Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jak dopasować wełne do rozstawu krokwi


ifka13

Recommended Posts

Witam

Jestem na etapie zakupu wełny na ociepleni poddasza, układ grubości prawdopodobnie 20+10 i liczę ilości poszczególnych rolek i trafiłem na zagwozdkę, otóż:

Jak docinana będzie wełna z rolki na szerokość, jeżeli rozstaw krokwi jest 70-90cm a szerokość rolki 100 lub 120cm? to czy po odcięciu np z pierwszej szerokości np 30cm, mogę ten pas przenieść na kolejne pole (o całkowitej szerokości np 70cm i dosztukować brakujące 40cm z kolejnej rolki- tak mi się wydaje logiczne, ale czy to zgodne ze sztuką?

Od tego znacząco zależy ilość wełny jaką muszę kupic.

Jak myslicie cena wełny w styczniu pójdzie na dół czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jeżeli rolka ma szerokość 1m lub 1,2m a szerokość pola między krokwiami wynosi 70-80cm wiec musze przycinać i zostaje sporo odpadu

:D

chodzi Dziecko o ciachanie w poprzek, czyli z rolki ciachasz te 70-80cm i układasz

co prawda trzeba uważnie to robić, aby pomiędzy układanymi pasami nie pozostawić przerw, ale masz wtedy bezodpadowo to zrobione

 

no prawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rozumiem te pierwsze 70-80cm, ale później z tego pierwszego wałka mi zostanie np 40cm, wiec je daje na następne pole, i znów docinam do pas o szerokości zapełniającej to pole tak?

 

Między krokwie ciachasz metrowe paski (krojąc w poprzek) o 2-3 cm szersze jak rozstaw krokwi i upychasz szczelnie. Super wychodzi, gryzie wełna ze trzy dni mimo kąpieli.

Fajnie jest pod krokwiami jak tniesz całą długość pokoju i takie pięciometrowe paski układasz pod stelaż (gryzie jeszcze lepiej bo lubi się zawinąć na głowie :lol: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurde, cały czas myślałem ze układam wełnę wzdłuż krokwi z wałka jak leci, :evil:

 

Wewnątrz krokwi trzyma się sama. Małe kawałki to "przyjemność". Przy dobrej wełnie i rozstawie 80 cm to na upartego sznurki by sobie można podarować.

 

Koniecznie maska ppył i zapinaj się pod szyję wraz z rękawami. Oczy wg wrażliwości ale też by trza ochronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieki bigpiotr, a powiedz jeszcze jaką wełne polecasz jeżeli masz juz jakies w tym zakresie doświadczenie? ja dopiero zacząłem lekture forum dla tego tematu

 

Nie bierz najtańszej. Marka nie ma takiego znaczenia. Układałem Knaufa Insulation tego 0,39 i było OK' 15 prężyła się na 20 cm (układałem 15x15). Wtopiłem też w matę W Rokwoola bo była tania i to jest badziewie. Wybierz środek półki dowolnej marki (chyba, że koszty nie mają znaczenia - szczęśliwa :D ). W układaniu wełny najważniejsza jest dokładność, znaczy się trzeba utkać wszystkie możliwe dziury i zakamarki. Pamiętaj, że tam gdzie ich najwięcej to tam jest najgorszy dostęp i najtrudniej się układa. Ja układałem w pojedynkę całe poddasze i da się, choć żałuję, że nie nagrałem filmu jak układa się paski 5 m pod krokwiami samemu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile Ci zeszlo czasu z tym poddaszem, ja mam ok 100m2 i planujemy 20+8 (lub10cm) o ile uchwyty mi na tyle pozwolą się obniżyć- narazie czytam o wełnie, a zaraz o systemach podwieszanych;)

planowalismy kupic uni mate isovera (0,039) powiedzmy że jest średnia z półki isovera, poczyam jeszcze o ursie i rockwolu

acha, czy miałeś krokwie przy ścianie szczytowej od wewnątrz czy zewnątrz budynku? ja mam wewnątrz i tym sposobem mam szczelinę 2cm do uszczelnienia;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile Ci zeszlo czasu z tym poddaszem, ja mam ok 100m2 i planujemy 20+8 (lub10cm) o ile uchwyty mi na tyle pozwolą się obniżyć- narazie czytam o wełnie, a zaraz o systemach podwieszanych;)

planowalismy kupic uni mate isovera (0,039) powiedzmy że jest średnia z półki isovera, poczyam jeszcze o ursie i rockwolu

acha, czy miałeś krokwie przy ścianie szczytowej od wewnątrz czy zewnątrz budynku? ja mam wewnątrz i tym sposobem mam szczelinę 2cm do uszczelnienia;/

 

i tu się przyda pianka montażowa (najwygodniej z pistoletem), jak również pewnie w kilku innych miejscach :wink:

 

co do wełny: właśnie skończyłem układanie swojej: Isover SuperMata 0,033 15cm i Rockwool Rockton 10cm oraz 2x5cm, Supermata w porównaniu z Ursą (której kawałek kładłem na stryszku) to niebo a ziemia, potwierdzam wiec ze nie warto brać najtańszego syfu :wink: Rockton znośny, płyty 5cm sztywniej sprasowane i wygodniejsze w układaniu niż 10cm (te czasem trochę miękkkie były, ale dało radę, wszystko samemu w pojedynkę)

z maseczkami (najpierw te tanie, potem z tych lepszych) wytrzymałem pierwszą warstwę, czyli Isovera, wełna szklana, na drugiej warstwie, wełna skalna, odpuściłem, dało radę :wink: próbowałem czymś oczy chronić (bo mam je nieco wrażliwe i szkłą kontaktowe) ale nic nie zdało egzaminu wespół z maseczką i ... dało radę bez ochrony :wink: dało radę z wytresowaną profilaktyką (nie włażenia w najwiekszy wełniany kurz, nie wdychania najwiekszego syfu, zmrużenie oczka :wink: itp), a piękny biały kombinezon z marketu przeleżał na oknie całą operację :wink:

za to polecam zakup dobrych rękawic całych gumowanych (nie gumowych jak u sprzątaczki, i nie marketowe wampirki, tylko coś jak dragonki tyle że całe w elastycznej gumie) ze ściągaczami założonymi na ściągacz rękawa ubrania (uszczelnienie nadgarstka), co prawda trochę się ta guma poci ale ochrona pierwsza klasa 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile Ci zeszlo czasu z tym poddaszem, ja mam ok 100m2 i planujemy 20+8 (lub10cm) o ile uchwyty mi na tyle pozwolą się obniżyć- narazie czytam o wełnie, a zaraz o systemach podwieszanych;)

planowalismy kupic uni mate isovera (0,039) powiedzmy że jest średnia z półki isovera, poczyam jeszcze o ursie i rockwolu

acha, czy miałeś krokwie przy ścianie szczytowej od wewnątrz czy zewnątrz budynku? ja mam wewnątrz i tym sposobem mam szczelinę 2cm do uszczelnienia;/

 

Ilości podobne. Ale jak mówisz "planujemy" to będzie szybciej.

Ja robię po pracy więc trudno oceniać czas, raz robisz pięć godzin drugim razem dwie bo korek po drodze :( . To było ze dwa tygodnie ( w niedziele nie pracuję), ale nie powiem dokładnie bo to w zeszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dziekuje za informacje, ja podobnie planuje ocieplenie robic po wszystkich mokrych robotach w przyszlym roku ale welne chce kupic teraz w zimie bo jest szansa na zniżke cenową, a jesienią napewno bedzie drożej.

też chcę to robic sam, ewentualnie z pomocą teścia wiec myślę że damy radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...