Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator - koszt miesięczny zużycia energii elektrycznej


Recommended Posts

Witam

 

Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w budowanym domu. Czytałem dużo na forum ale nie dopatrzyłem się tej informacji.

Proszę o odpowiedź na pytania:

 

1. Ile prądu zużywa sam rekuperator na miesiąc działania w zł. ?

2. Ile zużywają prądu wentylatory działające w instalacji rekuperatora, przykładowo w Waszej instalacji ?

 

Dzięki z góry za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kiego zakladasz nowy temat!!!!!!!!!!!!!!!

 

Nie lubie tego robic, ale...

Moze sam cos poczytaj i nie sciemniaj ze nie znalazles bo jest nawet kilka watkow o rekuperatorach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil:

1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie

2 -poszukaj na forum, sa juz opisywane koszty zuzycia teoretyczne (podawane przez producentow) i praktyczne (podawane przez uzytkownikow).

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie

 

Nie wiem co masz dokładnie na myśli - domyślam się że chodzi Ci o to że rekuperator zużywa zero energii.

 

Otóż jest tak, że w branży oglónie budowlanej (architekci, projketncji, bankierzy od kredytów, murarze) rekuperator = wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

Jako ciekawostkę podam, że analityk/ekspert analizujący mój wniosek kredytowy nie wiedział co jest ta wentylacja mechaniczna i pytał czy to może jest rekuperator?

 

A co do głównego pytania

- dla średniego domku, dla przeciętnej wydajności dobry "rekuperator" ze stoprądowymi wentylatorami powinien się zmieścić w mocy 50-70W

- ... z wentylatorami zmiennoprądowymi 2 razy tyle

 

Pozdr AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... uwazam ze zainteresowany powinien jednak doczytac zeby wiedzial dla samego Siebie co jest co. Suche odpowiedzi nie zawsze wystarczaja zeby zrozumiec -a warto wiedziec wiecej, chocby dlateg zeby nikt nie probowal nas oszukac/naciagnac albo wmowic jakies bzdury.

Nie padly by pytania typu ile rekuperator a ile wentylatory zuzywaja pradu -dlatego warto pofatygowac sie i troszke poczytac.

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w budowanym domu. Czytałem dużo na forum ale nie dopatrzyłem się tej informacji.

Proszę o odpowiedź na pytania:

 

1. Ile prądu zużywa sam rekuperator na miesiąc działania w zł. ?

ok 35zł

 

plus 1zł /godzinę gdy pracuje grzałka w wielkie mrozy

2. Ile zużywają prądu wentylatory działające w instalacji rekuperatora, przykładowo w Waszej instalacji ?

100-120W

Dzięki z góry za odpowiedź.

Proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kiego zakladasz nowy temat!!!!!!!!!!!!!!!

 

Nie lubie tego robic, ale...

Moze sam cos poczytaj i nie sciemniaj ze nie znalazles bo jest nawet kilka watkow o rekuperatorach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil:

1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie

2 -poszukaj na forum, sa juz opisywane koszty zuzycia teoretyczne (podawane przez producentow) i praktyczne (podawane przez uzytkownikow).

 

 

Pzdr.

 

Piwopijca czytałem wiele tematów o rekuperatorach i nie znalazłem informacji na ten temat. Może nie te czytałem.

 

Dzięki CityMatic za odpowiedź.

 

Proszę o wypowiedzi innych użytkowników rekuperatorów jak u Was jest ze zużyciem prądu do jego działania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku, przy wydajności ok. 130 m3/h i pracy całą dobę - dzienna ilość zużywanej energii na potrzeby wentylacji wynosi 2.08 kWh/d.

A więc moc pobierana przez dwa wentylatory i automatykę wynosi ok. 87 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli producent podaje że moc wentylatorów to 100W to jaki może być miesięczny rachunek za prąd?

 

Wydaje mi się wiedza to zaiste tajemna... Ja nie jestem w stanie policzyć... Ale zapytam kolegę co to ma stopień doktora (wprawdzie chemii) - jest mądrzejszy. Może i co poradzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku, przy wydajności ok. 130 m3/h i pracy całą dobę - dzienna ilość zużywanej energii na potrzeby wentylacji wynosi 2.08 kWh/d.

A więc moc pobierana przez dwa wentylatory i automatykę wynosi ok. 87 W.

 

Dzięki falkon za odpowiedź.

 

W systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?

 

Jezuuuu.... Chłopie... Przeczytaj co masz pod nickiem ... Pytasz o tak elementarne rzeczy że pisanie odpowiedzi jest demoralizujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość producentów podaje max zużycie prądu, zwykle centrale chodzą na 50 % lub mniej i wtedy co?

Dzielimy ?

Otóż nie !!! U mnie max to 112 W a 50 % już 46 W, 25 % to 12 W !

 

W tej chwili mój koszt wentylacji to 15 zł/miesiąc utrzymując ok. 60 % wilgotności w pierwszym sezonie grzewczym, rok i 3 miesiące od rozpoczęcia budowy.

W przyszłości będzie troszkę mniej. Wszystko chodzi 24h/dobę !

 

pietrz44 jak masz WM to są zawsze tylko 2 wentylatory.

To nie sa wiatraczki wyciągowe w każdym pomieszczeniu :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na mój gust to pietrz44 dokładnie nie wie co to jest tylko o tym słyszał, a że nie chce mu się odrobić pracy domowej to czeka że ktoś spłodzi solidny elaborat od A do Z. Po co parę godzin przed kompem siedzieć i szukać, może ktoś poświęci własny wolny czas i zrobi kompilację. :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.

 

Ci którzy nie są wtajemniczeni myślą że to skomplikowane urządzenie, przereklamowane i zupełnie niepotrzebne ale że bardzo chcą TO mieć to pytają gdzie się da.

Na forum chwalą, a jak zapyta sąsiada ( co tez guzik ma pojęcia) to jest bee ,,,

 

Ja Go rozumiem, przecież to podstępem jakimś pachnie, tylko 17 zł ? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?

 

Oczywiscie, dwa: nawiewny i wywiewny. Nie stosuje się innej ilości wentylatorów w typowym pojedynczym układzie wentylacji nawiewno-wywiewnej.

 

Podana moc zużywana jest na te dwa wentylatory, regulator, siłownik na zaworze mieszającym przy nagrzewnicy oraz siłowniki przepustnic powietrza: z GWC, z czerpni zewnętrznej i by-pasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
tu elegancko widać ile prądu żre rekuperacja :cool: -

Gdyby Szanowny Kolega, kiedykolwiek włączał, lub podnosił bieg wentylatorom. zobaczyłby kolega, że pobór mocy szybko przyrasta a potem spada i stabilizuje się. Taki miernik można za 40 zł kupić i samemu sprawdzić.

To nie jest praca wentylatorów,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...