Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z ogrzewaniem podłogowym


iga9

Recommended Posts

Od razu napiszę, że szukałam - ale nie znalazłam odpowiedzi :-?

 

Mieszkam już ok 3 lat w domu o pow. użytk. ok 120m - ok 60 m na dole to podłogówka a 60m na górze grzejniki w pokojach. Piec jednofunkcyjny na gaz ziemny z zasobnikiem na wodę.

Od tego sezon grzewczego mam problem z podłogówką - zaczęło się w zeszłym tygodniu jak spadły temperatury. Nie jest w stanie ogrzać otwartych 60m na dole do 21 st. Nagrzewa do 20,5 st. i dalej stoi. Piec chodzi na grzaniu np. 12h godzin non stop a temp. się nie podnosi. Całość podłogówki jest pod kaflami ceramiczni - temp. ustawiona na podłogówce to 35st.

Nie wiem co może być powodem, że nie mogę dogrzać parteru - dla mnie to nawet 21 st. to za mało. Na razie dogrzewamy się kominkiem, ale nie o to chodzi.

Wykonawca podłogówki na nie pomoże.

Tem. wody w grzejnikach jest ustawiona na 60 st. a na dole czujnik zdalny temp. połączony z piecem ustawiony na 21 st.

 

Co można zrobić, aby poprawić komfort cieplny - czy zwiększyć temp. wody w podłogówce np. do 45st.?

 

Co może być przyczyną takiego obniżenia sprawności? Wcześniejsze zimy były mroźniejsze i było ok.

 

Będę bardzo wdzięczna na sugestie i uwagi, bo na razie przeraża mnie czas rachunku na gaz jak piec mi chodzi kilkanaście h na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może macie jakąś nieszczelność w domu i ciepło ucieka z domu. Piec gazowy również mógł się poprzestawiać lub gaz jest jakiejś marnej jakości. Najpierw musisz się zastanowić czy od tamtego roku grzewczego nie robiłaś jakiegoś remontu który mógł spowodować że warunki w domu się zmieniły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi :)

 

Temp. wody w podłogówce zwiększam co dzień - teraz jest ustawiona na 40 st. Na razie nie widzę większych zmian.

Remontu nie robiłam. Piec sprawdzony w czerwcu. Obecnie kontrolujemy ciśnienie i ew. dolewamy wody do systemu.

Nadal nagrzewa się do 20.5 st. i dalej nieaje rady.

Fakt jest teraz zimno - wiadomo, że kilku mostów termicznych się w domu nie uniknie. Ale nić od tych 3 lat się nie zmieniło.

 

Podłogówka zostawiona na zaworze otwarta na lato, ale wyłączona funkcja ogrzewania na piecu. Mogły się zaciąć zawory?

I jak sprawdzić te przepływy? :o

 

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnika na zew. uzależnionego od pogody nie mam.

Mam tylko czujnik euroster bezprzewodowy, który jest je na dole w salonie.

I na tym czujniku temp. dzienna była ustawiona na 21 st., a nocna na 19.5 st.

Obecnie ustawiłam dzienną na 20.5 st ( i tak piec grzeje aż temp. pomieszczenia osiągnie 20.75 st.), a temp. wody w podłogówce na zaworze mam ustawioną na 45 st. Dziś jest ok - choć piec włączył się rano i wyłączył ok. 11.30, a następnie włączył się ok. 17.00 aby znowu dogrzać.

 

No ale przy takich temperaturach jak teraz (ok. -14st. na zewnątrz) ja aż czuję jakie np. parapety są chłodne - zresztą ściany też. To ciepło każdą szparą ucieka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnika na zew. uzależnionego od pogody nie mam.

Mam tylko czujnik euroster bezprzewodowy, który jest je na dole w salonie.

I na tym czujniku temp. dzienna była ustawiona na 21 st., a nocna na 19.5 st.

Obecnie ustawiłam dzienną na 20.5 st ( i tak piec grzeje aż temp. pomieszczenia osiągnie 20.75 st.), a temp. wody w podłogówce na zaworze mam ustawioną na 45 st. Dziś jest ok - choć piec włączył się rano i wyłączył ok. 11.30, a następnie włączył się ok. 17.00 aby znowu dogrzać.

 

No ale przy takich temperaturach jak teraz (ok. -14st. na zewnątrz) ja aż czuję jakie np. parapety są chłodne - zresztą ściany też. To ciepło każdą szparą ucieka :wink:

Jak sie gwałtownie ociepli to nie mając czujnika pogodowego na bank na dole bedzie za ciepło chyba że zmienisz sama temp. zasilania.

Czy przy 45 st na zasilaniu nie masz za ciepłej podłogi? Czy jest wyczuwalnie ciepła czy neutralna? Jeżeli jest neutralna to przy tak wysokim zasilaniu może byc zapowietrzona.Jakie jest dzienne zużycie gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnika na zew. uzależnionego od pogody nie mam.

Mam tylko czujnik euroster bezprzewodowy, który jest je na dole w salonie.

I na tym czujniku temp. dzienna była ustawiona na 21 st., a nocna na 19.5 st.

Obecnie ustawiłam dzienną na 20.5 st ( i tak piec grzeje aż temp. pomieszczenia osiągnie 20.75 st.), a temp. wody w podłogówce na zaworze mam ustawioną na 45 st. Dziś jest ok - choć piec włączył się rano i wyłączył ok. 11.30, a następnie włączył się ok. 17.00 aby znowu dogrzać.

 

No ale przy takich temperaturach jak teraz (ok. -14st. na zewnątrz) ja aż czuję jakie np. parapety są chłodne - zresztą ściany też. To ciepło każdą szparą ucieka :wink:

 

Sterowanie pokojowe nie jest najlepszym rozwiązaniem do regulowania podłogówki. Jak ustawione jest 20,5 na termostacie to jak ma dogrzać wyżej?

W dodatku podłogówka ma dużą bezwładność i nie powinno się zmieniać nastaw w krótkim okresie czasu (dzień-noc).

Proponuję wyłączyć sterowanie pokojowe i regulować temperaturą zasilania. Pompkę podłogówki puścić cały czas a piec niech pilnuje temperatury zasilania.

Jak się ociepli trzeba zmniejszyć temperaturę zasilania ręcznie jak nie ma pogodówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie ma reakcji na zmianę temperatury zasilania, to problem nie może leżeć w zbyt małej wydajności podłogówki w stosunku do strat ciepła. Prędzej w regulacji.

 

Ale diagnoza wymaga miliarda informacji - przede wszystkim należałoby poznać sam dom: jakie ma zapotrzebowanie na ciepło itp.

 

Czy ktoś to liczył? Czy ktoś zgodnie z tym zaprojektował ogrzewanie?

 

Co to za piec? Jak nim steruje ten Euroster? Moduluje czy tylko zał/wył? Bo sytuacja, gdzie kocioł wchodzi w stan idealnej homeostazy z domem, tzn. cały czas pali się i dostarcza idealnie tyle ciepła, ile w danej jednostce czasu dom traci, jest sytuacją bardzo pożądaną. W odróżnieniu od tzw. taktowania, czyli częstych załączęn pieca z dużą (pełną?) mocą.

 

Powiedz mi jak masz rozstawione rurki to ci powiem ile dają ciepła z m2. No i jak masz zrobiony dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...