Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

Pięknie powiedziane :)

Obieg wiele strat nie generuje bo ciepło zostaje w domu, jeśli zamkniesz zawory zupełnie to pompa się zajedzie - jest o stałym wydatku. Grzejniki będą miały raptem o kilka stopni więcej niż podłogówka.

Może warto założyć Vitotrola dla obiegu podłogówki i włączyć pomiar temp. wewnątrz ??? pozdr adam

 

to teraz pytanie mi sie nasowa takie - gdzies w instrukcji 343F pisano ze ma elektroniczne pompy i w związku z tym powinny reagowac tak ze jak sie tłamsi obieg to i pompa obniża prędkośc wiec moze moja pompa sie nie zajechałą bo chodziła tak jakies 3 miesiace :(

 

do podłogowki mam tez elektroniczą grundfossa alphe 2 i widac na wyswietlaczu jak zmienia moc.

 

vitotrol komunikuje sie chyba - piszę chyba juz drogą radiową i mierzy temp w pomieszczeniu więc proedzej czy pozniej takowe cos zakupię tylko jak juz zamieszkam - drogie to chyba jest ustrojstwo ????

Edytowane przez f.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pompy elektroniczne też mają jakieś ograniczenia mocy minimalnej więc jeśli będzie całkiem zamknięty zawór to pompa kręci w miejscu. Elektroniczne są super bo mało prądu biorą, choć nie jest dla mnie jasno zrozumiała zasada ich działania. Dzwoniłem do Grundfosa ale tłumaczenie mieli pokrętne i mało zrozumiałe dla mnie. Jeśli mam przymknięte zawory pompa zmniejsza moc/prędkość do np. 7W, jeśli wszystko otworzę to powinna iść na max czyli 45W tak jak przy ustawieniu ręcznym na III a idzie tylko na 25 W, gdzie widać wyraźnie słabszy odbiór ciepła - czyli coś nie halo jak na mój gust.

Bezprzewodowe Vitotrole ... pożyjemy, zobaczymy :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f.5 Dzięki za odpowiedź

Czy mógłbyś mi w takim razie wytłumaczyć , jak to się ma do tego, gdy WŁĄCZĘ również w tym samym czasie ogrzewanie na kaloryfery?

oraz czy przy WŁĄCZONYM ogrzewaniu TYLKO na kaloryfery, podłogówka nie będzie ogrzewana (logiczne powinno być, że NIE).

I ostanie pytanie. Jak będzie z zużyciem gazu w tych 3 przypadkach (ogrzewanie tylko podłogówki, ogrzewanie podłogówki i kaloryferów, ogrzewanie tylko kaloryferów). Czy dobrze rozumuję, że przy WŁĄCZONEJ TYLKO podłogówce pójdzie najmniej gazu ? (We wszystkich przypadkach cały czas kaloryfery są odkręcone na max, czyli 6)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaszaf nie jestem ekspertem lecz lubie wiedziec co mam w kotłowni i za co zapłaciłem więc od razu jak zawisły kaloryfery to dałem full power na piecu aby zobaczec na co go stać i

- dałem na obieg 1 czyli kaloryfer 37 stopni czyli maxymum

momentalnie grzejniki zrobiły sie ciepłe temperaturę na zasilaniu miałem jakies 75 stopni zrobiło się ciepło :)

podłogowka oczywiscie z zaworem trojdrogowym dalej szła na swoje 25 stopni.

 

co do wyłączenia podłogówki to nie sprawdzałem jak to bedzie jak ją wyłączę czyli off obieg 2 podłogowka - nie wiem ale sprawdzę dzis :)

 

Ad 3 teoretycznie najmniej gazu idzie jak temp zasilania jest najmniejsza czyli temp w piecu jest niska.

 

i tu zaczynają sie dywagacje czyli jaką nalezy wpuscic temp w rurki podłogowe aby miec komfortowe 20 - 21 stopni.

a to zalezy od tego jak ciepły masz dom ile masz styro w scianie jaką grubą i z czego scianę i tak dalej ile wełny i generalnie jak dobrze został zbudowany dom.

 

z tego co widzę zo na tą chwilę wpuszczam w podłogówkę wodę o temp 25 stopni co mi daje 16 -17 stopni ciepła w pomieszczeniu.

ALE mam jeszcze duzo dziur brak nawiewników dziury w oknach i ogolnie u mnie jeszcze budowa więc tak to widzę ze jesli spowodujesz ze uszczelnisz dom to im zimniejsze bedzie zasilanie podłogówki tym oszczędniej :) proste.

 

pamietaj o krzywej czyli zmniejszenie jej na 0,6 lub 0,5 wowczas ograniczas moc kotła tak mi sie wydaje U MNIE TO ZADZIAŁAŁO I PIEC USPOKOIŁ SIĘ

Tak to widzę na dzien dzisiejszy a zuzycie mam na poziomie 6m3 bez cwu czyli tylko CO

 

wygląda na to ze duzo ale mam rurki co 10 cm i podłogowkę na całym dole i gora przed pokoj i łazienka czyli jakies 120 m2

 

acha i dom jest totalny standard 30 cm ytong plus 12 styro okna ciut lepsze bo 3 szyby i 6 komor ale generalnie standard.

pozdrawiam radek

Edytowane przez f.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to ciepło z grzejnika jak by szubko ucieka i jest takie zwyczajne a podłogowka to cos (ciepło) czego nie widzisz bo nie widac z kad jest ciepło a jest.

Widzę reakcję starszych ludzi gdy wchodzą na budowę a widzą ze nie ma grzejnika to dziwią sie ze w domu jest ciepło zaczynają sie powoli rozpłaszczac i rysuje się usmiech na ich twarzach :)

W tej chwili mieszkam w nowo wybudowanym mieszkaniu. cena za metr 4000 zł czyli umiarkowana

mozna odkręcac grzejnik na 6 czyli max otwarty a w pomieszczeniu ciagle jest zimno jest z milion miejsc gdzie wpada zimne powietrze

-kontakty , pod parapetem , o wentylacji nie wspomnę drzwi wejsciowe mieszkam nad garazami wiec od nog zimno masakra mozna rozpalic ognisko na srodku pokoju i tak bedzie zimno ( co umiałem to pozatykałem zapianowałem ) ale juz widzę ze koszty ogrzewania 200 m2 beda niższe niz tych 50 m2

znowu jakies spostrzezenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f.5 Dzięki.

Napisałeś, że wpuściłeś w podłogówkę wodę o temp.25 stopni. Hm, trochę sie już gubię. Czy te 25 stopni, to wychodzi z krzywej grzewczej, czy też można ustawić w jakimś adresie (kodowaniu) na Vitodensie200 ?

Bo szczerze mówiąc przy moich ustawieniach :

Krzywa grzewcza (kaloryfer 1,1) (podłogówka 0,5)

Poziom (kaloryfer: -1) (podłogówka: -1)

Moc grzewcza pieca 50% dzięki zmniejszeniu do 50% zredukowałem o połowę liczbę włączeń palnika (z 210/dobę do ~80/dobę)

Temp.zredukowana 18 stopni

Na dole w salonie jest 19,5 stopnia (chciałem 21 . Pewnie krzywą grzewczą mogę podnieść, ale czy inaczej nie można? ).

Dlatego moje pytanie w sprawie 25 stopni na wejściu. Jak ustawiłeś tę temperaturę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f.5 Dzięki.

Napisałeś, że wpuściłeś w podłogówkę wodę o temp.25 stopni. Hm, trochę sie już gubię. Czy te 25 stopni, to wychodzi z krzywej grzewczej, czy też można ustawić w jakimś adresie (kodowaniu) na Vitodensie200 ?

Bo szczerze mówiąc przy moich ustawieniach :

Krzywa grzewcza (kaloryfer 1,1) (podłogówka 0,5)

Poziom (kaloryfer: -1) (podłogówka: -1)

Moc grzewcza pieca 50% dzięki zmniejszeniu do 50% zredukowałem o połowę liczbę włączeń palnika (z 210/dobę do ~80/dobę)

Temp.zredukowana 18 stopni

Na dole w salonie jest 19,5 stopnia (chciałem 21 . Pewnie krzywą grzewczą mogę podnieść, ale czy inaczej nie można? ).

Dlatego moje pytanie w sprawie 25 stopni na wejściu. Jak ustawiłeś tę temperaturę ?

 

Temperaturę mam ustawioną 15 stopni zredukowaną mam na 14 stopni ustawiam ją na piecu na tym dinksie

http://images49.fotosik.pl/1230/0c5005752292b8bemed.jpg

pewnie masz taki sam.

krzywą grzewczą mam ustawioną 0,6 lub 0,5 nie pamiętam :( poziom 0

co daje mi w pomieszczeniu w tej chwili 16 - 17 stopni czyli wnioskuje ze temp ktorą zadaję na kotle mam o 1-2 stopnie przewymiarowaną w pomieszczeniu.

mam tylko jak narazie czujnik zewnętrzy nic w srodku temp. nie mierzy.

acha na kaloryferach czyli obieg 1 mam krzywą 0,6 i nachylenie 0 czyli podobne parametry jak obieg 2 podłogowka to dlatego aby piec nie potrzebnie nie grzał kaloryferów bo i po co w tej chwili.

 

co uzyskałem na tą chwilę ?!?!

piec grzeje rownomiernie z mała mocą nie taktuje wodę do temp 35 stopni bo takie są widocznie ustawienia krzywej obiegu 1 (grzejniki) nachylenie 0,6 poziom 0

a podłogowka przy zadanych parametrach 15 stopni krzywa 0,5 lub 0,6 poziom 0 daje mi temp na wejsciu okolo 25 stopni

to chyba proste

 

na Twoim miejscu masz chyba 2 opcje podniesc temp na piecu - nie wiem ile masz lub podniesc krzywą ale wowczas piec bedzie się częsciej włączał.

tak ja to widzę

 

Ps.

dzis sprawdziłem ze mogę wyłączyc obieg 2 czyli podłogówkę a grzejnikami (temp) swobodnie regulowac wowczas mam tylko 1 obieg grzejniki ----podłogowka martwa pompa wyłącza się.

 

ale zauważyłem a mogę sie mylić ze tak mogę tylko zrobic przy temp od 5 stopni na zewnątrz.

Probowałem tak zrobic jak było 0 na zewnąrz i się nie dało czyli jak by piec zakładał ze potrzebuje podłogówki i niepozwalał jej wyłączyć.

Edytowane przez f.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f5 to co pokazuje temp.25 to rzeczywista odczytana z czujnika za mieszaczem, zmieni sie zgodnie z krzywa.

Moim zdaniem do jakiejkolwiek regulacji i ćwiczeń najlepiej korzystać z dwóch obiegów jednocześnie bo tylko wtedy jest to wiarygodne. Budynek działa jako całość i jako całość powinien być regulowany. Wnioski/ustawienia do jakich się dojdzie wykorzystując tylko jedno źródło ciepła ( podłogówkę lub grzejniki) do niczego nie doprowadzą i całą regulację trzeba będzie przeprowadzić ponownie ( chyba, że jest to dla zaspokojenia ciekawości i zabawy nową zabawką :) ).

Jaszaf podnieś krzywą tam gdzie Ci nie dogrzewa, jeśli to podłogówka to układ odbierze więcej ciepła i piec będzie dłużej grzał bez wyłączenia aż w końcu układ się ustabilizuje i będzie ok temperaturowo.

pozdr adam

 

ps poniżej 5 stopni uruchamia się tryb przeciwzamrożeniowy, można zmienić w kodowaniach kiedy ma sie uruchomić i kiedy przestać działać.

Edytowane przez aadamuss24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f5 to co pokazuje temp.25 to rzeczywista odczytana z czujnika za mieszaczem, zmieni sie zgodnie z krzywa.

Moim zdaniem do jakiejkolwiek regulacji i ćwiczeń najlepiej korzystać z dwóch obiegów jednocześnie bo tylko wtedy jest to wiarygodne. Budynek działa jako całość i jako całość powinien być regulowany. Wnioski/ustawienia do jakich się dojdzie wykorzystując tylko jedno źródło ciepła ( podłogówkę lub grzejniki) do niczego nie doprowadzą i całą regulację trzeba będzie przeprowadzić ponownie ( chyba, że jest to dla zaspokojenia ciekawości i zabawy nową zabawką :) )

pozdr adam

 

ps poniżej 5 stopni uruchamia się tryb przeciwzamrożeniowy, można zmienić w kodowaniach kiedy ma sie uruchomić i kiedy przestać działać.

 

Prawdę mówiąc na razie to tylko próby aby nie powiedzieć poznawanie nowego sprzętu i zabawa ----- niech będzie :)

ale zauważyłem ze na gorze jest wystarczająco ciepło bez grzejników bo przez 2 miesiace grzania ich jeszcze nie było.

Więc zakładam ze dom jest juz w miarę szczelny do tego stopnia ze te 25 -30 metrow 2 podłogowki na gorze też cos daje.

Pamiętam ze moj majster kładąc rurki powiedział ze wjedzie pętlami lekko do pokojów dlaczego to zrobił nie wiem ale mam to na zdjeciach.

potem przyszło 30 cm wełny w dach ekstra grube schody dachowe to doradził flash i Rom-Kon i rezultat taki ze grzejniki to do 0 stopni ozdoba poniżej tej temp urządzenie spełniające swoją rolę.

 

z tą przecizamarżeniówką to wyczułem ze cos jest nie halo bo obieg szedł nawet jak probowałem wyłączyc czyli idę dobrym tropem to się chwali.

dzieki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem, niestety posiadam starszy typ wyswietlacza Vitotronica200 i nie jest to takie czytelne. Oczywiście moge przeczytać jaką mam temperaturę na zasilaniu, ale ona sie tak zmienia. Chwila i jest 22, po kilku sekundach jest 25, później znowu spada, rośnie. Nie ma czegoś takiego jak "stała temperatura". Obniżę jeszcze trochę moc i podniosę poziom z -1 do 0. (aktualnie mam 50% mocy). Może będzie trochę cieplej. Nie wiesz może, do ilu można max. zmniejszyć moc ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniej tym lepiej :) byle było wystarczająco ciepło ( nie pamietam dokładnie ale myślę, że do 30% ??? zależy od minimalnej mocy palnika) Starszy Vitotronic też wszystko pokazywał i nie powinno być problemu z odczytami.

F5 okazuje się, że dom masz za ciepły i grzeniki bedą działały symbolicznie, jednak mimo tego powinny odbierać ciepło z kotła to będzie miał dłuższe cykle pracy. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tych ustawieniach nie pomogę ja osobiście mocą kotła się nie bawiłem nie wiem gdzie to u mnie jest.

Taktowanie zbiłem obniżając krzywą i teraz jestem zadowolony z pracy palnika.

 

aadamuss24 piękne miejsce koło lasu niesamowite ( w garażu to zmija ??? )

Jestes w stanie podac Twoje miesieczne koszta utrzymania mowie o energii bo zakładam ze gazu nie masz.

co z kominkiem - palisz ? mnie jeszcze czeka zakup rekuperatora ale na razie nie daję rady wgryśc sie w temat więc odpuszczam do czasu - sam nie wiem jakiego :)

 

ok nie meczę Cie pozdrawiam Was

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zeszłą zimę wyszło mi ok. 2500 kWh na ogrzewnie i cwu (od 01.11.10 - 01.03.11), bez ogrzewania prąd na wszystko to 600-700 kWh na dwa miesiące. Kominek mam tylko takie bio-nieporozumienie :) i używałem trzy razy. Prawdziwy kominek to za dużo ciepła na mały dom.

 

Wracając do ustawień to przy takich temp. zewnętrznych duża ilość kotłów gazowych jest milion razy za duża :) aby sensownie pracowała.

Polecam reku brink i wydajność raczej o połowę mniejszą niż to co potrzebujesz. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie co znalazłem :) siedziałem dzis przed tym dinksem poł godziny i oto rezultat.

http://images37.fotosik.pl/1250/f464e4360637a47dmed.jpg

 

teraz medal dla tego kto powie jak to zresetowac

radek

 

Od razu 2 tematy mozna ugryść : ilośc załączeń i moc maksymalną.

Edytowane przez f.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...