Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Technicznie najlepiej byłoby zrobić 2 oddzielne obiegi dla grzejników i dla podłogówki. Jak miałbym jednak robić dla siebie to zrobiłbym wszystko na jednym parametrze (podłogowym).

Jeszcze pytanie odnośnie tego - czy robiąc wszystko na jednej temperaturze, można zrezygnować z mieszacza? Wykonawca twierdzi, że mieszacz jest zalecany tak czy inaczej dla bezpieczeństwa : w przypadku awarii w kotle jest ryzyko, że cwu może trafić na ogrzewanie podłogowe, powodując uszkodzenia.

 

Co myślicie o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J... czy robiąc wszystko na jednej temperaturze, można zrezygnować z mieszacza? ...
Pierwszy sezon 200W -podłogówka parter + grzejniki piętro - układ ze sprzęgłem i mieszaczem -obserwacje:

1. przy dobrej izolacji domu dla -10'C na zewn. temperatura zasilania podłogówka/grzejniki(piętro): max 30/45 'C (a nawet 30/40'C)

2. gdy na parterze podniesiemy temp. np do 23-24'C to piętro grzejnikowe może działać na niższej krzywej -> dT=10'C (bo przenikanie ciepła z dołu)

3. gdy na parterze temp. ok. 20'C to piętro muszę dać krzywą wyższą i wtedy dT=15'C

4. generalnie problem z zimnymi płytkami, więc te wypociny o szkodliwości gorących podłogówek wyssane z palca

5. żałuję, że nie zakupiliśmy większych grzejników, ale i tak nie widzę ciepła z grzejników zasilanych temperaturą 30'C i mniejsza, drabinka byłaby zimna! -temperatura dotykowo nieodczuwalna!

6. Zasobnik CWU tylko 120L, ale 200W przerywa ogrzewanie CO i potrzebuje ok. 10min na nagrzanie zasobnika + kocioł w lecie na załącza się przy każdym odkręceniu kranu

7. 2-funkcyjny to bez cyrkulacji i mały dom -odbiory blisko kotła. 200W ma dobre programowanie CWU (np. 3/3min. praca/postój). Łazienki masz niby blisko, ale np. kuchnia?

Edytowane przez daniel.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie odnośnie tego - czy robiąc wszystko na jednej temperaturze, można zrezygnować z mieszacza? Wykonawca twierdzi, że mieszacz jest zalecany tak czy inaczej dla bezpieczeństwa : w przypadku awarii w kotle jest ryzyko, że cwu może trafić na ogrzewanie podłogowe, powodując uszkodzenia.

 

Co myślicie o tym?

 

Hmm.. jakaż by to temperatura w CWU być musiała, by uszkodziła podłogówkę? Owszem, biegałem na awarie wymieniać naczynie przeponowe czy inne pierdółki, kiedy brakło prądu i ludziom w piecach na ekogroszek czy zgazowujące drewno temperatura skakała na 130-140 uszkadzając jakieś uszczelki w mieszaczach, ale żeby na piecu gazowym nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Jestem użytkownikiem pieca Vitonens 200 i od paru dni mam z nim problem.

Piec ma jakieś 15 lat, ale w ciągłej eksploatacji jest od mniej więcej 12 lat - był serwisowany, a ostatni serwis był we wrześniu.

Wspomniany problem polega na tym, że piec tak jakby próbował zacząć grzać, ale nie dochodzi do zapłonu.

Tzn. słychać włączenie wentylatora i na moment zapali się i zaraz gaśnie żółta dioda przy symbolu jakby palnika.

Wyłącznie pieca z sieci na kilka - kilkanaście minut skutkuje tym, że piec zaczyna normalnie grzać, ale taki zabieg z "resetem" trzeba

wykonywać mniej więcej raz na dobę, a ostatnio częściej.

Zgłosiłem sprawę do serwisu, ale mogą przyjechać najwcześniej za dwa tygodnie, a tu mrozy nastały i boję się, że pewnego razu "reset" nie zadziała :o

Może ktoś z Was pomoże zdiagnozować przyczynę i uda mi się samemu rozwiązać problem, dodam że raczej techniczny jestem, bo zajmuję się zawodowo

samochodami, ale piece to nie moja dziedzina.

Z góry dziękuję za zainteresowanie się moim problemem i liczę na pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikolaj78 Nie masz gdzieś instrukcji z opisami błędów?

Podobne objawy u innych użytkowników były spowodowane awarią sterownika, ale tyle tego tam jest, że różne rzeczy mogą nawalić.

Coś znalazłem - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2911592.html Podobne objawy

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz twardość wody (planujesz/posiadasz, zmiękczacz)?

U mnie woda o średniej twardości:

 

4.76 mval/l

2.38 mmol/l

238 CaCO3 mg/l

13.33 stopnie niemieckie °dH

16.66 stopnie angielskie °e (Clarke’a)

23.8 stopnie francuskie °f

 

Rozważam zmiękczacz - rozumiem, że z warstwowym zasobnikiem jest on raczej niezbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłosiłem sprawę do serwisu, ale mogą przyjechać najwcześniej za dwa tygodnie, a tu mrozy nastały i boję się, że pewnego razu "reset" nie zadziała :o

 

bardzo proszę o kontakt z infolinią pod nr 0 801 0 801 24 zadysponują serwisanta i na pewno nie trzeba będzie czekać 2 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda o średniej twardości:

 

4.76 mval/l

2.38 mmol/l

238 CaCO3 mg/l

13.33 stopnie niemieckie °dH

16.66 stopnie angielskie °e (Clarke’a)

23.8 stopnie francuskie °f

 

Rozważam zmiękczacz - rozumiem, że z warstwowym zasobnikiem jest on raczej niezbędny?

 

Takie są opinie - twarda woda szybko obniża jego sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto z Was mnie oświeci i wyjaśni związek pomiędzy temperaturami zadawanymi na kotle (jedna z tych temperatur to temperatura ktora rzekomo ma byc utrzymywana w zaprogramowanym okresie, a druga temperatura to ta która ma obowiązywać poza tym zaprogramowanym okresem) a faktycznymi temperaturami w pomieszczeniach??

 

 

Fakt iz na kotle mam zadaną temperaturę - załóżmy - 22 stopnie - wcale nie oznacza ze taką temperaturę będę mial w pomieszczeniach. Czy sie mylę?

Czymże w praktyce sa te zadawane na kotle temperatury??

Czy to temperatura wody wyjsciowej czy powrotnej?

 

W pomieszczeniach mam regulatory pokojowe ST-294 v1 o takie https://www.techsterowniki.pl/p/st-294-v1-1

Na nich tez ustawiam żądaną temperaturę. Jak się mają te zadane temperatury do tych zadawanych ustawiany na kotle? Jest jakiś związek?

 

 

 

Tak sobie myslę, że chcac w pokoju na sterowniku mieć na przykład 22 stopnie to temperatura na kotle ustawiona musi być większa - czy moje myślenie jest poprawne?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im cieplejsza woda tym łatwiej wytraca się z niej kamień kotłowy, w kotłach wyposażonych w zasobniki warstwowe podgrzew wody odbywa się w wymiennikach płytowych w których jest bardzo dużo kanałów ale o bardzo niewielkich wymiarach. Wystarczy stosunkowo niewielka ilość kamienia by ograniczyć sprawność wymiennika i dla tego zaleca się stosowanie stacji zmiękczających wodę. Oczywiście taką stację warto jest stosować zawsze (no chyba, że ktoś ma w swoim rurociągu wodę o twardości 3*niem), poprawi się smak wody, przestawnie powstawać kamień na kranach, urządzeniach sanitarnych... Proszę tylko pamiętać, żeby nie mylić wody zmiękczonej z woda demineralizowaną (da druga nadaje się do akumulatorów a nie do picia!!!)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto z Was mnie oświeci i wyjaśni związek pomiędzy temperaturami zadawanymi na kotle (jedna z tych temperatur to temperatura ktora rzekomo ma byc utrzymywana w zaprogramowanym okresie, a druga temperatura to ta która ma obowiązywać poza tym zaprogramowanym okresem) a faktycznymi temperaturami w pomieszczeniach??

 

 

Fakt iz na kotle mam zadaną temperaturę - załóżmy - 22 stopnie - wcale nie oznacza ze taką temperaturę będę mial w pomieszczeniach. Czy sie mylę?

Czymże w praktyce sa te zadawane na kotle temperatury??

Czy to temperatura wody wyjsciowej czy powrotnej?

 

W pomieszczeniach mam regulatory pokojowe ST-294 v1 o takie https://www.techsterowniki.pl/p/st-294-v1-1

Na nich tez ustawiam żądaną temperaturę. Jak się mają te zadane temperatury do tych zadawanych ustawiany na kotle? Jest jakiś związek?

 

 

 

Tak sobie myslę, że chcac w pokoju na sterowniku mieć na przykład 22 stopnie to temperatura na kotle ustawiona musi być większa - czy moje myślenie jest poprawne?

 

 

Pozdrawiam

 

Temperatura grzejnika i temperatura pomieszczenia są to wartości ściśle ze sobą powiązane. Przy dobrze wykonanej instalacji nie jest potrzebny odczyt temperatury w pomieszczeniu, wystarczy znać temperaturę zewnętrzną i na jej podstawie dobrać temperaturę wody w grzejnikach (automatyka pogodowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czy do tego domu https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-m50f51b2f1b0eb

wystarczy kocioł Viessmann Vitodens 200-W 13kW

Do ocieplony grafitem 20cm z mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła, okna 3 szybowe, poddasze ocieplone wełną 25cm. Dom stoi w 3 regionie i będą w nim mieszkać 3 osoby.

W całym domu będzie podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...