Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Folia wysokoparoprzepuszczalna i dzisiejsza odwilz??


Padre

Recommended Posts

Mam do was pytanie. Dach pokryty dachowka, pod nia folia wysokoparoprzepuszczalna. Nie ma jeszcze ocieplenia bo stan surowy jeszcze nie jest zamkniety, dlatego tez nie ogrzewamy jeszcze.

Wlasnie przed chwila wrocilismy z budowy i nie wiem co myslec. Mianowicie w wielu miejscach na folii pojawily sie kropelki wody. Jest tego naprawde sporo. I teraz pytanie. Czy takie cos spowodowane jest szronem, ktory teraz rozmraza sie, czy pokrycie dachu jest nieszczelne i stad te kropelki? Problem jest tym bardziej istotny, ze w najblizszym czasie zamierzamy ocieplac poddasze, ale jesli cieknie, to...? Chyba, ze jest to naturalny proces i nie nalezy sie nim przejmowac?

Prosze o opinie wszystkich, ktorzy maja jakies doswiadczenia w tej materii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to samo. Mysle jednak, ze nie ma sie co przejmowac i jest to naturalne. Zakladam, ze jak juz bedzie izolacja i beda wnetrza ogrzewane, to to po prostu bedzie uciekalo na zewnatrz jako pra wodna. Poza tym nie bedzie sie mialo jak ta wilgoc z powitrz skroplic, bo w koncu bedzie ta spodnia czesc foli zakryta i wilgotne powitrez nie bedzie mialo takiego dostepu. Teraz zac obie strony folii sa tak samo wystawione na owo powietrze i w obecnych warunkach atmosf musi sie na tej foli wilgoc wytracic.

Pozdrawiam

Jankes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację, w tym sensie, że folia wysokoparoprzepuszczalna i dachówka. Ale jak do tej pory, nie zauważyłem skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie folii. Nie było tak ani podczas opadów deszczu, ani teraz podczas odwilży. Ja nie był bym do końca przekonany, że tak powinno być. Także nie kładę wełny by zaobserwować szczelność dachu i dopiero na wiosnę myślę go ocieplać.

Pozdrawiam Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas podczas opadow deszczu, nawet takiego zacinajacego tez nie bylo sladow, folia byla sucha, dlatego teraz podczas odwilzy pomyslalem, ze to efekt skraplania sie szronu... W koncu wewnatrz temperatura w czasie mrozow byla taka sama jak na zewnatrz, tym bardziej, ze na wytynkowanych scianach i suficie tez mam delikatny szron :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Żadne pokrycie, a tym bardziej z dachówki, nie jest idealnie szczelne. Trochę śniegu, zwłaszcza sypkiego, od zawietrznej, może się dostać pod dachówkę i podczas odwilży roztapia się. Jeśli śniegu będzie dużo, woda nawet przez folię może wniknąć do środka (jak tropik w namiocie - dopóki nie dotkniesz jest ok). Tak było u mnie i u kilku innych forumowiczów i niewykluczone że tak jest u i was.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze masz racje, ale czy miales szron, albo snieg wewnatrz budynku? U mnie nawialo troche przez ramy okien dachowych, a poza tym zauwazylem, ze szton osadzil sie na scianach (niestety tynki jeszcze nie wyschly, skonczylismy tynkowac dwa tygodnie przed swietami). Dlatego bardziej sklaniam sie do tezy, ze to raczej szton sie skrapla po wewnetrznej stronie folii, niz ze ona przecieka... chociaz nigdy nie wiadomo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość art9
Skoro niedawno skończyłeś tynkowanie i jak mówisz jeszcze wszystko nie wyschło to we wnętrzu domu w powiertrzu masz dużo pary wodnej. Jeżeli ta para zetknie się się z dowolną powierzchnią zimniejszą niż temp otoczenia to następuje skraplanie. Skraplanie nie wystąpi jeżeli temp otoczenia będzie poniżej zera stopni, może być wtedy szron. Przecież w normalnych warunkach mieszkaniowych nie będziesz miał aż tyle pary w domu, a poza tym jest jeszcze folia paroizolacyjna i wentylacja domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze tynki też były kończone jeszcze na końcu listopada i w chłodniejszych miejscach budynku( ściany północne, okna, kasety rolet) para się skrapla. Zwłaszcza przy odwilży i przy spadkach temperatury. Takie są prawa fizyki. Co dzieje się na strychu nie wiem, bo zasłoniliśmy klatkę schodową deskami i wełną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a założyłeś folię z właściwej strony?

Założenie folii odwrotnie jest raczej mało prawdopodobne przecież przeważnie widnieje wyraźny napis "Tą stroną do góry".

Padre ja miałem podobna sytuację najpierw był szron na ścianach i folii, potem jak sie ociepliło to folia była mokra a następnego dnia sucha. Mój kierownik bydowy mówi , że to normalne zjawisko żeby się nie przejmować. Po osuszeniu i wykończeni folia będzie działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...