Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

Nie mam żadnego mieszacza. Tak jak pisałem prosta instalacja, bez żadnego sprzegla, mieszacza (w domu nie ma zadnego grzejnika) tylko podłogowka ktora zasilana jest pompa z pieca. Ogólnie okolo 200 m powierzchni do grzania. Na dwóch rozdzielaczach. Na dole 10 sekcji a u góry 6 bez silownikow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie mam żadnego mieszacza. Tak jak pisałem prosta instalacja, bez żadnego sprzegla, mieszacza (w domu nie ma zadnego grzejnika) tylko podłogowka ktora zasilana jest pompa z pieca. Ogólnie okolo 200 m powierzchni do grzania. Na dwóch rozdzielaczach. Na dole 10 sekcji a u góry 6 bez silownikow.

 

Teraz rozumiem dlaczego pisałeś temperatura w domu. Nie wiem jak instalator to zakodował ale obawiam się, że dla kotła to ty nie masz podłogówki tylko grzejniki i sterownik pracuje tak jakby zasilał grzejniki.

 

Napisz czy się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parametr 00:2 wersja instalacji 1

 

Tego się obawiałem /Obieg grzewczy bez mieszacza A1 (obieg grzewczy 1), z podgrzewem wody użytkowej /

Dla kotła to ty masz grzejniki. Ale nich się jeszcze ktoś wypowie.

Taka instalacja jak ty masz powinna (wg. kodowania kotła) mieć przynajmniej jeden mieszacz (00:4) /Obieg grzewczy z mieszaczem M2 (obieg grzewczy 2), z podgrzewem wody użytkowej /

 

Vitotrol będzie działał jak wcześniej pisałem, ale czy opanujesz tak skonfigurowany kocioł to??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego potrzebowałem vitotrola 200 oby ustabilizować przegrzewanie w domu. Przy KG 06/-1 i zadanej na piecu 20*C miałem w domu około 23,8 *C. a teraz jak podczepiłem vitotrola 200 i zmieniłem ustawienia w kodzie B0: z 0 na 3 oraz zadana temperaturę z 20*C na 22*C. Tylko kwestia tego że piec nie chce ruszyć z palnikiem. temperatura wody na kotle 24*C i cisza stoi . Czyli rozumiem że dopiero jak spadnie temperatura do wymaganej 22 to palnik zacznie działać? Jeśli okaże się że jest tak ja piszesz, to w wakacje miałem plany aby dorobić w domu 2 grzejniki w obu łazienkach i wtedy dodam zawór mieszający z sekcją pompującą na podłogówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I udało się?

obniżyłem krzywą i nachylenie

http://images78.fotosik.pl/315/6ef719690de618f7.jpg

i w tej chwili mniej wiecej tak to wygląda

http://images76.fotosik.pl/315/19ce724bb4ed4ad5.jpg

sporo startów generuje cyrkulacja bo rurki na zasranym chudziaku oczywiscie w ociepleniu ale na chudziaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego potrzebowałem vitotrola 200 oby ustabilizować przegrzewanie w domu. Przy KG 06/-1 i zadanej na piecu 20*C miałem w domu około 23,8 *C. a teraz jak podczepiłem vitotrola 200 i zmieniłem ustawienia w kodzie B0: z 0 na 3 oraz zadana temperaturę z 20*C na 22*C. Tylko kwestia tego że piec nie chce ruszyć z palnikiem. temperatura wody na kotle 24*C i cisza stoi . Czyli rozumiem że dopiero jak spadnie temperatura do wymaganej 22 to palnik zacznie działać? Jeśli okaże się że jest tak ja piszesz, to w wakacje miałem plany aby dorobić w domu 2 grzejniki w obu łazienkach i wtedy dodam zawór mieszający z sekcją pompującą na podłogówkę.

 

Sterownik kotła nie ma takiej konfiguracji jak ci ustawił "instalator" i ma prawo nie działać poprawnie. Ale to tylko opinia hydraulika - samouka i automatyka z wykształcenia.

U mnie podłogówka przy wymaganej temperaturze 21*C ma 26*C na zasilaniu i 24*C na powrocie. KG to 0.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f.5 nie narzekaj, jeżeli zużycie gazu masz na akceptowalnym poziomie to jest OK. Ja mam od tygodnia prawie dokładnie 50 startów na dobę. Muszę sprawdzić ile mi spala gazu. Jeżeli wyjdzie ok. 0.4m3/h to będę zadowolony i nic nie będę zmieniał.

 

Ale ja juz nie narzekam :)

jak mi taktował to tez sobie z tego sprawy nie zdawałem tylko przeszkadzał mi dzwięk załączania kotła i tyle....

wole jak sobie ciągle chodzi ale z niską temp zasilania 24- 28oC temperatura roznicowa chyba 2 stopnie 9F

https://picasaweb.google.com/114780603567233739312/27Lutego2015#6120492271112621762

generalnie na grzejniki idzie to samo co na podłogówkę i to powinno wystarczyć

a co do spalania to muszę zobaczyc bo jakoś nie sprawdzam - ciepło na zewnątrz od jakiegos czasu nie ma zimy :)

 

Sterownik kotła nie ma takiej konfiguracji jak ci ustawił "instalator" i ma prawo nie działać poprawnie. Ale to tylko opinia hydraulika - samouka i automatyka z wykształcenia.

U mnie podłogówka przy wymaganej temperaturze 21*C ma 26*C na zasilaniu i 24*C na powrocie. KG to 0.2

to ja jeszcze dopytam skąd wiesz jaka temperatura jest na powrocie ?

u mnie tylko informacja jaka na zasilaniu

 

na powrocie mam owszem termometr ale taki analogowy i pewnie sporo przekłamuje....

https://picasaweb.google.com/114780603567233739312/19Lutego201408#6043745881716934642

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania podłogowego mam grupę pompową z dwoma analogowymi termometrami. Ich wskazania są dokładne (termometr na zasilaniu wskazuje tyle samo co w kotle w zakładce Diagnostyka/OG2) więc i na powrocie powinien wskazywać dobrze. Na powrocie przed kotłem też mam termometr analogowy ale dobrze wyskalowany (z termometrem wzorcowanym).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli w domu jest tylko ogrzewanie płaszczyznowe to można zrobić obieg bez zaworu trójdrogowego mieszającego

 

W innych kotłach może tak, ale oprogramowanie kotła Vitodens 200W nie przewiduje takiego wariantu instalacji. Parametr 00: "Schemat instalacji". Ja nie pisałem, że nie można tego zrobić. Ja sygnalizowałem, że nie ma gwarancji, że to będzie poprawnie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro różnica temperatur miedzy zasilaniem a powrotem tylko 2K to oznacza złe przepływy (zbyt duże) co powoduje, że woda "nie ma czasu oddać" ciepła i stąd taktowanie kotła

 

Niestety nic więcej nie mogę zrobić. Pompa chodzi na minimalnych obrotach. Temperatura w pomieszczeniu jest utrzymywana idealnie z dokładnością do +0.1*C. Ustawiłem dodatkowo wyłączanie pompy gdy mieszacz jest zamknięty oraz gdy temperatura pomieszczenia wzrośnie powyżej 1K.

Jeżeli ktoś wie co można zrobić więcej, to będę wdzięczny za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeprowadziłem test, który miał określić faktyczną minimalną moc kotła oraz spalanie przy minimalnej modulacji palnika.

Kocioł Vitodens 200-W WB2B 3,2-19kW

Przebieg testu:

Żadnego poboru gazu w domu,

Kocioł ustawiony w tryb serwisowy i uruchomiona opcja "test przekaźników/Obciążenie podstawowe - Palnik pracuje z min. mocą, pompa wewnętrzna jest włączona

Test trwał 30 min (dokładnie)

Zużycie gazu - 0.200m3 czyli na godzinę pracy 0.4 m3

 

Viessmann podaje, że nominalna sprawność kotła to 98% (109% sprawność maksymalna)

Z metra sześciennego gazu można otrzymać 8.61 kW/h

Obliczona faktyczna minimalna moc kotła wynosi 0.98*8.61*0.4=3,4kW

 

Takie parametry pracy ma mój kocioł. Może ktoś jeszcze potestuje (to obiektywny test, który nie zależy od rodzaju instalacji).

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze masz kocioł z palnikiem matrix ?

posiadam 343f napisz pokolei co mam zrobic mam troszke czasu po robocie mogę pomierzyc to i owo Ty policzysz :)

 

Pytanie do pegaziatko

343f ile litrow grzeje z zasobnika 220 litrowego czy masz taką wiadomośc?

 

acha nie mam neta jeszcze w domu dlatego jesli dasz radę to pisz do 14 ESC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie jest powiedziane, że nie przewiduje takiego układu??? schemat 1 to obieg grzewczy bezpośredni, czyli w odbiornik idzie parametr prosto z kotła. Dla kotła nie ma różnicy jaki to odbiornik (ogrzewanie płaszczyznowe, grzejniki czy wymiennik basenowy)

 

To popatrz sonie na schematach instalacji jak Viessmann oznacza obwód grzejnikowy, a jak podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze masz kocioł z palnikiem matrix ?

posiadam 343f napisz pokolei co mam zrobic mam troszke czasu po robocie mogę pomierzyc to i owo Ty policzysz :)

 

 

Tak palnik matrix.

Nie uruchamiasz żadnych innych odbiorników gazu.

Otwierasz wszystkie zawory grzejnikowe (aby nie zagotować kotła), jeżeli ktoś ma tylko podłogówkę sprawdzić czy mieszacz jest otwarty ( u siebie nie dotykałem mieszacza bo wiem jak go przełączyć na sterowanie ręczne, ale nie wiem jak go potem zestroić z kotłem). Jeżeli ktoś ma sprzęgło i pompy sterowane z kotła to niech testu nie robi bo zagotuje kocioł.

W kotle, przechodzisz do menu serwisowego tak jak do kodowania 1

Wchodzisz w zakładkę "test przekaźników" lub w innych kotłach "Test urządzeń"

Przechodzisz do pierwszej pozycji "Wszystkie urządzenia wyłączone" - kocioł się całkowicie wyłącza

Odczytujesz i zapisujesz stan licznika gazu - bardzo dokładnie

W kotle, przechodzisz poziom niżej do pozycji "obciążenie podstawowe" - kocioł automatycznie startuje i zaczyna pracować z mocą minimalną" - uruchamiasz pomiar czasu (ja celowo uwzględniłem start i modulację palnika - ale można poczekać 30s i zmierzyć tylko pracę na minimalnej mocy)

Po 30 lub 60 min w menu kotła przechodzisz poziom wyżej "Wszystkie urządzenia wyłączone" - kocioł się całkowicie wyłącza. Idziesz i doczytujesz zużycie gazu

W kotle wychodzisz z menu serwisowego. Kocioł zaczyna normalnie pracować.

Dalej to już matematyka :D

Edytowane przez Esc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do przeprowadzonego przeze mnie testu.

Jeżeli kocioł rzeczywiście może pracować z minimalną mocą 3,2 kW to sprawność kotła podczas 30 min testu wynosiła

3,2/8.61*0.4=0.93 czyli 93%

Uwzględniając zwiększone zużycie gazu podczas startu tak z 1% to myślę, że faktyczna sprawność kotła wynosiła 94%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...