Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W porządku, tylko, że z moich obserwacji wynika, że obniżenie krzywej grzewczej dla grzejników poniżej pewnego poziomu niczego nie zmienia.... Wczoraj nawet ustawiłem krzywą dla grzejników 0,3 (tak jak dla podłogi) i obniżyłem jej poziom o 5 jednostek. Nic, absolutnie nic to nie zmieniło.... Kocioł ciągle pracuje z temperaturami 49 - 51 C i nie chce zejść ani trochę niżej, a grzejniki mają dokładnie taką samą temperaturę jaką miały przy krzywej 0,6 i poziomie 0...

 

PS. Odnośnie serwistantów (z mojego regionu, czoywiście). Chyba nie ma drugiej tak niewiarygodnej grupy zawodowej w naszym kraju.... Ja już się 5, albo i 6 razy umawiałem na serwis swojego kotła... Ani razu żaden z Nich nie raczył nawet zadzwonić, że nie przyjdzie, mimo umówionej wizyty... A jeden stwierdził, że do mnie ma 8 km i nie opłaca Mu się dojeżdżać i żebym sobie poszukał kogoś bliżej (przynajmniej był szczery, że mój piec Mu wisi i się nie pofatyguje)...

Normalnie jak przestanę pracować tu gdzie pracuję to zrobię uprawnienia i dołączę do grona serwisantów, skoro to jest taki mega-biznes, że można sobie pozwolić na OLEWANIE klientów....

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carolco ciekawe kto zapłaci za przyjazd serwisanta do bzdury macsta ?

macst sorry :)

Jeśli obniżysz krzywą grzejników to i tak będzie ona na poziomie krzywej podłogówki, bo podłogówka to wymusi na obiegu grzejników plus nadwyżka względem podłogi- o ile nie masz sprzęgła. Jeśli masz sprzęgło może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko spoko. Nie urażam się...

Bzdura, nie bzdura... Wzywam serwisanta na przegląd kotła (minął mi już rok od uruchomienia, mniemam, że straciłem gwarancję) i nie mogę się doprosić... O moje bzdury to tak przy okazji chcę Go (Ich) podręczyć...

Swoją drogą gdyby serwisant się pojawił za pierwszym razem gdy się z Nim umawiałem to może bym Was tutaj nie dręczył. :)

 

Adamus... Dlatego pytałem o wzory... Bo jeśli ustawię krzywe na takim samym poziomie to ze wzoru powinna mi wyjść taka sama temperatura dla obu obiegów, prawda? Więc jeśli kocioł przy ustawieniu krzywej 0,3 dla podłogi podaje mi tam +/- 28 C, to dlaczego przy ustawieniu krzywej dla grzejników na takim samym poziomie podaje tam znacznie wyższą temperaturę?

 

PS. Mam układ ze sprzęgłem.

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale mam podobne odczucia co do branży.

Mam mialem montaz grzejnikow całosc około 6000 zł 2 firmy mnie totalnie olały.

dziwna sprawa bo ludziska z mojego miasta jezdzą na instalacje do miast osciannych a tu u nas widzę przybyszów innych miast.

Na zadane pytanie dlaczego tak jest odpowiedziano mi ze nasz rynek lokalny jest finansowo zepsuty - ja się pytam gdzie są ci ludzie ktorzy go psują ???

Prawda jest taka ze utrzymanie firmy duzo kosztuje wiem to doskonale dlatego godzina serwisanta kosztuje 300 zł

-szkolenia samochody telefony zusy sprzęt i tak dalej jest duze pole w tej branzy

Tylko komu się chce babrac przy brudnym piecu jesli mozna inaczej ?

 

moj instalator obsługuje developerkę i dał mi do zrozumienia ze interesuje go sprzedaz pieca i podłogowka - grzejniki niekoniecznie

ale znalazłam innego isnatalora ktory zajmuje sie drobiazgami tylko nie ma tej wiedzy co tamten - razem dochodzimy :) ......................do wnioskow.

tak widocznie musi byc

 

Macst - jestem włascicielem pewnego urzadzenia specjalistycznego kosztujacego powyzej 150 000 euro wyobraz sobie ze zdaza sie ze jak dzwonie do serwisu to odpowiedz brzmi nie wiem .... po prosu nie widzedza co ją boli.

mowia ze musza zadzwonic do Japonii po czym 0 kontaktu

to sa bzdury zwykłe blaczki małe rzeczy dlatego uwazam ze dobrze ze tu jestesmy bo razem moze cos uda nam sie wymyslec uzyskac odpowiedz na zadawane pytania.

 

w koncu wgryzamy sie w szczegoł - myslisz ze kogos interesuje jaka temp ma na piecu ????? moja ciocie ? heh dobre ona płaci tysiac miesiecznie i nic ja nie interesuje

Edytowane przez f.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko spoko. Nie urażam się...

Bzdura, nie bzdura... Wzywam serwisanta na przegląd kotła (minął mi już rok od uruchomienia, mniemam, że straciłem gwarancję) i nie mogę się doprosić... O moje bzdury to tak przy okazji chcę Go (Ich) podręczyć...

Swoją drogą gdyby serwisant się pojawił za pierwszym razem gdy się z Nim umawiałem to może bym Was tutaj nie dręczył. :)

 

Adamus... Dlatego pytałem o wzory... Bo jeśli ustawię krzywe na takim samym poziomie to ze wzoru powinna mi wyjść taka sama temperatura dla obu obiegów, prawda? Więc jeśli kocioł przy ustawieniu krzywej 0,3 dla podłogi podaje mi tam +/- 28 C, to dlaczego przy ustawieniu krzywej dla grzejników na takim samym poziomie podaje tam znacznie wyższą temperaturę?

 

PS. Mam układ ze sprzęgłem.

 

Pozdrawiam

Maciej

 

mam tak samo :) kazdy ma tak samo :) odkrec recznie zawor mieszajacy bedziesz mial na grzejniki i podłogowkę jednakowa temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macst masz sprzęgło i dwa mieszacze ?

Jeśli masz sprzęgło i dwa mieszcze to możesz ustalć dowolne krzywe i będziesz mogł miec dwie różne temperatury na dwóch rożnych obiegach, wyższą, niższą dla każdego obiegu, obojętnie którego.

Jeśli masz sprzęgło i jeden mieszacz na podłogę, a drugi obieg to tylko pompa to mieszacz wymusza na kotle taką temperaturę jaką potrzebuje na podłogę np. 45 stopni plus nadwyżka i tyle idzie również na grzejniki.

Jeśli drugi obieg również ma mieszacz to mieszacze puszczą tyle samo ciepła przy takich samych krzywych a temperatura będzie odpowiednio wyższa na kotle i sprzęgle.

nie wiem czy jasno piszę :)

 

co do podejścia serwisantów, instalatorów, hurtowników i klientów to można długo dyskutować :) to kółko jest zamknięte :) Trafiają się normalni i oby było ich jak najwięcej :)

Edytowane przez aadamuss24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Rozumiem co piszesz Adamus, ale nie rozumiem dlaczego kocioł na podłogę potrzebuje 45 C? Skoro tą podłogę właśnie zasila temperaturą 28 C? Po co mi te dodatkowe 17 C?

 

Mam sprzęgło i jeden mieszacz - dla podłogówki. Mieszaczem steruje kocioł. Przy krzywej grzewczej 0,3 i aktualnych temperaturach na dworze kocioł podaje mi na podłogę 28 C - taka jest temperatura zasilania obiegu z podłogówką.... Rozumiem, że taka temperatura wynika ze wzoru krzywej grzewczej. Ani mniej ani więcej i aby to osiągnąć kocioł steruje mieszaczem tak, aby ją uzyskać, bo temperatura dostarczana do sprzęgła i na grzejniki jest wyższa ze względu na wyższą krzywą ustawioną dla grzejników. I teraz... Ustawiam taką samą krzywą dla grzejników jak dla podłogówki. Kocioł używa tego samego wzoru, prawda? Więc też powinno mu wyjść 28 C. Inna sprawa czy by mi to dogrzało pomieszczenia czy nie.... Ale. Mimo, że zmieniam krzywą dla grzejników na 0,3 i obniżam ją (-5) temperatura wody w kotle nie zmienia się kompletnie... Cały czas w granicach 49 - 51 C. Grzejniki mam poprzykręcane w pokojach - sypialniach, bo gdybym je pootwierał to nie musiałbym do sauny chodzić. Temperatura wspólnego zasilania (jest taka nazwa w informacjach o parametrach pracy, to chyba temperatura wody w sprzęgle) wynosi 48 - 49 C. Ja bym chciał ją obniżyć do 40 C. Dam radę? Czy jest to niemożliwe bo kocioł nie może pracować z temperaturami niższymi niż te 49 - 51 C.

 

f.5 coś mi się wydaje, że gdybym sobie ręcznie otworzył mieszacz na maxa to owszem temperatura byłaby wspólna dla obu obiegów, ale wynosiłaby ona ponad 40 C. Myślę, że moje podłogi i mój układ krążeniowy by tego nie zniósł... :)

 

Sorki, że tak męczę, ale lubię wiedzieć jak działają (jakaś logika musi tym kierować) urządzenia znajdujące się w moim domu. Poza tym nie bardzo chcę sponsorować wujka Putina i Jego komandę... Chcę zużyć gazu tyle i tylko tyle ile potrzebuję...

 

Inaczej pytając... czy gdybym w całym domu miał tylko i wyłącznie podłogówkę to kocioł pracowałby z temperaturą około 30 C? Czy nie ma takiej możliwości?

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobre pytanie .

I teraz uwazam ze na tak postawione pytanie nikt własciwie nie odpowie.

to pytanie juz było zadawane parę razy nie padła tu odpowiedz ( z tego co pamietam )

 

z drugiej strony mi dzis idzie na grzejniki to co na piecu czyli około 40 stopni i jest fajnie bo podłogowki mam na pietrze 20 - 30 % wiec grzejniki lekko ciepłe.

 

macst - drąz dalej temat chłopie bo ciekawy tez jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że odpowiedź na Twoje dylematy leży w instrukcji serwisowej:

 

Jest parametr który reguluje nadwyżkę temperatury w kotle ponad to co ma iść na podłogówkę. Domyślnie jest to 8 stopni. Po co to jest nie mam pojęcia, skoro i tak w większości wypadków temperatura która idzie na grzejniki i tak jest dużo wyższa od podłogówki. Ja niestety nie mam sprzęgła i nie mogę całkowicie wyłączyć obiegu grzejnikowego bo jest na nim zawsze to temp_podłogówki+8K, czy tego chcę czy nie.

 

Być może u Ciebie jest ustawione więcej niż te domyślne 8 stopni ?? Sprawdź to, niestety nie pamiętam adresu kodowania tego parametru.

 

Pamiętam też, że są ustawienia dot. minimalnej i maksymalnej temperatury na zasilaniu danego obiegu, może instalator Tobie to (niepotrzebnie) ustawił ?? Ale wtedy byś miał taką temp. na zasilaniu cały czas...

 

Pozatym gratuluję dobrego ocieplenia domu, u mnie w sypialniach (na piętrze, dół cały podłogówka) na kaloryfery idzie przy obecnych mrozach około 48-50 stopni a w pokojach ledwo 20stopni... Może kwestia lepszego docieplenia strychu (nad sypialniami). Obecnie jest tylko wełna między krokwiami, przed przyszłą zimą chcę jeszcze docieplić układając coś na stropie (strych jest nieużytkowy).

 

Pozdrawiam

 

Hej.

 

Rozumiem co piszesz Adamus, ale nie rozumiem dlaczego kocioł na podłogę potrzebuje 45 C? Skoro tą podłogę właśnie zasila temperaturą 28 C? Po co mi te dodatkowe 17 C?

 

Mam sprzęgło i jeden mieszacz - dla podłogówki. Mieszaczem steruje kocioł. Przy krzywej grzewczej 0,3 i aktualnych temperaturach na dworze kocioł podaje mi na podłogę 28 C - taka jest temperatura zasilania obiegu z podłogówką.... Rozumiem, że taka temperatura wynika ze wzoru krzywej grzewczej. Ani mniej ani więcej i aby to osiągnąć kocioł steruje mieszaczem tak, aby ją uzyskać, bo temperatura dostarczana do sprzęgła i na grzejniki jest wyższa ze względu na wyższą krzywą ustawioną dla grzejników. I teraz... Ustawiam taką samą krzywą dla grzejników jak dla podłogówki. Kocioł używa tego samego wzoru, prawda? Więc też powinno mu wyjść 28 C. Inna sprawa czy by mi to dogrzało pomieszczenia czy nie.... Ale. Mimo, że zmieniam krzywą dla grzejników na 0,3 i obniżam ją (-5) temperatura wody w kotle nie zmienia się kompletnie... Cały czas w granicach 49 - 51 C. Grzejniki mam poprzykręcane w pokojach - sypialniach, bo gdybym je pootwierał to nie musiałbym do sauny chodzić. Temperatura wspólnego zasilania (jest taka nazwa w informacjach o parametrach pracy, to chyba temperatura wody w sprzęgle) wynosi 48 - 49 C. Ja bym chciał ją obniżyć do 40 C. Dam radę? Czy jest to niemożliwe bo kocioł nie może pracować z temperaturami niższymi niż te 49 - 51 C.

 

f.5 coś mi się wydaje, że gdybym sobie ręcznie otworzył mieszacz na maxa to owszem temperatura byłaby wspólna dla obu obiegów, ale wynosiłaby ona ponad 40 C. Myślę, że moje podłogi i mój układ krążeniowy by tego nie zniósł... :)

 

Sorki, że tak męczę, ale lubię wiedzieć jak działają (jakaś logika musi tym kierować) urządzenia znajdujące się w moim domu. Poza tym nie bardzo chcę sponsorować wujka Putina i Jego komandę... Chcę zużyć gazu tyle i tylko tyle ile potrzebuję...

 

Inaczej pytając... czy gdybym w całym domu miał tylko i wyłącznie podłogówkę to kocioł pracowałby z temperaturą około 30 C? Czy nie ma takiej możliwości?

 

Pozdrawiam

Maciej

Edytowane przez demboos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź kodowanie o sprzęgle ( powinny być z automatu) kod 51 i okolice.

F8 temp graniczna przy której nie rozróżnia temp. komfort i ekonomiczna.

9F temp. różnicowa - w standardzie 8.

 

 

Cytat : " Inaczej pytając... czy gdybym w całym domu miał tylko i wyłącznie podłogówkę to kocioł pracowałby z temperaturą około 30 C? Czy nie ma takiej możliwości?"

 

Odpowiadając na inaczej zadane pytanie :) gdybyś w domu miał tylko i wyłącznie podłogówkę dobraną mocą tak aby moc obioru ciepła była większa od mocy minimalnej kotła to kocioł powinien pracować stale nagrzewając wodę tylko do 30 stopni.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że odpowiedź na Twoje dylematy leży w instrukcji serwisowej:

 

Jest parametr który reguluje nadwyżkę temperatury w kotle ponad to co ma iść na podłogówkę. Domyślnie jest to 8 stopni. Po co to jest nie mam pojęcia, skoro i tak w większości wypadków temperatura która idzie na grzejniki i tak jest dużo wyższa od podłogówki. Ja niestety nie mam sprzęgła i nie mogę całkowicie wyłączyć obiegu grzejnikowego bo jest na nim zawsze to temp_podłogówki+8K, czy tego chcę czy nie.

 

Być może u Ciebie jest ustawione więcej niż te domyślne 8 stopni ?? Sprawdź to, niestety nie pamiętam adresu kodowania tego parametru.

 

Od początku sezonu grzewczego częściej zaglądam do Instrukcji serwisowej, niż niejedna teściowa do "Życia gwiazd", ale część pól jest tak opisana, że bez dodatkowych wyjaśnień ciężko złapać o co chodzi... Wolę wtedy tego nie ruszać. Ta komórka to 9F (właśnie wg mnie jest kiepsko opisana) dzięki Adamus!! U mnie była tutaj wartość 15, nie wiem kiedy i jak została ustawiona. Może nawet i przeze mnie. Przestawiłem na 0. Sprawdzimy efekty. Martwię się tylko o te eksperymenty bo jutro żona wraca z porodówki do domu i nie wiem jak zareaguje gdy się dowie, że kocioł wyleciał w powietrze, a ja muszę ogrzewać dom kominkiem i nie mamy CWU... :-)

 

 

Odpowiadając na inaczej zadane pytanie :) gdybyś w domu miał tylko i wyłącznie podłogówkę dobraną mocą tak aby moc obioru ciepła była większa od mocy minimalnej kotła to kocioł powinien pracować stale nagrzewając wodę tylko do 30 stopni.

pozdr adam

 

Ogrzewam 249 m2. Moc kotła ustawiona na 10 %. Temperatury normalne i zredukowane po równo na 19 C. Na dworze średniodobowo około - 12 C. Dom jest dalej przegrzany, bo mam w nim 22,0 - 22,5 C przy aktualnych temperaturach... Mogę zrobić coś więcej? Mam obniżyć moc do 7 %? Kurcze. Świeczką zacznę palić... :) Żeby nie było. Lubię jak w domu jest 22 C. Ale chciałbym, aby te 22 było po ustawieniu wartości 22 na kotle... :)

 

PS. Przepraszam, że zanudzam swoimi "problemami" ale może coś z tych podawanych tutaj informacji pozostanie dla następców. :)

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli temperatura rzeczywista nie pokrywa się z żądaną to jest kwestia ustawienia krzywej.

Tylko znowu wracamy do punktu wyjścia że to należy robić przy maksymalnie otwartych grzejnikach i całym układzie grzewczym.

Może też być tak, że krzywa bedzie ok przy temperaturach bliskich zeru a już przy minus dwudziestu bedzie odbiegać od naszych życzeń :)

Zazwyczaj jak jest zimniej to jest też trochę cieplej w domu ale to raczej ludziom pasuje i się cieszą, że piec daje radę :)

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...