Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie kominkowe a... brud


Gość

Recommended Posts

Pierwszy rok korzystam z ogrzewania kominkiem i... własciwie przy kazdym anemostacie pojawiły się już "kominy", nie mówiąc o kratce nad kominkiem :x . Czy to jest taka natura przy tymże ogrzewaniu? Bo jeśli tak, to czeka mnie malowanie po każdym sezonie :evil: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wszystkich znajomych "kominkowców" słyszałem o tym problemie. Wiele też jest o tym na forum. Ja dopiero zacząłem eksploatację tego wspaniałego urządzenia (palę ciut ponad dwa miesiące) i jeszcze nic nie widzę, ale się spodziewam. Podchodzę jednak do tego z dystansem. Według mnie kominek ma prawo i obowiązek (to część jego uroku) czasem puścić kłąb miło pachnącego dymku do salonu a także nieco przybrudzić nasze nieskazitelne (w zamierzeniach) ściany i sufity. Jest to brudek jeszcze do zniesienia, a mieszkanko tak czy inaczej trzeba co kilka lat malować. Niestety filtry, które są w handlu - jakkolwiek zatrzymują część kurzu - to jednak zawsze trochę go się wydostaje i osiada na pobliskich powierzchniach. Myślę, że problem byłby mniej dotkliwy, gdyby wyloty ciepłego powietrza były np. bliżej podłogi i w pewnym oddaleniu (jakieś np. 20 cm) od ścian. Wtedy ciepłe powietrze szybko rozproszy się we wnętrzu nie omywając stale tych samych miejsc. Ale to trzeba by przewidzieć już na etapie projektowania.

Janu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powstałe zabrudzenia związane są z transportem wraz z powietrzem cząstek kurzu.

Podobne zjawisko zachodzi również w poblizu grzejników wskutek konwekcyjnego ruchu powietrza. W przypadku kominka zjawisko to jest znacznie silniejsze gdyż prędkość nawiewanego powietrza jest dużo większa.

Czy w systemie montowałeś filtry powietrza - jedynie one mogą zminimalizować negatywny efekt.

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się z tym pogodzić, albo budując instalację dystrybucyjną zapewnić skierowanie strumienia ciepłego powietrza (uwzględniając konwekcję) w stronę przeciwną od powierzchni ścian i sufitów (nie znam takich standardowych rozwiązań, ale można coś wymyśleć...)

Powodzenia.

Janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Się załamałam :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

No właśnie Inko czasem trzeba zrobić bilans strat i zysków.

Przyjemność kominka /zyski/ i osiadający kurz/straty/.

Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz czy bilans wyszedł na "+" czy na "0" :wink:

pozdrawiam Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialam tez u znajomych ze sciane bezposrednio przy kratce z wylotem cieplego powietrza wylozyli bardzo estetycznymi plytkami, doslownie 2-rzedy, ładne to i pomocne, niesttey trudno również wyłożyć sufit :wink:

Honorata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi doradzi, czy można zrobić wylot gorącego powietrza w podłodze?

Można, nic nie stoi na przeszkodzie, i nawet powinno byćbardziej wydane od umieszczenia ich wysoko z tego względu, że ciepłe powietrze będzie się unosić do góry ogrzewając całe pomieszczenie równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do brudu ...

Ponieważ większośc kominkowców podgrzewa powietrze czerpane z wnętrza domu a tym co wylatuje z kratek w dużej części decyduje to co do nich wlatuje. Koło się zamyka. Naprawdę warto często sprzątać.

Jeszcze jedno.

Moim zdaniem kominek z rozprowadzeniem szczególnie jako jedyne albo podstawowe źródło poprzez specyfikę opisaną wyżej przez Forumowiczów może być kłopoteliwy dla largików i ludzi, którzy mają kłopoty ze śluzówką.

Szczerze mówiąc obserwując kominki z DGP uważam, że tam gdzie to możliwe należy postawić na grzanie na zasadzie pieca kaflowego i promieniowania ciepłej powierzchni, a także swobodny przepływ powietrza przez pomieszczenia. Poza tym należałoby konstruować przewody powietrzne tak by można było je czyścić profilaktycznie. Co prawda to nie klimatyzacja.

 

NIEZAREJESTROWANY JASIO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kominkiem i czystością w domu jest jak z psem w domu. Sporo więcej roboty z utrzymaniem porządku bo kłaki i czsami błoto ale jak on kocha, i jak się przyzwyczaisz to trudno sobie wyobrazić życie bez tego zwierzaka.

Tak samo z kominkiem, trzeba donieść drewno , wynieść popiół, czasami wyleci trochę dymu, ale jak sobie siądziesz i to nie sam przed kominkiem patrzysz na ogień to, to jest raj. I nic nie znaczy ten cały "kłopot" z brudem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...