Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grubość docieplenia styropianem 15cm?


zbycho0

Recommended Posts

Mam pytanie do osób, które etap docieplania maja za sobą i są w stanie podzielić sie dosdiadczeniami. Budowłem dom z pustaka ceramicznego ( hadykówki) i teraz przyszedł czas na docieplenie i elewację. Większość osób jakie mi doradzały proponowały styropian 12cm, natomiast chciałem się dowiedzieć czy jest sens dawać grubszy czyli 15cm... Większość producentów podaje najbardziej optymalne ocieplenie 12cm jakoś nie spotkałem sie z 15cm a takim chciałbym docieplić dom. Prosze o informacje czy ma to sens, cena akurat nie robi mi tu różnicy, bo mam dojście do tańszego źródła...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Spokojnie dawać 15cm.

Przy cenie styropianu w stosunku do całości kosztów elewacji to jest niezauważalna różnica.

 

Ja dałem 20cm, jak poszedłem zamawiać styro na składzie, to sie za głowę złapali po co mi to i ile to będzie kosztowac. Wieć na szybko przeliczyli jaka jest różnica w kosztach styro 10cm i 20 cm przy ocieplaniu całego domu. Wysżzo im, że ta różnica to około 3 500zł - przy założeniu że to oceiplenie ma służyć kilkadziesiąt lat, zasda im wiecej tym lepiej jest jak najbardziej słuszna.

 

Pozdrwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko że jak weźmiesz tani styropian o lambda =0,39 (piszę z głowy więc może coś w wartościach pokręcę) 15cm to będzie tak samo jakbyś ocieplił styropianem 12cm o lambda =0,32

 

Kiedyś to sobie przeliczałem - niestety poniewczasie, jak już ociepliłem dom 15cm jakimś tanim styro (styropJAN) :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko że jak weźmiesz tani styropian o lambda =0,39 (piszę z głowy więc może coś w wartościach pokręcę) 15cm to będzie tak samo jakbyś ocieplił styropianem 12cm o lambda =0,32

 

Kiedyś to sobie przeliczałem - niestety poniewczasie, jak już ociepliłem dom 15cm jakimś tanim styro (styropJAN) :-?

 

Dokładnie tak jak pisze pierwek.

Styropian styropianowi nierówny więc przy ociepleniu 15 cm tanim styropianem możesz mieć takie same lub nawet gorsze parametry niz przy ociepleniu 12 cm dobrym styro :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakiej wielkości masz dom a raczej powierzchnię elewacji ale różnica cenowa pomiędzy styropianem 12 a 15 cm to 3 zł na metrze kwadratowym

 

m3 styropianu fasadowego kosztuje około 100 zł ... 12cm pokryjesz 8,3 m2 a 15cm pokryjesz 6,7 m2

 

jeżeli np. masz 400 m2 elewacji to różnica w cenie styropianu wyniesie 1200 zł ... kleju, tynku, siatki itd. wyjdzie tyle samo ... robocizna też kosztuje tyle samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy piszą:

1. Styropian styropianowi nie równy

2. Nigdy nie dowiesz się czy zmiana z 12 na 15cm była opłacalna. Możesz szacować, ale nigdy się nie dowiesz jak to będzie/było w rzeczywistości

3. Dla tych co piszą "śmieszna różnica w kosztach. Dawaj 15cm" napiszę "śmieszna różnica w kosztach. Dawajcie 20, 25...cm".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie - jak się ma na koncie jeszcze 150-200k pln na wykańczanie to śmieszna ale jak się liczy już każdą złotówkę to zaczyna się wybierać tańsze materiały (cieńsze ocieplenie). Dlatego się skusiłem na tańszy styropian i byłem wtedy zadowolony z ceny bo sąsiad płacił chyba 30% drożej a teraz styropian już jest tańszy (ja kupowałem jakoś w czerwcu).

Ale w sumie teraz też jestem zadowolony że mam to już za sobą bo ocieplałem sam z moim ojcem (jakieś 300m2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy piszą:

1. Styropian styropianowi nie równy

2. Nigdy nie dowiesz się czy zmiana z 12 na 15cm była opłacalna. Możesz szacować, ale nigdy się nie dowiesz jak to będzie/było w rzeczywistości

3. Dla tych co piszą "śmieszna różnica w kosztach. Dawaj 15cm" napiszę "śmieszna różnica w kosztach. Dawajcie 20, 25...cm".

 

Opór cieplny styropianu da się policzyć, skocz do architekta, on ci to na kartce wytłumaczy co i jak. Na porothermie optymalne jest jakies 20 cm dobregpo styropianu (najlepiej z grafitem, taki szary). To inwestycja na całe życie(domu) więc TU akurat nie odzczędzaj. Zaoszczędzisz na izolacji, zaplacisz w kosztach ogrzewania... - wybór nalezy do Ciebie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że nie będzie korzyści, ale że nie sposób jej określić. Obliczać można wiele rzeczy, ale wzrost izolacyjności ściany to nie jest to samo co obniżenie kosztów ogrzewania. Zostaje jeszcze dach, okna, drzwi, podłoga, sposób użytkowania i pewnie wiele innych rzeczy, które mają wpływ na koszt ogrzewania.

Papier wszystko zniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już było :) podobnie jak to, że największe oszczędności robi się na etapie projektu :) Dochodzą tu jeszcze aspekty wizualne: czy dom nie będzie wyglądał jak bunkier - jak masz osadzone okna, czy nie będziesz miał parapetów jak rozbieg na Wielkiej Krokwi itd. Ja dałem 20cm i 15 cm w podcieniach ale zaplanowałem to wcześniej, dla różnicy 12-15 to może nie być aż tak znacząca różnica - dałbym więcej.

PR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że nie będzie korzyści, ale że nie sposób jej określić. Obliczać można wiele rzeczy, ale wzrost izolacyjności ściany to nie jest to samo co obniżenie kosztów ogrzewania. Zostaje jeszcze dach, okna, drzwi, podłoga, sposób użytkowania i pewnie wiele innych rzeczy, które mają wpływ na koszt ogrzewania.

Papier wszystko zniesie.

Zakładam, że inwestor pomysli i o tym, o czym piszesz. :D W końcu dom to suma elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo mam ten sam dylemat. Tyle że minimum, które rozważam, to 15 cm styropianu na Porotherm 25. Wykonawca mówi, że to spokojnie wystarczy, a lepiej doinwestować w ocieplenie podłogi i przede wszystkim stropu. Mamy dom parterowy (ok. 220 metrów zabudowy). Ja skłaniałabym się raczej do ocieplenia styropianem 20 cm. I sama nie wiem, co wybrać. :-?

 

I jeszcze pytanie laika - czy styropian 20 cm układa się w gotowych okładzinach grubości właśnie 20 cm, czy klei się je z dwóch cieńszych np. 10 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo mam ten sam dylemat. Tyle że minimum, które rozważam, to 15 cm styropianu na Porotherm 25. Wykonawca mówi, że to spokojnie wystarczy, a lepiej doinwestować w ocieplenie podłogi i przede wszystkim stropu. Mamy dom parterowy (ok. 220 metrów zabudowy). Ja skłaniałabym się raczej do ocieplenia styropianem 20 cm. I sama nie wiem, co wybrać. :-?

 

I jeszcze pytanie laika - czy styropian 20 cm układa się w gotowych okładzinach grubości właśnie 20 cm, czy klei się je z dwóch cieńszych np. 10 cm?

Dla uniknięcia tzw. mostków cieplnych ukłdaj styropian w dwóch warstwach, np, 12 i 8 cm, tak, by łączenia płyt się nie pokrywały. Dla wykonawcy to oczywiście "utrudnienie", ale nie słuchaj go, bo ma w tym interes (mniej pracy)...

Druga sprawa: oczywiście, trzeba zainwestować też w ocieplenie podłogi na gruncie i dachu. Jeśli chcesz mieć dobrze izolowany dom, to (mnie więcej): na gruncie 25 - 30 cm styropianu, na dachu 30 cm wełny mineralnej lub waty szklanej (koniecznie w dwóch warstwach!). Pamietaj tez o oknach - nie daj sie namawiac na superdrogie, wystarczą przyzwoite pięciokomorowe o szybach 0,8 W. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo mam ten sam dylemat. Tyle że minimum, które rozważam, to 15 cm styropianu na Porotherm 25. Wykonawca mówi, że to spokojnie wystarczy, a lepiej doinwestować w ocieplenie podłogi i przede wszystkim stropu. Mamy dom parterowy (ok. 220 metrów zabudowy). Ja skłaniałabym się raczej do ocieplenia styropianem 20 cm. I sama nie wiem, co wybrać. :-?

 

I jeszcze pytanie laika - czy styropian 20 cm układa się w gotowych okładzinach grubości właśnie 20 cm, czy klei się je z dwóch cieńszych np. 10 cm?

 

http://forum.muratordom.pl/ocieplenie-1-x-20cm-czy-2-x-10cm-styropianu,t175551.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...