Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienia kotła LING 15 - pelet


JerryB

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Jakis tydzien temu zalaczylismy CO i zaczal sie problem :-? ale od poczatku.

Posiadam piec KLIMOSZ - LING 15, opalam peletem, dom o powierzchni ok 140m2 nieocieplony, na razie samo ogrzewanie (bez CWU). Po klopotach z temperatura na piecu (czujnik temperatury wypadl z miejsca pomiarowego - ale to juz historia) powstal problem z dawkowaniem paliwa.

W chwili obecnej mam takie ustawienia: 10sek prasy podajnika; 30sek. przestoju. Przy takich ustawieniach zuzycie peletu wynosi ok 75kg/doba :-? problem w tym ze temp na piecu ok 45 stopni i nie osiaga temp zadanej 55st. Gdy zwiekszam dawkowanie paliwa temperatura rosnie ale i zuzycie wzrasta o zgrozo 2 a nawet 3 krotnie i mam wrazenie ze popiol nie jest do konca spalony (strasznie go duzo).

Pomozcie, jak ustawic parametry pieca. To moj pierwszy sezon i nie mam zielonego pojecia jak sie za to zabrac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za podpowiedz. Wczoraj (intuicyjnie) zmniejszylem dawke powietrza - zobacze popoludniu czy pomoglo. Problem w tym ze chyba nie mam mozliwosci sterowania dmuchawa, jest tylko taka przysłona wlotu powietrza do dmuchawy..

Zreszta doszedlem do wniosku ze lepiej bedzie wezwac serwis (taniej mnie to wyniesie hihi) - dzis popoludniu ma przyjechac. Mam nadzieje ze rozwiaze moj problem.. bo nie wyrobie na opal :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tez postapilem! Myslalem ze mowisz o regulacji predkosci obrotow czy tez pracy samej dmuchawy..

W tym sterowniku moge regulowac:

u0 - temperatura wody w piecu

u1 - czas podawania paliwa do kotła C.O.

u2 - czas postoju podajnika podajnika

u3 - czas podtrzymania

u4 - opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu

 

w tej chwili mam ustawione odpowiednio:

u0 - 55 st.

u1 - 10 sek

u2 - 30 sek

u3 - 10 min (parametr fabryczny - nie zmienialem tego)

u4 - 5 (jak dobrze pamietam - tez tego nie ruszalem)

do wczoraj mialem wentylator odsloniety na maxa, teraz przyslonilem jakies 3/4 wlotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROBLEM Z GLOWY!! :p Nareszcie!! :p

 

Paramatry ktore ustawil serwisant:

u0 - 55 st.

u1 - 5 sek

u2 - 30 sek

u3 - 10 min

u4 - 10 sek

 

Caly problem byl w dostarczanym powietrzu!! Bylo go za duzo!! Teraz wentylator mam zasloniety jakies 99,9%. Piec szybko nabiera temp. i co jakis czas przechodzi w stan podtrzymania. Teraz wiem jak powinno wygladac palenisko, sam plomien no i popiol!! A! Serwisant ustawil mi tez zawor 3-drozny (chyba tak sie on nazywa), wytlumaczyl mi po co on jest i jak dziala :lol:

Wieczorem zobacze ile piec spalil peletu przez dobe ale wyglada na to ze bedzie juz OK.

Skorpio wielkie dzieki za podpowiedz! Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie bylem przerazony iloscia spalanego peletu. Zdecygowalem sie na tego typu piec bo polecily mi go osoby, ktore uzytkuja go od kilku lat i sprzedawca doradzil wlasnie ten typ. Podobno nie ma z nimi jakis wiekszych problemow, serwis mam na miejscu (wiec jakby co nie zostane dlugo bez ogrzewania). No i przede wszystkim jest duzo tanczy od np KOSTRZEWY, pracuje tez duzo ciszej.

Retora nie jest obrotowa. Zalozenie jest ze bede palil peletem, ale pewnie kiedys trzeba bedzie sprobowac i groszkiem.

 

PS.

Jutro dam znac jak wyszlo spalanie po wizycie serwisanta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć teraz uwagę na stan komory spalania pieca. Do spalania potrzebne jest powietrze, które podawane w zbyt małej ilości może spowodować "zakiszenie" pieca i instalacji kominowej. Wówczas na ściankach komory osadza się kleista maź, która w ekstremalnych warunkach wyłazi każdą szczeliną pieca. Przymknięcie wentylatora na 99,9% może do tego doprowadzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorpio miales racje! Musialem zwiekszyc dostep powietrza i temp na piecu podnioslem do 65C. Zwiekszylem tez ilosc dostarczanego paliwa. Temp na piecu podskoczyla ale to nie jest jeszcze to co powinno byc! :evil: Moim zdaniem temp na grzejnikach jest za mala (podloga jest ledwo ciepla), jak zwieksze ilosc goracej wody zaworem 3-droznym piec ma problem z utrzymaniem temp.. :x

Spalanie na poziomie 3-4 workow na dobe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo zrobiona instalacja ogrzewania podłogowego charakteryzuje się tym, że ciepło w podłodze jest ledwo wyczuwalne, a temperatura pomieszczenia osiąga i utrzymuje określony poziom, np. 20 st. C. Zaworu trójdrożnego bym nie ruszał. Jeśli temperatura pomieszczenia jest zbyt niska podniósłbym ją termostatem na instalacji podłogowej. Wentylator ustaw tak, jak wcześniej pisałem, tj. na maksymalny nadmuch, który nie powoduje jeszcze wydmuchiwania niedopalonych peletów. Ilość podawanego peletu można zwiększyć poprzez ustawienie u1 (odpowiednio zwiększając lub zmniejszając czas podawania) lub u2 (odpowiednio zwiększając lub zmniejszając częstotliwość podawania). Sterując jednym lub drugim, lub oboma jednocześnie parametrami, przy zachowaniu optymalnego nadmuchu, należy doprowadzić do sytuacji, w której płomień jak najszybciej osiąga rozmiary pozwalające na szybkie zagrzanie pieca. Podanie zbyt małej dawki paliwa spowoduje problemy z nagrzaniem pieca, z kolei zbyt duża dawka spowoduje zasypanie komory spalania pieca niedopalonym peletem, doprowadzając w konsekwencji do "uwędzenia" pieca.

Spróbuj moich ustawień: u1 - 5s; u2 - 18-20s; temp. pieca 54-55 st. i włącz tryb automatyczny. Przy pogodówce piec, w zależności od temperatury na zewnątrz, sam będzie regulował swoją temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stalo sie! :evil: Skorpio - jak napisales tak sie stalo - "uwedzilem' piec! Wczoraj rece mi opadly jak zajechalem na budowe. Moze nie bede opisywal jak to wygladalo - mysle ze kazdy wie.. :o pozniej bylo tak:

Dotarlem do majstra (podobno ma doswiadczenie z tego typu piecami - ustawial juz niejeden), przeczyscilismy caly kociol, rozpalilismy na nowo i ustawil mi tak: u1 - 15s; u2 - 20s; temp na piecu 65st. wentylator ustawiony tak jak pisze skorpio: "..na maksymalny nadmuch, który nie powoduje jeszcze wydmuchiwania niedopalonych peletów.."

zaczelismy od wygrzania pieca, pozniej stopniowo otwieralismy zawor na instalacje. Wieczorem jak wyjezdzalem do domu piec mial 50 st i caly czas roslo (i grzejniki cieple!). Zobacze jak bedzie ze spalaniem - obawiam sie ze nie malo :cry: jednak majster twierdzi ze jak zlapie temp to piec bedzie sie zalaczal tylko aby podtrzymac temp - OBY!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...