Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bierzesz kredyt - podpowiem


Miras

Recommended Posts

Szukam kredytu RnS na 380.000 z wkładem własnym 140.000 (czyli LTV około 27%) na dom 125 m kw na lat 30.

Byłam w PKO BP, gdzie zaoferowali marżę 2,48% i prowizję od uruchomienia 1,7%.

Byłam w BZ WBK, gdzie zaoferowali marżę 2% i prowizję 4%.

Byłam w Lukasie, gdzie marża 2,1%, prowizja 1,7%.

Byłam też w BGŻ i BPS (w BPS już skończyła się promocja na marżę 1,5%) - tam oferta mniej ciekawa.

 

Czuję się tymi warunkami dość przygnębiona. Ta marża jest okropnie wysoka. A każda zmiana o parę dziesiątych procent w górę lub w dół to dla mnie różnica o setki złotych miesięcznie, przez 30 lat. Co robić? Brać i nie narzekać? Czekać miesiąc - dwa? A może są jeszcze jakieś inne atrakcyjniejsze oferty banków, których nie odwiedziłam? A może w ogóle nie Rodzina na Swoim?

 

Pozdrawiam,

Kartagina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 336
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeszcze jedno pytanie początkującego:

 

Czy szukanie kredytu można rozpocząć jeszcze przed pozwoleniem na budowę? Jestem na etapie projektu, jednak po zapłaceniu za niego mój wkład własny nieco się zmniejszy (czy może projekt zostanie policzony jako wkład własny?)

 

Już kiedyś widziałem Twoje pytanie ale niestety nie mogę sobie przypomnieć który bank akceptuje wydatki "okołobudowlane" Na pewno jeden z nich ma taką opcję, ale za ch....rę nie mogę sobie przypomnieć. :roll:

Szukanie możesz rozpocząć, ale żaden bank nie udzieli CI kredytu bez dokumentów dot budowy. I tu nie chodzi tylko projekt, ale jeszcze:

akt własności gruntów

wypis z rejestru gruntów

wyrys z mapki ewidencyjnej

projekt domu

decyzję ostateczną pozwolenia na budowę - teraz to jest zaświadczenie

 

to tak na szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Miras :)

Nie wiem czy mogę zadać to pytanie w tym wątku...

Ja mam troszke inną sytuację, mam dom w stanie surowym zamkniętym.

Brakuje jeszcze pieca, kaloryferów, ocieplenia zewnętrznego,tarasu, podłóg itp. Czy mogę wziąć kredyt hipoteczny na zakończenie budowy i jaki zakres zakupów (robocizny) on może obejmować (na sprzęt AGD chyba nie mam co liczyć :-?

 

Możesz się ubiegać o kredyt hipoteczny na remont i wykończenie domu -potrzebne będą faktury. Na sprzęt AGD niestety nie :cry:

Ale jest inny sposób:

pożyczka hipoteczna... oprocentowana zwykle ok 1-1,5% wyżej ale możesz ją wydać na dowolny cel

 

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wartość domu to jakieś 300-350 tyś

Talgo1

w ING i Lukasie

"zedrą" trochę mniej :)

w ING wygląda to tak:

kwota 160000

jeśli zabezpieczenie - czyt. wartość będzie minimum 320tys

oprocentowaniem do 6,79%

 

spłata 30 lat

stawka ubezpieczenia od utraty pracy 0 %

rata miesięczna 1042 pln

+ oczywiście ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu 0,0634% * 160 000 = 101,44 pln/ miesiecznie

 

pozdrawiam

miras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Was, ale liczba zapytań na priv przekracza powoli moje możliwości "czasowo-palcowe"

Intencją moją było pomagać tym, którzy czują, że banki lub doradcy nie wzbudzają ich zaufania ...(pisząc delikatnie)

Gama zapytań Waszych, to niezłe studium dla kilku doradców

 

Do tego doszli moi klienci , których obsługuję osobiście i tu nie mogę sobie pozwolić na tzw "obsuwy". Postaram się odpowiadać na zapytania, ale troszkę mniej systematycznie to jest też mój chleb i prosze o wyrozumiałość... Sam jak pewnie wyczuliście jestem doradcą i nie tylko wirtualnym

 

Zachęcam jednak tych, którzy znają odpowiedzi na zapytania innych (korzystając z własnego doświadczenia), aby włączyli się do pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brać i nie narzekać? Czekać miesiąc - dwa? A może są jeszcze jakieś inne atrakcyjniejsze oferty banków, których nie odwiedziłam? A może w ogóle nie Rodzina na Swoim?

 

nie brać skoro jest wysoka i czekać aż się coś poprawi skoro ma ci to później ciążyć. 30 lat to długi kredyt i nie ma co ulegać.

 

wyżej pisałem o dnb nord. spr sobie dla pewności co tobie zaoferują. może akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brać i nie narzekać? Czekać miesiąc - dwa? A może są jeszcze jakieś inne atrakcyjniejsze oferty banków, których nie odwiedziłam? A może w ogóle nie Rodzina na Swoim?

 

nie brać skoro jest wysoka i czekać aż się coś poprawi skoro ma ci to później ciążyć. 30 lat to długi kredyt i nie ma co ulegać.

 

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ostatnio naszły mnie myśli jak zminimalizować koszt kredytu. Może ktoś rozważał coś podobnego i może się podzielić przemyśleniami :)

Otóż chciałbym skorzystać maksymalnie z dopłat rządowych do kredytu. I teraz czy bardziej opłaca się wziąć 150tys na 15 lat, czy może 300tys na 30lat, a 150tys zainwestować (pewnie wchodzi w grę tylko lokata - bezpieczeństwo) ? A może opłaci się wziąć 150tys na 30 lat (większe dopłaty), a potem spłacić go innym na normalnych warunkach ? Czy ktoś analizował takie warianty ? Ja próbowałem przy użyciu kalkulatora na stronach hipermarketu finansowego, niestety wychodzi mi na 0, albo gorzej niż najprostszy wariant - mały kredyt na krótki termin.

Czy kredyt RNS można spłacić po 8 czy 10 latach ? Byłem przekonany, że po 10, ale znajomy mówi, że ma i może spłacić wcześniej.

Pzdr

 

Aha - czy kredyt jest udzielany także na przyłącza, ogrodzenie itp. ? Bo jak nie, to pomniejszy mi się wyraźnie wkład własny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dylemat. We wtorek składam wniosek na kredyt hipoteczny i cały czas jest mowa o EURO. Patrząc jednak jak euro traci zastanawiam się nad frankiem, który wygląda o wiele lepiej. Proszę o podpowiedź. Warunki mamy takie same dla jednej i drugiej waluty.

 

Pozdrawiam

 

ps zdublowałam post z nadzieję, że gdzieś pomogą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dylemat. We wtorek składam wniosek na kredyt hipoteczny i cały czas jest mowa o EURO. Patrząc jednak jak euro traci zastanawiam się nad frankiem, który wygląda o wiele lepiej. Proszę o podpowiedź. Warunki mamy takie same dla jednej i drugiej waluty.

 

Pozdrawiam

 

ps zdublowałam post z nadzieję, że gdzieś pomogą:)

 

maniuta zadałaś bardzo trudne pytanie.

Odpowiedź może dać tylko wróżka, albo Ty sama 8)

Jeśli sama to powinnaś wiedzieć, że:

=> faktycznie masz rację, CHF zachowuje się stabilniej niż EURO

=> oprocentowanie jest zbliżone, choć wg moich wyliczeń Euro ma niższą marzę i raty wychodzą nieco niżej

=> w Euro będziesz za 3-4 może trochę więcej lat zarabiała... wówczas nie będzie spredu, przewalutowań i tym samym ryzyka kursowego.

Przy hipotece , która bierzesz na 20-30 lat to ważne.

No, a odpowiedź ??? .... , lub wróżka 8)

za dużo zmiennych zeby dało się wyliczyć. Pamiętaj jednak, że są banki które pozwalają na przewalutowanie. Niektóre nawet bez prowizji .

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc mam dylemat jaki kredyt rodzina na... czy walutowy chce budowac dom ajak wiadomo kredyt bedzie wyplacany w transzach czy nie strace na walutowym? a wogole to jaki bank ma obecnie najkozystniejsze warunki chce 200tys ja +zona oboje pracujemy umowy na stale

Jeśli w transzach to uważaj na walutę.

NIektóre banki np DB udziela w walucie i nie indeksuje jej tzn że jeśli kurs się zmieni to możesz uzyskać mniej złotówek niż zostało CI przyznane :x

Jeśli waluta jest indeksowana do złotego, to otrzymasz tyle złotówek ile zostało przyznane.

A czy RnS... chyba tak - to moje zdanie. Unikasz ryzyka, a jak będzie się zbliżał koniec dofinansowania to wtedy "przesiądziesz" się na walutę. W rozmowie ze swoimi klientami tak proponuję 8) ... oczywiście jeśli te argumenty Ciebie przekonują.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki miras:)

Dzis to już ogólnie wymiękam. Miałeś rację - EURO leci na łeb na szyję. Mam mozliwość złożenia jeszcze dzis wniosku. Jak myślisz lepiej poczekać chwilkę czy juz dziś? Jest to dl mnie ważne co myśli ktoś, kto zna temat.

 

Pozd

 

To prawda 8) jakiś czas temu napisałem, że Euro straci na wartości i że przynajmniej do połowy roku tak będzie się działo...., w okolicach maja spodziewam się podwyżek stóp procentowych... Pisałem też że uważam za realne utrzymanie się kursu Euro w okolicach 4 PLN, ale nie ma żadnej gwarancji ze tak będzie. Pisałem też, że banki powinny uatrakcyjniać swoją ofertę kredytową po wstępnych analizach wyników za 2009 r.

 

Trafne określenie zmian dobrze robi na moje ego, ale nie popadam w zachwyt , bo były już sytuacje, które nie potwierdziły moich przewidywań :lol:

Maniuta nie uprawiam żadnej magii i prosze Cię nie opieraj decyzji na moich przewidywaniach.

Patrz na to chłodnym okiem i podejmij męską decyzję :lol:

 

i nie śledź mnie :lol: !!! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda 8) jakiś czas temu napisałem, że Euro straci na wartości i że przynajmniej do połowy roku tak będzie się działo...., w okolicach maja spodziewam się podwyżek stóp procentowych... Pisałem też że uważam za realne utrzymanie się kursu Euro w okolicach 4 PLN, ale nie ma żadnej gwarancji ze tak będzie. Pisałem też, że banki powinny uatrakcyjniać swoją ofertę kredytową po wstępnych analizach wyników za 2009 r.

 

Trafne określenie zmian dobrze robi na moje ego, ale nie popadam w zachwyt , bo były już sytuacje, które nie potwierdziły moich przewidywań :lol:

Maniuta nie uprawiam żadnej magii i prosze Cię nie opieraj decyzji na moich przewidywaniach.

Patrz na to chłodnym okiem i podejmij męską decyzję :lol:

 

 

i nie śledź mnie :lol: !!! :wink:

 

 

decyzja podjąta - po kursie 3,96 zł za euro. Hmm czas pokaże jak wyjdzie..

 

ps. nie obiecuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Razem z żoną przymierzamy się do wzięcia kredytu. Mamy własną działkę oraz na tyle duży wkład własny by wybudować SSO. I tu powstaje dylemat czy starać się o kredy już na samym początku budowy, czy też starać się o kredyt dopiero po wybudowaniu SSO. Słyszałem kilka opinii, że druga opcja jest mniej korzystniejsza, tzn. można dostać gorsze warunki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...