Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grubość docieplenia styropianem 15cm?


zbycho0

Recommended Posts

Zamierzasz poczynić pozytywne zmiany ale zrób nieco inaczej.

Pod dach dodaj 10 cm wełny, nawet kosztem podłogi. Tam możesz poprzestać na 15, jeśli chciałbyś oszczędzić.

Tylko po co Ci kocioł na paliwa stałe w domu, który chcesz tak docieplić?

Jeśli masz gaz, to rozważ grzanie CO+CWU. Instacja z kotłem gazowym wyjdzie taniej niż z kotłem na ekogroch czy pellet. Co prawda paliwo gazowe będzie kosztować więcej o kilkaset zł rocznie ale komfort zupełnie inny. A miesięcznie różnica będzie wynosić 30-50 zł. Czy warto za te parę zł, być całorocznym palaczem we własnym domu i jeszcze truć okolicę.

Pompa ciepła także byłaby dobrą alternatywą. Jeśli izolacja będzie wykonana sumiennie, to będziesz potrzebował pompy ok. 6-9kW (pokaże dobre OZC). Zaletą takiej pompy jest niska ceny. Czy znajdziesz kocioł na paliwa stałe tej mocy? Palenie na 40-50% mocy spowoduje wiele problemów i szybkie złomowanie kopciucha.

Do Tego domu nie NADAJE się kocioł na paliwa stałe.

Gaz albo prąd (pompa ciepła) będzie najlepszym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Też miałem w projekcie po 15 cm na ścianach - dałem 20, i to lepszego. Zmianę zgłosiłem do projektanta, ale uwag nie miał.

 

ALE ALE - sprawdź czy te ekstra 5 cm nie spowoduje Ci, że np. krokwie nagle nie położą się na ścianie. Obrazek niżej pokazuje o co chodzi mi w tym bełkocie.

dsc_0542.jpg

 

Ewentualnie zamiast 20 cm 040 możesz dać powiedzmy 15 cm 035, czy coś w tym stylu. U spokojnie sobie policzysz. Bonus taki, że masz tak jak chciałeś, czyli cieplej, ale oszczędzasz miejsce. To samo co do podłogi i dachu. Z posadzką oczywiście poinformuj o tym murarza, żeby Ci poziom odpowiednio wyciągnął bo Ci się później okna nie zmieszczą albo będziesz miał 2,40 w salonie :p

 

Wełna 20 + 5 ?? A miejsce na wentylację zostawiłeś? Krokwie masz jakie? 20 x 8 cm? To wtedy dajesz 18 cm między krokwie + ile tam chcesz jako drugą warstwę.

 

Kotłownia na stałe na 110 m2? Znajdziesz Ty taki malutki piecyk? Jak chociażby średnio ten domek ocieplisz to Ci pewnie wyjdzie z OZC 7-8 kW. To nawet najmniejszy 1F kondensat jest sporo za duży na to (12 kW). W dodatku marnować powierzchnię na kotłownię osobną? Tak tylko pytam, nie jeż się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wełna 15 cm między krokwie, a na krokwie możesz dać 5 cm, 7,5 (8 w sumie) cm, 10 cm, 15 cm itd. Najwyżej dasz nieco wyższą ścianę kolankową żeby skosy za nisko nie zjechały. Albo wełnę 032-033.

 

Domek prawie identyczny frontem do mojego :) Ino u mnie wyszło 135 m2 użytkowej. I dałem garaż nieco szerszy - w środku 4 m, brama 2,7 x 2,3. Nie żebym planował tam parkować Cadillaca Fleetwood, ale w sumie kto wie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rowniez mam 4 m szeroki w srodku garaz bo w projekcie bylo chyba 3,2 m wiec powiekszylem :)

scianke kolankowa mam 130 cm a jak ty masz ?

 

p2.jpg

 

w kuchni planuje od salonu kominek a z drugiej strony piekarnik od kuchni

 

masz moze jakies zdjecia lub link do twojego projektu ?

Edytowane przez maxus79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam w sumie ile mam kolankowej :( Dałem 1 wiersz Silki więcej niż w projekcie, ale ile wyszło to nie pamiętam...

 

Projekt to http://www.dobredomy.pl/projekt/forkida/ - z paroma zmianami: na dole z tyłu nie ma podcienia ale większa jadalnia, a na górze lekka kombinacja z łazienką. Projekt taki bo stety/niestety pracuję na miejscu i muszę mieć na dole jakiś gabinecik, od frontu. Ustawienie chałupy też jak u Ciebie, od frontu dokładnie wschód, a taras będzie centralnie na zachodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w projekcie miałem 12 na ścianach, 10 w podłodze i 25 skosy. Będzie 20 na ścianach 15 podłoga i 35 skosy. W projekcie byl gaz a bedzie pompa ciepła gruntowa. Mam dobrą znajoma w starostwie i powiedziała żebym sie nie przejmował grubością izolacji bo to nie jest istotna zmiana byle bym nie wszedł za blisko granicy z sąsiadem. To samo tyczy się źródła ogrzewania. Jeśli chodzi o ogrzewanie to trzeba kilka zmian wpisać w dzienniku budowy i certyfikacie energetycznym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki

w takim razie u mnie bedzie zmiana na 20 cm sciana -20cm podloga-30cm dach

wiem ze ogrzewanie gazem bedzie wygodniejsze ale chce miec cos co wychodzi najtaniej mimo ze bedzie trzeba to obslugiwac

 

mieszkam w gorach wiec mam dojscie do tanszego drewna wiec tym tez bym mogl palic chociaz w kominku

 

czy 20 cm styro w podloge to oplacalne przy kotle na paliwo stale czy moze wystarczy 15 cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wełna 15 cm między krokwie, a na krokwie możesz dać 5 cm, 7,5 (8 w sumie) cm, 10 cm, 15 cm itd. Najwyżej dasz nieco wyższą ścianę kolankową żeby skosy za nisko nie zjechały. Albo wełnę 032-033.
między krokwie 15 cm , pod 10cm to minimum .. 5cm mało ..

obojętnie jakiej wełny, liczy się całokształt, ani sucha wełna ..

oraz ściana szczytowa .. jak zaznaczałeś ...

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232040-O-murarzach-dyletantach-i-ca%C5%82ej-czeladzi-projektuj%C4%85co-wykonuj%C4%85co-nadzoruj%C4%85cej/page3 tu szerzej opisałem problem ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w projekcie miałem 12 na ścianach, 10 w podłodze i 25 skosy. Będzie 20 na ścianach 15 podłoga i 35 skosy. W projekcie byl gaz a bedzie pompa ciepła gruntowa. Mam dobrą znajoma w starostwie i powiedziała żebym sie nie przejmował grubością izolacji bo to nie jest istotna zmiana byle bym nie wszedł za blisko granicy z sąsiadem. To samo tyczy się źródła ogrzewania. Jeśli chodzi o ogrzewanie to trzeba kilka zmian wpisać w dzienniku budowy i certyfikacie energetycznym.

 

Jeśli w projekcie już jesteś na minimalnej odległości od granicy działki- to jednak radzę uważać na tych ścianach...

Poza tym zmiana grubości ocieplenia to zmiana wielkości zabudowy i podlega pod wykonanie projektu zamiennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm odleglosci mam ok najblizej plotu to 5 m

gorzej z ta pow zabudowy ile moze kosztowac taki projekt zamienny ?

 

Jeśli masz już wykonany projekt, plan zagospodarowania działki i pozwolenie na budowę to zostało szukać mądrej ekipy do postawienia murów.

 

Mądrej, aby zmniejszyła Ci ściany zewnętrzne nie rozwalając np przeliczenia schodów i innych ważnych wymiarów wewnątrz budynku.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...