Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja nawiewa a nie wycjąga w czym błąd


Recommended Posts

Witam, mam zamontowaną kratkę wentylacyjną w kuchni na ścianie północnej na zewnątrz mam komin 3m plus daszek na górze. Rura wentylacyjna z kuchni wychodzi na dwór a tam jest trójnik w górę idzie komin na dole jest otwarty. Jednak wentylacja jedynie nawiewa a nie zaciąga. Gdzie popełniłem błąd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla przypomnienia:

.... natomiast kratkę wentylacyjną którą zamontowałem wyposażę w komin długości 2mb oraz daszek. Dodatkowo w pokoju mam kanał wentylacyjny do którego podepnę kolejną kratkę wentylacyjną. .

 

A biorąc to pod uwagę, oraz to co napisałeś wyżej, można zaryzykować stwierdzenie, że przyczyn jest kilka, ale ściśle ze sobą powiązanych:

- zbyt małe „nawiewniki” i komin z pokoju „zaciąga” powietrze z kuchni,

- zbyt mała wysokość komina wentylacyjnego z kuchni (nawet te 3m) i jego „otwarcie”,

- komin wentylacyjny wykonany zapewne z nieocieplanej blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja z uporem maniaka twierdzę że w budynkach niskich - jednorodzinnych nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna...

Jeśli ma być wentylacja to tylko mechaniczna...

 

...ale to jest tylko moja prywatna opinia nie poparta dowodami naukowymi tylko "organoleptycznie" sprawdzona na wielu budowach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szukam przyczyny nawiewania. Nic nie jest otwarte.

 

 

jak nic nie jest otwarte, okna masz szczelnie pozamykane i bez nawiewników no to właśnie widzisz jedną z wad wentylacji grawitacyjnej...

 

Poprostu w domu masz cieplej i jest podciśnienie a jak jest pozamykane wszystko to zimne powietrze wpada kanałem wentylacyjnym . To jest częsty problem i w przypadku piecyków łazienkowych z otwarta komora spalania może się źle skończyć taka "wentylacja"...

 

aby pojawił się ciąg w kanałach wentylacyjnych w odpowiednią stronę musisz rozszczelnić dom czyli doprowadzić powietrze do mieszkania przez np nawiewniki czy uchylone okna . Co prawda bedzie wtedy zimniej i trzeba więcej grzać no ale coś za coś ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zamontowaną kratkę wentylacyjną w kuchni na ścianie północnej na zewnątrz mam komin 3m plus daszek na górze. Rura wentylacyjna z kuchni wychodzi na dwór a tam jest trójnik w górę idzie komin na dole jest otwarty. Jednak wentylacja jedynie nawiewa a nie zaciąga. Gdzie popełniłem błąd.

 

Kilka pytań:

- Ten kanał wentylacyjny wystaje ponad dach, czy ponad szczyt dachu?

- Jaki jest przekrój kanału, rury pcv?

- Na zakończeniu rury jest daszek, czy nasada?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na parterze rura wentylacyjna ma 3mb nie wystaje ponad dach to jedno. Jej średnica w ścianie to 100 potem przechodzi na trójniku w 160 na zakończeniu jest nasada o taki mały daszek i pełno dziurek w nim. Problem jest w tym że np. jak rano wstajemy to okno w kuchni i sypialni jest na dole zaparowane i lekko skroplone czy to zła oznaka?

Posiadam również w domu 2 kratkę wentylacyjną podpiętą w komin wentylacyjny wystający ponad dach i ta ciągnie powietrze z domu bardzo dobrze mimo że nie ma w domu nawiewników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

Czyli nie masz nawiewników.

Masz 2 kominy czyli otwory wywiewne. Z tym jeden to jakaś namiastka komina (te 3mb z rury pcv której nie wolno stosować bo to materiał palny!). Drugi komin to jakiś chyba normalny wystający nad dachem. Ile ma on metrów? Na pewno o wiele więcej. Piszesz, że mieszkasz na parterze. Ile kondygnacji jeszcze masz nad sobą?

A dlaczego tak masz? Bo kominy kończą się na różnych poziomach i jeżeli nie dostarczysz powietrza do mieszkania przez nawiewniki okienne to z tego komina krótszego będzie powietrze nawiewać do mieszkania aby ujść tym kominem wyższym bo powoduje większe podciśnienie. Ale o tym była już mowa w wątkach co ci przytaczałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na parterze rura wentylacyjna ma 3mb nie wystaje ponad dach to jedno. Jej średnica w ścianie to 100 potem przechodzi na trójniku w 160 na zakończeniu jest nasada o taki mały daszek i pełno dziurek w nim. Problem jest w tym że np. jak rano wstajemy to okno w kuchni i sypialni jest na dole zaparowane i lekko skroplone czy to zła oznaka?

Posiadam również w domu 2 kratkę wentylacyjną podpiętą w komin wentylacyjny wystający ponad dach i ta ciągnie powietrze z domu bardzo dobrze mimo że nie ma w domu nawiewników.

 

Domyślam się, że mieszkasz w budynku wielorodzinnym, wielokondygnacyjnym.

I w kuchni nie ma komina tylko trzeba było kombinować. Stąd ta rura 3 metrowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak w kuchni nie było wentylacji. Druki komin wentylacyjny ma z 15-17mb i bardzo dobrze zaciąga powietrze z mieszkania. Natomiast ten który wykombinowałem działa teraz jako nawiewnik, będę musiał zamontować nawiewniki okienne aby wentylacja w kuchni spełniła swoje zadanie. Jak otwieram okno w kuchni zaraz mój komin 3m pełni swoją funkcję.

Jednak nikt nie odpowiedział czy skraplanie się wody na oknie na dole mniej więcej 2cm od dołu to coś co nie powinno się wytwarzać w mieszkaniu i może świadczyć o wilgoci?

Mam w zegarze coś co mierzy wilgotność i wskazuje w dzień 30% natomiast rano gdy ogrzewanie jest jeszcze wyłączone 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak w kuchni nie było wentylacji. Druki komin wentylacyjny ma z 15-17mb i bardzo dobrze zaciąga powietrze z mieszkania. Natomiast ten który wykombinowałem działa teraz jako nawiewnik, będę musiał zamontować nawiewniki okienne aby wentylacja w kuchni spełniła swoje zadanie. Jak otwieram okno w kuchni zaraz mój komin 3m pełni swoją funkcję.

Jednak nikt nie odpowiedział czy skraplanie się wody na oknie na dole mniej więcej 2cm od dołu to coś co nie powinno się wytwarzać w mieszkaniu i może świadczyć o wilgoci?

Mam w zegarze coś co mierzy wilgotność i wskazuje w dzień 30% natomiast rano gdy ogrzewanie jest jeszcze wyłączone 40%.

 

Ten komin wentylacyjny z kuchni, to jest mocno kombinowany :wink:

Z tego co opisałeś wynika, że nie ma możliwości aby ten wyciąg działał prawidłowo, czyli wyciągał. Zrobiłeś coś w rodzaju zetki czyli typowego nawiewu. Tutaj mogą nie pomóc nawet nawiewniki. Ponieważ wsteczny ciąg pokonuje tylko otwarcie okna. A w zimie też będziesz je otwierał?

A jak wiatr będzie z kierunku północnego gdzie jest usytuowany komin to na 100% będzie tylko nawiew i nie pomoże otwarcie okien.

Skropliny na dole szyby mogą wystąpić okresowo np. rano lub przy gotowaniu. i to jest dopuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...