Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

czy i jak długo kocioł pracuje zależy od zapotrzebowania na ciepło. Kocioł pracujący wrzuca do wody jakąś porcję ciepła którą potem grzejniki rozprowadzają po pomieszczeniach. Jeśli w ciągu dnia straty są większe niż moc minimalna to kocioł będzie pracował non stop. W nocy obniżasz wymaganą temperaturę pomieszczeń, a co za tym idzie i straty więc kocioł się wyłącza (bo potrzeba mniej ciepła niż moc minimalna kotła)

 

no ja to rozumiem i dlatego wydaje mi się ze jak sobie podgrzeje to po jakimś czasie powinna się ta pompka wyłączyć a nie chodzić cały czas, na zużycie nie narzekam bo obecne temperatury jest na poziomie 2,5m3, ale za to prąd ciągnie na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, jestem nowym użytkownikiem.

mam nowego Vitodensa 222W z bazą radiową i Vitotrolem 200 RF.

Czy jest może ktoś na forum kto zna temat radiowego czyujnika temperatury w pogodówce ?

 

Z tego co wytyczałem to ten regulator kosztuje około 600 netto

baza radiowa to kolejne 600 netto

plus ewentualnie czujnik zewnętrzny o zgrozo 450

i jakis wzmacniacz za bagetela 1100 zł do 30 metrów

łącznie 2700 netto po to tylko aby zwiekszyc lub zmniejszyć zdalnie temperturę.

 

chyba jeszcze nikt na forum nie pisał o tym sterowniku bo to nowa sprawa z tego co pamietam pytałem o ten zestaw rok temu i jeszcze nikt na forum nie wiedział o jego istanieniu.

Jednym słowiem viessmann pomyslał o tych ktorym instalatorzy nie wsadzili kabla od czujnika pokojowego do kotła.

Czyli też o mnie :) juz widzę jednak ze majac czujik pogodowy zewnetrzny i normalne sterowanie nie bede tego potrzebował.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wytyczałem to ten regulator kosztuje około 600 netto

baza radiowa to kolejne 600 netto

plus ewentualnie czujnik zewnętrzny o zgrozo 450

i jakis wzmacniacz za bagetela 1100 zł do 30 metrów

łącznie 2700 netto po to tylko aby zwiekszyc lub zmniejszyć zdalnie temperturę.

 

chyba jeszcze nikt na forum nie pisał o tym sterowniku bo to nowa sprawa z tego co pamietam pytałem o ten zestaw rok temu i jeszcze nikt na forum nie wiedział o jego istanieniu.

Jednym słowiem viessmann pomyslał o tych ktorym instalatorzy nie wsadzili kabla od czujnika pokojowego do kotła.

Czyli też o mnie :) juz widzę jednak ze majac czujik pogodowy zewnetrzny i normalne sterowanie nie bede tego potrzebował.

pozdrawiam

 

Witam, dziekuje za informacje , musze jednak sprostowac. Nie chodzi tu o czujnik pokojowy. Chodzi o czujnik zewnetrzny do pogodowki , w sytuacjach gdzie trudno jest zastosowac zwykly czujnik na przewodzie lub daje on za duze bledy odczytu. Zle umieszczony czujnik pogodowki moze miec odchylke do 10 st.C w stosunku do tempertury rzeczywistej powietrza i wtedy cale sterowanie pogodowe przestaje miec jakikolwiek sens - a kazdym razie w przypadku algorytmu sterownika pogodowego Viessmanna - patrz np parametr 90 czyli popularnie tzw "stalej czasowej"

Napisalem ze jestem nowy na tym forum, ale nie znaczy to ze calkiem nowy w temacie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziekuje za informacje , musze jednak sprostowac. Nie chodzi tu o czujnik pokojowy. Chodzi o czujnik zewnetrzny do pogodowki , w sytuacjach gdzie trudno jest zastosowac zwykly czujnik na przewodzie lub daje on za duze bledy odczytu. Zle umieszczony czujnik pogodowki moze miec odchylke do 10 st.C w stosunku do tempertury rzeczywistej powietrza i wtedy cale sterowanie pogodowe przestaje miec jakikolwiek sens - a kazdym razie w przypadku algorytmu sterownika pogodowego Viessmanna - patrz np parametr 90 czyli popularnie tzw "stalej czasowej"

Napisalem ze jestem nowy na tym forum, ale nie znaczy to ze calkiem nowy w temacie.

Pozdrawiam

:) zatem osobiscie mam czujnik na przewodzie od połnocy na wysokosci 2,5 m

czy jak piszesz zafałszowuje dane nie wiem ale jak pisał Adamus (spec od kotłów viessmanna) wazne aby miec w pomieszczeniu 20 - 21 stopni a to uzyskujemy operujac krzywymi i poziomem krzywych.

 

U mnie instalator nie dał czujnika wewnętrznego i uwazam ze z tym będę miał spory problem gdy odpalę kominek jeszcze jakis czas piec bedzie grzał CO i moze dojsc do zbyt wysokich temperator w pomieszczeniu gdzie jest kominek.

Czas pokaże.

pozdrawiam

 

PS jestes w posiadaniu tego sterownika Vitotrol 200 RF.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) zatem osobiscie mam czujnik na przewodzie od połnocy na wysokosci 2,5 m

czy jak piszesz zafałszowuje dane nie wiem ale jak pisał Adamus (spec od kotłów viessmanna) wazne aby miec w pomieszczeniu 20 - 21 stopni a to uzyskujemy operujac krzywymi i poziomem krzywych.

 

U mnie instalator nie dał czujnika wewnętrznego i uwazam ze z tym będę miał spory problem gdy odpalę kominek jeszcze jakis czas piec bedzie grzał CO i moze dojsc do zbyt wysokich temperator w pomieszczeniu gdzie jest kominek.

Czas pokaże.

pozdrawiam

 

PS jestes w posiadaniu tego sterownika Vitotrol 200 RF.?

 

To czy czujnik dziala prawidlowo mozna stwierdzic wieszajac obok (w siatce nylonowej, a nie na murze!) inny tani czujnik np. od discountera L...l za 45 PLN - dopuszczalna jest ochylka ok. 1 st C - wiecej byc nie powinno. Jesli czujnik Viessmanna na scianie wskazuje wiecej np o +3 stopnie tzn. to znaczy ze pokazuje temperature powierzchni sciany a nie powieitrza. Jeszcze gorzej jest jesli w pewnych godzinach "zobaczy" on lub sciana bezposrednio slonce - lub tylko odbite "slonce" - jasno tynkowane sciany odbijaja podczerwien , my tego nie widzimy ale czujniki temperatury jak najbardziej.

Jesli nawet sciana jest dokladnie polnocna to wazne jest by nie bylo naprzeciwko i blisko tzn. w odleglosci 7-8 metrow) duzych budynkow, murow i duzych drzew.

Sam czujnilk w idealnym przypadku powinien "widziec" niebo - bo ma wtedy prawidlowe i szybkie odpromieniowanie ciepla w podczerwieni

 

Co do braku u Ciebie sterownika pokojowego to w przypadku kominka bylbym zdecydowanie za zamontowaniem - wtedy piec nie przeskoczy zaprogramowanej na sterowniku temperatury o wiecej niz 1 st C nawet jesli bedzie grzal kominek - po prostu palnik sie nie wlaczy. Dwie osoby i duzy odbiornik TV to juz ok 400 Watt - wystarczy pby podniesc temperature pomieszczenia o 1 - 2 stopnie. A kominek to duzo wiecej mocy.

Skad sterownik pogodowy piec ma wiedziec ze w pomieszczeniu jest dodatkowe pozaobiegowe zrodlo ciepla ?

Polecam dlatego sterownik 200´lub 200 RF - ma to wlasnie u Ciebie sens. Ja mam 200 RF , jak pisalem.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

A czy Vitodens 200 ma funkcję rozgrzewania CWU do wysokiej temperatury raz na jakiś czas? Oczywiście po to, aby np. bakterie wybić. Nie mogę tego znaleźć w instrukcji i nie wiem czy samemu raz na jakiś czas nie zmienić tej temperatury na 70-80 C czy może się wogóle bakteriami nie przejmować.

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

A czy Vitodens 200 ma funkcję rozgrzewania CWU do wysokiej temperatury raz na jakiś czas? Oczywiście po to, aby np. bakterie wybić. Nie mogę tego znaleźć w instrukcji i nie wiem czy samemu raz na jakiś czas nie zmienić tej temperatury na 70-80 C czy może się wogóle bakteriami nie przejmować.

 

Pozdrawiam

Maciej

 

Nie przejmuj sie bakteriami - po pierwsze w naszym ciele jest ich stale ok. 5 kilogramow i czuja seiwe tam dobrze a nawet sa konieczne a temperatura 70-80 stopni to za malo do sterylizacji urzedzen.. Klamki w domu i lodowka sa o wiele lepszym miejscem na polowanie na bakterie niz wnetrze stale plukanej instalacji Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a pogodówka musi być na ścianie północnej?

U mnie nie wiem czemu pan instalator założył na ścianie wschodniej i to na dodatek pod tarasem. Cały czas miałem wrażenie, że pokazuje temperaturę wyższą od tej rzeczywistej. Dziś wyciągnąłem czujnik pogodówki z pod tarasu na wierzch ale wciąż jest na ścianie wschodniej. Wskazania temperatury po przełożeniu od razu zmieniły się na bardziej zbliżone do tych rzeczywistych - temperatura spadła na czytniku o 5 stopni.

Powiedzcie mi jeszcze czemu na tym cudeńku:

 

Mam o 11.00 w dzień pokazaną noc z księżycem? Czas na piecu ustawiony jest OK.

20121027107.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a pogodówka musi być na ścianie północnej?

U mnie nie wiem czemu pan instalator założył na ścianie wschodniej i to na dodatek pod tarasem. Cały czas miałem wrażenie, że pokazuje temperaturę wyższą od tej rzeczywistej. Dziś wyciągnąłem czujnik pogodówki z pod tarasu na wierzch ale wciąż jest na ścianie wschodniej. Wskazania temperatury po przełożeniu od razu zmieniły się na bardziej zbliżone do tych rzeczywistych - temperatura spadła na czytniku o 5 stopni.

Powiedzcie mi jeszcze czemu na tym cudeńku:

 

Mam o 11.00 w dzień pokazaną noc z księżycem? Czas na piecu ustawiony jest OK.

 

Niektorzy montuja czujnik tam gdzie jest z tym najmniej pracy (najlatwiej byloby polozyc czujnik na piecu :-)) ) - niestety pogodowka wtedy nie ma sensu. Przeloz koniecznie na polnoc na wys ok. 2, 5m od gruntu, ale nie nad oknem. Odsun czujnik od muru na 5 cm oi oslon od slonca z boku , patrz moj post powyzej

Noc z ksiezycem masz dlatego , ze zle sa nastawione czasy wlaczania i wylaczania programu grzania dziennego i nocnego - czas zegarowy na regultorze to co innego, ale oczywiscie musi byc poprawny, bo inaczej dzien bedzie w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy u was pompka w kotle też chodzi cały czas w godzinach pracy kotła

 

Przy pogodówce pompa przestaje chodzić dopiero gdy temperatura zewnętrzna jest wyższa niż temperatura wewnętrzna wymagana a jest jeszcze kilka kodów które mają wpływ na pracę pompy. Przy sterowaniu pogodowym w trybie grzania pompa pracuje ciągle, raczej nie słychać jej w kotle, czasami przy głowicach szumi.

 

pozdrawiam zimowo adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam kociołek V-dens 200 WB2C, podłączony on jest do bufora kombi do którego jest wpięty kominek z płaszczem i dalej idzie obieg z mieszaczem,

do bufora jest wpięty czujnik temperatury, piec jest ustawiony by pompa obiegowa pieca działała tylko gdy działa palnik.

Jaka jest histereza pracy palnika w tym kotle, tj o ile temperatura na buforze (bo mam nadzieję że nie na czujce w piecu) musi w takim wypadku być niższa od żądanej by palnik się uruchomił ?? Ja u siebie mogę mieć nawe 3-4 stopnie mniej na buforze od wymaganej a palnik ani drgnie.

Przestawiająć adres kodowy 9F mogę zmusić w pewnym momencie palnik do pracy (na poziomie róznicy temperatur z 8'C)... wtedy za to dziwnie zachowują się temperatury żądane kotła, przy wymogu bufora 36'C - kocioł ma iść na 42'C, jak obniżę 9F o 2 stopnie to bufor 34'C a kocioł ... 14'C ?!?!

Moze jest w tym jakaś logika, ale ja chyba jej nie łapię :):)... prośba o pomoc :)

 

pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pogodówce pompa przestaje chodzić dopiero gdy temperatura zewnętrzna jest wyższa niż temperatura wewnętrzna wymagana a jest jeszcze kilka kodów które mają wpływ na pracę pompy. Przy sterowaniu pogodowym w trybie grzania pompa pracuje ciągle, raczej nie słychać jej w kotle, czasami przy głowicach szumi.

 

pozdrawiam zimowo adam

 

to jak to się ma do temperatury z redukowanej, gdy kocioł przechodzi na tryb nocny to automatycznie się wszystko wyłącza i jest cisza na kilka lub kilkanaście minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie bakteriami - po pierwsze w naszym ciele jest ich stale ok. 5 kilogramow i czuja seiwe tam dobrze a nawet sa konieczne a temperatura 70-80 stopni to za malo do sterylizacji urzedzen.. Klamki w domu i lodowka sa o wiele lepszym miejscem na polowanie na bakterie niz wnetrze stale plukanej instalacji Pozdr.

 

Wszystkich bakterii nie wybijesz ale Legionnela warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a pogodówka musi być na ścianie północnej?

U mnie nie wiem czemu pan instalator założył na ścianie wschodniej i to na dodatek pod tarasem. Cały czas miałem wrażenie, że pokazuje temperaturę wyższą od tej rzeczywistej. Dziś wyciągnąłem czujnik pogodówki z pod tarasu na wierzch ale wciąż jest na ścianie wschodniej. Wskazania temperatury po przełożeniu od razu zmieniły się na bardziej zbliżone do tych rzeczywistych - temperatura spadła na czytniku o 5 stopni.

Powiedzcie mi jeszcze czemu na tym cudeńku:

 

Mam o 11.00 w dzień pokazaną noc z księżycem? Czas na piecu ustawiony jest OK.

 

W instrukcji jest napisane że czujnik montuje się na północno-wschodnim narożniku o ile dobrze pamiętam

A księżyc masz w dzień bo takie sobie czasy nastawiłeś, jak nastawisz by kocioł się wyłączył to on w tych godzinach pracuje na temperaturze zredukowanej czyli nocnej i dlatego masz księżyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest napisane że czujnik montuje się na północno-wschodnim narożniku o ile dobrze pamiętam

A księżyc masz w dzień bo takie sobie czasy nastawiłeś, jak nastawisz by kocioł się wyłączył to on w tych godzinach pracuje na temperaturze zredukowanej czyli nocnej i dlatego masz księżyc

 

Jeszcze raz, stanowczo odradzam taki montaz czujnika.

Dostanie on slonce rano z prawej strony i zmierzy 4 do 10 stopni za duzo, w zaleznosci od pory roku.

Pogodowka takich bledow w pomiarze temperatury nie wybacza, tzw temperatura stlumiona bedzie permanentnie zafalszowana i dom niedogrzany.

Czujnik w plastykowej obudowie nie jest chroniony przed podczerwienia a nie kazdy chce miec kuchenna folie aluminiowa do kanapek na fasadzie budynku :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

A czy Vitodens 200 ma funkcję rozgrzewania CWU do wysokiej temperatury raz na jakiś czas? Oczywiście po to, aby np. bakterie wybić. Nie mogę tego znaleźć w instrukcji i nie wiem czy samemu raz na jakiś czas nie zmienić tej temperatury na 70-80 C czy może się wogóle bakteriami nie przejmować.

 

Pozdrawiam

Maciej

 

ma, sprawdz adresy 58, 63 drugiego poziomu kodowania.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...