Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sąsiad buduje zbyt blisko granicy...


jacek_cn

Recommended Posts

Witam,

Na sąsiedniej działce sąsiad buduje sobie dom i nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, iż ów budynek jest wznoszony (moim zdaniem) zbyt blisko granicy mojej działki. W myśl przepisów odległość ściany budynku (ściana posiada okna) od granicy działki nie powinna być mniejsza niż 4 metry, ponadto tę odległość nie może być pomniejszana przez m.in. okapy. Moje wstępne pomiary wykazują, ze budynek znajduje się w odległości nie większej niż 2,5 metra od granicy, ponadto ta odległość "pomniejsza się" o o wymiar okapu. Zastanawiam się co z tym zrobić. Dziwi mnie, ze ktoś buduje w taki sposób, nie zwracając uwagi na przepisy. Przecież ktoś tam jest kierownikiem budowy... Proszę o rade co robić - czy zgłosić ten fakt do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego czy też istnieje inne rozwiązanie. Pewnie ktoś powie - polubowne. No tak, ale co ja będę miał z polubownego rozwiązania..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna ma już wstawione? A może wstawi tam luksfery? Okapy nie mają tu chyba nic do rzeczy. PINB jest od tego żeby budowa przebiegała zgodnie z PNB.

 

Ciekawe czy można byłoby do nich podjechać i zerknąć w ich kopię projektu... potrzebne dane powinny być na tablicy informacyjnej (tej żółtej która jest wystawiona na budowie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej chyba porozmawiać z sąsiadem. Może uzyskał zgodę na odstępstwo od warunków technicznych. Trzeba także dowiedzieć się co o tym mówi MPZP lub warunki zabudowy. Jeśli zwykła rozmowa nie pomoże konieczne będzie zawiadomienie PINB, w wydziale architektury nie uzyskasz żadnych informacji bo nie jesteś stroną (gdybyś był stroną to na etapie uzyskiwania pozwolenia przez sąsiada zostałbyś powiadomiony, że projekt jest do wglądu i można do niego wnosić uwagi)

A tu § 12. warunków technicznych:

 

(17) 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

 

1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,

3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:

1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,

2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj... czy Tobie tak bardzo to przeszkadza, czy to jest Twój problem.

 

Jezli jesteś sąsiadem to dostałes na etapie uzgadniania warunki zabudowy. Sprawdź tam jakie są konkretnie ustalenia.

 

I nie rób sobie wroga jużna początku.

 

no mnie się wydaje że lepiej mieć ściane odsuniętą 4m od granicy niż 2,5m

 

u mnie sąsiad postawił taką szopę przy samym płocie i też nie wiem co z tym fantem zrobić ma to około 3mx9m, do mojego tarasu odległość około 4m, do narożnika domu jakieś 7m, działki mają po około 550m2

 

 

http://img682.imageshack.us/img682/3388/p1040404.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj... czy Tobie tak bardzo to przeszkadza, czy to jest Twój problem.

 

Jezli jesteś sąsiadem to dostałes na etapie uzgadniania warunki zabudowy. Sprawdź tam jakie są konkretnie ustalenia.

 

I nie rób sobie wroga jużna początku.

 

no mnie się wydaje że lepiej mieć ściane odsuniętą 4m od granicy niż 2,5m

 

u mnie sąsiad postawił taką szopę przy samym płocie i też nie wiem co z tym fantem zrobić ma to około 3mx9m, do mojego tarasu odległość około 4m, do narożnika domu jakieś 7m, działki mają po około 550m2

 

i tak ci to przeszkadza? A może napiszesz w czym: widok ci zasłania?

Rozumiałbym, gdyby tam trzymał swinie, albo tchórze. To by smierdziało, albo nieczystości wylewały się na moją działkę. A tak? Na swoim postawił? Skoro na swoim, to daj se siana.

Nie cierpię pieniaczy i megalomanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj... czy Tobie tak bardzo to przeszkadza, czy to jest Twój problem.

 

Jezli jesteś sąsiadem to dostałes na etapie uzgadniania warunki zabudowy. Sprawdź tam jakie są konkretnie ustalenia.

 

I nie rób sobie wroga jużna początku.

 

no mnie się wydaje że lepiej mieć ściane odsuniętą 4m od granicy niż 2,5m

 

u mnie sąsiad postawił taką szopę przy samym płocie i też nie wiem co z tym fantem zrobić ma to około 3mx9m, do mojego tarasu odległość około 4m, do narożnika domu jakieś 7m, działki mają po około 550m2

 

i tak ci to przeszkadza? A może napiszesz w czym: widok ci zasłania?

Rozumiałbym, gdyby tam trzymał swinie, albo tchórze. To by smierdziało, albo nieczystości wylewały się na moją działkę. A tak? Na swoim postawił? Skoro na swoim, to daj se siana.

Nie cierpię pieniaczy i megalomanów.

 

 

wygląda szpetnie

psy wyją

smród

stoi za blisko płotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o skarpę, czyli nasyp ziemny? Działki na moim terenie są zdecydowanie nachylone i chcąc zrobić dojazd do swojego garażu musiał bym zrobić skarpę na swoim terenie, ale tuż przy granicy z sąsiadem. Czy ktoś wie co na ten temat mówią przepisy?

 

Tu można poczytać

 

http://forum.muratordom.pl/podniesienie-terenu,t8047.htm?highlight=podniesienie%20terenu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę z przykładami

 

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/odleglosci-na-dzialce---nowe-przepisy,6320_24722.htm

 

Dziwne że większość korzysta z forum a ze strony Muratora to już nie ;-(

 

 

pozdr.

zebacz

słuszna uwaga,dziękówa za link

dziwi mnie troszke sytuacja budynku dla działek o szerokości poniżej 16m

brakuje tu wzmianki o odległości okapu,tarasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o skarpę, czyli nasyp ziemny? Działki na moim terenie są zdecydowanie nachylone i chcąc zrobić dojazd do swojego garażu musiał bym zrobić skarpę na swoim terenie, ale tuż przy granicy z sąsiadem. Czy ktoś wie co na ten temat mówią przepisy?

 

Tu można poczytać

 

http://forum.muratordom.pl/podniesienie-terenu,t8047.htm?highlight=podniesienie%20terenu

 

Dzięki wielkie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...