Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Specjaliści od DGP - pomóżcie


wrk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam turbinę na poddaszu + wyprowadzenia do 5 pokoji rurami ocieplonymi standardowo 2cm wełny. Dodatkowo dodałem po 5cm wełny do rur które ida do pokoji na parter. Nie mierzyłem temp ale po jakis 20min grzania temp na wylocie jest taka sama w kazdym miejscu. Więc jak wspomniał Forest-Natura - ocieplenie kazdego elementu.

 

Mam natomiast pytanie z innej beczki - po nagrzaniu z rur wydobywa sie "dziwny" zapach. Ciężko mi zlokalizować o co chodzi wygląda to tak jak by po nagrzaniu cos sie ulatniało z rur. Spotkał się ktoś z was z czymś takim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zajrzyj do przeklinanego Świadectwa Charakterystyki Energetycznej ( zakładam że masz i jest zrobione rzetelnie) i sprawdź jakie masz roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energie użytkową. Pomnóż to przez powierzchnię, podziel to przez 270 dni, 24 godz i z grubsza porównaj ze strumieniem ciepła dostarczanym przez ogrzane powietrze do wylotów w pokojach - szacuję że to ok 6 kW.

 

Czy mam zrobione rzetelnie - nie wiem. Świadectwo było robione na podstawie rzeczywistych, ale teoretycznych wartości. Mam na myśli to, że podałem dokładne grubości i materiały moich izolacji, ale przecież nikt nie uwzględni, że styropian na ścianach był ułożony super, a wełna na stropie - słabo...

 

Tak więc

EP: 87,9 kWh/(m2rok)

EK: 119,0 kWh(m2rok)

 

Ale mówisz "energia użytkowa"... też jest... Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową - Ogrzewanie i wentylacja - 65.842.

 

No więc albo ja tego nie umiem liczyć, albo świadectwo jest do bani (tzn. sposób jego liczenia) albo to 6kW jest teoretycznie zupełnie wystarczające...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze tochę liczb z dzisiejszych dokładnych testów.

 

Załadunek: 3 kostki brykietu, 2 szczapy roczny buk, 2 wielkie szczapy roczny dąb. Łącznie cały wkład zepełniony, ale luźno. Dopływ powietrza otwarty na maxa i lekko uchylony popielnik.

 

- Godzina

- Temp. za turbiną

- Temp. przy anemostacie w pomieszczaniu najbliżej kominka: 6m rury

- Temp. przy anemostacie 10m rury

- Temp. przy anemostacie 15m rury

 

18.15 - 25'C

19.15 - 50'C - 30'C - 27'C - 23'C

19.45 - 70'C - 46'C - 38'C - 32'C

20.15 - 85'C - 60'C - 50'C - 42'C

20.45 - 75'C

 

Przez ten czas temperatura w salonie podniosła się o 1,5 stopnia.

 

Czy ktoś wyciągnie z tego jakieś wnioski...? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Mam pewien wniosek. Twoja kotłownia nosi nazwę "salon".

 

Kurcze, rozgryzłeś mnie... Salon mówię tylko z przyzwyczajenia, a tak naprawdę mam miłą, trzydziestometrową kotłownię. Po prostu bardziej sobie cenię ogień w kominku i drewniany zydelek niż kanapę i plazmę. Nie żartuję!

 

>Czy zrobienie kotłowni w salonie to był Twój przemyślany wybór?

 

Tak. I odpowiadając na kolejne pytanie - nie żałuję.

 

>no to kolega Ci pomógł, brawo

 

:lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrk,

Do sprawdzenia ...

 

(1)

Czy masz zrobione doprowadzenie powietrza do spalania bezposrednio do komory paleniskowej ?

Jesli nie - zasysasz cieple powietrze z pomieszczenia i naplywa z zewnatrz mnostwo (podobno kominem moze uciec do 1000 m3 powietrza / godzine) zimnego powietrza.

 

(1')

Napisales rowniez, ze otwierasz popielnik - wtedy na pewno zasysasz z pomieszczenia.

 

(2)

Kolejna sprawa - jesli nawet nawiew do kominka jest - trzeba sprawdzic, czy dziala - czy wlasnie tamtedy jest zasysane powietrze do kominka. ?

 

 

(3)

Nadcisnienia i podcisnienia wytwarzane przez turbine.

Moze sie okazac, ze jak gdzies intensywnie dmuchasz to powodujesz nadcisnienie i cieple powietrze ucieka "nieszczelnosciami techologicznymi"

Zmniejszylbym do minimum obroty turbiny i obserwowal.

 

(4)

Zle dzialajacy bypas turbiny - skad turbina czerpie powietrze bypasem ?

 

(5)

Nieodpowiednie drewno - roczny dab nie jest dostatecznie suchy - powinien schnac minimum 2 lata.

Dodatkowa sprawa jest gdzie/jak skladujesz drewno ?

Czy jest to pomieszczenie zadaszone przewiewne ?

Suche drewno jest szczegolnie wazne w Twoim przypadku, poniewaz drewno takie podsuszone ladnie sie pali ...tylko ciepla nie daje ...

 

Pozdrawiam

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne rady... już odpowiadam:

 

1. Mam. Na 100% :D

 

1'. Zgadza się. Ale otwieram go tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jak najmniej.

 

2. Na tyle ile potrafię ocenić - jest ok. Tzn. Wyraźnie widać różnicę pomiędzy różnymi stopniami otwarcia tego dopływu powietrza z zewnątrz. Otwarcie na minimum przy słabo rozpalonym kominku potrafi wszystko zgasić.

 

3. "nieszczelnosci techologiczne" te widoczne gołym okiem, to wełna na stropie. Właśnie siedzę na poddaszu i je eliminuję. Ale czy są gdzieś inne... cóż... wydaje mi się, że nie, ale pewny nie jestem

 

>Zmniejszylbym do minimum obroty turbiny i obserwowal.

 

To znaczy - co byś obeserwował?

 

4. Bypass turbiny jest podłączony najkrótszą drogą do dużego anemostatu w salonie. (w końcu główny zamysł bypasu jest taki, że jak turbina się nie kręci, to całe powietrze ma mi grawitacyjnie, najktrószą drogą oddać do "kotłowni" :) )

 

Ale nawet gdyby bypass brał powietrze z zimnego poddasza, to by było źle? Domyślam się, że wtedy pobierałby go mniej.

 

5. Masz rację. Teraz już wiem, że nigdy więcej dębu. Mieszkam dopiero kilka miesięcy i nie mam jeszcze "własnego" drewna. Kupuję po kilka metrów drogiego, sezonowanego.

 

Tyle, że specjalnie nad tym drewnem się nie rozwodziłem, bo gdy wcześniej miałem idealny, suchutki grab to temperatury uzyskiwałem podobne. Po prostu teraz spalam sięcej tego dębu. Na sobotę znowu mam zamówione drewno ze sprawdzonego źródła.

 

Miejsce do składowania mam zadaszone i super przewiewne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak więc

EP: 87,9 kWh/(m2rok)

EK: 119,0 kWh(m2rok)

 

Ale mówisz "energia użytkowa"... też jest... Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową - Ogrzewanie i wentylacja - 65.842.

 

No więc albo ja tego nie umiem liczyć, albo świadectwo jest do bani (tzn. sposób jego liczenia) albo to 6kW jest teoretycznie zupełnie wystarczające...

 

Wygląda że wystarczające, więc w gre wchodzą najbardziej straty ciepła w rurach rozprowadzających - zobacz jak mocno spada temp w funkcji długości rury, a dwa to uszczelnienie ocieplenia stropu - poprawic najstaranniej jak sie da, równiez ułożenie paroizolacji.

Teoretyczne przy takiej wartości zapotrz. energ. użytkowej powinieneś mieć bardzo ciepło. Ja mam ten sam wkład, zapotrz. en. uzyt 98,9 i jak normalnie pale to mam od 22 st w salonie do 20 na poddaszu. Turbina 800 m.sz. i zużycie drewna ok. 1,5 m/ m-c. - świeża wilgotna brzoza i troche rocznego dębu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>zobacz jak mocno spada temp w funkcji długości rury

 

Niemal 3'C na 1mb rury... to chyba za dużo.

 

>a dwa to uszczelnienie ocieplenia stropu

 

Na to wychodzi...

 

>równiez ułożenie paroizolacji

 

Folię mam położoną tylko w "mokrych pomieszczeniach", ale też ją sprawdzę...

 

Wnioski: Zaczynam od tego, że poprawiam wełnę na stropie, dokładam jeszcze więcej wełny i ocieplam rury. Zacznę od połowy domu. Akurat mam trochę wełny i czasu, więc działam. W weekend zobaczymy, czy jest jakaś różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złota!

Cytuję (za stroną: http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=2133&cms=284)

 

"Tak przygotowane drewno powinno zostać składowane przez okres 18 do 24 miesięcy w przewiewnym i możliwie za-zadaszonym miejscu. Wyjątkiem jest dębina która ze względu na dużą gęstość oraz zawartość taniny (garbnika) wyma-ga pozostawania na wolnym powietrzu (i deszczu) przez okres 12 miesięcy a następnie pod przykryciem, suszenia przez 2 - 3 lata."

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę ze odpowiedz na większość pytań zna kamera termowizyjna .. sam mając problem z dogrzaniem kominkiem 14kW ( rozmowa w innym wątku) robiłem przeróżne testy i teraz zamówiłem pomiar.

sprawdzę izolacje , starty na rurach, okna i inne ewentualne miejsca szczelność doprowadzenia powietrza.

 

koszty: 350-500pln przy okazji wykryję wszelkie ewentualne niedociągnięcia i będę miał spokojny sen.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...