Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

ESC na jakiej podstawie to wyliczyłeś? Masz jakiś wykres? Mógłbyś wkleić?

 

"autorus proponuję abyś zrobił tak:

- ustaw temperaturę wymaganą - to ważne ponieważ KG jest inna dla każdej temperatury wymaganej

- ustaw KG na 0.5 i zapisz sobie wartości dla temperatur na wykresie

- ustaw KG na 0.6 i zapisz

W ten sposób będziesz miał mapę pracy kotła. Poziom to nic innego jak dodawanie lub odejmowanie np 1 lub 2 od tych bazowych temperatur.

Wyjściowo masz 0.5 +2 popatrz jakie to są temperatury i jak trzeba modyfikować KG aby ją dopasować do swoich potrzeb".

 

Ja mam kocioł Vitodens 200W. Sam sobie musisz zrobić mapę pracy kotła, wprowadzić do Excela i będziesz wszystko widział.

 

A tak dokładnie to porównujesz temperatury wymagane na różnych KG dla tej samej temperatury zewnętrznej i wyjdzie ci, że np dla 0*C na KG 0.5 i poziom +2 to taka sama temperatura wymagana jak na KG 0.6. Wszystko w temacie.

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie

 

 

 

pytanie od osoby stojącej przed wyborem kotła...

 

 

Jakie Waszym zdaniem cechy kotłów Vitodens przemawiają właśnie za wyborem kotłów tej marki a nie na przykład kotłów Immergas?

Wielu forumowiczów zaznacza iż koty Vitodens mają tylko 2 lata gwarancji.. a tym czasem Immergas aż 5 lat... To spory plus po stronie Immergas.

 

Co zatem przemawia za Vitodensem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W vitodensie tez mozesz przedłużyć gwarancje do 5 lat. Koszt z tego co pamietam to jakies 930 zl. Jak tak zrobie. Przewaga tych kotłów nad innymi to automatyka, w tym kotle nie ma rzeczy ktorej nie mozesz zmienic a co za tym idzie dostosowac do swoich potrzeb instalacji/domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się ustawić mojego Vitodens-200 :)

dzisiaj podczas temperatury na zewnątrz +10*C było tylko 10 startów podczas 17 godzinnej pracy kotła:) w porównaniu do 150 jest osiągnięcie.

Nie wiem co dokładnie pomogło bo zmieniałem wiele parametrów ale najważniejsze że jest lepiej.

Moje ustawienia są nasypujące:

KG OG1 0,7 poziom 0 - pompa ustawiona na drugi poziom mocy

KG OG2 0,2 poziom -1 - pompa ustawiona na minimum (o dziwo grzejniki w całej płaszczyźnie ciepłe z różnicą góra-dół 2*C)

Zmniejszona moc startowa pieca 84:-8

Max moc pieca ustawiona na 40%

90:60

9F:2

b0:3 OG1

b2:16 OG1

b0:0 OG2

b5:5 OG1, OG2

C5:30 OG1

C5:20 OG2

E7:20 OG1, OG2

FA:10 OG1

FA:0 OG2

 

Jak się coś zmieni będę to opisywał:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się ustawić mojego Vitodens-200 :)

dzisiaj podczas temperatury na zewnątrz +10*C było tylko 10 startów podczas 17 godzinnej pracy kotła:) w porównaniu do 150 jest osiągnięcie.

Nie wiem co dokładnie pomogło bo zmieniałem wiele parametrów ale najważniejsze że jest lepiej.

Moje ustawienia są nasypujące:

KG OG1 0,7 poziom 0 - pompa ustawiona na drugi poziom mocy

KG OG2 0,2 poziom -1 - pompa ustawiona na minimum (o dziwo grzejniki w całej płaszczyźnie ciepłe z różnicą góra-dół 2*C)

Gratuluję zwycięskiej potyczki z kotłem.

Domyślnie kocioł ustawia obieg grzejnikowy jako OG1, a obieg z mieszaczem jako OG2. Pisząc swoje ustawienia pomyliłeś się, czy zmieniłeś domyślne obiegi kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zwycięskiej potyczki z kotłem.

Domyślnie kocioł ustawia obieg grzejnikowy jako OG1, a obieg z mieszaczem jako OG2. Pisząc swoje ustawienia pomyliłeś się, czy zmieniłeś domyślne obiegi kotła?

 

tak pomyliłem OG1 to grzejniki a OG2 to podłoga

 

powinno być

KG OG1 0,7 poziom 0 - pompa ustawiona na minimum (o dziwo grzejniki w całej płaszczyźnie ciepłe z różnicą góra-dół 2*C

KG OG2 0,2 poziom -1 - pompa ustawiona na drugi poziom mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli różnica temperatur na grzejniku między zasilaniem a powrotem wynosi tylko 2 C to oznacza za duży przepływ. Woda nie zdąży się wychłodzić, ciepły powrót będzie wracał do kotła i znowu pojawi się taktowanie

 

Już mniejszego przepływu nie mogę ustawić na pompie. Chyba że zmniejszę przepływ na kryzowaniu.

Może temperatura powrotu jest tak wysoka z uwagi na nałożoną folie na grzejnikach. Ciepło nie ma jak promieniować.

Dzisiaj +10*C, piec odpalał 20 razy na 13 godzin pracy

średnio spalanie na godzinę 0,46m3 co odpowiada równowartości 4,75kW (modulacja zaczyna się od 3,2kW co daje 0,32m3/h) piec jej nie utrzymuje.

 

Zastanawiam się jeszcze jak opanować stałą modulacje na poziomie 3,2kW pracy ciągłej. Jeszcze nigdy tego nie osiągnąłem.

Średnie spalanie na godzinę wynosi od 0,42 - 0,45m3

Edytowane przez innabajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mniejszego przepływu nie mogę ustawić na pompie. Chyba że zmniejszę przepływ na kryzowaniu.

Może temperatura powrotu jest tak wysoka z uwagi na nałożoną folie na grzejnikach. Ciepło nie ma jak promieniować.

Dzisiaj +10*C, piec odpalał 20 razy na 13 godzin pracy

średnio spalanie na godzinę 0,46m3 co odpowiada równowartości 4,75kW (modulacja zaczyna się od 3,2kW co daje 0,32m3/h) piec jej nie utrzymuje.

 

Zastanawiam się jeszcze jak opanować stałą modulacje na poziomie 3,2kW pracy ciągłej. Jeszcze nigdy tego nie osiągnąłem.

Średnie spalanie na godzinę wynosi od 0,42 - 0,45m3

Moim zdaniem grzejnik ma pracować całą powierzchnią i temp. powrotu można ustalić mierząc temperaturę wody lub rurki w pewnej odległości od grzejnika.

 

Licząc moc nie można (tak myślę) przeliczać wprost zużycia gazu/h na moc kotła.

Zgodnie z normą z 1m3 gazu można wycisnąć 8,61 kW. Uwzględniając sprawność kotła na poziomie 90% mamy 0.9*8,61=7,75kW z m3/h

Jeżeli kocioł zużył 0,46m3/h to 7,75*0,46=3,55 kW

Zakładając, że kocioł jednak pracował z min mocą 3,2 kW to oznacza, że uzyskał sprawność na poziomie 81%, co i tak nie jest źle przy tylu startach.

Ty chcesz uzyskać parametry idealne czyli moc 3,2 kW i sprawność 105%. Zużycie gazu powinno wtedy wynosić 0,35m3/h

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się zabawić (bo w takich kategoriach to traktuję) i ograniczyć moc kotła do 17% (to 3,2kW dla kotła 19kW). Następnie zwiększyć temperaturę wymaganą pomieszczeń, aby zmusić kocioł do pracy ciągłej i po godzinie odczytać zużycie gazu. Można wtedy obliczyć rzeczywistą sprawność kotła. Myślę, że będzie w okolicach 90%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to prawda, ale nie mogę tego potwierdzić obiektywnymi odczytami z kotła, bo dopiero niedawno odkryłem, że w zakładce Diagnostyka są takie parametry jak temperatura stłumiona i temperatura wymagana dla obiegu grzewczego. Teraz gdy to wiem mogę odczytać z jakiej krzywej korzysta sterownik kotła. Wczoraj przy temperaturze zewnętrznej +8 temperatura wymagana dla podłogówki była 24C, co odpowiadało krzywej 0.2. Ile było przy -17C nie wiem, ale wiem, że bez żadnych korekt temperatura na parterze była utrzymywana z dokładnością +0.1C.

Moim zdaniem kluczem do poprawnej pracy kotła jest prawidłowe usytuowanie Vitotrola 200, aby jego wskazania nie były fałszowane przez słońce lub kuchenkę w kuchni. Nie może też być w miejscu gdzie nie występuje wymiana powietrza. Podsumowując u mnie 25% wpływu temperatury pomieszczenia na pracę sterownika działa rewelacyjnie (ale u mnie parter to tak naprawdę jedno pomieszczenie).

 

U mnie instalator też uważał, że tylko pogodówka. Gdy kazałem mu mimo to zainstalować Vitotrola 200 to i tak go nie uruchomił. Odkryłem to gdy podłogówka mimo prawidłowych wskazań temperatury na Vitotrolu 200 zaczęła przegrzewać. Dopiero gdy włączyłem funkcję korekty problemy zakończyły się definitywnie.

Dzisiaj instalator podłączył mi vitotrola 200. Jak mogę włączyć funkcje korekty aby mi podłogówka nie przegrzewała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj instalator podłączył mi vitotrola 200. Jak mogę włączyć funkcje korekty aby mi podłogówka nie przegrzewała

 

Po pierwsze postaw termometr na Vitotrolu i sprawdź czy dobrze wskazuje temperaturę pomieszczenia. Jeżeli nie to korekta jego wskazań jest w kodowaniu 2 Obieg grzewczy 2 i parametr E2:50 (50 - bez korekty).

Włączenie wpływu temp. pomieszczenia: kodowanie 2 Obieg grzewczy 2 parametr b0: jest 0 ustaw 3 zatwierdź OK i przejdź do parametru b2: jest 8 i zostaw to na dobę. Jeżeli będzie utrzymywana temperatura prawidłowo to jest +- 0,2*C nic nie zmieniaj. W przeciwnym przypadku zwiększaj wartość parametru b2 aż będzie dobrze (ale nie więcej niż 32 czyli 50%).

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Rozumiem że teraz vitotrol będzie współdziałać z pogodynką na zasadzie podawania określonej temperatu (zgodnej z temperaturą zewnętrzną ) na obieg i utrzymywał temperaturę zadaną na vitotrolu?

 

Sterownik kotła będzie pracował według ustawionej KG i jeżeli temperatura wewnątrz będzie odbiegać od wymaganej to wprowadzi korektę. Wartość korekty zależy od różnicy między temp. wymaganą a rzeczywistą zmierzoną przez Vitotrola oraz wartością parametru b2 (b2 określa jak duży wpływ na sterowanie ma mieć tw-tr).

Jeżeli KG będzie bardzo źle dopasowana i parametr b2 będzie niski to sterownik nie będzie w stanie osiągnąć wymaganej temp. w pomieszczeniu.

Ustaw taką KG, która wcześniej najlepiej się sprawdzała i poczekaj spokojnie na wyniki.

 

"Sprzegla nie mam bo ani ja ani moj instalator nie widzial potrzeby. Silownikow tez nie. Prosta instalacja dol osobno i gora tez."

Ale mieszacze masz?

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...