Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

u mnie dane następujące:

modulacja kotła od 3,2kW - 19kW

Moc kotła ustawiona na 50%

b0:3

b2:32 obieg grzejnikowy

b2:16 obieg podłogówka

9F:2 temperatura różnicowa

 

Podłogówka ustawiona jest nastęująco

krzywa grzewcza 2

poziom krzywej -2

Obieg grzejnikowy

krzywa grzewcza 7

poziom krzywej -1

Prz tych ustawienia przy temperaturze od +5 piec taktował bardzo często podczas 6h na dobę włączał się około 150 razy

podczas startu osiągał wysoka temperaturę po czym po kilku sekundach się wyłączał

 

Teraz zmieniłem następujące ustawienia:

84:-8 ograniczyłem moc startową kotła (ciekawe jaka to wartość)

moc kotła ustawiłem na 30% wartości co daje jakieś 5,7kW

 

Może te zmiany przyniosą pozytywny efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ja nie jestem specjalistą, bo sa lepsi ode mnie. Ale mi pomogło: wyłączenie logiki pompy kotła, zwiększenie obrotów pompy z tego co pamietam chodzi terazna poziomie od 90 do 100%. Oraz co najważniejsze ustawilem okna czasowe grzania. (Tutaj musisz dobrać pod swoj dom i styl zycia) ja mialem grzanie początkowo od 04:00 ciagiem do 22:00 i mi taktowal teraz mam od 04:00 do 10:00 oraz od 13:00 do 22:00. I to pomogło. A i ucinanie mocy kotła nie daje efektu, przy tak malej mocy mialem niedogrzane pomieszczenia. Teraz mam 60% o jest git. Wczoraj tez widzialem sie z moim instalatorem i zamontuje sobie jeszcze vitotrola 200 w celu ustabilizowania temperatury w domu. A z tego co Ty piszesz to masz bardzo niska krzywa na podłoge, nie za mala?W tym senk z moich obserwacji iz na tak niskich krzywych temperatura na KG powyżej 0 jest cos bliska okolo 20sc i piec dostaje wariacji jak to ogrzac bo przeciez on startuje z wyższą moca i za szybko robi przegrzew a za krótko pracuje by ogrzac caly dom i wali taktowania. Zwiększ KG na podłogę to moze Ci pomoc. Jest tez taki parametr w kodowaniu (nie pamietam dokladnie literki ale spr w instrukcji) jak minimalna temperatura jaka ma byc trzymana na kotle, standardowo jest 20sC. Ja mam przestawione na 28. A co za tym idzie kociol taka minimalna temperature trzyma. Zmienilem to na probe bo wydaje mi sie ze przy dodatnich temperaturach to nie bedzie miało sensu ale zobacze czy to da stabilna prace kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autorus jak nie będziesz mógł dojść z krzywą to może spróbuj zmienić wpływ temp stłumionej

w nocy niższa temp zew -> zaczynasz grzać a kocioł korzysta jeszcze z temp sprzed paru godzin

druga sprawa, że w ustawieniach standardowych piec podnosi temp normalną 'o ileś tam' procent po przejściu ze zredukowanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dane następujące:

modulacja kotła od 3,2kW - 19kW

Moc kotła ustawiona na 50%

b0:3

b2:32 obieg grzejnikowy

b2:16 obieg podłogówka

9F:2 temperatura różnicowa

 

Podłogówka ustawiona jest nastęująco

krzywa grzewcza 2

poziom krzywej -2

Obieg grzejnikowy

krzywa grzewcza 7

poziom krzywej -1

Prz tych ustawienia przy temperaturze od +5 piec taktował bardzo często podczas 6h na dobę włączał się około 150 razy

podczas startu osiągał wysoka temperaturę po czym po kilku sekundach się wyłączał

 

Teraz zmieniłem następujące ustawienia:

84:-8 ograniczyłem moc startową kotła (ciekawe jaka to wartość)

moc kotła ustawiłem na 30% wartości co daje jakieś 5,7kW

 

Może te zmiany przyniosą pozytywny efekt :)

Masz taki sam kocioł jak ja. Mam 55m na dole w podłogówce (można traktować, jako jedno pomieszczenie) i 55m na piętrze 3 sypialnie + łazienka ogrzewane kaloryferami. Podłogówka na stałe chodzi z temperaturą 21C a piętro od 22 do 13 na 19C a od 13 do 22 na 21C. Kocioł przez ostatni tydzień (temperatury od +10 do 0) włączał się średnio 50 razy na dobę z dokładnością do 5 startów.

Moim zdaniem bez sensu ograniczasz moc maksymalną (ja mam 100%) bo w twoim przypadku trzeba starać się tak wszystko ustawić aby odebrać ciepło, które generuje kocioł pracujący z minimalną modulacją. Dodatkowo z twoich ustawień wynika, że masz Vitotrole w OG1 i OG2. Musisz się zdecydować czy chcesz sterować pogodowo czy temperaturą wewnętrzną. Jeżeli pogodowo to b2 musi być mniejsze niż 32 aby temperatura wewnętrzna korygowała sterowanie pogodowe a nie wymuszała sterowanie. Dodatkowo musisz zostawić w domu kaloryfery, które będą odbierały ciepło z kotła. Ja mam takie trzy otwarte na full - w WC na dole, w łazience na górze i w kotłowni, która jest jednocześnie pralnią.

I jeszcze jedna sprawa. Jakie obroty pompy masz ustawione na podłogówce. U mnie pompa pracuje na I biegu z temperaturą wymaganą 26C i powrotem 24C (wczoraj dla 0 na zewnątrz i +2 stłumionej)

U mnie takie ustawienia się sprawdziły

KG dla OG1: 0.7 +2

KG dla OG2: 0.2 Vitotrol 200 koryguje krzywą - robi to świetnie

90:60

9F:2

A7:1 dla OG2

b0:3 dla OG2

b2:16 dla OG2

b5:5 dla OG2

C5: 20 dla OG1 i OG2

E7:20 dla OG1 i OG2

E8:0 dla OG1 i OG2

FA:10 dla OG1 i 0 dla OG2

Fb:30 dla OG1

KG dla OG1 jest ustawiona na najzimniejszą sypialnię (mam taką narożną) tak, że kaloryfer tam może być praktycznie na full - ale termostat jest ustawiony na 21C. W pozostałych sypialniach temperatura jest regulowana termostatami do 21C.

 

Czy Vitotrola na OG1 masz zamontowanego w najzimniejszym pokoju? jeżeli nie to wyłącz go bo tylko miesza. Chyba, że skorygujesz wskazanie temp. tak aby przekłamywał.

Jak włączyłeś parametr 84, w kotle i serwisówce takie ustawienie nie występuje.

 

Tak się zastanawiam, że może u mnie to wszystko dobrze chodzi bo mam bardzo prostą instalację. Mam tylko kocioł i sekcję pompową z mieszaczem na podłogówkę + czujnik temperatury na wyjściu z pompy podłogówki. Nie mam żadnych zaworów zwrotnych i sprzęgieł hydraulicznych. Wszystkim steruje bezpośrednio kocioł.

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie kocioł a wykonanie instalacji powoduje takie kłopoty. Poniżej trochę internetowej teorii i mojej praktyki.

Aby poszczególne grzejniki mogły osiągnąć wymaganą moc przy założonym spadku temperatury (np. 20K), niezbędne jest zapewnienie dla każdego grzejnika odpowiedniego strumienia masowego wody. Warunek ten realizuje się poprzez odpowiednie wyregulowanie instalacji (regulacja wstępna).

Regulacja wstępna ma na celu zapewnienie odpowiednich strumieni masowych wody w poszczególnych odcinkach przewodów. Poglądowo można powiedzieć, że celem regulacji wstępnej jest „sprawiedliwy” rozdział czynnika. Przy czym „sprawiedliwy” oznacza tu: „każdemu (grzejnikowi) wg potrzeb”. Tzn. większy grzejnik, który ma za zadanie dostarczać więcej ciepła, powinien otrzymać większy strumień niż grzejnik mniejszy.

Jeśli regulacja wstępna nie zostanie przeprowadzona, to strumienie wody, dopływające do poszczególnych grzejników będą przypadkowe, a w konsekwencji również ich moce i spadek temperatury będą się różniły od wartości projektowych. Mniej groźny jest zbyt duży strumień, który może być zdławiony przez zawór grzejnikowy. Natomiast w przypadku strumienia zbyt małego spada moc grzejnika, a zawór grzejnikowy, nawet przy pełnym otwarciu, nie jest w stanie nic „pomóc”.

 

Ja sprawdzałem to zaraz po uruchomieniu instalacji. Mianowicie, wyłączyłem obieg podłogówki, zdemontowałem wszystkie głowice termostatyczne z grzejników i ustawiłem na kotle wysoką temperaturę wymaganą (chyba 24C). Po ok 30 min termometrem na podczerwień sprawdziłem czy wszystkie grzejniki na całej powierzchni mają jednakową temperaturę. Na szczęście instalator wszystko wyregulował i nic nie musiałem robić.

Gdyby trzeba było regulować to na każdym grzejniku są zawory regulacji wstępnej (pierścienie) umożliwiające regulację przepływu. Producenci grzejników ustawiają te nastawy tak aby każdy grzejnik, niezależnie od wielkości, posiadał taki sam opór hydrauliczny.

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ja nie jestem specjalistą, bo sa lepsi ode mnie. Ale mi pomogło: wyłączenie logiki pompy kotła, zwiększenie obrotów pompy z tego co pamietam chodzi terazna poziomie od 90 do 100%.

Ograniczenie minimalnej prędkości pompy to bardzo zły pomysł. Z tego co wiem w kotle nie ma bypass-u i jeżeli masz głowice termostatyczne to jeżeli one zamkną grzejniki to zmniejsza się przepływ, a pompa dalej pracuje z wysokim wydatkiem. Powoduje to wzrost ciśnienia w instalacji oraz zwiększone zużycie prądu. Między innymi dlatego stosuje się pompy o regulowanej prędkości obrotowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój 222-f tez przegrzewa. Nowe stawienia to

krzywa 0,5

korekta +4

 

przed zmianą ustawień temperatura ustawiona na kotle 15st

temperatura w budynku 16,8st.

krzywa 0,5

korekta +2

 

Przedział grzania w obu wypadkach 8.00-20.00

 

Zobaczymy.

 

Krzywa 0.5 +4 to przy temp. +10 odpowiednik 0.9 a przy temp 0 - 0.7

Nie wiem czy to chciałeś ustawić :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie chodziło o to, że przegrzewa gdy jest cieplej. jak jest zimno jest ok. nie ma też termostatu wewnętrznego. tylko pogodowka i ta krzywa.

Ustaw 0.6 -2 Dla ujemnych będzie prawie to samo co przy 0.5 +2, a przy dodatnich będzie mniej.

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autorus proponuję abyś zrobił tak:

- ustaw temperaturę wymaganą - to ważne ponieważ KG jest inna dla każdej temperatury wymaganej

- ustaw KG na 0.5 i zapisz sobie wartości dla temperatur na wykresie

- ustaw KG na 0.6 i zapisz

W ten sposób będziesz miał mapę pracy kotła. Poziom to nic innego jak dodawanie lub odejmowanie np 1 lub 2 od tych bazowych temperatur.

Wyjściowo masz 0.5 +2 popatrz jakie to są temperatury i jak trzeba modyfikować KG aby ją dopasować do swoich potrzeb.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki sam kocioł jak ja. Mam 55m na dole w podłogówce (można traktować, jako jedno pomieszczenie) i 55m na piętrze 3 sypialnie + łazienka ogrzewane kaloryferami. Podłogówka na stałe chodzi z temperaturą 21C a piętro od 22 do 13 na 19C a od 13 do 22 na 21C. Kocioł przez ostatni tydzień (temperatury od +10 do 0) włączał się średnio 50 razy na dobę z dokładnością do 5 startów.

Moim zdaniem bez sensu ograniczasz moc maksymalną (ja mam 100%) bo w twoim przypadku trzeba starać się tak wszystko ustawić aby odebrać ciepło, które generuje kocioł pracujący z minimalną modulacją. Dodatkowo z twoich ustawień wynika, że masz Vitotrole w OG1 i OG2. Musisz się zdecydować czy chcesz sterować pogodowo czy temperaturą wewnętrzną. Jeżeli pogodowo to b2 musi być mniejsze niż 32 aby temperatura wewnętrzna korygowała sterowanie pogodowe a nie wymuszała sterowanie. Dodatkowo musisz zostawić w domu kaloryfery, które będą odbierały ciepło z kotła. Ja mam takie trzy otwarte na full - w WC na dole, w łazience na górze i w kotłowni, która jest jednocześnie pralnią.

I jeszcze jedna sprawa. Jakie obroty pompy masz ustawione na podłogówce. U mnie pompa pracuje na I biegu z temperaturą wymaganą 26C i powrotem 24C (wczoraj dla 0 na zewnątrz i +2 stłumionej)

U mnie takie ustawienia się sprawdziły

KG dla OG1: 0.7 +2

KG dla OG2: 0.2 Vitotrol 200 koryguje krzywą - robi to świetnie

90:60

9F:2

A7:1 dla OG2

b0:3 dla OG2

b2:16 dla OG2

b5:5 dla OG2

C5: 20 dla OG1 i OG2

E7:20 dla OG1 i OG2

E8:0 dla OG1 i OG2

FA:10 dla OG1 i 0 dla OG2

Fb:30 dla OG1

KG dla OG1 jest ustawiona na najzimniejszą sypialnię (mam taką narożną) tak, że kaloryfer tam może być praktycznie na full - ale termostat jest ustawiony na 21C. W pozostałych sypialniach temperatura jest regulowana termostatami do 21C.

 

Czy Vitotrola na OG1 masz zamontowanego w najzimniejszym pokoju? jeżeli nie to wyłącz go bo tylko miesza. Chyba, że skorygujesz wskazanie temp. tak aby przekłamywał.

Jak włączyłeś parametr 84, w kotle i serwisówce takie ustawienie nie występuje.

 

Tak się zastanawiam, że może u mnie to wszystko dobrze chodzi bo mam bardzo prostą instalację. Mam tylko kocioł i sekcję pompową z mieszaczem na podłogówkę + czujnik temperatury na wyjściu z pompy podłogówki. Nie mam żadnych zaworów zwrotnych i sprzęgieł hydraulicznych. Wszystkim steruje bezpośrednio kocioł.

 

U mnie instalacja jest następująca.

Mam dwie grupy pompowe, sprzęgło i mieszacz sterowany z pieca na podłogówkę.

delta zasilania i powrotu pieca wynosi 3*C

delta dla obiegu podłogówki wynosi 0,5*C

parter do ogrzania 100m2 podłogówka + 4 wspomagające grzejniki

piętro do ogrzania 100m2 grzejniki w ilości 8szt

 

Wszystkie grzejniki pootwierane na full z odpowiednie kryzowaniem w zależności od wielkości grzejnika

Podłogówka ustawiona tak aby temperatura powrotu na każdej pętli była jednakowa co gwarantuje równo ogrzana posadzkę (posadzka czeka na okładzinę z drewna) temperatura zasilania na podłogówce przy 0*C na zewnątrz 22*C powrót 21,5*C - pompa pracuje na najwyższym biegu.

Pompa dla grzejników pracuje na drugim z czterech biegów

podłogówka pracuje na pogodynce B3:16

Grzejniki pracują na trolu b3:32

 

Do kodu 84 dostajesz się przez kod 11:9 on odblokowuje kod 84 ustawiłem minimalną wartość startową -8 (nie wiem ile to kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalacja jest następująca.

Mam dwie grupy pompowe, sprzęgło i mieszacz sterowany z pieca na podłogówkę.

delta zasilania i powrotu pieca wynosi 3*C

delta dla obiegu podłogówki wynosi 0,5*C

Podłogówka ustawiona tak aby temperatura powrotu na każdej pętli była jednakowa co gwarantuje równo ogrzana posadzkę (posadzka czeka na okładzinę z drewna) temperatura zasilania na podłogówce przy 0*C na zewnątrz 22*C powrót 21,5*C - pompa pracuje na najwyższym biegu.

Pompa dla grzejników pracuje na drugim z czterech biegów

podłogówka pracuje na pogodynce B3:16

Grzejniki pracują na trolu b3:32

Nie znam się na instalacjach ze sprzęgłem hydraulicznym - wiem tylko, że mają separować obwody grzewcze. Ale zastanawia mnie dlaczego masz włączony układ korekcji temperatury na obiegu podłogówki, jeżeli nie masz w nim Vitotrola oraz dlaczego pompa pracuje na max czyli woda na powrocie jest zbyt ciepła - jeżeli masz częste starty kotła. Zastanowić się też trzeba czy b2:32 to nie jest zbyt wysoko, a sam sterownik jest zamontowany w najzimniejszym pokoju.

Generalnie twoim celem jest schłodzić wodę na powrocie do kotła - możesz to zrobić obrotami pomp (masz zapas). U mnie kocioł utrzymuje 7*C delty między wyjściem i powrotem. Postaraj się obrotami pomp wymusić te 7*C czyli jeszcze 4.

 

Jeszcze coś przyszło mi do głowy. Masz czujniki temperatury na sprzęgle i obwodzie podłogówki? Czy kocioł steruje mieszaczem?

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na instalacjach ze sprzęgłem hydraulicznym - wiem tylko, że mają separować obwody grzewcze. Ale zastanawia mnie dlaczego masz włączony układ korekcji temperatury na obiegu podłogówki, jeżeli nie masz w nim Vitotrola oraz dlaczego pompa pracuje na max czyli woda na powrocie jest zbyt ciepła - jeżeli masz częste starty kotła. Zastanowić się też trzeba czy b2:32 to nie jest zbyt wysoko, a sam sterownik jest zamontowany w najzimniejszym pokoju.

Generalnie twoim celem jest schłodzić wodę na powrocie do kotła - możesz to zrobić obrotami pomp (masz zapas). U mnie kocioł utrzymuje 7*C delty między wyjściem i powrotem. Postaraj się obrotami pomp wymusić te 7*C czyli jeszcze 4.

 

Jeszcze coś przyszło mi do głowy. Masz czujniki temperatury na sprzęgle i obwodzie podłogówki? Czy kocioł steruje mieszaczem?

 

Na każdym obiegu mam czujnik Viotrola, podłogówka również.

Pompa pracuje na maxa żeby wymusić odpowiednie przepływy, niestety mam 3 długie obiegi dwa po 100m i jeden 120m.

Spróbuje dzisiaj zmniejszyć obroty pompy tylko nie wiem czy nie będę musiał podnieść temperatury zasilania podłogówki aby dogrzać pomieszczenie.

 

Sterownik do grzejników jest zamontowany w sypialni, czy jest to najzimniejszy pokój wątpię. Każdy ma tą samą temperaturę.

Tak mam czujnik w sprzęgle i jest to chyba wspólna temperatura zasilania również mam czujnik temperatury na zasilaniu podłogówki do sterowania mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz instalację wypasioną na max i nie ma się do czego przyczepić. Są jednak elementy instalacji, którymi kocioł nie steruje i nimi trzeba się zająć. Pierwsze co możesz zrobić to zmniejszyć minimalne obroty pompy w kotle - ona nic nie tłoczy ( w pionie) tylko dostarcza wodę do pomp za sprzęgłem. Zmniejsz obroty pompy na podłogówce. Zobaczysz jaki masz spadek temperatury na powrocie. U mnie na 1 biegu jest od 1 do 2*C (zależy czy temp. wymagana 21 czy 22) i wszędzie podłoga jest ciepła, a temperatura pomieszczenia idealna (instalator zostawił na 3). Troche ryzykowne jest zmniejszanie obrotów pompy na kaloryferach, ale przecież nic się nie stanie gdy to sprawdzisz.

Generalna zasada - nigdy nie rób dwóch rzeczy na raz, bo nie będziesz wiedział co namieszało, a wyjaśnienie tego będzie trwało 2x dłużej.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz instalację wypasioną na max i nie ma się do czego przyczepić. Są jednak elementy instalacji, którymi kocioł nie steruje i nimi trzeba się zająć. Pierwsze co możesz zrobić to zmniejszyć minimalne obroty pompy w kotle - ona nic nie tłoczy ( w pionie) tylko dostarcza wodę do pomp za sprzęgłem. Zmniejsz obroty pompy na podłogówce. Zobaczysz jaki masz spadek temperatury na powrocie. U mnie na 1 biegu jest od 1 do 2*C (zależy czy temp. wymagana 21 czy 22) i wszędzie podłoga jest ciepła, a temperatura pomieszczenia idealna (instalator zostawił na 3). Troche ryzykowne jest zmniejszanie obrotów pompy na kaloryferach, ale przecież nic się nie stanie gdy to sprawdzisz.

Generalna zasada - nigdy nie rób dwóch rzeczy na raz, bo nie będziesz wiedział co namieszało, a wyjaśnienie tego będzie trwało 2x dłużej.

Powodzenia

 

Zmniejszyłem obroty pompy na podłogówce na drugi bieg, niżej jak dam to nie pchnie wody przez najdłuższą brzegową pętle, więc tak narzazie zostawię.

Podłogówkę ustawiłem na sterownie tylko pogodowe b0:0

Przy temperaturze +4*C zaobserwowałem 10 startów, zobaczę co będzie się działo przy +10*C

 

minimalne obroty pompy w kotle mam chyba na 20% max ustawione 70% - Czy pompa w kotle występuje jeśli mam zewnętrzne pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym obiegu mam czujnik Viotrola,

 

I to jest chyba twoje rozwiązanie problemu. Teraz na to wpadłem, gdy zobaczyłem na swoim trollu, że obieg podłogówki się wyłączył (słoneczko zaczęło grzać).

Chciałem to zastosować (w obiegu grzejnikowym) u siebie ale przewody do trolla poprowadziłem nie do tego pokoju :mad: Jest ustawienie logiki pomp b5: ono decyduje czy obieg ma być aktywny, czy się wyłączyć. Ustawienie b5:5 pompa wyłączy się gdy temp. pomieszczenia przekroczy o 1K temp wymaganą - następnie czeka aż temp pomieszczenia osiągnie wymaganą temp. b5:6 pompa wyłączy się gdy temp pomieszczenia osiągnie temp wymaganą i czeka aż spadnie o 1K. Można to zastosować tylko w obiegach z Vitotrolem :bye:

 

Oczywiście zakładam, że kocioł zasila pompy na OG1 i OG2. Ciekawe czy gdy kocioł wyłączy pompy na OG1 i OG2 to też wyłączy pompę wewnętrzną?

 

Dodatkowo poczytałem sobie o zasadzie pracy sprzęgła hydraulicznego. Z ogólnych zasad wynika, że moc pomp za sprzęgłem musi być większa niż moc pompy na obiegu pierwotnym (przed sprzęgłem). Oznacza to, że jeżeli chcemy obniżyć temp powrotu wody z obiegów grzewczych poprzez redukcję obrotów pomp, to należy zadbać aby wydatek pompy na obiegu pierwotnym był odpowiednio mniejszy.

Dlatego powinieneś ustawić minimalne obroty pompy w kotle na np. 5%. Nie zmniejszy to wydatku pompy ale zwiększy zakres regulacyjny sterownika kotła (nie ograniczasz obrotów pompy w górę). Sterownik gdy odczyta, że temperatura wody w sprzęgle jest zbyt niska w stosunku do wymaganej to zwiększy obroty pompy aby to wyrównać. Ale nie dowiesz się tego gdy nie spróbujesz. A większość osób, którym się udało rozwiązać te problemy przestają pisać na forum nie dzieląc się doświadczeniami z innymi.

 

Ustaw b2:8 jeżeli nie chcesz 16. Ustawiając b0:0 pozbywasz się części automatyki, za którą zapłaciłeś, i która naprawdę działa. Pisałeś wcześniej, że masz dodatkowe kaloryfery w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo. Jeżeli masz problemy z utrzymaniem temperatury na zadanym poziomie i dlatego odłączyłeś Vitotrola to zastanów się czy przypadkiem kaloryfery pracujące z zasady okresowo nie powodują kłopotów.

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...