Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instrukcja samodzielnego tynkowania


sni6

Recommended Posts

Witam

 

remontuje pomału Nasz Posagowy Koszmarek i doszedłem do etapu ingerencji w piwnicę. I teraz mam pytanie. Mam ochotę samodzielne potynkować kilka ścian. Ściany są BARDZO nierówne budowane z cegły + cegły dziurawki. Czy mógłby ktoś łopatologicznie metodą krok po kroku rozpisać kolejność czynności, materiały i narzędzia??

Acha... CHCĘ to zrobić sam a nie brać ekipę :) I stąd to pytanie a nie z oszczedności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gruntujesz mur (najlepiej głęboko penetrującym gruntem)

 

wklejasz listwy do tynkowania ( na zwykły klej do glazury lub w ostatecznosci gipsowy) - każda w pionie w odstępie ok 1,3 m ( jesli masz łate trapezową 1,5 m)

 

narozniki ustalasz wklejając listwy do narożników

 

gdy klej zwiąże a listwy są sztywno obsadzone wykonujesz obrzutkę (szpryc) - nie zapomnij usunąć zaprawy z listew które będą prowadnicami do ściągania

 

nastepnego dnia nakładasz tynk, rób tak aby większość zaprawy została na ścianie a nie na podłodze :)))))

 

po wstepnym związaniu tynku zacierasz pacą styropianową tak aby uzyskac jedna powierzchnię i nanosisz poprawki

 

nastepnego dnia jesli tynk zwiaze usuwasz listwy i nanosisz tynk w miejsca gdzie sie znajdowały... przecierasz

 

 

i gotowe:)))

 

w wielkim skrócie opis nakladaniu tynku cementowego. w sklepach dostepne są i tynki i obrzutki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie. Tylko co zrobić na przykład gdy tynk nie chce się trzymać podłoża? Ty nakładasz a on odpada - jakby się odklejał od ściany?

 

Winny materiał czy przygotowanie zaprawy, czy tynkujący?

Tynkujacy!

Tynkowanie to nie tylko narzucenie materiału na ścianę, ale także umiejętne przygotowanie zaprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie. Tylko co zrobić na przykład gdy tynk nie chce się trzymać podłoża? Ty nakładasz a on odpada - jakby się odklejał od ściany?

 

Winny materiał czy przygotowanie zaprawy, czy tynkujący?

Tynkujacy!

Tynkowanie to nie tylko narzucenie materiału na ścianę, ale także umiejętne przygotowanie zaprawy.

czyli w sumie zaprawy a pośrednio tynkujący ;)

 

A jak się odkleja to za sucha? Czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest wina !!!!!!!
gruntujesz mur (najlepiej głęboko penetrującym gruntem)

 

 

totalna bzdura.

 

po to jest SZPRYC aby stworzyc warstwę sczepną i tynk nie dopadał. jeśli nigdy kolega nie tynkował to troche mu zajmie czasu zanim dobrze zacznie rzucać kielnią a to jest podstawa bo bez tego wszystko poleci na bok:)

 

grunt jest po to by woda ze wstepnej obrzutki nie odeszła za szybko i SZPRYC dobrze związał:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie. Tylko co zrobić na przykład gdy tynk nie chce się trzymać podłoża? Ty nakładasz a on odpada - jakby się odklejał od ściany?

 

Winny materiał czy przygotowanie zaprawy, czy tynkujący?

 

 

moze za duzo nakładasz. sprawdz w karcie produktu jaka jest maksymalna grubosc nakladanego tynku

 

Ps: zakładam że masz tynk z worka czyli gotowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

jak tynkowałam komin to za Chiny ludowe nie umiałam zrobić szprycy/u z kielni, zrobiłam taką rzadką ale lepką zaprawę i narzuciłam z pędzla ławkowca :oops: :oops:

 

Może to i nie profesjonalnie, ale już następnego dnia pięknie się zaprawa łapała tej szprycy, aha no i już narzucałam kielnią.

 

Ogólnie świetna zabawa, jak nie trzeba zrobić dziesiątek lub setem mkw ścian :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się uczyłem w kotłowni...

Na wungiel, tak że i tak pod nim pierwszych moich wyczynów nie widać :D

W kiblu się bałem, bo i jak później te płytki...

A na koniec i sufity zrobiłem.

Ale swoją drogą -nigdy więcej- wolałbym kamienie tłuc. Ale co, jak kasy nie było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
gruntujesz mur (najlepiej głęboko penetrującym gruntem)

 

gdy klej zwiąże a listwy są sztywno obsadzone wykonujesz obrzutkę (szpryc) - nie zapomnij usunąć zaprawy z listew które będą prowadnicami do ściągania

 

nastepnego dnia nakładasz tynk, rób tak aby większość zaprawy została na ścianie a nie na podłodze :)))))

 

po wstepnym związaniu tynku zacierasz pacą styropianową tak aby uzyskac jedna powierzchnię i nanosisz poprawki

 

nastepnego dnia jesli tynk zwiaze usuwasz listwy i nanosisz tynk w miejsca gdzie sie znajdowały... przecierasz

 

 

i

pozdrawiam

 

a jak on wyrwie wtedy te listwy ze ściany dziury co 1,3 m . wbrew pozorom wcale nietakie proste jest tynkowanie. jak sie stanie z boku to wyglada to całkiem prosto :). aha i kilenią to chyba juz nierzucaja tylko ,( najpierw myslalem ze u mnie rzucali patelnia heheh ), a jak sie okazał to były czerpaki tynkarskie.

bez listew tez tynkuja i twierdze ze tez mozna zrobic naprawde porzadnie .ale na pewno nie pierwszy raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...słuchajcie ..a jak wygląda samodzielne tynkowanie sufitów ?

..dużo jest z tym pierp.. ?

rozumiem - sciana.. szpryca - i lecimy....ale sufit?

ma ktos jakies dośwadczenie?

( przymierzam sie do 50m2 sufitu 8) )

 

Musisz się uzbroić w nasypujące atrybuty:

 

a) mocne nerwy

b) zgrzewka tyskiego albo lecha

c) butelkę z czystą

d) coś do popicia

e) książka telefoniczna

 

Zarezerwuj sobie jakiś tydzień urlopu, a jak dojdziesz do wniosku że masz to w du... to sięgnij po książkę telefoniczną i zadzwoń po fachowca ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...