Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A i ja sobie dziś odczytałem te dane z serwisówki pieca Vitodens 200. Piec został uruchomiony 7 grudnia 2011 roku. Do dziś mamy coś koło 392 dni pracy.

I mam takie zapisy:

Godziny pracy: 4045h, (392dni x24h= 9408h, czyli praca około 10h na dobę)

Starty palnika: 7969, co daje około 20.3 startów dziennie

Wtyk kodujący 2316,

maks. moc grzewcza: 100%.

Edytowane przez mr6319
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czy można sprawdzić liczbę startów w Vitodensie 200, ale w tym starszym typie (jeszcze przed czarnym ekranikiem)?

Mam wrażenie, że palnik załącza się 3 - 4 razy na godzinę, a to by oznaczało około 100 startów na dobę....

 

Krzywe grzewcze ustawiłem tak:

podłogówka 0,3 poziom 1

grzejniki 0,8

 

Powyżej Adamus pisze, aby podnieść krzywą dla podłogówki celem zmniejszenia startów pieca, ale ja już dzisiaj mam zadaną temperaturę 19 C (noc i dzień), a rzeczywista temperatura w domu to 22.5 - 23.1 C (dane z Vitotrol 300a). Jak bym podniósł krzywą to bym musiał chyba okna pootwierać i grzać ogródek...

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i ja sobie dziś odczytałem te dane z serwisówki pieca Vitodens 200. Piec został uruchomiony 7 grudnia 2011 roku. Do dziś mamy coś koło 392 dni pracy.

I mam takie zapisy:

Godziny pracy: 4045h, (392dni x24h= 9408h, czyli praca około 10h na dobę)

Starty palnika: 7969, co daje około 20.3 startów dziennie

Wtyk kodujący 2316,

 

maks. moc grzewcza: 100%.

Poprawiłes tą datę :) juz myslałem ze się przeniosłes w czasoprzestrzeni :)

co do startow to mamy identyczną ilość

ja zredukowałem moc do 50 % ale w zużyciu nic to jednak nie dało.

mam 8 m3 na dobę

pozdrawiam i zycze drowia w 2012 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 5 dni spisuje i analizuje dane. Pogoda jest mniej więcej stała więc moga być z grubsza miarodajne.

1. Dla mocy maks. 100% wychodziło mi średnio: startów- 3,9-4,0 na godzinę, godzin pracy - 9,26-9,67 na dobę;

2. Dla mocy 50%: startów - 3,11, godzin - 8,57

3. Dla mocy 30%: startów - 2,3-2,7, godzin 7,6-8,0

Zużycie gazu od pięciu dni codziennie około 7,7 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Adamus, ale ja chcę żeby pogodówka sterowała piecem, a nie Vitotrol. Starałem się tak poustawiać krzywe by temp w domu wynosiła 21 - 22 C. Na razie krzywych nie ruszam już bardziej bo nie było jeszcze dni z temp poniżej - 10 C. Jak takie się pojawią a temp w domu nie spadnie to zmniejszę krzywą dla podłogówki na 0,2...

 

Vitotrola kupiłem bo mam problem z gazem. Notorycznie ciśnienie potrafi spaść poniżej 0,8 kPa a piec wymaga chyba ponad 1,7 kPa. Przy takim spadku wyświetla mi się błąd EF lub EE i następuje wyłączenie. Zazwyczaj w nocy. :( Nie ma nic gorszego niż wizyta w pomieszczeniu gospodarczym przed 6 rano (muszę przejść przez zimny garaż) i oczekiwanie aż woda w baniaku się nagrzeje a cyrkulacja ją rozprowadzi, żeby móc wziąć prysznic... Myślałem, że piec będzie można zresetować poprzez sterownik Vitotrol. Niestety reset trzeba wcisnąć przy piecu.... Dzięki Vitotrolowi wiem jedynie, że jest usterka.

 

Wracając do mojego pytania. Czy jest możliwe odczytanie ilości startów przy Vitodensie nie wyposażonym w czarny ekranik?

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macst: Wybierz obieg (A1 lub M2 - obojętnie który) PLUSEM lub MINUSEM. Następnie przyciśnij OK. Po 4 sekundach naciśnij przycisk I (i jak informacja). Teraz przyciskaj PLUS. Będzie się pojawiały informacje. Jeśli wybrałeś M2 , to pojawi się => Temperatura na zewn., Temp kotła, Temp zasilania, Temp normalna pomieszczenia, Temp C.W.U., Ilość godziny pracy palnika, Starty palnika,.

bez tytułu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Jaszaf.

 

Dzisiaj to sprawdzę. :)

 

O poranku znów miałem wizytę w kotłowni... Najgorsze, że piec mi się wyłącza około 1 - 2 w nocy i do 6-tej rano woda w baniaku niestety stygnie do nieakceptowalnego poziomu. :) Ale Panowie z gazowni już działają. Walczę z tym od roku.... Od wczoraj mam założony rejestrator ciśnienia gazu, żeby się przekonać czy to gazociąg czy może jednak wada pieca...

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak widzisz na zużycie nie ma to chyba wpływu

 

Ja nigdzie nie pisałem, że będzie mniejsze zużycie gazu :) Ilość ciepła potrzebna do ogrzania budynku się nie zmieni po zmianie ustawień na kotle. Możemy jedynie bardziej dostosować kocioł do naszych wymagań temperaturowych czy choćby ilości startów.

 

Macst nawet z Vtiotrolem pogodówka steruje piecem a nie Vitotrol, to tylko jeden sygnał więcej informacji.

Napisz dokładnie jaki masz model kotła? Kiedy miałeś serwis u siebie? Jak wygląda prąd jonizacji i analiza powietrza ? Kto stwierdził niskie ciśnienie gazu ?

Skoro gazownia założyła rejestrator to raczej nie będzie wina gazu.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Typ kotła to WB2B. Taka jest tabliczka z przodu...

Z gazem było tak... Piec uruchomiłem w okolicach 7 września 2010 celem wygrzewania wylewki podłogowej i potem już go nie wyłączyłem. Potem pracował sobie na 18 C. Prace wykończeniowe trwały i przynajmniej ludzie w domu nie marzli. Aż do przełomu listopad/grudzień. Wtedy był ten wybuch gazu u nas w Zielonej Górze na os. Pomorskim. Od tego momentu kocioł zaczął się wyłączać. Wezwałem serwis. Przyjechał człowiek i rozebrał go na pojedyncze części. Wszystko poczyścił, ale i tak było OK. Na koniec poddał się i stwierdził, że zbadamy ciśnienie gazu. Wynik? 0,70 kPa przy gwaranotwanym umową z gazownią 1,75, a z tego co mi powiedział kocioł wymaga 1,7 kPa. Pierwsze co pomyślałem to to, że reduktory w stacjach rozdzielczych zostały przez Nich po tym wypadku przykręcone na maxa i zgłosiłem reklamację... Przyjechali Panowie zdjęli gazomierz i zmierzyli ciśnienie jakie dochodzi do mojej posesji. Wynik? 0,60 kPa. Sami byli w szoku!! Wcześniej sugerowano mi, że to wina mojej instalacji. Jedno z kolejnych badań na jednej z sąsiednich działek wyglądało tak, że monter z gazowni otworzył zaślepioną rurę i uchem sprawdzał czy leci gaz. Nie leciał. Dlatego też byłem przekonany do dzisiaj, że to wina Gazowni. Wtedy też dowiedziałem się, że jest zbyt zimno (-15 C) by prowadzić jakiekolwiek ziemne prace. Pogodziłem się ze swoim losem i czekałem do wiosny wizytując budowę nie tylko by sprawdzić postępy, ale i czy kocioł działa i instalacji nie grozi zamrożenie (70% podłogówka jakby to zamarzło i pękło to masakra...). Na wiosnę się wprowadziliśmy i w sumie było tak ciepło, że OG1 i OG2 zostały wyłączone. Pozostało jedynie CWU. Przez całe lato i jesień nie było problemu. Dopiero po rozpoczęciu obecnego sezonu problem wrócił. Ale i gazownia rozpoczęła budowę drugiej nitki z gazem. Inwestycja zakończyła się przed Świętami, a mój problem się nie zmienił.... Stąd prośba do gazowni o założenie stałego rejestratora na tydzień czy dwa, aby mieć obraz ewentualnych skoków ciśnienia. Badanie trwa. Jaki będzie jego wynik dowiem się i powiem gdzieś za tydzień.

Ale....

Dzięki temu, że Jaszaf powiedział jak sprawdzić ilość startów wiem co następuje....

Od uruchomienia kotła (liczmy od 2010-09-07) mam 03 23 55 startów... Kocioł podaje liczbę w takich parach. Co oznacza (upłynęło od startu kotła 485 dni), że piec startuje 66,71 razy na dobę!!!! Uwzględniając lato!! Po stwierdzeniu tej liczby startów poszedłem jeszcze raz po ok. 2 godzinach. Wynik? 03 23 81!! 26 startów w 2 godziny. To daje mi 312 startów na dobę!! I chyba tu leży pies pogrzebany....

Zmieniłem krzywą grzejników na 1,2, a podłogówki na 0,4. Poziomy na 0. Zmniejszyłem moc kotła do 30 % (z 50 %). Zobaczę jak będzie teraz. Czy coś można jeszcze zrobić lub sprawdzić? I... Jak żyć Panie Serwis24, jak żyć? :)

Wkurza mnie ta sytuacja bo za tydzień - dwa przybędzie mi nowy członek (podobno członkini) w rodzinie. I ostatnią rzeczą jaką chciałbym się martwić jest ogrzewanie domu, a w szczególności zbiornika CWU (bo dom zbyt szybko nie stygnie)...

 

Pozdrawiam i przepraszam za przydługi post.

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i przydługi, ale fajnie się czytało (zwłaszcza jeden fragment , hehehe :-). Żartuję :-)

Co do ilości startów, to po kilkudniowym nieregulowaniu pieca (absolutnie nic) mam około ~130 startów na dobę. Z tym , że:

1. Piec przez 3 dni chodził tylko i wyłącznie na ogrzewaniu zredukowanym (20st). (Nie włączałem grzania, które wynosi 22 st, ze względu na to, że nie było przymrozków) a temperatura obniżona wystarczyła w tym czasie

2. Średnie zużycie gazu w tym czasie (3 dni) to: 4.76m3/dobę

3. W tym czasie C.W.U. chodziła każdego dnia 3 godziny

4. Nastawy w tym czasie to:

A1 (kaloryfery) 0,8/0

M2 (podłogówka) 0,6/0

Moc 35%

Dla przypomnienia, dom-140m2, dół podłogówka, góra kaloryfery. 25cm Porotherm + 15cm styropian frezowany.wełna pod dachem 25cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i przydługi, ale fajnie się czytało (zwłaszcza jeden fragment , hehehe :-). Żartuję :-)

Co do ilości startów, to po kilkudniowym nieregulowaniu pieca (absolutnie nic) mam około ~130 startów na dobę. Z tym , że:

1. Piec przez 3 dni chodził tylko i wyłącznie na ogrzewaniu zredukowanym (20st). (Nie włączałem grzania, które wynosi 22 st, ze względu na to, że nie było przymrozków) a temperatura obniżona wystarczyła w tym czasie

2. Średnie zużycie gazu w tym czasie (3 dni) to: 4.76m3/dobę

3. W tym czasie C.W.U. chodziła każdego dnia 3 godziny

4. Nastawy w tym czasie to:

A1 (kaloryfery) 0,8/0

M2 (podłogówka) 0,6/0

Moc 35%

Dla przypomnienia, dom-140m2, dół podłogówka, góra kaloryfery. 25cm Porotherm + 15cm styropian frezowany.wełna pod dachem 25cm.

 

No to co ? wszystko OK tylko te starty jak by jeszcze troszke duzo ?

 

A ja bylem wczoraj z majsterm na budowie ktory mi robil instalację bo mialem wrazenie ze moj2 bufor

do ktorego mam podłączone solary i kominek z wodą jakos nie oddaje ciepła i co sie okazało ???

ze zawor trojdrogowy jest zle podłączony a raczej przewody ktore do niego dochodzą

innymi słowy po osiagnieciu odpowiedniej temp.zawor się ma przełączac i wszystko działa tylko zamiast z gory zasobnika zaciąga wodę z dołu :) heh

czeski błąd.

dowiedzialem sie o tym dopiero pare dni temu bo dopiero teraz rozpaliłem kominek a tu taka kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f 5 niespodzianki to podstawa :)

 

macst a jak wygląda u Ciebie odbiór ciepła ? czy głowice nie są poprzymykane ? Czy krzywa na grzejnikach mogłaby być większa czy byłoby już za ciepło ? (ogólnie jest za ciepło na zewnątrz). Jak masz takie małe ciśnienie gazu to dupa, nie powinno się tego uruchamiać. Prawdopodobnie gazownia ma stracha, że im się instalacja gdzieś rozszczelni dlatego tak mało puszczają.

 

Duży wpływ na ilość startów ma podgrzew c.w.u. gdzie przy jednym podgrzewie startów może być kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Głowice pootwierane na maxa od samego początku. Pętle są równej długości, więc uznałem, że nie ma co tego ruszać. Zakręcam jedynie grzejniki - od czasu do czasu. W instalacji mam sprzęgło - może to ma znaczenie.

 

Po moim poprzednim poście zmieniłem krzywe na wyższe.

Podłoga - 0,6

Grzejniki - 1,2.

moc kotła - 20 % dla CO i 50 % dla CWU. Ograniczenie temp max dla kotła do 55 C.

Temp zadana 19C, zredukowana 19C. Efekt? W domu 24,5 C. Jedyny plus to taki, że dzieciaki mogą w krótkich spodenkach biegać... :) Żona w ostatnich dniach ciąży się mega skarży, więc wróciłem do internetu i szukałem rozwiązania... Bo ogródka ogrzewać nie zamierzam!

Znalazłem informację, że Vitodens startuje i początkowo pracuje zawsze z mocą 75 %, a dopiero po chwili moduluje ją w dół do zadanej. Jednak ten czas zanim moc zostanie zmodulowana wystarcza, aby wodę nagrzać do temperatury której osiągnięcie wyłącza palnik.

W piątek sprzątałem kotłownię (ach ci politycy i długie weekendy...) i byłem tam ze 2 godziny. Mój kocioł startuje, pracuje do 15 sekund i się wyłącza, kilka minut i ponownie to samo. Przy okazji sprzątania znalazłem też instrukcję do Vitotronic 200 w której jak wół stoi napisane jak sprawdzić liczbę startów w tym kotle. :) Niemniej jeszcze raz dzięki Jaszaf. :)

W wyniku przeszukiwań WuWuWy (trafiłem na forum elektrody) wprowadziłem takie ustawienia.

moc CO - 17 %

Redukcja mocy rozruchowej kod 84: -8

Ilość gazu rozruchowego kod 83:-10 (strona 98 instrukcji serwisowej).

 

Poprzednie badania wykazały, że piec startował mi po 200 - 250 razy na dobę. Aż sam jestem ciekaw jak będzie teraz. Ustawienia zmieniłem 2 godziny temu...

 

A z ciśnieniem gazu to już sam nie wiem... Od kiedy podłączyli mi rejestrator ciśnienia gazu (czwartek) to problem wyłączającego pieca się skończył. Normalnie jakaś masakra... Walczę od roku wizytując kotłownię raz lub dwa razy dziennie celem włączenia pieca, a po podłączeniu rejestratora ciśnienia problem zniknął... A to było dla mnie najbardziej uciążliwe. Chyba poproszę o zostawienie tego urządzonka na stałe. :) Odczytów z rejestratora jeszcze nie znam.

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...