Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

Zdalne sterowniki nie grzeją się. Nie działają też w trybie wł/wył więc w przypadku jeżeli temperatura utrzymywana w pomieszczeniu odbiega od wymaganej to przyczyna tkwi w złych ustawieniach. Jeżeli pomieszczenia są przegrzane to sugeruje to zbyt wysoko ustawioną krzywą grzewczą (zły kąt lub lub złe przesuniecie równoległe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zdalne sterowniki nie grzeją się. Nie działają też w trybie wł/wył więc w przypadku jeżeli temperatura utrzymywana w pomieszczeniu odbiega od wymaganej to przyczyna tkwi w złych ustawieniach. Jeżeli pomieszczenia są przegrzane to sugeruje to zbyt wysoko ustawioną krzywą grzewczą (zły kąt lub lub złe przesuniecie równoległe.
Oj nie o to chodzi. Po załączeniu Vitodens 200W do gniazdka na sterowniku pojawia się temperatura wewn. i pomimo, że piec nie pracuje, słońce nie grzeje (wieczór) po pewnym czasie sterownik wskazuje temperaturę wewnętrzną o ok. 1-2 stopnie wyższą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Proszę o potwierdzenie diagnozy ciągłego spadku ciśnienia na piecu Viessmann Vitodens 222 (1,4 do 0 w przeciągu około 28h, powrót do pierwotnego ciśnienia po dopuszczeniu około 2l wody)

 

- naczynie wzbiorcze nowe

- instalacja CO szczelna - przynajmniej wszystko na to wskazuje (zamknięcie zaworów przy piecu WE i WY CO nie powoduje zatrzymania spadków ciśnienia.

- instalacja odpowietrzona (podłogówka i grzejniki)

 

Czy spadek ciśnienia może być spowodowany nieszczelnością wymiennika? Jest możliwość przeprowadzenia diagnozy tego elementy czy tylko wizualna ocena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o potwierdzenie diagnozy ciągłego spadku ciśnienia na piecu Viessmann Vitodens 222 (1,4 do 0 w przeciągu około 28h, powrót do pierwotnego ciśnienia po dopuszczeniu około 2l wody)

 

- naczynie wzbiorcze nowe

- instalacja CO szczelna - przynajmniej wszystko na to wskazuje (zamknięcie zaworów przy piecu WE i WY CO nie powoduje zatrzymania spadków ciśnienia.

- instalacja odpowietrzona (podłogówka i grzejniki)

 

Czy spadek ciśnienia może być spowodowany nieszczelnością wymiennika? Jest możliwość przeprowadzenia diagnozy tego elementy czy tylko wizualna ocena?

 

jak najbardziej możliwa jest nieszczelność, najszybciej to wyjąć palnik i patrzeć gdzie kapie, jak nie będzie widać to demontaż i test na stole.

Zanim jednak zostanie wezwany serwisant lepiej sprawdzić zawór bezpieczeństwa w kotle. Jeśli kapie a rurka od niego wchodzi bezpośrednio w kanalize to można przeoczyć to, że sobie kapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej możliwa jest nieszczelność, najszybciej to wyjąć palnik i patrzeć gdzie kapie, jak nie będzie widać to demontaż i test na stole.

Zanim jednak zostanie wezwany serwisant lepiej sprawdzić zawór bezpieczeństwa w kotle. Jeśli kapie a rurka od niego wchodzi bezpośrednio w kanalize to można przeoczyć to, że sobie kapie.

 

 

dzięki za podpowiedź. Palnik wyjęty, niestety jest mała nieszczelność na wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam kocioł Vitodens 200 W 26KW ze sterowaniem pogodowym + Vitotronic 200 symbol regulatora HO2C z podgrzewaczem wody Vitocell 150l i jest to mój pierwszy sezon z nowiutkim kotłem więc jeszcze się uczę i dlatego mam parę pytań do Konsultanta Viessmann:

 

1. Zrobiło się zimno i gdy temp. spadła poniżej +3 stopni pojawiła "śnieżynka" na panelu dotykowym - co oznacza i jaki jest jej cel?

 

2.Zaobserwowałem iż od momentu pojawienia się tej "śnieżynki" piec pracuje non stop i nie wyłącza się - ?

 

3. Spalanie wzrosło praktycznie o 100% a zaledwie temp. spadła na zewnątrz tylko o 2 stopnie - pewnie przez to iż piec nie wyłącza się, gdzie wcześniej robił to bez problemu i spalanie było o wiele mniejsze

 

 

Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię...Ja mam Vitodens 222-F ale budowa i sasada oraz ustawienia w 90% takie same....Uzytkuje juz 2 sezon. Masz właczoną funkcje antyzamrożeniową i jesli spada poniżej 0 to piec chodzi cały czas zeby instalacja nie zamarzła....Jeśli masz dobrze ocieplony budynek i juz mieszkasz mozesz tą funkcję wyłaczyć /ale producent nie zaleca/ ja natomiast wyłaczyłem chodzi tu o parametr A3:2 tak jest w standarzdzie żeby wyłaczyć to przestaw na A3: - 9 / poziom parametrów 2/ wchodzin w serwis i wpisujesz hasło i zmieniasz....Vitotrol 200 mam w salonie i moim zdaniem jest przydatny bo wiem jaka jest aktualna temperatura i jak ustawic odpowiednią krzywą grzewcza dla cłego obiegu - u mnie piec działa pogodowo na parametrze B0:0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam pytanie do Was a w szczególności do "Konsultant Viessmann"- mam Vitodens 200 19KW + Vitocell150l, 2 obiegi (dół podłoga, do którego mam zainstalowany Vitotroll 200 i góra grzejniki. Zawór trójdrogowy) i pytania:

1. Wyjeżdżam z domu na 3 tygodnie - czy jest możliwość przełączenie/ustawienie pieca w ten sposób, aby nie utrzymywał mi temperatury na poziomie ustawionym przez krzywą grzewczą - bo wtedy mam cały czas ok 21 stopni?

2.Czy jest sens dokładania Vitotrolla 200 do obiegu grzejnikowego?

3.Jaka jest standardowa temperatura przeciw zamarzeniowa ustawiona na piecu, i czy jest sens wyłączania tego (lub zmiany ustawień)?

 

pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po zamontowaniu czujnika pogodowego do kotła vitodens 111w zauważyłem różnicę we wskazaniach pomiędzy wskazaniami pogodówki a temperaturą na zewnątrz odczytaną na zwykłym termometrze, która wynosi 2 stopnie. Pomiar na tej samej wysokości. Przy spadku czy wzroście temp. zawsze jest te dwa stopnie różnicy. Czy można zrobić korektę w piecu, aby obniżyć wskazania o te dwa stopnie i jak jest temp. zero stopni na zewnątrz to pokazywało na wyświetlaczu zero a nie plus dwa stopnie? Czekam na wszelkie sugestie i z góry dziękuję za pomoc :-)).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W parametrach jest korekta temperatury zewnętrznej Poziom 2 parametr 6E:0 do E6:49 - dla temperatury żeby obniżyć a od 6E:51 do E6:100 - dla temperatury żeby zwiększyć korekte.....To jest dla pieca Vitodens 222-F w twoim tez powinna być możliwość korekty temperatury zobacz w instrukcji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam pytanie do Was a w szczególności do "Konsultant Viessmann"- mam Vitodens 200 19KW + Vitocell150l, 2 obiegi (dół podłoga, do którego mam zainstalowany Vitotroll 200 i góra grzejniki. Zawór trójdrogowy) i pytania:

1. Wyjeżdżam z domu na 3 tygodnie - czy jest możliwość przełączenie/ustawienie pieca w ten sposób, aby nie utrzymywał mi temperatury na poziomie ustawionym przez krzywą grzewczą - bo wtedy mam cały czas ok 21 stopni?

2.Czy jest sens dokładania Vitotrolla 200 do obiegu grzejnikowego?

3.Jaka jest standardowa temperatura przeciw zamarzeniowa ustawiona na piecu, i czy jest sens wyłączania tego (lub zmiany ustawień)?

 

pozdrawiam

Krzysztof

 

1. tak, jest od tego funkcja urlop, która w czasie zaplanowanego urlopu utrzymuje temperaturę "nocną"

 

2. jeśli chcemy mieć mozliwość wprowadzania korekty z pomieszczenia lub jeśli chcemy by kocioł uwzględniał zmiany temperatury pomieszczenia wywołane dodatkowym źródłem ciepła (np goście) to jak najbardziej jest wskazane zamontowanie Vitotrola. W przypadku ogrzewania o małej bezwładności cieplnej można aktywować wpływ temperatury pomieszczenia. Przy układach ogrzewania płaszczyznowego, gdzie bezwładność jest bardzo duża, sterowanie temperaturą pomieszczenia niema sensu wręcz może wprowadzać dyskomfort cieplny.

 

3. domyślne tryb ochrony jest aktywowany gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej +1C. Są wtedy uruchamiane pompy, a następnie jeśli temperatura będzie spadać dalej to kocioł załączy palnik i będzie pracował z krzywą grzewczą przesuniętą równolegle do dołu do wartości odpowiadającej +3C w pomieszczeniu (dla regulatora pogodowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam zainstalowane Vitodens 200 + Vitotronic 200 + 2 x Vitotrol 200.

Instalacja CWU + 2 obiegi grzejników ze sprzęgłem (obieg 1 to piętro ogrzewane cały czas, obieg 2 to parter okazjonalnie ogrzewany).

Pytania do konsultanta:

W jaki sposób ustawić dwa obiegi skoro jest dostępna tylko opcja: obieg bez mieszacza + obieg z mieszaczem ?

Jak ustawić parametry drugiego obiegu (parteru) skoro powinien być z mieszaczem, który jest zbędny więc go nie mam ? Jaki wariant b0 wybrać dla pracy tego obiegu?

Jaki wariant b0 wybrać dla pracy obiegu na piętrze, które jest cały czas ogrzewane ?

Czy w przypadku B0:0 zadana temperatura na Vitotrolu ma jakikolwiek wpływ na obniżenie temperatury w pomieszczeniu ?

Pytam ponieważ przy sterowaniu pogodowym i zmniejszeniu temperatury na Vitotrolu temperatura w pomieszczeniu nie spada.

 

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam zainstalowane Vitodens 200 + Vitotronic 200 + 2 x Vitotrol 200.

Instalacja CWU + 2 obiegi grzejników ze sprzęgłem (obieg 1 to piętro ogrzewane cały czas, obieg 2 to parter okazjonalnie ogrzewany).

Pytania do konsultanta:

W jaki sposób ustawić dwa obiegi skoro jest dostępna tylko opcja: obieg bez mieszacza + obieg z mieszaczem ?

Jak ustawić parametry drugiego obiegu (parteru) skoro powinien być z mieszaczem, który jest zbędny więc go nie mam ? Jaki wariant b0 wybrać dla pracy tego obiegu?

Jaki wariant b0 wybrać dla pracy obiegu na piętrze, które jest cały czas ogrzewane ?

Czy w przypadku B0:0 zadana temperatura na Vitotrolu ma jakikolwiek wpływ na obniżenie temperatury w pomieszczeniu ?

Pytam ponieważ przy sterowaniu pogodowym i zmniejszeniu temperatury na Vitotrolu temperatura w pomieszczeniu nie spada.

 

 

Dziękuję.

 

Takze jestem ciekaw tych odpowiedzi bo mam taki sam układ do rozwiązania tylko na kotle Vitodens 222-F...Pierwszy obieg dół podłogówka i 2 grzejniki mam z mieszaczem /Afriso + rozszeszenie Viessmann/ oraz góra grzejniki także mieszacz /Afriso ustawiany recznie i nie podpiety do pieca/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam zainstalowane Vitodens 200 + Vitotronic 200 + 2 x Vitotrol 200.

Instalacja CWU + 2 obiegi grzejników ze sprzęgłem (obieg 1 to piętro ogrzewane cały czas, obieg 2 to parter okazjonalnie ogrzewany).

Pytania do konsultanta:

W jaki sposób ustawić dwa obiegi skoro jest dostępna tylko opcja: obieg bez mieszacza + obieg z mieszaczem ?

Jak ustawić parametry drugiego obiegu (parteru) skoro powinien być z mieszaczem, który jest zbędny więc go nie mam ? Jaki wariant b0 wybrać dla pracy tego obiegu?

Jaki wariant b0 wybrać dla pracy obiegu na piętrze, które jest cały czas ogrzewane ?

Czy w przypadku B0:0 zadana temperatura na Vitotrolu ma jakikolwiek wpływ na obniżenie temperatury w pomieszczeniu ?

Pytam ponieważ przy sterowaniu pogodowym i zmniejszeniu temperatury na Vitotrolu temperatura w pomieszczeniu nie spada.

 

 

Dziękuję.

 

Dla kotła obieg grzewczy to jest wtedy gdy mamy inny parametr. Założeniem automatyki pogodowej jest dostarczanie dokładnie tyle ciepła ile w danej chwili potrzebuje budynek/obieg. Aby tego dokonać pompa musi pracować cały czas. Jeżeli ma być w pomieszczeniach cieplej to zwiększamy temperaturę wody w grzejnikach, jeśli ma być chłodniej to zmniejszamy ale przepływ pozostaje bez zmian.

Jeżeli zatem niema mieszaczy to dla kotła w tej instalacji jest tylko jeden obieg grzewczy (ilość pomp niema znaczenia). Jedne Vitotrol jest tu więc zbędny, bo nie można 2 sterownikami sterować jednym obiegiem.

 

Kod B0:0 oznacza, że temperatura w pomieszczeniu niema wpływu na pracę kotła. Czyli kocioł wylicza sobie temperaturę jaka ma podać na obieg z krzywej grzewczej tylko na podstawie temperatury zewnętrznej.

Po zmienia kodu B0 na wartość inną niż 0, kocioł będzie jeszcze dodatkowo uwzględniał temperaturę pomieszczenia, tzn, jeśli wyliczy sobie temperaturę zasilania z krzywej grzewczej która wg niego powinna zapewnić 20C w pomieszczeniu i temperatura nie zostanie osiągnięta to temperatura na obiegu zostanie dodatkowo podniesiona. Analogicznie jeśli przy wyliczonych parametrach zrobi się zbyt ciepło to sterownik z pomieszczenia każe obniżyć temperaturę na zasileniu.

 

Dla zobrazowania, to jest tak jak byśmy jechali samochodem i mieli dojechać na bardzo konkretną godzinę. Mamy dwie możliwościi:

1. "mistrz kierownicy" potrafi tylko dociskać pedał do podłogi. Startuje gaz w podłogę i po chwili widzi, że przy takiej prędkości dojedzie zbyt szybko więc zjeżdża na parking i robi sobie przerwę. Po chwili start znowu prędkość maksymalna i kolejny zjazd na parking. Oczywiście dojeżdża punktualnie.

 

ten przypadek to automatyka stałotemperaturowa - pilot może podpowiadać kierowcy tylko i wyłącznie "jedziesz za szybko, stań na parkingu"

 

 

2. kierowca myślący. uruchamia silnik i wylicza sobie z jak stałą prędkością trzeba jechać by dojechać punktualnie. Ten przypadek to regulator pogodowy. W przypadku regulatora pogodowego pilot mówi "zwolnij trochę bo dojedziemy za szybko". 2 sterowniki w takim przypadku to 2 pilotów w samochodzie, jeden mówi przyspiesz a drugi zwolnij... kogo słuchać?

 

 

Który z kierowców zużyje mniej paliwa i mniej "zakatuje" silnik chyba mówić nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich serdecznie!

 

Ja również od 2 miesiecy jestem użytkownikiem kotła Vitodens111-W 5-26kW, który został zamontowany w miejsce poprzednika - Vitopend100.

Powierzchnia ogrzewania to ok 160m2, grzejniki bez podłogówki, w domu mieszkają 2 dorosłe osoby + małe dziecko.

 

Vitopend100 posiadał czujnik temperatury zewnętrznej oraz pogodynkę pokojową z obszerną możliwością regulacji temperatury za pomocą histerez (2 pokrętła), osobne ustawienia dzień/noc/ oraz programator tygodniowy.

 

Obecnie, pod nowy kocioł, nie zostały podpięte czujniki z poprzedniego kotła, bo podobno nie pasują - sprawa oczywista.

Ja z kolei waham się z zakupem sterownika Vitoconnet OT2 - taki zaproponował mi instalator, z racji, że zależy mi na apce i zdalnej kontroli nad kotłem i jego pracą.

 

I tutaj mam 2 pytania:

1. Czy jest to właściwy wybór, jeśli chodzi o sterownik pokojowy. Może jest coś lepszego? Jeśli tak, to co wybrać?

2. Czy w chwili obecnej piec pracuje optymalnie (w zakresie ekonomii), będą sterowany wyłącznie głowicami termostatycznymi, znajdującymi się na grzejnikach? - temperatura na piecu jest ustawiona na 37 stopni (temperatura zewn. w zakresie -5 do +8), a termometr np w salonie pokazuje 21-22 stopni, co mam odpowiada akurat odpowiada.

 

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...