Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ling + sterownik pokojowy a przerwa w dostawie prądu.


qwazar

Recommended Posts

Ostatnimi czasy mam przerwy w dostawie prądu.

Piec Ling Wiadrus U22 pracuje wraz ze sterownikiem pokojowym Auraton 2005.

W przypadku wspomnianej przerwy, piec po wznowieniu dopływu prądu włącza się ale uruchamia jedynie pompę CWU.

Pompa CO nie pracuje pomimo tego, że sterownik pokojowy pokazuje stan pracy.

Muszę ręcznie skręcić pokrętłem na piecu temperaturę wody w CWU do zera i dopiero wtedy włącza się pompa CO.

Macie podobnie, czy błąd leży w ustawieniach sterownika na piecu.

Sterownik na piecu to ReclArt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalny stan pracy sterownika na kotle (piecu).

Sterownik jest tak zaprogramowany, że priorytetem jest nagrzanie ciepłej wody w zasobniku. Zauważ, że nawet wówczas, gdy nie masz przerwy w zasilaniu, a nastąpi duże zuźycie ciepłej wody, które sposwoduje spadek temperatury zasobnika poniżej nastawionej (- histereza) to kocioł zacznie grzać CWU, ignorując fakt, że sterownik pokojowy zgłasa zapotrzebowanie na grzanie pomieszczenia.

Po porstu poczekaj spokojnie aż kocioł nagrzeje CWU do zadanej temperatury po takiej przerwie w zasilaniu i zauważysz, zę przejdzie wtedy na ogrzewanie CO.

Tak pracują wszystkie znane mi sterowniki kotłów (gazowych, węglowych, olejowych)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Twoją odpowiedź.

Było by mi lżej gdyby było tak jak piszesz, niestety tak nie jest.

W moim przypadku nie ma priorytetów.

Jeszcze nie zdarzyło się tak, aby z powodu zimnej wody w CWU piec wyłączył pompę CO.

Po przerwie w dostawie prądu nawet jak piec nagrzeje wodę w bojlerze i wyłączy się pompa CWU to ta druga od CO nie pracuje.

Może mam coś nie tak w sterowniku pieca ale jak to sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do producenta pieca.

Okazało się że w ustawieniach serwisowych jest możliwość zmiany priorytetu grzania CO lub CWU ale.... diabeł tkwi w szczególe.

Pomimo tego, że mam wyłączone priorytety i tak piec po zaniku prądu najpierw będzie grzał CWU.

Bardzo miły serwisant Viadrusa po konsultacji z producentem sterownika pieca odpowiedział że " taki urok tego sterownika i nic na dzień dzisiejszy nie da się zmienić".

Szkoda że osoba tworząca soft do sterownika nie pomyślała, że po przerwie w dopływie prądu ważniejsze jest ( przynajmniej dla mnie ) nagrzanie domu niż wody w bojlerze.

Dla mnie to nie problem, podejdę do pieca skręcę pokrętło temperatury wody na zero, ustawię ponownie i piec działa na dwie pompy.

Gorzej w przypadku mojej żony.Wraca do domu w domu zimno ale słyszy że piec idzie więc nie szuka dziury w całym tylko bierze się za przygotowanie obiadu a co za tym idzie zużywa ciepłą wodę.

Piec grzeje ale tylko CWU bo nie nadąża za poborem ciepłej wody a CO ma gdzieś.

 

Szkoda, taka błahostka a jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...