z ciekawość o ilość spalanego gazu w takiej oto sytuacji:

 

Jak się domyslam (sądzę że większość użytkowników) ma ustawione CWU w ten sposób, że w ciągu nocy nie podgrzewają zasobnik CWU.

 

I tu mam pytanie jakie macie spalanie gazu jesli np. kończycie grzać CWU np o 22:00-23:00 i zaczynacie znów grzać CWU np rano jak wychodzicie do pracy powiedzmy o godz 5:00 ???

 

Ps. Czy zmniejszenie mocy kotła CWU 1B daje jakiekolwiek oszczędności w gazie ? Czy nie ma sensu zmniejszać moc w CWU skoro jest modulacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość godzin "grzania" cwu nie ma bezpośrednio znaczenia istotne jest zużycie cwu i ewentualnie cyrkulacja (czas pracy, izolacja rurek). Zasobnik ma stratę postojową chyba ok. 1,2 kW na dobę więc dla samego podtrzymania potrzebuje ok. 0,1 m3 gazu/dobę.

Jeśli ograniczysz moc grzania cwu to będzie dłużej pracował na niższych temperaturach zasilania, a więc teoretycznie uzyska wyższą sprawność, czyli może jakieś 5% oszczędności w skali roku, ale u mnie w skali roku na cwu i gotowanie wychodzi coś około 150-200m3 więc realny zysk to pewnie max.jakieś 5m3. Podobnie działa tryb Eco, z tym że poprzez grzanie interwałami, aby nie dopuścić (ograniczyć) dochodzenie kotła do maksymalnej temp. zasilania przy grzaniu cwu, a tym samym zwiększyć sprawność.

 

PS/ Modulacja przy cwu nie ma żadnego znaczenia kocioł grzeje z maksymalną dostępną mocą.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Budynek parterowy: ściana poroterm 25+15 styro, strop 5+15 wełna, poddasze nieocieplone, podłoga 10 styro, 5 jastrych

Temperatury: grzanie: 20, oszczędzanie 19,5, przemarzanie 19

 

1 obieg grzejniki 50m2

PKT-p 26 PKT-k 34

2 obieg podłogówka

PKT-p 26 PKT-k 34

 

Tmin zew: -20

Ogrzewanie wyłączone: +20

Przemarzanie:

Korekta temp pom: 0

Wpływ temp pom: 0

Ogrzewanie wył do niższego poziomu temp: NIE

 

Spalanie od 3 do 13-12-2012 - 6,5m3 z CWU i kuchnią

temperatury w tym czasie od 0oC do -12oC średnia w tym okresie -5oC

Taktowanie: około 20 x na dobę

 

 

Witaj marboc!

Czy naprawdę Twoje dane są prawdziwe???

"Spalanie od 3 do 13-12-2012 - 6,5m3 z CWU i kuchnią" - przez 8 dni spaliłeś aż 6,5m3:o JAK?

Wynik WOW, czyli ja też tak chcę...

Jak na razie to spalam ok 7-8m3 na dobę.

Dzisiaj spróbuję oprzeć się o Toje nastawy fw.

PS. Przemarzanie: ... - chodziło Ci o 00C czy -50C

A Ogrzewanie wył do niższego poziomu temp: NIE w każdym obiegu?

 

A jak masz rozłożone godzinowo poszczególne temp.?

Moje grzanie 5.30-6.30, 15.30-1630 oraz 18.00-21.00 reszta to oszczędzanie

Grzanie 20,5 C, a oszczędzanie 19,0 C

Oba obiegi (grzejniki i podłogówka) działają w tych samych godzinach czy rozbite na programy (A i B)?

Z góry dzięki za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj marboc!

Czy naprawdę Twoje dane są prawdziwe???

"Spalanie od 3 do 13-12-2012 - 6,5m3 z CWU i kuchnią" - przez 8 dni spaliłeś aż 6,5m3:o JAK?

Wynik WOW, czyli ja też tak chcę...

Jak na razie to spalam ok 7-8m3 na dobę.

.

A tak swoją drogą to w analogicznym okresie do Twojego, mój kocioł spalił 5,3 m3 na dobę oczywiście, temperatury były jakie były

Twój ma ciut lepszą modulację bo od 33% a mój od 36%

 

Na resztę odpowiem wieczorem, teraz muszę kończyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kupiłem kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C.

 

W sklepie sprzedali mi nieoryginalny (nie Junkersa) adapter przyłączeniowy do komina (kolanko i kawałek rury). Komin mam systemowy z poborem powietrza.

 

Instalator który mi to montuje przypuszcza, że mogą być problemy przy pierwszej, rozruchowej wizycie serwisanta Junkersa. Czy ktoś spotkał się z takimi problemami? Na przykład brak odbioru, wpis w kartę o nieoryginalnym adapterze, problemy z uznaniem ewentualnej gwarancji, itp.

 

Jest się czego bać i póki czas zamienić ten adapter na oryginalny Junkersa czy zostawić jak jest i liczyć na przychylność serwisanta?

 

Pozdrawiam,

BWP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podczas dzialania CO woda uzytkowa jest rowniez podgrzewana mimo, ze w programie jest inaczej ? Obecnie grzeje wode do 50 stopni tylko od 18.30 do 20 a pozostaly czas ma miec 15 stopni. Bardzo mnie dziwilo ze okolo 5 rano widze czesto ok 36 stopni, dzis natomiast okolo godziny 15 ciepla woda miala temperature ok 38 stopni mimo ze jej grzanie zakonczylo sie prawie 20 h temu !!

MAm zasobnik wbudowany warstwowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od tego jak masz ustawiony przycisk ECO oraz program grzania CWU na sterowniku

W instrukcji jest opisane.

U mnie są ustawione 2 cykle po 1 godzine podgrzewania wody 2 x na dobę do 45oC, zbiornik ma 120 l, temperatura schodzi przez 12 godzin do 30oC, cyrkulacja poza czasem grzania 3 godziny, w sumie 4 z grzaniem.

Tryb podgrzewania komfort (ECO się nie świeci), na sterowniku w programie ciepła woda i pompa oddzielne programy

Moc 1B 57%, potrzebuje 20 minut na podgrzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przycisk EKO wlaczony

Właśnie przez włączony ECO. Spróbuj wyłączyć owy przycisk. Ja mam ustawioną wodę na 450C rano i wieczorem po godzince (5-6 i 18-19). Swoją drogą to sam serwisant przy pierwszym uruchomieniu zasugerował mi, aby z tej fantastycznej opcji nie korzystać.:confused:

Istotne też aby nie pomylić przycisku "ECO" z pokrętłem na "e" - to dwie różne opcje.

Edytowane przez Pastuszek82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie:

 

1) Jak macie ustawiony program grzania - w nocy też grzejecie ? Jakie macie poziomy temperatur w jakich godzinach ?

 

2) Obecnie mam tak że na parterze mam ciepłe grzejniki a u góry lekko letnie czy to wina pompy na kotle ? Mam obecnie ustawiony na bieg II - czy zmienić na bieg III ?

 

3) Czy ktoś wiem jak dokładnie działa parametr " Wyłączenie do niżej temperatury - TAK / NIE " ? Nie wiem jak ustawić ten parametr tak by było ciepło i oszczędnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

borykam się z przewymiarowanym kotłem, mam wersję 22kW... Po prostu wbrew intuicji i logice, zamiast zaufać Forumowiczom, zaufałem instalatorowi (panieee ten 22KW to tylko 300zł droższy a mocy lepiej nadto niż marznąć w mrozach) i projektowi (zakładał 16-18kW).

I teraz zostałem z minimalną modulacją 7kW do tego ogrzewając 2/3 pow. domu (ok 170m2 podłogach).

 

W tym wątku były już rady jak sobie radzić w podobnej sytuacji, niemniej jednak chciałbym je zebrać i potwierdzić, ew. uzupełnić:

 

1. Mityczne ograniczenie mocy C.O. - mam w tej chwili parametr 1A ustawiony na 50, a można jeszcze niżej. Instrukcja pisze, że przydaje się to tylko w celach 'rozliczeniowych' jeżeli gazownia uzależnia cenę od mocy odbiorników. Ja to rozumiem tak, że w tej chwili mam do dyspozycji moc 7-11kW zamiast 7-22kW, ale czy kocioł w przypadku ustawienia na FW100 max temp. zasilania np. na 55st będzie w ogóle wchodził na wyższe obroty ?

 

2. FW100 parametr 'Prędkość rozgrzewania (?)' - mam w tej chwili oszczędnie. I na tym kończy się chyba rola FW100 w pomocy z przewymiarowanym kotłem

 

3. 3A=0 Automatyczna blokada taktowania wyłączona - wg instrukcji zapobiega to taktowaniu w przypadku przewymiarowanych kotłów, ale czy tak jest naprawdę ? Czy nie lepiej wymusić ręcznie czas np. na 15 min i histerezę na 15st ?

 

Czy są inne przydatne opcje w kotle/fw100 w walce z za dużym kotłem ?

 

Tragedii chyba nie ma, aktualne zużycie gazu przy pow. ustawieniach to 8-10m3 dla 170m2 (15cm styr, 25 welna), temp 22 dzień/19 noc/CWU+cyrk/Kuchnia (50% podłogówka /50% grzejniki) dla takiego kolosa.

Ale zdaję sobie dobrze sprawę, że najgorsze w mojej sytuacji są okresy przejściowe...

 

Sytuacja na pewno się poprawi gdy dojdzie dodatkowa powierzchnia (60m2) do ogrzania (wykończenie 3 pokoi i 2 łazienek), w której aktualnie jest utrzymywana temp. 12 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie:

 

1) Jak macie ustawiony program grzania - w nocy też grzejecie ? Jakie macie poziomy temperatur w jakich godzinach ?

 

W nocy też grzejemy, jedynie temperaturę mam ustawioną na dwa stopnie niżej (czyli na 19 stopni, w dzień mam 21). Próby ustawienia niższej temperatury na noc spowodowały jedynie poważny (bardzo) kryzys małżeński ;)

 

2) Obecnie mam tak że na parterze mam ciepłe grzejniki a u góry lekko letnie czy to wina pompy na kotle ? Mam obecnie ustawiony na bieg II - czy zmienić na bieg III ?

 

A obiegi górny i dolny są porównywalne? Może któryś coś dławi? Z drugiej strony: masz już na grzejnikach głowice?

 

3) Czy ktoś wiem jak dokładnie działa parametr " Wyłączenie do niżej temperatury - TAK / NIE " ? Nie wiem jak ustawić ten parametr tak by było ciepło i oszczędnie

 

Bardziej opisowo mówiąc, ten parametr decyduje, jak piec ma się zachowywać po przełączeniu się z dziennej temperatury na nocną: wyłączyć się w cholerę i czekać, aż dom ostygnie, czy po prostu grzać słabiej oczekując wyrównania temperatur. Opcja pierwsza jest traktowana jako domyślna, bo teoretycznie jest oszczędniejsza, ale w praktyce może się nie sprawdzać: jako pomieszczenie referencyjne mam hol, a w momencie zatrzymania grzania, pomieszczenia na poddaszu o wiele szybciej się wychładzały, w skutek czego zanim piec na nowo się włączył, tam robiła się lodówka.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...