Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

Witam,

 

Posiadam VITODENS 200-W B2HB i chciałem podłączyć sterowanie pompki cyrkulacyjnej CWU do kotła.

 

Otrzymałem używany H1 i oznaczony jako 7142159.

Wczesna przymiarka pokazuje, że fizycznie płytka H1 pasuje do obudowy mojego sterownika, jedynie 7-żyłowy przewód (wtyk 9 pinowy) magistrali wydaje się za krótki.

 

Pytania:

1. Czy VITODENS 200-W B2HB i posiadany H1 7142159 współpracują ze sobą?

2. Czy trzeba zakupić jakiś dedykowany przewód sterujący, czy wystarczy przedłużyć przewody w posiadanym H1 (z tego co widzę, przewód ma połączone piny w wtyczkach 1:1, oznaczenie przewodu 7178116).

3. Złącze 96 w sterowniku jest już zajęte przez AM1 (sterowanie mieszaczem), czy można tam beztrosko równolegle dopiąć H1?

 

1. posiadasz stary typ rozszerzenia H1 (do kotłów sprzed ok 2 lat), płytka jest taka sama różnica jedynie w długości kabla.

2. powinieneś się udać do sprzedawcy który ci sprzedał H1 niech wymieni na właściwe o nr 7498513

3. z rozszerzeniem H1 przychodzi wtyczka 96 2-u piętrowa pozwalająca podpinać równolegle rozszerzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

posiadam piec Vitodens 200. Czy to normalne że w trybie "tylko ciepła woda" i wymaganą CWU o temperaturze 43 stopnie i taką temp CWU piec utrzymuje ale dodatkowo piec cały czas wygrzewea wode w kotle na poziomie 60--65 stopni? Po co piec wygrzewa tą wodę w trakcie lata?

 

[ATTACH=CONFIG]418448[/ATTACH]

 

kotły są ustawione by podczas wygrzewu cwu utrzymywały temperaturę o 20K wyższą niż wymagana temperatura cwu. Po wygrzaniu zasobnika kocioł powinien się wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotły są ustawione by podczas wygrzewu cwu utrzymywały temperaturę o 20K wyższą niż wymagana temperatura cwu. Po wygrzaniu zasobnika kocioł powinien się wyłączyć.

 

Czołem dziwne ale mam ustawioną temp CWU na piecu własnie 43 latem a zimą 44 oC i na piecu podczas włączonego palnika i podgrzewu widzę temperaturę max 55 oC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem dziwne ale mam ustawioną temp CWU na piecu własnie 43 latem a zimą 44 oC i na piecu podczas włączonego palnika i podgrzewu widzę temperaturę max 55 oC .

 

o ile ma być wyższa temperatura wymagana kotła nad wymaganą temperaturą podgrzewu ciepłej wody jest ustawiane w kodowaniu kotła. Im wyższa różnica tym szybsze ładowanie zasobnika ale jednocześnie mniejsza sprawność kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile ma być wyższa temperatura wymagana kotła nad wymaganą temperaturą podgrzewu ciepłej wody jest ustawiane w kodowaniu kotła. Im wyższa różnica tym szybsze ładowanie zasobnika ale jednocześnie mniejsza sprawność kotła.

 

Mogę prosić o ten parametr kodowania. Dawno nie wchodziłem w ustawienia lecz nie przeczę ze mogłem na początku coś zmieniać.

EDYTUJĘ.

Dziśrano zrobiłem zdjęcie tak jak mówiłem na piecu widzę temperaturę 54 oC CWU ustawiona na 44 oC

f1e610f62ed43396m.jpg

Edytowane przez f.5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. posiadasz stary typ rozszerzenia H1 (do kotłów sprzed ok 2 lat), płytka jest taka sama różnica jedynie w długości kabla.

2. powinieneś się udać do sprzedawcy który ci sprzedał H1 niech wymieni na właściwe o nr 7498513

3. z rozszerzeniem H1 przychodzi wtyczka 96 2-u piętrowa pozwalająca podpinać równolegle rozszerzenia.

 

Dziękuje, za wsparcie.

 

Wymiana H1 z odpowiednim przewodem nie bardzo wchodziła w grę, więc przedłużyłem przewody i zamontowałem H1 do VITODENS 200-W B2HB.

Posiadana wtyczka w H1 do złącza 96 okazała się właśnie 2-piętrowa, więc połączenia przewodów elektrycznych wyglądają ok.

 

Jednak w sterowaniu samą pompą cyrkulacyjną coś nie gra, albo czegoś nie rozumie:

- zauważyłem, że pompa cyrkulacyjna jest włączona tylko kiedy kocioł podgrzewa CWU (pojawia się faza na L w wtyczce H1).

 

Moje nastawy:

- 53:1,

- 71:0,

- 72:0,

- 73:0,

- program czasowy cyrkulacji ustawiłem identycznie jak podtrzymanie CWU, u mnie od 6:40 - 22:00.

 

Dziwi mnie, że kiedy wchodzę w test przekaźników i załączam "z palca" wyjście H1 to wtedy choć słychać zadziałanie jakiegoś przekaźnika to faza na H1 się nie pojawia.

Co jest grane?

Może reset wszystkiego i ponowna konfiguracja?

 

Aktualizacja: przeczytałem jeszcze raz instrukcję i wiem gdzie popełniłem błąd ==> podłączyłem pompę cyrkulacji do złącza 53, a powinienem podłączyć do 28.

Teraz działa zgodnie z oczekiwaniami.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez hawix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Regulator Vitotrol 200 występuje w 2-uch wersjach. Przewodowej i bezprzewodowej. Obydwa wyglądają identycznie (ta sama obudowa), w przypadku regulatora bezprzewodowego oczywiście należy zamontować baterie by ten mógł pracować. W przypadku regulatora przewodowego baterii nie podłącza się. Do konektorków od baterii, poprzez podstawkę, podłączone są kable komunikacyjne które jednocześnie zasilają regulator.
. OK , dziękuję.

Słońce oznacza okres kalendarzowy grzania, tak? A grzejnik ze kolistymu strzałkami? Bo nie zawsze się pojawia?

I w ogóle jest gdzieś instrukcja/opis tych wszystkich ikonek?

Vitotrol200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W domu mam zamontowany kocioł Vitodens 111w, 26 kW. Instalacja grzejnikowa, sterownik e200 Viessmana. Przeczytałem wszystkie wpisy na tym forum (mało jest wpisów odnośnie 111w) i przejrzałem wiele stron w Internecie i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. W instrukcji obsługi, instrukcji montażu i serwisu dla tego kotła nie ma informacji odnośnie ustawień konfiguracyjnych (chodzi mi o to co można zmienić, żeby dopasować parametry do instalacji). W instrukcji jest tylko procedura redukcji max. mocy grzewczej, ustawienia wyświetlacza i funkcje oraz warunki eksploatacyjne przy regulacji sterowanej pogodowo. Czy są gdzieś materiały, instrukcje, itd. odnośnie możliwych zmian w konfiguracji kotła? Może ktoś z forumowiczów posiada takie materiały lub doświadczenia i mi podpowie jak ten kocioł jest fabrycznie ustawiony i co można ewentualnie zmienić. Póki co to mam tylko sterownik pokojowy. Mam jeszcze zewnętrzny czujnik do regulacji sterowanej pogodowo, który jest jeszcze niezamontowany. Jak go podepnę do kotła to mogą razem współpracować? (pogodówka ze sterowaniem w pokoju?) W obecnej chwili kocioł nie dogrzewa mi dwóch pokojów na piętrze, bo temperatura na kotle jest osiągana za szybko. Żeby poprawić sytuację zmieniłem nastawy wstępne na parterze (z 8 na 6) żeby dół wolniej się nagrzewał i nie dochodziło do zamknięcia zaworów termostatycznych a co za tym idzie zmniejszenia ilości wody w obiegu grzewczym. Wiem że to okres przejściowy i trudno na początku używania kotła wszystko ogarnąć, ale proszę o podpowiedź czy dobrze kombinuję. Edytowane przez Jacek_vitodens111w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W domu mam zamontowany kocioł Vitodens 111w, 26 kW. Instalacja grzejnikowa, sterownik e200 Viessmana. Przeczytałem wszystkie wpisy na tym forum (mało jest wpisów odnośnie 111w) i przejrzałem wiele stron w Internecie i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. W instrukcji obsługi, instrukcji montażu i serwisu dla tego kotła nie ma informacji odnośnie ustawień konfiguracyjnych (chodzi mi o to co można zmienić, żeby dopasować parametry do instalacji). W instrukcji jest tylko procedura redukcji max. mocy grzewczej, ustawienia wyświetlacza i funkcje oraz warunki eksploatacyjne przy regulacji sterowanej pogodowo. Czy są gdzieś materiały, instrukcje, itd. odnośnie możliwych zmian w konfiguracji kotła? Może ktoś z forumowiczów posiada takie materiały lub doświadczenia i mi podpowie jak ten kocioł jest fabrycznie ustawiony i co można ewentualnie zmienić. Póki co to mam tylko sterownik pokojowy. Mam jeszcze zewnętrzny czujnik do regulacji sterowanej pogodowo, który jest jeszcze niezamontowany. Jak go podepnę do kotła to mogą razem współpracować? (pogodówka ze sterowaniem w pokoju?) W obecnej chwili kocioł nie dogrzewa mi dwóch pokojów na piętrze, bo temperatura na kotle jest osiągana za szybko. Żeby poprawić sytuację zmieniłem nastawy wstępne na parterze (z 8 na 6) żeby dół wolniej się nagrzewał i nie dochodziło do zamknięcia zaworów termostatycznych a co za tym idzie zmniejszenia ilości wody w obiegu grzewczym. Wiem że to okres przejściowy i trudno na początku używania kotła wszystko ogarnąć, ale proszę o podpowiedź czy dobrze kombinuję.

 

Wszystkie nastawy jakie są możliwe do wykonania są opisane w instrukcjach które są dostarczane razem z kotłem (są też to pobrania a naszej strony internetowej).

 

Opisany przez Pana problem ewidentnie wskazuje na problemy ze zrównoważeniem hydraulicznym instalacji. Proszę się zwrócić do instalatora by wykonał nastawy na zaworach zgodnie z projektem instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektu instalacji nie było. Stary budynek, po awarii kotła węglowego wymiana na gazowy razem z wymianą instalacji. Kocioł dobrany do zapotrzebowania na ciepło. Czyli jak pisałam powyżej trzeba doregulawać poprzez nastawy wstępne na zaworach termostatycznych przepływ środka grzewczego? Czy zmiana mocy max. kotła wpływa na zużycie gazu i taktowanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba powalczyć z nastawami na grzejnikach. Bez projektu to "długi" temat ale możliwy.

Należy wyłączyć ogrzewanie, poczekać aż temperatura w pomieszczeniach trochę spadnie i włączyć ogrzewanie. W pomieszczeniach w których temperatura najszybciej będzie rosła należy zmniejszyć nastawę na zaworze przygrzejnikowym. Wyłączamy kocioł schładzamy pomieszczenie i ponownie włączamy i regulujemy. Tak do skutku aż wszystkie pomieszczenia będą się rozgrzewały w podobnym tempie. Ograniczenie mocy maksymalnej może mieć wpływ na wydłużenie czasów pracy kotła (instalacja wolniej się rozgrzewa na starcie) ale za właściwe taktowanie odpowiedzialna jest moc minimalna. I czas w którym zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż moc minimalna kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link.

Spostrzeżenie: tuż po załączeniu kotła sterownik pokazuje temperaturę wewn. o ok. 1.5 stopnia niższą a następnie po jakimś czasie (pomimo braku grzania i gdy termometr rtęciowy nie zmienia temperatury) sterownik podnosi temp. o 1-2stopnie. Wydaje się, że pomiar temp. przy ścianie jest skażony bliskością ściany i nagrzewaniem się tego pudełeczka. Co zrobić, żeby wyeliminować podnoszenie temperatury nawet 2stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam VITODENS 200-W B2HB z takim ładnym dotykowym ekranem do regulatora.

 

Takie pytanie mi się nasunęło: podczas instalacji widziałem, że instalatorzy instalowali ekran sterownika w kotle jako osobny komponent.

Czy jest jakiś tani sposób, aby go wyciągnąć z kotła i powiesić w mieszkaniu na ścianie w wybranym miejscu? Chodzi o sterowanie i kontrolę kotła nie schodząc do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwość przeniesienia panelu sterowania na ścianę była tylko dla kotłów z regulatorem Vitotronic 200 HO2B czyli czarny ekran z białymi napisami i przyciskami.

Powieszenie na ścianę nie czyniło z niego sterownika do pomieszczenia. Jeżeli ktoś chce mieć możliwość sterowania na ścianie pomieszczenia (z możliwością ustawiania czasów pracy i odczytu parametrów) to trzeba zastosować zdalny sterownik Vitotrol 300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...