Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł na węgiel Defro AKM kontra Lazar Multikomfort


AManys

Recommended Posts

Zdecydowałem się na piec z podajnikiem tłokowym, ponieważ można w nim palić węglem sortymentu Groszek (nie mylić z Ekogroszkiem), gdyż ten pierwszy jest o granulacji do ok. 30 mm, jest również tańszy w kupnie. Można w nim palić również miałem, ale z uwagi na ilość pozostawianego popiołu oraz brud będę palił groszkiem.

 

Na placu boju pozostały powyższe kotły. Wcześniej odpadły Sas Eko i taurus Gaur (produkt firmy Protech dla firmy ISKO)

 

Ostatnio porównywałem Defro AKM i Lazara Multikomfort i generalnie skłaniam się ku temu pierwszemu, gdyż waży 455 kg ma dużą dodatkową komorę spalania i wyciągany ruszt.

 

Drugi waży ok. 350 kg, ma mniejszą komorę dodatkowego spalania, mały popielnik.

 

Jakość obydwu (tak na wygląd) jest na dobrym poziomie. Jednak blachy osłonowe w Lazarze są cieńsze po naciśnięciu palcem blacha się ugina. Tego nie ma w Defro.

 

Proszę o Wasze opinie i spostrzeżenia na temat tych kotłów, a także innych modeli produkowanych przez te firmy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Taurus Gaur jest bardzo dobrym kotłem, ale głównym powodem jego odrzucenia była rozmowa z pracownikiem firmy, która zajmuje się serwisem Taurus Gaura (w ofercie mają również Defro). Generalnie mają więcej zgłoszeń dotyczących Taurusa niż Defro. Poza tym przy bardzo podobnych gabarytach Defro jest ok. 100 kg cięższy.

 

Na Defro AKM również wskazywał instalator, który zwracał uwagę na wysoką jakość wykonania.

 

Dlatego w chwili obecnej u mnie prowadzi Defro AKM. Na drugim miejscu jest Lazar Multikomfort (być może powinien być tu Taurus Gaur) również chwalony przez instalatora, który zwracał uwagę na b. dobry sterownik. Przedstawiciel Lazara twierdził, że na początku lutego będą mieli inne jeszcze lepsze sterowniki.

 

 

odpadł po rozmowiez instalatorem, który zwrócił uwagę na jakość wykonania pracownikiem firmy która prowadzi serwis gaura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie dokładnie tych samych przemyśleń Multi komfort czy defro akm. Widziałem na produkcji Lazara multikomfort i muszę powiedzieć że jakość wykończenia lazara to jakieś 50% poziomu Defro , blachy osłonowe cienkie obudowa sterownika fatalnie zamontowana - rusza się wygląda to jak garażowa manufaktura . Te kotły jakie są na produkcji wyglądają gorzej niż te co widziałem wystawione u dystrybutorów . Zaletą tych kotłów jest ruszt wodny z rur , wadą zbyt mały pojemnik na popiół , po rozmowie z Lazarem twierdzą że co dwa dni trzeba opróżniać , wg mnie to co najmniej raz dziennie . Lazar nie informuje na stronie z jakiej dokładnie blachy robi kotły i nie ma wglądu na stronie do certyfikatów ekologicznych , Defro informuje o tym również otwarcie jest informacja o sprawności , Lazar opisy ma dosyć ogólnikowe i nie przytacza faktów . Defro ma sterownik PID podobno nie do końca pozwala na pełną ingerencję w proces pracy kotła , ma zaprogramowane na stałe pewne funkcje i jest jakby idiotoodporny . Wydaje mi się w mojej ocenie , że Defro przewyższa Lazara w stosunku wad i zalet jak 60/40. Stąd skłaniam się na dzień dzisiejszy do Defro Akm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Lazara dopiero z półtora miesiąca.Więc na razie było w nim palone kilka razy.Blachy osłonowe faktycznie cienkie - pod tym wełna.Dla mnie nie ma to większego znaczenia-nawet przy dobrze nagrzanym piecu blacha jest zimna.Uderzać w nią specjalnie nie będę.Sterownik już raz wymieniłem bo na wyświetlaczu nie wyświetlało kilku "belek" po zakręceniu przez instalatora faktyczne trochę mi się to rusza muszę to sobie sam dokręcić.Popielnik mały o wiele za mały.W zależności jakie paliwo np.na groszku z Piasta trzeba opróżniać co około 12 godzin.Wziąłem go ze względu na to,że mam blisko producenta no i instalatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
  • 2 weeks później...
czy nie ma problemów z ustawieniem pieca, jak z czyszczeniem, czym palicie w tych piecach?? czy nie rdzewieje może to śmieszne pytanie ale jak tu czytam to zasobniki potrafią przerdzewieć na wylot. Jak z serwisem ?

 

jak masz troche pojęcia to nie ma problemu. W standarcie dobierasz moc palnika tzw przerwę podania, a do tego taką moc nadmuchu by żar kończył się 5 cm przed końcem palnika. W automacie masz funkcje FL i lekko tylko dopieszczasz korektą nadmuchu.

 

Bierzące czyszczenie robisz tylko z przodu, wyciorem po płomieniówkach i boczną dźwignią do gory by zrzucić syf z komory nawrotnej na ruszta. Raz na miesiąc czyścisz palnik, pod palnikiem i komorę pod podajnikiem. Tu dużo zależy od tego czym palisz.

 

W kotle poza wejsciem paliwa rdzy nie zauważyłem, w zasobniku tam gdzie sam pogrzebaczem porysowałem tam jest rdza, ale farba nie odpada płatami. Na samym tłoku delikatne wrzery, ale tam mięsa starczy na 10 lat takich warunkow jak u mnie. Pale miałem prawie suchym, bo nieźle pyli.

 

Serwis teraz jest firmowy, uruchomienie i przeglądy płatne. Nowa ceramika do palnika ok 200 zł, wymieniałem w zasadzie tylko sterownik na gwarancji, bo nie przezył zwarcia z mojej winy. Wysłali nowy po 3 dniach. Zawleczka przez 2 lata oryginalna.

 

Moim zdaniem najlepszy tłok jak do tej pory, ale troche za duży jak na moje potrzeby. Moc min to ok 7 kW, a mi przydałby się taki na 2-3 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z defro miałeś do czynienia?? Lazarka masz na zaworze TV czy różnicowym w moich warunkach muszę sterować dwoma obwodami niezależnie myślałem o rozwiązaniu prostym czyli sterowanie samymi pompami i zawór 3 drożny na powrocie.

 

nie miałem, ale wiem, że w akm był goły palnik później dorobili dwie rurki powietrza wtórnego. Niewiele to jednak zmieniało, bo temperatura tam nadal panowała za niska, by ten palnik nie kopcił.

 

Swojego mam na zaworze 4d z siłownikiem, mam tylko jeden obieg i tylko grzejniki.

Nie wiem co ty tam planujesz w swojej instalacji, ale sterownie samymi pompami to nie najszczęśliwszy pomysł. Szczególnie gdy będziesz chciał korzystać z trybu FL.

Jak byś nie chciał pakować się w koszty z modułem i dwoma mieszaczami, to można by to zrobić tak, że obieg 1 np grzejnikowy oparty na obiegu kotłowym i sterowny temperatura kotła, obieg 2 np podłogówka podpięty za mieszaczem i sterowany pogodowo z korekcja czujnika pokojowego.

Jest to gdybanie, bo nie wiem co planujesz do niego podpinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Korzystam z Lazara od jakiegoś czasu i na razie nic złego się nie dzieje. Też jakiś czas rozważałem co wybrać, ale w końcu wygrało to, że mam blisko do producenta właśnie w razie potrzeby. Poza tym jest to chyba jedna z wiodących firm, rozwijają się, więc postanowiłem zaufać i w sumie nie żaluje. Dobrze się czyści ten kocioł, a na tym mi najbardziej zależało, żeby w obsłudze nie był jakiś ciężki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...