Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

Witam.

Wybieram kocioł kondensacyjny gazowy do domku 150m2, 4 osoby.

Chciałbym dobry kocioł uwzględniając fakt, że może nie od razu, ale kiedyś założę solary.

Znajomy poleca mi Viessmann Vitodens 343-F. Gdyby nie cena to łatwiej by mi było się zdecydować. Woła 15500 netto + 7% VAT. Z analizy na Allegro widzę, że można go dostać za 16150 brutto (z Vatem 22% - który można w części odzyskać).Daje to około 13.300 netto.

Jakie są ceny realne za taki kocioł?

A może popatrzeć inny model?

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dobra, nauczyłem się troszkę pracować na tym sprzęcie.

Posiedziałem kilka minut w piwnicy i oto co miałem:

Krzywa grzewcza na obiegu pierwszym (grzejniki) ustawiona była na 1,0 zmieniłem na 0,7

Zobaczymy co będzie się działo.

PS. Muszę jeszcze poustawiać pracę pieca czasowo - dostosowaną do pracy pracowników.

Może podpowiecie jak macie poustawiane te czasy w swoich piecach? Dało by mi to obraz jak ustawić by było ciepło a ekonomicznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mr6319 lepiej zobacz jak to się sprawdzi przy grzaniu całą dobę. Jak od razu zaczniesz kombinować z ustawieniami na godziny to jeszcze długo nic nie będziesz wiedział. Jeśli całą dobę będziesz miał jedną temperature zadaną to zobaczysz jak się to ma do rzeczywistości przy różnych temperaturach zewnętrznych. Oczywiście wszystkie grzejniki na max i wszystkie zamontowane. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wybieram kocioł kondensacyjny gazowy do domku 150m2, 4 osoby.

Chciałbym dobry kocioł uwzględniając fakt, że może nie od razu, ale kiedyś założę solary.

Znajomy poleca mi Viessmann Vitodens 343-F. Gdyby nie cena to łatwiej by mi było się zdecydować. Woła 15500 netto + 7% VAT. Z analizy na Allegro widzę, że można go dostać za 16150 brutto (z Vatem 22% - który można w części odzyskać).Daje to około 13.300 netto.

Jakie są ceny realne za taki kocioł?

A może popatrzeć inny model?

 

POZDRAWIAM

 

Może trochę śmiecę, ale ponawiam pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę śmiecę, ale ponawiam pytanie

Wybierz się do najbliższego Viessmanna i zapytaj. Taniej może wyjdzie ci wiszący Vitodens200+zasobnik z grupą pompową do solarów.

Kwestia dogadania się. Ja wziąłem u nich wykonawstwo całej hydrauliki i dostałem dobry rabat na kocioł + zasobnik. Im bardziej rozbudowany zestaw (solary/pogodówka itd.)tym szansa na korzystniejszą cenę. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana pochylenia krzywej to podniesienie prawego końca belki w górę gdzie lewy koniec opiera się na temp. żądanej Tnorm. Przesunięcie to równoczesne podniesienie lewego i prawego końca belki w górę lub w dół o jakąś wartość taką samą dla lewego i prawego końca belki. Daje to bardzo duże możliwości regulacji tylko trzeba wiedzieć co i jak się zmienia przestawiając parametry. Jak się poświęci trochę czasu na takie regulacje to pogodówka powinna pracować prawidłowo w całym zakresie temp. od 20 do -20 stopni. Przy złym ustawieniu mamy prawidłowe temperatury np. od 20-0 a poniżej zera za gorąco lub odwrotnie. Zmiana jakiegokolwiek parametru ma wpływ na pozostałe. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zmiana pochylenia krzywej wiem czym "grozi". :)

Chodziło mi o pionową zmianę. Czy jej zwiększenie o 1 stopień daje taki sam efekt, jak zmiana Tnorm pomieszczenia o 1 stopień w górę.

Chciałbym zrozumieć (przynajmniej) większość ustawień w moim piecu. wtedy łatwiej mi będzie tym posterować. ;)

 

Jeszcze nie mieszkam, ale już ogrzewam i na razie nie przejmuję się zużyciem, bo jest faktycznie mniejsze niż podczas wygrzewania podłogi (o czym kiedyś sam mi pisałeś), ale i tak jest większe niż u innych użytkowników, a dom mam ocieplony dość solidnie. Ale też i fakt jest taki, że u mnie jest GZ-41, a nie jak u większości GZ-50.

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie o jeden stopien Tnorm podnosi tylko początek, czyli przy dodatnich temperaturach będzie większa zmiana a przy ujemnych mniejsza (belka uniesiona tylko z lewej, z prawej punkt stały). Zmiana pionowa zmienia połozenie lewej i prawej strony belki więc zmiana będzie odczuwalna w całym zakresie temperatur. Tak przynajmniej jest w teorii :) życzę powodzenia.

Gaz gz 41,5 wypada korzystniej niż gz 50. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopatologicznie próbowałem post wyżej :) Na początek powinno się regulować krzywą grzewczą, czyli podnosić lub obniżać prawy koniec tej krzywej (prostej :) ) Jeśli to nie pomaga w pełnym zakresie temperatur to dopiero wtedy można spróbować bawić się poziomem krzywej. Poziom krzywej do takie bardziej dokładne dostrojenie. Tem. zredukowana to wartość niża temperatury (nocna) ale ona też może być stosowana w dzień w czasie gdy nikogo nie ma w domu. Jest to lekkie obniżenie poziomu krzywej grzewczej w stosunku do temp. dziennej (normalnej). pozdr adam

 

patrz strona 24

http://kotly.pl/pdf/automatyka2.pdf

Edytowane przez aadamuss24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko z tych dziwnych....

 

A czy mając sterowanie pogodówką i ustawioną pracę kotła w oparciu o krzywe grzewcze, warto stosować sterownik pokojowy? Będzie to ze sobą współpracowało przy założeniu, że dom w 70 % ma ogrzewanie podłogowe?

 

Czy też będzie to zwykłe przeniesienie sterowania z kotłowni do przedpokoju i nic poza tym?

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zredukowana czyli nocna lub temp. w dzień kiedy nikogo nie ma w domu. Nie powinno się ustalać zbyt dużej różnicy temp. pomiędzy wyższą a niższą bo więcej gazu pójdzie na dogrzanie. Max różnica to 2-3 stopnie ale przy dobrze ocieplonym domu i tak nie powinno spaść więcej niż 1 stopień więc to tylko będzie jako ograniczenie końcowe. Już pisałem wcześniej, że na początku lepiej ustawić tylko jedną temperaturę i robić pomiary w pomieszczeniach żeby poznać jak się zachowuje budynek. Na to potrzeba czasu i w miarę stabilnych warunków pogodowych. Nic się nie uda jeśli różnice na zewnątrz w krótkim czasie będą duże. pozdra adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...