Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drenaż - weryfikacja i prośba o poradę


Smakor

Recommended Posts

Zima niestety na razie wstrzymała mi prace, ale może chciałbym zrobić jak najszybciej drenaż, w związku z tym kilka pytań, próśb o poradę.

Mam już wszystko kupione tylko pytanie jak to właściwie poprawnie zamontować.

 

Generalnie chcę zrobić coś takiego:

http://img163.imageshack.us/img163/8764/drenazschemat1.jpg

 

Pytania są następujące:

1. Skoro drenaż ma mieć sens i przed czymś chronić rozumiem, że górna krawędź rury nie powinna w żadnym miejscu znajdować się powyżej połączenia ława-ścianka. Co u mnie w okolicy piwnicy oznacza konieczność zejścia z drenażem poniżej ławy, gdyż ta ma tylko 10 cm (pod nią chudziak kolejne 10 cm).

2. Przyjąłem, że rura wraz z otuliną z kamieni 16-32 będzie mieć ok 50 cm szerokości coby nie dawać rury przy samej ławie.

3. Mam glinę więc rura wraz ze żwirem będzie zawinięta geowłókniną, tylko pytanie co dalej. Czy wolna przestrzeń pomiędzy glebą a fundamentem poowinna być zasypana żwirem czy pospółką i czy dawać geowłókninę od strony gleby żeby się nie mieszało? (żeby mata drenująca się nie zamuliła zbyt szybko?) Zasypać wszystko sortwanym żwirem to drogi koszt, a i nie wiem czy jest sens robić taki zbiornik na wodę w okolicy fundamentu? Ma ktoś pomysł jak to dobrze zrobić? Może przy samej ścianie wysypać żwirem 16-32 lub 8-16 ale dość wąsko a resztę albo pospółką albo wręcz gliną tylko dać geo pomiędzy? Jak wtedy taką geo zakończyć na górze?

4. Czy mata drenująca powinna iść od samej powierzchni ziemii aż do dna ławy?

5. Czy po wybraniu od spodu gliny dać coś zanim położę geo, jakąś warstwę piachu czy żwiru? Czy od razu geo i na to rura + obsypka, czy może też pod rurę nieco nasypać - ale w sumie po co - będzie tam stała woda tylko

 

Proszę o pomoc w wyborze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadowienie rury na poziomie posadzki przy niesprzyjajacych okolicznościach (które bardzo często występują) okaze się zbyt płytkie, powstanie dipol coś w rodzaju ,,menisku wypukłego" i woda będzie wybijać na środku pomieszczeń piwnicznych, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zagłębienie drenażu. Sprawa nie jest tak prosta jak sie wielu wydaje :wink: .

Należy tez wykonać odpowiednia izolacje ścian i posadzki piwnic oraz wykonać odpowiednie studzienki zbiorcze- rewizyjne. Co do zasypania drenażu wszystko zależy od sytuacji, wierzchnie warstwy powinny być wykonane z gruntów nie przepuszczalnych tak aby ewentualna wode powierzchniową odprowadzić od budynku.

Sprawa prawidłowego drenażu i zabezpieczenie budynku przed woda gruntową jest skaplikowana i wymaga wiedzy, dlatego proponuje ci poszukaj melioranta choćby w celu konsultacji, będą to dobrze wydane pieniądze.

Zalewajaca co rocznie piwnice woda, nie jednego inwestora juz podłamała, dlatego nie eksperymentuj na własnym domu, nie warto :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...