Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Specjaliści od DGP - pomóżcie


wrk

Recommended Posts

Złota!

Cytuję (za stroną: http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=2133&cms=284)

 

"Tak przygotowane drewno powinno zostać składowane przez okres 18 do 24 miesięcy w przewiewnym i możliwie za-zadaszonym miejscu. Wyjątkiem jest dębina która ze względu na dużą gęstość oraz zawartość taniny (garbnika) wyma-ga pozostawania na wolnym powietrzu (i deszczu) przez okres 12 miesięcy a następnie pod przykryciem, suszenia przez 2 - 3 lata."

 

MCB

 

wierzysz we wszystko co jest napisane internecie :wink:

 

ps. z tego tematu warto skasować 90% odpowiedzi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

>Ale rozumiem że strop jest wykończony od wewnatrz np. karton-gipsem, szczelnie i zaszpachlowane styki

 

Tak, dokładnie.

 

>będzie cieplej odwilż zapowiadają

 

Cóż... przez ostatnie klka setek lat (albo i więcej) ludzie wzdychali "byle do wiosy" więc czemu i ja miałbym nie wzdychać... :lol: :lol:

 

Na dobry początek poprawiłem ułożenie wełny nad dwoma pomieszczeniami, ułożyłem dodatkowe 5cm wełny pod kątem prostym do dotychczasowej i odpowiednie rury przykryłem szczelnie 5cm wełny. Zobaczymy czy będzie mniejsza strata na temperaturze turbina-anemostat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne rady... już odpowiadam:

2. Na tyle ile potrafię ocenić - jest ok. Tzn. Wyraźnie widać różnicę pomiędzy różnymi stopniami otwarcia tego dopływu powietrza z zewnątrz. Otwarcie na minimum przy słabo rozpalonym kominku potrafi wszystko zgasić.

 

Ale chodzi o to, zeby stwierdzic, skad kominek pobiera to powietrze !! to, ze przymkniesz doloty (rozumiem, ze tymi pokretlami po bokach) do paleniska nie dowodzi, ze kominek prawidowo zasysa powietrze z zewnatrz.

Nalezaloby w jakis spokojny bezwietrzny dzien sprawdzic czy jest ciag w czerpni powietrza przy paleniu w kominku.

 

3. "nieszczelnosci techologiczne" te widoczne gołym okiem, to wełna na stropie. Właśnie siedzę na poddaszu i je eliminuję. Ale czy są gdzieś inne... cóż... wydaje mi się, że nie, ale pewny nie jestem

>Zmniejszylbym do minimum obroty turbiny i obserwowal.

To znaczy - co byś obeserwował?

 

Obserwowalbym, czy robi sie cieplej w pomieszczeniach :)

4. Bypass turbiny jest podłączony najkrótszą drogą do dużego anemostatu w salonie. (w końcu główny zamysł bypasu jest taki, że jak turbina się nie kręci, to całe powietrze ma mi grawitacyjnie, najktrószą drogą oddać do "kotłowni" :) )

Ale nawet gdyby bypass brał powietrze z zimnego poddasza, to by było źle? Domyślam się, że wtedy pobierałby go mniej.

NIE - jesli bypas pobiera powietrze z pomieszczen to dobrze - gdyby pobieral z zewnatrz prowadziloby to do jeszcze wiekszych strat spowodowanych zasysaniem zimnego powietrza z zewnatrz.

 

5. Masz rację. Teraz już wiem, że nigdy więcej dębu. Mieszkam dopiero kilka miesięcy i nie mam jeszcze "własnego" drewna. Kupuję po kilka metrów drogiego, sezonowanego.

Tyle, że specjalnie nad tym drewnem się nie rozwodziłem, bo gdy wcześniej miałem idealny, suchutki grab to temperatury uzyskiwałem podobne. Po prostu teraz spalam sięcej tego dębu. Na sobotę znowu mam zamówione drewno ze sprawdzonego źródła.

Miejsce do składowania mam zadaszone i super przewiewne :D

Jesli sam nie wysuszyles drewna - niczego nie mozna byc pewnym ...a na pewno nie zapewnieniom sprzedawcow :) - oni zawsze maja suchutkie drewno.

 

Chyba te nieocieplone rury to glowny powod .... plus wilgotnawe drewno ....

Bedzie lepiej ...wiosna idzie :)

 

Pozdrawiam

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ale chodzi o to, zeby stwierdzic, skad kominek pobiera to powietrze

 

Ok, rozumiem. sprawdzę.

Tyle, że widziałem jak ten dopływ powietrza był zrobiony... musiłby to być jakiś koszmarny pech, żeby tam się coś rozwaliło... mało prawdopodobne.

 

>Obserwowalbym, czy robi sie cieplej w pomieszczeniach

 

Również sprawdzę, ale w przypadku nadmuchu na minimum występuje inny problem - większe straty na słabo ocieplonych rurach...

 

>Jesli sam nie wysuszyles drewna - niczego nie mozna byc pewnym ...a na pewno nie zapewnieniom sprzedawcow

 

Och, masz całkowitą rację :D Dlatego kupiłem sobie urządzonko do mierzenia wilgotności drewna. I ten grab był naprawdę suchy.

 

Inna sprawa, że ten ostatni dostawca to już przegiął na wszelkie możliwe sposoby... jego 5mp (ułożonego!) suchego buku okazało się 3,2mp ledwo podsuszonego dębu... Ale to już dyskusja na inny wątek... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na początek wielkie dzięki dla wszystkich, którzy mi w tym wątku doradzali!

 

Szczególnie wielkie dzięki dla kolengi an-bud który swą oszczędną w słowa, ale jakże trafną diagnozą rozwiązał problem właściwie na samym początku: "docieplić rury i strop, na rury nawet dodatkowo 20cm, sufit też". Po pracach jakie przeprowadziłem i testach - wychodzi, że to właśnie to.

 

Może się komuś przyda:

 

Rury ze standardowym ociepleniem traciły około 3'C na 1mb. Przy temperaturze na turbinie 80'C po 10mb na anemostacie miałem 50'C. Po przykryciu rur 5cm wełną strata zmniejszyła się do około 2'C na 1mb. Przy 80'C na turbinie na anemostacie miałem prawie 60'C.

 

Dodatkowo poprawiłem kiepskie ułożenie wełny nad najważniejszymi pomieszczeniami i dołożyłem szczelne 5cm wełny. Dzień wcześniej, gdy wieczorem miałem 19'C to rano było 16'C. Teraz wieczorem 20'C rano 20'C.

 

>w jaki sposób ocieplałeś rury na strychu

 

Najpierw chciałem się bawić w owijanie, ale to uperdliwe, szczególnie w jedną osobę, więc po prostu te rury przykryłem. Na fotce to jest to zgrubienie wełny. Rura na wełnie, to wentylacja.

 

http://www.pn.com.pl/guest/dzialka_duze/doocieplenie.jpg

 

Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Ja mam natomiast taki problem. Kominek ma rozprowadzone rury do DGP i one są w miarę ok tzn nie mierzyłem temp na wylocie turbiny i na kratce ale kratka po godzinie palenia jest gorąca (prawie parzy) więc tutaj jest ok.

Natomiast moj problem jest taki że powietrze zasysane jest z kratek nad kominkiem wyglada to tak:

http://lh5.ggpht.com/_kKJMOZbHZgw/Sn_EzeUc8mI/AAAAAAAAEL0/F8JlvTvlalc/s720/P280709_13.54%5B01%5D.JPG

Po włączeniu zaciaga mi powietrze przez górne kratki w obudowie.

Nie mam zrobionych kratek na dole i teraz pytanie głowne: Czy jeżeli dodam takie kratki to czy coś to da ? I czy nie będzie mi zaciagać powietrza przez górne kratki ?

 

Dzięki z góry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie wynalazki z obudowywaniem wkładów są najlepsze... No ale naoglądają się ludzie wkładów stalowych z szamotem, które mają dysze odprowadzające gorące powietrze a później mamy właśnie zabudowywane żeliwne wkłady co grozi przegrzaniem i uszkodzeniem wkładu i kolejnym postem w stylu "wkłady XXX to syf".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała efektywność systemu DGP powodowana jest często zbyt małą konwekcją powietrza w obrębie zabudowy kominkowej. Może być bowiem tak, że turbina "nie ma co ciagnąć" ponieważ są zbyt małe kratki na dole zabudowy kominkowej. Należy w takim przypadku bezwzględnie bardziej rozszczelnić dolną część zabudowy kominkowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pan Daniel ma w tym wypadku racje. W dolnej części obudowy powinny być zamontowane stosownej wielkości kratki "wlotowe"

 

Uważam też, że doskonalszym rozwiązaniem niż to pokazane tutaj na zdjęciu jest zastosowanie orginalnego wkładu kominkowego z fabrycznie wykonanym dystrybutorem gorącego powietrza.

 

wklady-kominkowe&#.jpg

unico-hermes-3-d&#122.jpg

To przykładowe wkłady.

Uważam również, że wykonanie obudowy z zastosowaniem wełny to czasy minione. Poprostu ta technologia nie sprawdziła się z wielu powodów. Jednym z główniejszych to zdrowie i komfort domowników.

unico-hermes-3-d&#122.jpg

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...